لوگو چمدون
مجله چمدون 02188084317

بلیط هواپیما چارتری یا سیستمی ، مساله این است

بلیط هواپیمای چارتری یا سیستمی، مساله این است:

شما هم حتما هنگام خرید بلیط هواپیما با عبارت‌ها و اصطلاح هایی روبرو شده اید که ممکن است برایتان آشنا نباشد. یکی از این اصطلاحات بلیط سیستمی و چارتری هست که البته عجیب نیست اگر ندانید بلیط هواپیما سیستمی چیست و چه فرقی با بلیط چارتری دارد. اما تفاوت این ۲ نوع بلیط در چیست ؟ هر یک چه مزایا و معایبی دارد ؟ چگونه می تواند در انتخاب بلیط شما تاثیر داشته باشد ؟ در این مقاله سعی کردیم به این سوالات جواب دهیم تا به شما هنگام خرید بلیط هواپیما کمک کنیم تا انتخاب هوشمندانه تری داشته باشید.

تفاوت بلیط چارتری و سیستمی

بلیط هواپیمای سیستمی ، قدیمی تر و مطمئن تر:

بلیط های سیستمی در واقع همان بلیط هایی هستند که ایرلاین های مختلف به صورت مستقیما اقدام به فروش آنها می‌کند. مزیت این بلیط‌ ها این است که اغلب قابل استرداد هستند و امکان لغو شدن پرواز در آنها بسیار کمتر است اما عموما قیمت بیشتری نسبت به بلیط های چارتری دارند. این پروازها، برنامه و ساعت مشخصی داشته و معمولاً برای دوره‌های طولانی مدت طبق این برنامه ها برگزار می‌شوند و از مدت ها قبل میتوانید بلیط خود را تهیه کنید. بیشتر پروازهای خطوط هوایی مهم ایران، از جمله ماهان و ایران‌ایر، به صورت برنامه‌ ای به فروش می‌رسند. ضمن این که قیمت این بلیط ها برای کودک و نوزاد ارزان تر است و با توجه به کلاس نرخی پرواز و سن مسافر قیمت پرواز محاسبه میشود. هزینه‌ی ناشی از پر نشدن پروازهای سیستمی و باقی ماندن صندلی‌های خالی در پرواز، متوجه خط هوایی برگزار کننده‌ی این پرواز است. پروازهای سیستمی، هم توسط آژانس‌های مسافرتی و هم توسط خطوط هوایی در اختیار مسافران قرار می‌گیرند. بلیط‌ های سیستمی معمولا قیمت‌های ثابتی دارند و برخلاف بلیط های چارتری که قیمت آنها نوسانات زیادی دارد، قیمت بلیط سیستمی معمولا تغییر نمی‌کند و ثابت میماند. البته ممکن است در روزهای نزدیک به زمان پرواز قیمت بلیط هواپیما سیستمی هم گاهی کم یا زیاد می‌شود و نوساناتی را تجربه می‌کند اما به صورت کلی ثابت است. به هر حال اگر به دنبال بلیط ارزان هواپیما هستید احتمال کمتری وجود دارد که با خرید بلیط سیستمی به هدف خود برسید. تنها چیزی که به عنوان ویژگی منفی در بلیط هواپیما سیستمی شناخته می شود، و افراد را از خرید آن ها باز می دارد، زیاد بودن قیمت آن نسبت به بلیط های چارتری است.

بلیط هواپیمای چارتری ، ارزانتر و پرنوسان تر:

اولین و متفاوت ترین نکته ای که درباره بلیط های چارتری وجود دارد این است که این بلیط ها، مدام تغییر قیمت دارند و خیلی وقت ها نسبت به بلیط های سیستمی ارزان تر هستند. در واقع بعضی از آژانس های مسافرتی همه ی صندلی های یک هواپیما یا بخشی از آن را برای مدت معلومی پیش خرید می کنند و به این ترتیب، قیمت بلیط را خودشان تعیین می کنند. اما شاید از خودتان بپرسید که این تغییر قیمت دقیقا به چه چیزی بستگی دارد. تغییر قیمت بلیط چارتر به میزان تقاضای مسافر بستگی دارد. در مواقعی که میزان تقاضا بالا باشد مثلا عیدها یا ایام نوروز، قیمت این بلیط ها بالا می رود. هر وقت هم تقاضا کمتر باشد مثل فصل های کم گردشگر و قیمت این بلیط ها پایین تر می آید. علاوه بر این هر چه به زمان پرواز نزدیک تر شوید اگر تعداد صندلی های خالی زیاد باشد قیمت این بلیط ها کمتر می شود. بزرگترین عیب این نوع بلیط ها، این است که نمی توانید آن را لغو کنید یا پس بدهید و در ضمن قیمت بلیط ها برای همه ی افراد با هر سن و سالی یکسان است و مثل بلیط سیستمی نیست.

تفاوت بلیط های سیستمی و چارتری در یک نگاه:

تفاوت بلیط چارتری و سیستمی در یک نگاه

قیمت:

معمولا بلیط هواپیمای سیستمی قیمت بالاتری دارند. و هر چقدر هم به زمان پرواز نزدیک تر شویم عموما قیمت بالاتر می رود.

نوسان قیمت:

بلیط های چارتری توسط تعداد بیشتری تامین کننده ارائه می شود و به خاطر رقابت و شرایط بیشتر نوسان می کنند.

استرداد:

تقریبا همه ی بلیط های سیستمی شرایط استرداد دارند ولی هر کدام با توجه به کلاس نرخی میزان جریمه متفاوتی برای استرداد بلیط در نظر می گیرند. اما بلیط های چارتری عموما قابلیت استرداد ندارند و در صورت عدم استفاده مبلغی به مسافر بر نمی گردد. برای اطلاع از فرایندهای استرداد بلیط هواپیما از طریق این لینک راهنمای استرداد بلیط هواپیما را بخوانید. و برای اطلاع از درصد جریمه ایرلاین های مختلف میتوانید مطلب جدول درصد جریمه ایرلاین های ایرانی را مطالعه کنید .

قیمت نوزاد و کودک:

در بلیط های سیستمی قیمت بلیط هواپیما برای نوزاد حدودا 10 درصد و برای کودک حدود 40 تا 50 درصد قیمت بزرگسال است. اما در بلیط چارتری این قیمت ها یکسان هستند.

قوانین بار:

معمولا میزان بار مجاز همراه مسافر در بلیط های سیستمی بیشتر از چارتری است اما این موضوع بیشتر در مورد بلیط پروازهای بین المللی صادق است و در پروازهای داخلی عموما همه بلیط ها شرایط یکسانی برای بار مجاز دارند.

کلاس های نرخی بلیط هواپیما:

وقتی صحبت از بلیط چارتری و سیستمی می شود حتما یکی از بحث هایی که پیش می آید بحث کلاس های نرخی بلیط هواپیما است. شرکت های هواپیمایی و آژانس های مسافرتی برای اینکه گزینه های متنوع تری در اختیار مسافران قرار دهند بلیط های خود را در کلاس های نرخی مختلفی تقسیم می کنند و به فروش می رسانند. هر کلاس نرخی دارای قیمت، سطح خدمات و قوانین خاص خود است. مثلا هرچقدر که درصد جریمه ی یک کلاس نرخی کمتر باشد احتمالا قیمت بلیط هم بالاتر می رود. هرچقدر بار مجاز همراه برای یک بلیط بیشتر باشد قیمت بلیط هواپیمای آن بیشتر می شود. معمولا بلیط های چارتری با توجه به ماهیت خود فقط یک کلاس نرخی ثابت دارند که در کشور ما عموما با کلاس نرخی Y نشان داده می شوند. اما پروازهای سیستمی دارای کلاس های متفاوتی هستند که نوع تقسیم بندی و نام گذاری آنها با توجه به سیاست های هر ایرلاین تعیین می شود.

کلاس نرخی بلیط هواپیما

یک تقسیم بندی بسیار کلی از کلاس های نرخی شامل سه دسته ی اکونومی (یا اقتصادی)، بیزینس و فرست کلس می شود. اما هر کدام از دسته ها نیز دارای کلاس هایی با حروف الفبای انگلیسی هستند. مثلا یک بلیط هواپیما با کلاس نرخی L از ایرلاین ماهان تا یک روز مانده به پرواز فقط 15 درصد جریمه ی استرداد بلیط می گیرد و تا سه ساعت قبل از پرواز 40 و بعد از آن جریمه بلیط هواپیما 50 درصد می شود. در مطلبی جداگانه در مورد کلاس های نرخی بلیط هواپیما و چگونگی بررسی آنها به شکل مفصل صحبت خواهیم کرد. همچنین می توانید جدول کلاس نرخی بلیط های هواپیمای ایرلاین های ایران را اینجا مشاهده کنید.

کلاس نرخی ایرلاین های مختلف

ایرلاین ماهان

در ایرلاین ماهان میزان بار مجاز برای کلاس نرخی های مختلف که با شناسه های N T V L Q U W WW WA WS WQ X B BH S Y نمایش داده می شوند، برای بزرگسال 20 کیلوگرم و در شناسه های نرخی P C CC I R 25 کیلوگرم است. همچنین این ایرلاین برای استرداد بلیط هواپیما شناسه های نرخی را به 7 دسته تقسیم کرده است که بر اساس زمان استرداد جریمه ای بین 10% تا 70% هزینه بلیط را شامل می شود.

ایرلاین آسمان

ایرلاین آسمان میزان بار مجاز بر اساس کلاس نرخی را به سه دسته تقسیم کرده است. در کلاس نرخی U R X Q N M L K H B O E میزان بار مجاز 20 کیلوگرم، در کلاس نرخی Y V S میزان بار مجاز 25 کیلوگرم و در کلاس نرخی D I Z میزان بار مجاز 30 کیلوگرم است. قوانین مربوط به استرداد بلیط نیز با توجه به این سه دسته کلاس نرخی و زمان استرداد بلیط متغیر است.

ایرلاین ایران ایر

ایرلاین ایران ایر میزان بار مجاز در کلاس نرخی های Y S V Q K M N X L O برای بزرگسال 20 کیلوگرم و برای نوزاد 10 کیلوگرم و برای کلاس نرخی های C J I برای بزرگسال 30 کیلوگرم و برای نوزاد 10 کیلوگرم تعیین کرده است اما در استرداد بلیط هواپیما تمامی کلاس های نرخی تا 12 ظهر قبل از پرواز شامل 30% جریمه و از 12 ظهر قبل از پرواز به بعد شامل 60% جریمه می شوند.

ایرلاین آتا

در ایرلاین آتا کلاس نرخی های Y R O V B Q P N M L A D K W H F E S I به مسافران بزرگسال اجازه حمل 20 کیلوگرم بار و به مسافران نوزاد اجازه حمل 10 کیلوگرم بار را می دهد در حالی که این کلاس های نرخی برای استرداد بلیط به 5 دسته تقسیم می شوند و بر اساس زمان استرداد جریمه ای بین 10 تا 100 درصد را شامل می شود.

ایرلاین تابان

کلاس نرخی های ایرلاین تابان در پروازهای داخلی شامل شناسه هایی همچون: Y YD YF YK YN YP T R V Z L M A I P F C K D N B W J S O Q E U H X G می شوند که برای تمامی این کلاس نرخی ها میزان بار مجاز برای بزرگسال 20 کیلوگرم و برای نوزادان 10 کیلوگرم است.

ایرلاین قشم ایر

ایرلاین قشم ایر برای کلاس نرخی های U R X Q N M L K H B O E میزان بار مجاز را 20 کیلوگرم، برای کلاس نرخی های Y V S میزان بار مجاز را 25 کیلوگرم و برای کلاس نرخی های D I Z میزان بار مجاز را 30 کیلوگرم تعیین کرده است. این دسته بندی شناسه های نرخی برای استرداد بلیط متفاوت است.

ایرلاین کارون

تعدادی ازکلاس های نرخی ایرلاین کارون شامل: B S Y N Q K V X H L M R U D O E Z F P می شود که میزان بار مجاز برای این کلاس نرخی ها 20 کیلوگرم به ازای یک مسافر بزرگسال است. برای استرداد بلیط هواپیما کارون نیز تقسیم بندی متفاوتی از شناسه های نرخی را ارائه داده اند که از 30 تا 100 درصد جریمه را شامل می شوند.

ایرلاین کاسپین

ایرلاین کاسپین برای تمام کلاس نرخی های پروازهایش 20 کیلوگرم بار مجاز در نظر گرفته است اما برای استرداد بلیط کلاس های نرخی را در 4 دسته تقسیم و جریمه ای بین 30 تا 100 درصد را بر اساس زمان استرداد بلیط برای آنها در نظر گرفته است.

ایرلاین معراج

ایرلاین معراج برای مسافران بزرگسال 20 کیلوگرم بار مجاز و برای نوزادان 10 کیلوگرم بار مجاز در پروازهای داخلی برای تمام کلاس های نرخی های خود در نظر گرفته است اما برای استرداد بلیط کلاس های نرخی را به 6 دسته مختلف تقسیم کرده است که بر اساس زمان استرداد جریمه ای بین 30 تا 90 درصد را شامل می شود.

ایرلاین زاگرس

ایرلاین زاگرس کلاس های نرخی خود را برای بار مجاز به دو دسته تقسیم کرده است. کلاس نرخی P PD V VD VF Y YD K KD W WD WF به مسافران اجازه می دهد 15 کیلوگرم بار داشته باشند و سایر کلاس نرخی های این ایرلاین نیز مجاز به حمل 20 کیلوگرم بار در پرواز هستند اما برای استرداد بلیط هواپیما زاگرس بر اساس زمان استرداد و کلاس نرخی که در 3 دسته تقسیم شده است جریمه متفاوتی باید بپردازید.

ایرلاین کیش ایر

قوانین بار در کلاس نرخی J Y V R D A H B P Q M N L O E K U X S در ایرلاین کیش ایر به مسافران بزرگسال 20 کیلوگرم و به مسافران نوزاد 10 کیلوگرم اجازه می دهد با خود حمل کنند. اما در کلاس نرخی C تنها مسافران بزرگسال اجازه دارند 30 کیلوگرم بار با خود حمل کنند.

سایر ایرلاین ها

در تمامی کلاس های نرخی پرواز وارش، سپهران، پارس ایر، ایران ایرتور مسافران بزرگسال مجازند 20 کیلوگرم بار با خود حمل کنند. در رابطه به بار مجاز برای نوزاد نیز ایرلاین سپهران، پارس ایر و ایران ایر تور 10 کیلوگرم را در نظر گرفتند.

بلیط لحظه آخری:

در چند سال اخیر یکی دیگر از اصطلاحاتی که بسیار مشاهده شده است کلمه ی بلیط هواپیمای لحظه آخری بوده است. آژانس های زیادی در این سالها با تبلیغ بلیط ارزان لحظه آخری مسافران را به صبر کردن تا آخرین لحظه برای خرید بلیط هواپیما تشویق کرده اند. در واقع همانطور که در بلیط هواپیمای چارتری توضیح دادیم ، آژانس های چارتر کننده در بعضی مسیرها که پیش بینی می کنند بلیط هواپیمای زیادی به فروش خواهد رفت تعدادی از صندلی های هواپیما را از ایرلاین پیش خرید کرده و هزینه آن را به طور کامل به ایرلاین پرداخت می کنند. بعد از این تعیین قیمت این بلیط هواپیما با آژانس چارتر کننده است و با توجه به اینکه فارغ از اینکه صندلی پر شود یا نشود هزینه آن توسط چارترکننده پرداخت شده ضرر خالی ماندن صندلی هم برای آژانس است. بنابراین چارتر کننده تمام تلاشش را خواهد کرد که حتما همه ی صندلی ها را با قیمت مناسبی به فروش برساند و اگر زمان خیلی کمی تا پرواز مانده باشد و هنوز بلیط های زیادی فروش نرفته باشد حاضر خواهد شد تا قیمت را پایین تر آورده تا مسافر بلیط را خریداری کند.

بلیط لحظه آخری

بدین ترتیب فقط زمانی که مطمئن باشیم که تقاضا برای مسیر کم است ولی از طرفی پرواز ها زیاد هستند بلیط لحظه آخری ارزان پیدا خواهد شد. مثلا وقتی که یک روز به عید نوروز مانده و همه در حال سفر از تهران به کیش هستند بلیط هواپیمای تهران به کیش خیلی زود تمام می شود و شانس بلیط لحظه آخری تقریبا صفر است اما در طرف مقابل هواپیماهایی که از کیش به تهران برمی گردند برای اینکه خالی برنگردند در لحظات آخر قیمت بسیار ارزانی ارائه خواهند داد.