راهنمای استرداد بلیط هواپیما

راهنمای استرداد بلیط هواپیما:

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است شما از بلیط هواپیمای خود استفاده نکنید. در این حالت ممکن است سوالاتی برای شما پیش بیاید. در این مطلب راهنمای استرداد بلیط هواپیما در سایت چمدون را آورده ایم. سوالاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید به همراه پاسخ هایشان آورده شده است. البته این مطلب راهنمای کامل استرداد بلیط هواپیما چه از سایت چمدون و چه از دیگر سایت ها نیز هست. همچنین هر لحظه هر سوال دیگری داشتید می توانید با خیال راحت با پشتیبانی چمدون تماس بگیرید. خوشحال خواهیم شد که به شما راهنمایی دهیم.

اگر از پرواز منصرف شدم چیکار کنم؟

گاهی اوقات پس از این که بلیط هواپیما خریدید و قبل از سفر به دلایل مختلف ممکن است سفر شما کنسل شود یا از رفتن پشیمان شوید. خوشبختانه در مورد بلیط هواپیما این مزیت وجود دارد که در بیشتر مواقع می توانید با برگشت بخشی از پول بلیط خود را استرداد کنید. البته این موضوع برای بلیط های چارتری و سیستمی متفاوت است. بلیط های سیستمی به جز مواردی اندک قابل استرداد هستند. میزان درصد جریمه و بازگشت پول با توجه به کلاس نرخی و کلاس پروازی بلیط هواپیما متغیر است. اما پروازهای چارتری عموما غیرقابل استرداد هستند ولی اگر بلیط چارتری هم خریده بودید می توانید با پشتیبانان چمدون تماس بگیرید تا امکان استرداد را از چارترکننده استعلام کنند. هنگام خرید بلیط هواپیما می توانید با زدن روی جزئیات بلیط هواپیما و زدن روی علامت سوالی که کنار کلاس نرخی بلیط مشاهده میکنید از درصدهای جریمه ی بلیط هواپیما مطلع شوید. برای اینکه نحوه صحیح انتخاب و فیلتر و مرتب سازی پروازها را متوجه شوید راهنمای کامل خرید بلیط هواپیما از چمدون را بخوانید.

اگر به پرواز نرسیدم چیکار کنم؟

همچنین در بعضی مواقع ممکن است به دلایل مختلف شما به پرواز نرسید یا حتی در آخرین لحظه از پرواز پشیمان شوید. . در صورتی که به این مورد بر خوردید بهتر است در اولین فرصت با پشتیبانی چمدون تماس گرفته و اطلاع دهید. استرداد بلیط هواپیما بعد از انجام پرواز یا در زمان خیلی نزدیک به پرواز در حالت no-show یا عدم استفاده از پرواز حساب می شود. حتی در این حالت هم در بعضی مواقع شما میتوانید بلیط خود را استرداد کنید و مبلغی از آن را پس بگیرید که البته این موضوع بسته به چارتری و یا سیستمی بودن بلیط شما و همچنین نوع ایرلاین، کلاس پروازی، کلاس نرخی بلیط هواپیما متغیر است.. البته طبیعتا در حالت no-show میزان جریمه استرداد بلیط هواپیما بیشتر از حالتی است که پیش از انجام پرواز برای استرداد اقدام کنید. باز هم در اکثر مواقع اگر بلیط شما چارتری باشد امکان استرداد وجود ندارد ولی با این حال شما می توانید با پشتیبانان چمدون تماس بگیرید تا امکان استرداد را از چارترکننده استعلام کنند.

درصد جریمه بر چه اساسی تعیین میشه؟

هر بلیط هواپیما با توجه به کلاس نرخی خود جریمه ی مشخصی برای استرداد دارد. اولا که شما می توانید هنگام خرید بلیط هواپیما در بخش جزئیات روی علامت سوال کنار حرف کلاس نرخی کلیک کنید و درصد جریمه ی استرداد بلیط هواپیما را برای زمان ها مختلف تا پرواز مشاهده کنید. اگر هم بعد از خرید بلیط بودید و میخواستید بدانید کافیست جدول درصد جریمه استرداد بلیط هواپیما در چمدون را باز کرده و با توجه به ایرلاین و کلاس نرخی و مدت زمان باقی مانده تا پرواز درصد جریمه استرداد بلیط خود را پیدا کنید. دقت کنید که اگر در هنگام خرید کنار حرف کلاس نرخی علامت سوالی مشاهده نکردید احتمالا بلیط شما غیرقابل استرداد است. همچنین برای بلیط های چارتری درصد جریمه استرداد بلیط مشخص نشده است و در این موارد باید با پشتیبانی چمدون تماس بگیرید تا از چارتر کننده ها استعلام بگیریم.

بلیط های چارتری هم قابل استرداد هستن؟

به طور کلی بلیط های چارتری قابل استرداد نیستند. بلیط هواپیمای چارتری توسط ایرلاین ارائه نمی شود و یک آژانس گردشگری آن را به فروش می رساند. بدین ترتیب اگرچه خیلی وقت ها قیمت پایین تری دارند اما در بیشتر مواقع امکان استرداد برای آنها وجود ندارد. اما اگر شما از چمدون بلیط هواپیمای چارتری خریده باشید و بخواهید بلیط خود را استرداد کنید، حتما به پشتیبانی چمدون تماس بگیرید. بعضی مواقع چارتر کنندگان درصدی از مبلغ بلیط را استرداد میکنند. ما از چارتر کننده امکان استرداد بلیط شما را استعلام خواهیم کرد و پس از مشخص شدن درصد جریمه ی استرداد به شما اطلاع داده و اگر همچنان مایل باشید بلیط شما را استرداد کرده و مبلغ را به حساب شما برخواهیم گرداند.

آیا بلیط هواپیما قابل انتقال به غیر هست؟

متاسفانه بلیط خریداری شده فقط برای فردی است که بلیط به نامش صادر شده است و امکان انتقال به غیر را ندارد. اما امکان این وجود دارد که شما بلیط خود را با جریمه کنسلی مشخص استرداد کرده و به نام فرد دیگر مجددا بلیط تهیه کنید به این صورت که با پشتیبانان چمدون تماس گرفته بلیط مورد نظر را با جریمه کنسلی مشخص استرداد کرده و مجددا بلیط را خریداری میکنید در این مورد ممکن است بلیط جدید تغییر قیمت داده باشد و یا موجودی آن به اتمام رسیده باشد. برای جلوگیری از این اتفاق شما میتوانید قبل از استرداد بلیط موجودی بلیط ها را چک کرده و سپس بلیط خود را استرداد کنید.

چطور میشه بلیط هواپیما رو عوض کرد؟

بعضی وقت ها ممکن است شما همچنان قصد سفر داشته باشید اما بخواهید با پرواز دیگر یا زمان دیگری سفر کنید. متاسفانه بلیط هواپیما قابل تعویض نیست. در این صورت هم شما باید ابتدا بلیط قبلی را کنسل کرده و سپس بلیط جدید را تهیه کنید. توصیه ما این است که قبل از هر اقدامی ابتدا برای تعویض بلیط با پشتیبانان چمدون تماس بگیرید. پس از اینکه جریمه کنسلی مشخص شد و موجودی بلیط هواپیمای جایگزین بررسی شد ابتدا بلیط قبلی را استرداد کرده و سپس بلیط جدید را خریداری کنید.

چقدر طول میکشه تا مبلغ بلیط برگرده؟

در صورتی که مطابق راهنمای استرداد بلیط هواپیما عمل کردید و همچنان تصمیم به کنسل کردن بلیط خود دارید کافیست با پشتیبانان چمدون تماس گرفته و تقاضای استرداد بلیط بدهید. پشتیبانان ما میزان درصد جریمه کنسلی را به شما اطلاع داده و با موافقت شما و بلیط شما را استرداد میکنند. معمولا ایرلاین ها و آژانس های گردشگری بین 3 تا 7 روز مبلغ را استرداد می کنند. اما ما در چمدون به محض اینکه استرداد توسط ایرلاین یا چارتر کننده تایید شد مبلغ بازگشتی را به حساب شما باز می گردانیم. معمولا این فرایند کمتر از 24 ساعت زمان میبرد. تلاش ما در چمدون این است که در کمترین زمان ممکن مبلغ استرداد بلیط هواپیمای شما را برگردانیم.

اگر پرواز کنسل شد چیکار کنم؟

در بعضی مواقع به علت بدی آب و هوا و یا مشکلات متعدد ایرلاین ممکن است بعضی از پروازها را کنسل کند. طبق قانون سازمان هواپیمایی کشور در صورت کنسل شدن پرواز توسط ایرلاین بایستی تمامی مبلغ بلیط بدون جریمه به حساب مسافر بازگردانده شود. در این مورد هم مثل بازگردان مبلغ استرداد ممکن است ایرلاین یا آژانس زمان 3 تا 7 روز صرف کند اما ما در چمدون پس از گرفتن تایید در اولین فرصت مبلغ را به حساب شما باز می گردانیم و بعدا با ایرلاین و آژانس تسویه می کنیم. سعی ما در چمدون این است که این فرایند هر چه سریعتر انجام شود و ترجیحا بلافاصله بعد از اعلام کنسلی مبلغ را برگردانیم اما گاهی ممکن است گرفتن تایید ایرلاین و آژانس کمی زمان ببرد. ولی این فرایند کمتر از 24 ساعت انجام می شود. و فرایند استرداد بلیط هواپیمای پرواز کنسل شده سریعتر از استرداد از طرف مشتری انجام می شود. پس از این اگر باز هم قصد سفر داشتید می توانید با مراجعه به سایت چمدون بلیط جدید را خریداری کنید.

اگر پرواز تاخیر خیلی زیادی داشت چیکار کنم؟

متاسفانه در سفر های هوایی امکان تاخیر بسیار وجود دارد. اما طبق قانون سازمان هواپیمایی کشور اگر پروازی بیش از 2.5 ساعت تاخیر داشته باشد اگر مسافر بخواهد باید بلیط مسافر بدون کسر جریمه استرداد شود. خیلی وقت ها ایرلاین ها تاخیرهای زیاد را ا از قبل اطلاع میدهند. در این صورت اگر حس کردید زمان پرواز جدید برای شما مناسب نیست می توانید درخواست استرداد دهید و بدون کسر جریمه بلیط شما استرداد شود و بلیط جدید خریداری کنید. فقط حتما قبل از استرداد قیمت بلیط های جایگزین را بررسی کنید. ممکن است بلیط های جایگزین قیمت خیلی بالایی داشته باشند. اما اگر شما به فرودگاه رفته باشید و در فرودگاه مشخص شود که پرواز بیش از دو ساعت و نیم تاخیر دارد بهتر است به کانتر مربوطه رفته و بلیط خود را مهر کنید و سپس با پشتیبانی چمدون تماس گرفته و در خواست استرداد بدهید. این بلیط مهر شده بعدا در صورت مخالفت ایرلاین سند حضور شما در فرودگاه خواهد بود. بدین ترتیب ایرلاین یا آژانس نخواهد توانست از برگرداندن مبلغ بلیط سر باز بزند. فقط توجه داشته باشید که در صورتی که در این شرایط بلیط خود را کنسل کنید دیگر قادر نخواهید بود از آن پرواز استفاده کنید.