سرزمین تنهایی ، قطب جنوب سردترین، متفاوت ترین و خاص ترین مکان دنیا

قطب جنوب سرزمین “ترین”ها:

قطب جنوب سرزمین “ترین”هاست، این قاره سردترین، خشک ترین و مرتفع ترین قاره ی دنیاست. به عنوان پنجمین قاره ی وسیع دنیا قطب جنوب بکرترین، کم جمعیت ترین و ساکت ترین بخش زمین است. در این قاره بیش از هرجای دیگری باد می وزد. در واقع در این قاره هیچ انسانی زندگی نمی کند (برعکس قطب شمال) و فقط در هر سال چندصد دانشمند درمراکز تحقیقاتی قطب جنوب در حال فعالیت هستند. بازدیدکنندگان از قطب جنوب باید شجاعت عبور از مسیرهای سخت و خشن دریایی (گذرگاه دریک) را داشته باشند، هرکس چنین شجاعتی داشته باشد با مشاهده بی نظیرترین و خاص ترین مناظری که انسان می تواند ببیند پاداش می گیرد. هیچ جای دنیا با این صحرای بکر سفید قابل مقایسه نیست، ترکیبی از برف، آب، یخ و کوه…

قطب جنوب

عجایب قطب جنوب:

شهرت قطب جنوب به این است که تنها قاره ای است که محل هیچ گیاه زمینی قابل اشاره ای نیست، هیچ پستاندار خشک زی، خزنده یا دوزیستی در این قاره زندگی نمی کند (هیچ خرس قطبی ای در این قاره وجود ندارد و خرس ها مختص قطب شمال هستند.) اما سواحل این قاره آشیانه ی گونه های متنوعی از پنگوئن ها و پرندگان مهاجر است، هچنین آب های قطب جنوب محل زندگی ماهی های متنوع و پستانداران آب زی از جمله وال هستند.

وال های جنوبی

فریب ظاهر پر از یخ و برف این قاره را نخورید، در این قاره برف بسیار کم و باران به ندرت می بارد. در واقع قطب جنوب مثل یک صحرای بزرگ و خشک ولی سرد است و سالانه کمتر از 200 میلیمتر بارندگی در سواحل این قاره می ریزد (در مناطق دور از ساحل بارندگی بسیار کمتر است).

اگرچه چندین کشور روی مناطقی از این قاره ادعای مالکیت دارند اما طبق توافقی که در سال 1958 صورت گرفت این قاره متعلق به هیچ دولتی نیست و هیچ شهری در این قاره ایجاد نشده است، فقط چندین ایستگاه تحقیقاتی در قطب جنوب ایجاد شده که با توجه به فصول سال بین 100 تا 400 نفر محقق را در بر می گیرد.

سفری جذاب به قطب جنوب

تورهای جهانگردی به مقصد قطب جنوب:

تورهای جهانگردی به مقصد قطب جنوب به یکی از سه شکل زیر هستند:

1- سفرهای دریای به سمت قطب جنوب و دیدن مناطق ساحلی قاره (با اختلاف پرتکرارترین)

2- تماشای مناظر قطب از آسمان

3- سفرهای خاص با هدف قدم گذاشتن روی خشکی های قاره

سازمان جهانی اجرای تورهای قطب جنوب ( International Association of Antarctica Tour Operators) مسئول مدیریت تمامی تورهای غیرتحقیقاتی به مقصد قطب را بر عهده دارد. طبق آمار این سازمان در تابستان 2005-6 مجموعا 26250 نفر از سرزمین های قطب یا سواحل اطراف آن دیدن کردند.

معمولا متدوال ترین راه برای سفر به قطب جنوب از طریق شهر اوشویا در آرژانتین است. اوشویا جنوبی ترین شهر دنیاست و از هر شهر دیگری به قطب جنوب نزدیک تر است، برای سفر به این شهر بهترین راه این است ابتدا به یوینس آیرس رفته و از آنجا با پرواز یا اتوبوس (بسته به قدرت جیبتان) به اوشوا بروید. سپس در بندر اشوا می توانید با کشتی هایی که به شکل تور به سمت قطب جنوب می روند مسیر خود را ادامه دهید. این کشتی ها از مسیر بسیار پرتلاطم و خشن گذرگاه دریک عبور کرده و بعد از حدود دو روز به سواحل قطب جنوب می رسند. در بعضی قسمت ها از مسیر دریایی به علت تلاطم دریا حتی ممکن است کشتی شما تا 40 درجه از محور افقی زاویه بگیرد.

سفر به قطب

تور قطب جنوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *