سه نکته ی ساده برای برای برنامه ریزی سفر

همیشه وقتی قصد سفر دارید جزئیات بسیار زیادی هستند که نیاز است تا رعایت کنید، تاریخ رفت و برگشت، ساعت رفت و برگشت، بهترین هتل، بهترین جاذبه هایی که باید دید، نحوه ی جمع کردن چمدان، چگونگی خرید سوغاتی، خطرات احتمالی، وسایلی که باید ببرید و …. همیشه به خاطر سپردن این همه جزئیات طبیعتا سخت است و احتمال اینکه یک یا چند مورد فراموش شوند کم نیست، البته تجربه قطعا می تواند به شما کمک کند که هربار جزئیات کمتری فراموش کنید اما یکی از راه ها هم این است که جزئیات رو بنویسید و هربار قبل از سفر چک کنید. در کنار این جزئیات هم فوت و فن هایی وجود دارد که بعضی ها به تجربه کسب کرده اند و ممکن است هرکسی نداند، مواردی که شاید ظاهری ساده داشته باشند اما بسیار کمک کننده هستند. در این مطلب و مطالب دیگری که هر شنبه منتشر خواهیم کرد قصد داریم تعدادی از این نکات و فوت و فن ها را با هم مرور کنیم.

1- سبک سفر کنید:

سبک سفر کنید

داشتن بار زیاد در سفر میتواند بسیار آزاردهنده باشد، مخصوصا اگر بخواهید از طبیعت گردی بکنید یا در تعداد توقف های زیادی داشته باشید. داشتن بیش از یک ساک علاوه بر سختی های حمل ممکن است خیلی برای شما گران شود، مثلا تصور کنید ناگهان با یک صحنه ی خیلی زیبا موجه شوید و بخواهید عکس بگیرید ولی هر دو دست شما پر است یا احساس خطر کنید و بخواهید تماس تلفنی بگیرید، نیاز داشته باشید با سرعت به یک سمتی حرکت کنید و … بنابراین بهتر است حتما راهی داشته باشید تا از شر بار اضافی خلاص شوید. معمولا قبل از مسافرت هرچیزی را که نگاه کنیم احساس میکنیم در سفر به آن نیاز پیدا خواهیم کرد. راه حل ما این است:

الف) یک بار با دقت و تفکر کامل بنشینید و هرچه راه که به ذهنتان می رسد که لازم است در یک لیست بدون ترتیب بنویسید.
ب) وقتی لیست تمام شد ابتدا موارد تکراری را حذف کنید و لیست شکل گرفته را مرتب کنید.
ج) از بین موارد باقی مانده خیلی سریع مواردی را که فکر میکنید اضافه هستند خط بزنید و لیست جدید شکل دهید.
د) یک بار دیگر به لیست نگاه کنید و هرچیزی را که فکر میکنید قابل حذف است یا می توان راه حلی برای نبردنش پیدا کرد خط بزنید، بعضی مواقع ممکن است بتوانید برای یک وسیله کاربردهای دیگر پیدا کنید و بدین شکل یک وسیله حذف کنید، ممکن است متوجه شوید قیمت فلان مورد در مقصد بسیار کم است و میتوانید در آنجا تهیه کنید و …

البته می توانید بعد از پایان لیست برداری و قبل از چیدن چمدان، همه وسایل را روی زمین بچینید و باز هم ممکن است موارد قابل خط زدن پیدا کنید.

2- یک روز قبل و بعد تاریخ سفر را هم چک کنید.

یک روز قبل و بعد سفر را هم چک کنید

گاهی اوقات یک تغییر کوچک در برنامه ریزی سفر می تواند هزینه قابل توجهی را کاهش دهد. عموم مردم برای سفر کردن صبر میکنند تا اولین روز تعطیلات شروع شود و در آخرین روز تعطیلات هم به مبدا برمیگردند بنابراین در این دو تاریخ بلیط های رفت و برگشت گران تر از حالت عادی می شوند. اگر برای شما هزینه ها مهم است از سفر بدین شکل پرهیز کنید و سعی کنید مسافرت خود را یک روز به عقب یا جلو جابجا کنید. همچنین در مواردی ایرلاین های یا آژانس های مسافرتی در برنامه های تبلیغاتی خود برای روزهایی خاص تخفیف در نظر گرفته اند و اگر شما سفر خود را یک روز عقب یا جلو کنید ممکن است این تخفیف ها رو ببنید. همین یک کار ساده پتانسیل این را دارد که حتی تا 50 درصد هزینه رفت و برگشت شما را کاهش دهد. هزینه ای که می توانید به راحتی خرج سوغاتی کنید یا لذت بیشتری در مقصد ببرید.

3- نظر دیگران را بخوانید.

نظر دیگران را بخوانید

حتما برای شما هم پیش آمده که قصد سفر به مقصدی را داشته باشید اما ندانید بهترین هتل برای شما کدام است. یا ندانید از کدام یک از فروشگاه ها یا حتی کسب و کارهای محلی خرید کنید. برای اینکار بهترین کار این است که نظر دیگران را بپرسید. اگر کسی را در اطرافیان خود دارید که قبلا به همان مقصد شما سفر کرده باشند حتما از آنها پرس و جو کنید و در مورد جاذبه ها، هتل ها و فروشگاه ها اطلاعات کسب کنید. در غیر این صورت وب سایت هایی هم به زبان فارسی و هم به زبان انگلیسی موجود است که می توانید با سر زدن به آنها نظرات دیگران را بخوانید. به خصوص اگر قصد سفر به مقاصد خارجی داشته باشید سایت های زیر هم امتیاز دارند و هم نظرات و نقدهای کاربران را شامل می شوند. با مراجعه به این سایتها نسبت به مقصد خود اطلاعات بیشتری کسب کرده و سفر با کیفیت تری تجربه کنید.

www.tripadvisor.com
بهترین وب سایت امتیازدهی به هتل ها و یکی از قدیمی ترین های این حوزه. مقصد را انتخاب کنید، تاریخ ورود و خروج را بزنید تعداد اتاق را بزنید و تمام هتل ها را با امتیاز و جزئیات مشاهده کنید. می توانید با استفاده از فیلترها قیمت، ویژگی های هتل، تعداد ستاره ها و … را هم وارد کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.
www.travelpost.com
این سایت هم مثل تریپ ادوایزر است و درواقع امتیازبندی های خود را از تریپ ادوایزر میگیرد. با هر کدام از این دو وب سایت که راحت تر هستید کار کنید. البته تریپ ادوایزر کامل تر بوده و نقدها را هم به شکل کامل نمایش می دهد.
www.yelp.com
این وب سایت برای شناسایی بهترین فروشگاه ها و کسب و کارهای محلی فوق العاده است. اگر از اپلیکیشن یلپ استفاده کنید می توانید با استفاده از لوکیشن بهترین فروشگاه و نیازمندی های اطراف خود را مشاهده کرده و انتخاب کنید.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *