نگاهی به صنعت گردشگری (توریسم) و بازیگران اصلی این صنعت (1)

گردشگری و توریسم
گردشگری (توریسم) :

توریسم و یا گردشگری یکی از در حال رشدترین صنعت های روز دنیاست که به طریق مختلف روی دنیا تاثیر گذاشته است. هر ساله، میلیون‌ها نفر به دلایل مختلفی مانند دیدن جاذبه ها، از خانه های خود به مناطق مختلفی سفر می کنند. گردشگران به طریقه‌های مختلفی  سفر می کنند تا نقاط مختلف جهان را ببینند. صنعت گردشگری اما محدود به بازدید از جاذبه ها نمی شود بلکه این صنعت انواع بسیار گوناگونی دارد که در سراسر جهان در حال توسعه است. سازمان جهانی گردشگری، وریسم را اینگونه تعریف میکند:

“سفر به یا ماندن در یک مکان خارج از محیط همیشگی برای کمتر از یکسال متوالی جهت تفریح، تجارت یا دیگر اهداف”

کلمه توریست اولین بار در سال 1772 و کلمه توریسم اولین بار در سال 1811 استفاده شدند. توریسم و توریست از کلمه تور (tour) ساخته شده اند که خود از کلمه قدیمی انگلیسی turian که مشتق از کلمه فرانسوی torner ، از کلمه ی لاتین tornare به معنی چرخیدن ساخته شده است.

گردشگری یا توریسم

همانطور که در تصویر مشاهده میکنید این کلمه تا نیمه دوم قرن بیستم میلادی همچنان بسیار کم استفاده می شد، در واقع اولین بار اهمیت توریسم با بیانیه ی سال 1980 مانیلا درباره ی گردشگری جهان ( Manila Declaration on World Tourism of 1980)  مطرح شد. در این بیانیه گردشگری به عنوان ” یک فعالیت ضروری برای حیات ملت ها به علت تاثیرات مستقیم آن بر روی مسائل اجتماعی، فرهنگی، آموزشی و اقتصادی ملت ها و روابط آنها در سطح بین المللی” معرفی شد.

آماری از صنعت گردشگری :

بر اساس آمار موجود گردشگری به تنهایی 30 درصد از تجارت خدمات دنیا را شامل می شود و 6 درصد از صادرات کالا و خدمات را شکل می دهد. آمارها همچنین حاکی از این است که تعداد توریست های دنیا درسال 2012 از مرز 1 میلیارد نفر گذشت و به 1.035 میلیارد نفر رسید، این رقم وقتی جالب می شود که با عدد 996 میلیون در سال 2011 و 952 میلیون در سال 2010 مقایسه شود. پس از بحران مالی سال 2008 و همچنین شیوع آنفولانزای خوکی در سال 2009 صنعت توریسم دنیا با رکودهایی مواجه شد ولی دوباره از سال 2010 رشد خود را آغاز کرد. در همین زمان کشورهای چین، روسیه و برزیل با سرمایه گذاری های قابل توجه توانستند توجه گردشگران را به سمت خود جلب کنند و به یکی از بازیگران اصلی این صنعت مبدل شوند.

برترین مقاصد گردشگری جهان:

بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری 10 کشور زیر به عنوان پر بازدیدترین مقاصد گردشگری دنیا شناخته می شوند.

مقاصد محبوب گردشگری

فرانسه با 86.2 میلیون بازدید سالانه، هم اکنون محبوب ترین مقصد گردشگری برای علاقمندان از سراسر دنیاست، بعد از فرانسه، آمریکا اسپانیا  چین به ترتیب با 80.3، 75.6 و 59.3 میلیون بازدید سالانه قرار دارند. از نکات جالب قرار گرفتن کشور ترکیه در جایگاه دهم با جذب سالانه 32 میلیون گردشگر است، اگرچه ترکیه در سالهای ااخیر به شدت با کاهش توریست روبرو شده و از جایگاه 6ام به 10ام نزول کرده است. همچنین رشد قابل توجه چین در این این رتبه بندی حاصل سرمایه گذاری های عظیم سالهای گذشته است.

پردرآمدترین کشورها از راه توریسم:

طبق آخرین گزارش که سازمان جهانی گردشگری منتشر کرده است، 10 کشوری که در لیست زیر مشاهده می کنید بیشترین درآمدها را از محل ورود گردشگر جذب کرده اند:

پر درآمدترین کشورها از محل گردشگری

بر طبق این گزارش ایالات متحده آمریکا در سال 2016 از محل جذب گردشگر بالغ بر 205.9 میلیارد دلار درآمد کسب کرده است. اسپانیا با اختلاف قابل توجهی با درآمد سالانه 60.3 میلیارد دلار در مکان دوم قرار دارد. برای درک بهتر این اعداد را با درآمد نفتی ایران مقایسه کنید. به گزارش دنیای اقتصاد درآمد نفتی ایران در سال 2016 به 36.2 میلیارد دلار رسید. یعنی درآمد نفتی ایران در این جدول در جایگاه 9ام قرار می گیرد که این موضوع اهمیت توجه و سرمایه گذاری بیشتر در حوزه توریسم را نشان می دهد.

متوسط درآمد حاصل از ورود هر یک توریست:

دو جدول بالا تقریبا مشابه هم هستند به جز دو مورد : ترکیه و مکزیک اگرچه جز 10 مقصد محبوب گردشگران هستند اما در لیست 10 کشور پردرآمد قرار نمیگیرند و به جای آنها هنگ کنگ و استرالیا حضور دارند. با مقایسه این دو جدول می توان میزان متوسط درآمد حاصل از هر توریست برای این 12 کشور را بدست آورد، نتیجه به شکل زیر است:

متوسط درآمد حاصل از هر توریست

مطابق این جدول کشور استرالیا با جذب 3767 دلار از ورود هر گردشگر (به طور متوسط) در بین این 12 کشور موفق ترین در این زمینه است. پس از آن آمریکا با 2564 و تایلند با 1530 دلار قرار میگیرند. از نکات قابل توجه حضور فرانسه در انتهای این جدول است، در واقع اگرچه فرانسه با جذب سالانه 82.6 میلیون گردشگر در این زمینه بسیار موفق است ولی درآمد حاصل از هر توریست برای فرانسه خیلی بالا نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *