لوگو چمدون
مجله چمدون 02188084317

راهنمای خرید بلیط هواپیما

خرید بلیط هواپیما ، آسان تر از گذشته :

تاریخچه خرید بلیط هواپیما و سفر هوایی یکی از داستان های خیلی جالب رشد تکنولوژی است. تغییراتی که طی یک قرن اخیر در این حوزه رخ داده گویای روندی بسیار متغیر است. از زمانی که سفر با هواپیما فقط مختص گروه خاص و برای مقاصد خاص بود تا زمانی که سفر هوایی شکل تجاری به خود گرفت و برای عموم مردم ممکن شد ولی عملا فقط قشر بسیار ثروتمند توانایی استفاده از آن را داشتند. تا زمانی که با رشد بیشتر و بهبودهای اتفاق افتاده قیمت بلیط هواپیما کاهش پیدا کرد و بخش بیشتری از مردم توانایی استفاده از آن را پیدا کردند. تا امروز که تقریبا بخش زیادی از مردم تجربه پرواز با هواپیما را دارند. اگرچه هنوز در کشور ما این حوزه چند سالی عقب تر است اما حتی در ایران هم دیر یا زود شاهد رشد بیشتر این سبک سفر خواهیم بود.
خرید بلیط هواپیما چمدون
اولین هواپیما ها در اندازه های کوچک و ملخی بودند و فقط برای مسافت های کوتاه مناسب بودند.


اولین مسافرت با هواپیما
اولین پرواز تاریخ با مسافر که در سال 1914 در آمریکا در مسافتی 34 کیلومتری و طی 23 دقیقه انجام شد و یک خلبان و یک مسافر داشت.

وقتی تازه استفاده از هواپیما برای سفر درحال همه گیر شدن بود خرید بلیط هواپیما خیلی با امروز تفاوت داشت. درواقع این روند در گذشته کمی شبیه به خرید بلیط اتوبوس به سبک چند سال پیش بود یعنی مسافر باید به فرودگاه میرفت و پروازها را مشاهده میکرد و با کمترین سطح تشریفات و بررسی ها درست قبل از سوار شدن به هواپیما مبلغ بلیط را پرداخت کرده و سوار هواپیما می شد. بعدترها که دفاتر فروش ایرلاین ها در سطح شهرها افتتاح شد و فرودگاه ها برای مقاصد امنیتی و همچنین خدمات دهی بهتر تغییرات گسترده ای کردند، شرکت های هواپیمایی بلیط پروازهای خود را با قیمت هایی کم نوسان و ثابت از طریق دفاتر خود به فروش می رساندند.
با گذشت بیشتر زمان همکاری بین آژانس های مسافرتی و ایرلاین ها شروع شد. از این به بعد آژانس ها به مرکز اصلی فروش بلیط هواپیما تبدیل شدند. همچنین امکانات فرودگاه ها به شکل گسترده ای بیشتر و بیشتر شد و سطح خدمات دهی و سبک پذیرش مسافران در فرودگاه ها به شدت تغییر کرد. این تغییرات به توسعه و پیشرفت بیشتر شرکت های هواپیمایی همزمان بود و ایرلاین ها تنوع زیادی به نوع پروازها و خدمات حین پرواز خود دادند و بدین ترتیب طیف گسترده تری از قیمت بلیط هواپیما ایجاد شد. تقریبا همین زمان بود که مفهوم بلیط هواپیمای چارتری ایجاد شد. آژانس های گردشگری بزرگ صندلی های هواپیماها را گارانتی کرده و با تشخیص خودشان شروع به صدور بلیط هواپیما برای مسافران کردند. مجموع این اتفاقات هم به نفع مسافران بود و هم به نفع آژانس ها و ایرلاین ها. مسافران با توجه به نیاز خود سطح متفاوتی از خدمات را دریافت می کردند و متناسب با همان قیمت بلیط هواپیما می پرداختند و ایرلاین ها هم می توانستند صندلی های بیشتری از هواپیمای خود را پر کنند. اما هنوز هم مسافران برای خرید بلیط هواپیما نیاز بود حضوری به آژانس ها رفته و درخواست بلیط هواپیما کنند. این موضوع باعث می شد که مسافران نتوانند به خوبی همه گزینه های خود را دقیق بررسی کنند و به آنچه مسئول رزرو بلیط به آنها می گفت محدود بودند. همچنین اینکه کنترل کامل شرایط و گزینه ها در اختیار شخص سوم بود می توانست اعتماد مسافران را به فرایند خرید بلیط هواپیما کاهش می داد. اما با ظهور سایت های خرید آنلاین بلیط هواپیما همه چیز تغییر کرد. اگرچه هنوز هم بعضی ها ترجیح می دهند برای خرید بلیط هواپیما حضوری به آژانس بروند اما خیلی ها به آسانتر و به صرفه تر بودن خرید آنلاین بلیط هواپیما پی برده اند. با خرید بلیط هواپیما به شکل آنلاین نه تنها در وقت شما به میزان قابل توجهی صرفه جویی می شود بلکه کنترل کامل انتخاب بلیط و پرواز در اختیار شماست. می توانید به راحتی هر تاریخ و مبدا و مقصدی که خواستید را جستجو کنید همه نتایج را از همه ایرلاین ها مشاهده کنید به راحتی قیمت بلیط هواپیما را مقایسه کنید، هر فیلتر و ترتیبی که مدنظرتان بود اعمال کنید و با نظر و تشخیص خود بهترین بلیط هواپیما را انتخاب کنید و خریداری کنید. همچنین می توانید از پشتیبانی 24 ساعته هم بهره مند باشید و هر سوال و مشکلی که داشتید به راحتی از کارشناسان بپرسید. به همین سادگی فرایند خرید بلیط هواپیما انجام شده و می توانید بلیط خود را دریافت کرده با خیال راحت به فرودگاه بروید.

چمدون سایت خرید آنلاین بلیط هواپیما :

سایت چمدون از انتهای سال 97 شروع به کار کرد و امروز امکان خرید آنلاین بلیط هواپیما از طریق چمدون ایجاد شده است. ما در چمدون سعی کرده ایم فرایند خرید بلیط هواپیما از جستجو و انتخاب بلیط تا پرداخت و صدور بلیط هواپیما را به شکلی آسان در اختیار مسافران قرار دهیم و روز به روز با توجه به بازخورد و نظرات و انتقادات شما فرایند خود را بهبود دهیم. در ادامه راهنمای چگونگی خرید بلیط هواپیما از طریق سایت چمدون آمده است.

انتخاب فرودگاه مبدا و مقصد:

برای خرید بلیط هواپیما از طریق سایت چمدون باید قبل از هر چیزی مشخص کنید که بلیط پرواز فقط برای یک طرف از سفر خود را میخواهید یا مایل هستید بلیط رفت و برگشت را همزمان تهیه کنید. برای این کار کافیست از اولین منوی باز شونده در سمت راست تصویر گزینه مورد نظر خود (رفت/رفت و برگشت) را انتخاب کنید. در صورتی که گزینه رفت را انتخاب کنید فقط بلیط پروازهای مبدا به مقصد جستجو می شود ولی در صورتی که رفت و برگشت را انتخاب کنید هم بلیط رفت و هم بلیط برگشت در تاریخ های مدنظر شما جستجو می شود.

خرید بلیط هواپیما از سایت چمدون
پس از این نوبت به انتخاب مبدا می رسد. به شکل پیش فرض در سایت چمدون پرواز تهران به مشهد تعیین شده است. اگر بلیط تهران مشهد را میخواهید این قسمت را تغییر ندهید اگر بلیط مشهد به تهران را میخواهید کافی است روی مربع با دو فلش بزنید تا مبدا و مقصد جابجا شوند. اگر مسیرهای دیگری مد نظرتان است اول روی منوی مبدا کلیک کنید و با از بین لیست فرودگاه ها و شهرها گزینه مدنظر خود را پیدا کنید. برای اینکه سریعتر مبدا را پیدا کنید چند حرف اول از شهر مورد نظر را وارد کنید و از گزینه های پیش آمده روی فرودگاه یا شهر مدنظر کلیک کنید. سپس همین کار را برای انتخاب مقصد پرواز انجام دهید. پس از این نوبت به تاریخ پرواز می رسد.

انتخاب تاریخ پرواز :

بعد از انتخاب مبدا و مقصد باید تاریخ پرواز خود را انتخاب کنید. برای این کار روی تاریخ پیش فرض که همیشه امروز است کلیک کنید و از تقویمی که باز می شود به راحتی تاریخ مورد نظر خود را وارد کنید. اگر گزینه بلیط رفت را انتخاب کرده باشید یک تاریخ و اگر رفت و برگشت را انتخاب کرده باشید دو تاریخ ظاهر می شود. به راحتی فلش بالا سمت چپ تقویم به ماه های آینده بروید و تاریخ مدنظر پرواز خود را انتخاب کنید. پس از انتخاب تاریخ پرواز رفت تقویم برای تاریخ برگشت به شکل خودکار باز می شود و می توانید تاریخ پرواز برگشت را بزنید. حالا دکمه آبی رنگ جستجو را بزنید
انتخاب تاریخ پرواز

جستجو و مشاهده نتایج :

پس از اینکه دکمه جستجو را زدید چمدون از بین تمام ایرلاین های و پروازهای چارتری شروع به جستجوی پرواز می کند. در کمتر از یک دقیقه بلیط پروازهای موجود پیدا شده و به شما نمایش داده خواهد شد. اگر برای تاریخ و مسیر مورد نظر شما بلیط هواپیما موجود نباشد هیچ نتیجه ای نمایش داده نخواهد شد و لازم است تاریخ یا مبدا و مقصد را تغییر دهید. دقت کنید که برای همه مسیرهای داخلی ایران پرواز موجود نیست و برای بسیاری از مسیرها هم فقط در بعضی روزهای هفته بلیط هواپیما موجود است. پس اگر در تاریخ و مسیر مورد نظر شما نتیجه ای نمایش داده نشد یا تمام بلیط های هواپیما برای آن روز تمام شده است یا پروازی در آن تاریخ وجود ندارد.
جستجوی بلیط هواپیما
دقت کنید که اگر در مرحله قبل بلیط رفت و برگشتی را انتخاب کرده باشید در این صفحه ابتدا فقط نتیجه پرواز رفت مشاهده می شود و بعد از اینکه بلیط رفت خود را انتخاب کردید حالا بلیط حالا لیست بلیط پروازهای برگشت را مشاهده خواهید کرد.

پیش بینی قیمت، پیگیری و رزرو اتوماتیک بلیط هواپیما:

چمدون اولین سایت خرید بلیط هواپیما در ایران است که با استفاده از هوش مصنوعی و تحلیل روند تغییر قیمت ها می تواند قیمت های آتی بلیط هواپیما را پیش بینی کند و به مسافران کمک کند در بهترین زمان بلیط هواپیمای خود را بخرند. قیمت بلیط هواپیما علاوه بر این که در روزهای مختلف ماه و هفته متغیر است حتی برای یک روز مشخص و در یک مسیر مشخص هم در طول زمان تغییر می کند. میزان این تغییرات با توجه به شرایط مختلفی تعیین می شود. گاهی بهترین زمان خرید بلیط هواپیما 4 روز مانده به پرواز است و گاهی ممکن است 7 روز باشد. شما در چمدون هر گاه جستجوی بلیط هواپیما را بزنید علاوه بر نتایج توصیه هوشمندانه چمدون را نیز خواهید دید.
پیش بینی قیمت بلیط هواپیما
در این قسمت چمدون به شما خواهد گفت که آیا الان زمان مناسبی برای خرید بلیط هواپیما هست یا بهتر است صبر کنید. همچنین اگر تصمیم به صبر کردن برای قیمت بهتر داشته باشید چمدون اولین سایت خرید بلیط هواپیما در ایران است که قیمت بلیط هواپیما را برای شما پیگیری و رزرو می کند.
پیگیری قیمت
در این قسمت شما فرمی را مشاهده خواهید کرد که می توانید قیمت مورد نظر خود را وارد کرده و شماره موبایل و ایمیل خود را وارد کنید. هرگاه قیمت ارزانترین بلیط هواپیما به این قیمت رسید ما از طریق پیامک و ایمیل به شما اطلاع می دهیم. و یا با انتخاب گزیته رزرو اتوماتیک خرید بلیط با قیمت مد نظر خود را به چمدون بسپارید .

فیلتر و مرتب سازی بلیط ها و پروازها :

برای اینکه بتوانید از بین نتایج پروازهای موجود بلیط هواپیمای مورد نظر خود را دقیق تر و بهتر انتخاب کنید امکان مرتب سازی بلیط ها بر اساس قیمت بلیط هواپیما و زمان پرواز در نظر گرفته شده است. به شکل پیش فرض نتایج بر اساس قیمت از کمترین به بیشترین مرتب شده اند. اگر مدت زمان پرواز برای شما مهم باشید می توانید بر اساس مدت پرواز هم از سریعترین به کندترین پرواز مرتب کنید. البته به خاطر داشته باشید که به خاطر اینکه فواصل بین فرودگاه های ایران خیلی زیاد نیست و سرعت هواپیماها خیلی تفاوت خاصی با هم ندارد تقریبا تمام پروازهای یک مسیر حدودا به اندازه مشابهی طول میکشند. همچنین می توانید پروازها را بر اساس زمان حرکت هم مرتب کنید اگر گزینه زودترین حرکت را بزنید بلیط پروازهای به ترتیب زمان از زودترین به دیرترین و اگر گزینه آخر را بزنید از دیرترن به زودترین مرتب می شوند. امکان دیگری که به شما کمک می کند تا برای خرید بلیط هواپیما انتخاب دقیق تری داشته باشید امکان فیلتر کردن نتایج است. شما می توانید از بین ایرلاین های موجود فقط شرکت هواپیمایی که مدنظرتان هست را انتخاب کنید مثلا اگر ایرلاین ماهان رو انتخاب کنید فقط بلیط های ماهان نمایش داده می شود. می توانید بیشتر از یک ایرلاین هم انتخاب کنید مثلا فقط پروازهای ماهان و ایران ایر را مشاهده کنید.

فیلتر پروازهای تهران مشهد

از دیگر فیلترهایی که می توانید استفاده کنید فیلتر بر اساس زمان تیک آف یا حرکت از مبدا است. مثلا فقط پروازهای تهران مشهد که بین ساعت 10 تا 15 از تهران حرکت میکنند نمایش داده شود. قیمت پرواز هم دیگر فیلتر کاربردی این بخش است. مثلا شما میخواهید فقط پروازهای تهران کیش ایرلاین ماهان که در بازه زمانی 9 صبح تا 14 ظهر هستند و قیمتشان کمتر از 300 هزارتومان است را مشاهده کنید و اگر موجود بود بلیط هواپیمای خود را بخرید. در نهایت می توانید انتخاب کنید فقط بلیط چارتری یا بلیط سیستمی را بخرید. در حالت پیش فرض هم پروازهای سیستمی و هم پروازهای چارتری نمایش داده می شوند و اگر یکی را کلیک کنید پروازهای آن از نتایج حذف می شود.

مشاهده جزئیات بلیط هواپیما :

برای اینکه جزئیات بیشتری از بلیط هواپیما مدنظر خود مشاهده کنید کافیست قسمت مشاهده جزئیات را بزنید و اطلاعات زیر را مشاهده کنید:

:شماره پرواز

توسط ایرلاین ها مشخص می شود و برای هر مسیر و هر پرواز عدد متفاوتی دارد

کلاس پروازی:

کلاس های پروازی می توانند اکونومی (اقتصادی)، بیزینس (تجاری) یا فرست کلس (کلاس درجه یک) باشد. در مطلبی جداگانه راهنمای کامل کلاس های پروازی و کلاس های نرخی را نوشته ایم برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

کلاس نرخی:

علاوه بر کلاس پروازی مورد دیگری که بر قیمت و قوانین استرداد و تا حد کمی خدمات همراه بلیط هواپیما تاثیر می گذارد کلاس نرخی است. هر کلاس نرخی قوانین متفاوتی برای میزان بار و میزان درصد جریمه ی استرداد بلیط هواپیما دارد. برای اطلاعات از جدول درصد جریمه استرداد بلیط هواپیمای ایرلاین های ایران کلیک کنید.

میزان بار مجاز:

بار همراه برای سفر با هواپیما دو نوع است. یکی باری که همراه خود به داخل کابین می برید و دیگری چمدانی که به قسمت بار هواپیما منتقل می شود. میزان و اندازه بار همراه شما با توجه به سیاست های شرکت هواپیمایی و کلاس پروازی و کلاس نرخی متغیر است.

مدل هواپیما:

کیفیت سفر با مدل های مختلف هواپیما می تواند متفاوت باشد. اینکه سوار هواپیمای بوئینگ شوید یا ایرباس یا فوکر ممکن است برای بعضی خریداران بلیط هواپیما اهمیت زیادی داشته باشد

مدت زمان پرواز

همچنین اگر روی علامت سوال کوچک کنار کلاس نرخی بروید قوانین استرداد مربوط به بلیط نمایش داده می شود. اگر کنار کلاس نرخی علامتی نباشد به این معنی است که بلیط مورد نظر از طرق چارترکننده غیرقابل استرداد تعریف شده است.

جزئیات بلیط هواپیما

انتخاب بلیط یا بلیط های رفت و برگشت :

بعد از بررسی قیمت بلیط هواپیما و زمان پرواز و ایرلاین و جزئیات، بلیطی مورد نظر خود را انتخاب کنید برای این کار کافیست دکمه انتخاب بلیط را بزنید تا به مرحله بعد بروید. اگر رفت و برگشتی جستجو کرده باشید بعد از اینکه بلیط رفت را انتخاب کردید نوبت به انتخاب بلیط هواپیما پرواز برگشت می رسد. باز هم از طریق مرتب سازی بلیط ها و فیلتر ایرلاین و زمان پرواز و … بلیط مورد نظر خود را انتخاب کنید و به مرحله بعد برای وارد کردن اطلاعات بروید.

وارد کردن اطلاعات خریدار بلیط و مسافرین :

در این قسمت شما باید اطلاعات خریدار بلیط و اطلاعات مسافر یا مسافران را وارد کنید.

اطلاعات مسافران- چمدون

بخش اول برای وارد کردن اطلاعات خریدار بلیط است، یعنی شماره موبایل و ایمیلی که لازم است اطلاعات خرید بلیط هواپیما به آنها ارسال شود. برای وارد کردن شماره موبایل و ایمیل دقت کنید، اگر ایمیل یا موبایل در ساختار غلطی وارد شود با خطا مواجه خواهید شد. بحش دوم برای وارد کردن اطلاعات مسافرانی است که بلیط هواپیما به نام آنها صادر خواهد شد. در این بخش می توانید تعداد مسافران را نیز تغییر دهید با این ملاحظات که: 1- حداقل باید یک مسافر داشته باشیم 2- تعداد مسافران نباید بیشتر از تعداد صندلی های باقی مانده از این بلیط هواپیما باشد، در غیر این صورت چمدون به شما اجازه اضافه کردن مسافر بیشتر نخواهد داد. 3- اگر مسافر شما کمتر از 2 ساله از به عنوان نوازد و اگر بین 2 تا 12 سال مسافر کودک و بیشتر از 12 سال بزرگسال محسوب می شود 4- طبق قانون سازمان هواپیمایی کشور مسافران کودک و نوزاد نمیتوانند به تنهایی مسافرت کنند 5- طبق قانون به ازای هر مسافر بزرگسال حداکثر یک نوزاد یا دو کودک یا یک کودک و یک نوزاد می توانند بلیط هواپیما بخرند. اسامی هر کدام از مسافران در نوع مناسب خودش وارد کنید، اگر مسافر کودک است تاریخ تولد باید صحیح وارد شود در غیر اینصورت سیستم نخواهد پذیرفت. با توجه به اینکه اسم مسافران روی کارت پرواز به شکل انگلیسی درج خواهد شد لازم از هم اسم فارسی مسافر وارد شود هم اسم انگلیسی. اسامی مسافران را با دقت کافی وارد کنید و حتما اسامی را کاملا مشابه اسم شناسنامه ای بنویسید در غیر اینصورت ممکن است در فرودگاه از سوار شدن شما به هواپیما جلوگیری کنند. پس از وارد کردن اسامی باید جنسیت مسافر را تعیین کرده و کد ملی را وارد کنید. چمدون صحیح بودن کد ملی را کنترل میکند و اگر در این قسمت با خطایی روبرو شدید احتمالا کد ملی خود را اشتباه وارد کرده اید. در نهایت تاریخ تولد را وارد کنید. اگر خطایی مشاهده شد احتمالا مسافر را در رده ی سنی درست انتخاب نکرده اید و لازم است یک بار دیگر بررسی کنید. بعد از کامل کردن اطلاعات و بررسی مجدد بلیط و اسامی مسافران دکمه تایید و ادامه خرید را بزنید. در این لحظه چمدون یک بار دیگر از ایرلاین استعلام می گیرد که بلیط همچنان با همان قیمت سابق و تعداد مورد نیاز شما موجود باشد. در مواردی اگر فرایند انتخاب بلیط و وارد کردن اطلاعات خیلی طولانی شده باشد ممکن است قیمت یا تعداد صندلی ها از طرف شرکت هواپیمایی تغییر کرده باشد، در این صورت لازم است بلیط دیگری را انتخاب کنید. اما اگر فرایند انتخاب بلیط هواپیما و وارد کردن اطلاعات مسافران سریع باشد یا تغییرات کمتر باشد قیمت بلیط هواپیما تایید شده و به مرحله بعد می روید. البته همزمان با این اتفاق یک کد تایید به شماره موبایل خریدار ارسال خواهد شد.

تایید شماره موبایل :

تایید شماره موبایل برای این است که مطمئن شویم شماره موبایل به درستی وارد شده است. این شماره موبایل برای اطلاع رسانی های بعدی و پشتیبانی بهتر از شما نیاز است.

تایید موبایل چمدون

یک کد 4 رقمی برای شما ارسال خواهد شد که باید این کد را در کادر مربوطه وارد کنید. معمولا در کمتر از 30 ثانیه این کد به شما خواهد رسید اگر کد نرسید از صحیح بودن شماره موبایل اطمینان حاصل کنید. برای پرهیز از خطای احتمالی بهتر است کیبورد سیستم خود را انگلیسی کنید.

بازمشاهده اطلاعات و تایید :

پس از تایید موبایل یک بار دیگر اطلاعات کامل بلیط هواپیما و مسافرین به شما نمایش داده می شود تا برای آخرین بار درستی اطلاعات وارده و قیمت بلیط هواپیما را بررسی کنید.

چک کردن اطلاعات بلیط و مسافران

اگر لازم است در مورد جزئیات بلیط هواپیما هم اطمینان پیدا کنید روی مشاهده جزئیات کلیک کنید. همچنین اگر بلیط هواپیمای انتخابی شما سیستمی باشد قیمت بلیط هواپیما برای مسافران کودک و نوزاد به شکل اتوماتیک حدود 50 و 10 درصد قیمت بزرگسال حساب شده و جمع مبلغ بلیط نمایش داده می شود. اگر اطلاعات مورد تایید بود به مرحله پرداخت بروید در غیر این صورت بازگشت را بزنید و اصلاح لازم را اعمال کنید.

رفتن به درگاه و پرداخت اینترنتی قیمت بلیط هواپیما :

در این مرحله به محض اینکه شما دکمه تایید و پرداخت را بزنید چمدون به ایرلاین مربوط درخواست رزرو صندلی ها را می فرستد و پس از تایید رزرو شما به درگاه بانکی خواهید رفت. در این حالت صندلی های هواپیما به مدت 5 تا 10 دقیقه برای شما رزرو می شود و لازم است هرچه سریعتر پرداخت را نهایی کنید تا بلیط به نام شما ثبت شود. در صورتی که فرایند پرداخت طولانی شود ممکن است رزرو شما توسط ایرلاین باطل شود و نیاز به درخواست مجدد باشد. تیم پشتیبانی 24 ساعته چمدون آماده است تا هر مشکل یا سوال احتمالی شما در باره رزرو بلیط هواپیما را پاسخ دهد.

بازگشت از بانک و دریافت ووچر بلیط هواپیما :

پس از اینکه با رعایت مسائل ایمنی از طریق درگاه بانکی پرداخت را با موفقیت انجام دادید به چمدون باز خواهید گشت و می توانید بلیط هواپیمای خود را دریافت کنید. همچنین تیم پشتیبانی چمدون در صورت پیش آمدن هر مشکل آماده پاسخگویی و رفع ایراد است. ووچر خود را دانلود کرده و مشاهده کنید و از درستی اطلاعات شامل مشخصات مسافرین و قیمت و زمان پرواز و … اطمینان حاصل کنید. همچنین یک پیامک شامل شماره پرواز و شماره سفارش و روز و ساعت پرواز به شما ارسال خواهد شد.

پشتیبانی چمدون :

در تمامی مراحل شما می توانید با شماره پشتیبانی چمدون (02188084317) تماس گرفته یا از پشتیبانی آنلاین چمدون کمک گرفته و راهنمایی های لازم برای انتخاب بلیط هواپیما را بگیرید.

رفتن به فرودگاه و دریافت کارت پرواز:

برای سوار شدن به هواپیما نیازی به همراه بردن ووچر (بلیط هواپیمایی دریافتی از سایت) نیست و فقط کافیست که کارت ملی و شناسنامه خود را به فرودگاه برده و در ترمینال مربوطه رفته با ارائه کارت ملی به کانتر ایرلاین مربوطه کارت پرواز خود را دریافت کنید. به جز فرودگاه مهرآباد بقیه فرودگاه های ایران فقط یک ترمینال دارند و وقتی به فرودگاه بروید به راحتی خواهید توانست کانتر مربوط به شرکت هواپیمای و پرواز خود را پیدا کنید. اگر از مبدا تهران به یکی از فرودگاه های داخلی پرواز دارید باید بدانید پرواز شما از کدام ترمینال فرودگاه مهرآباد انجام خواهد شد. برای مشاهده ترمینال مربوط به پایین ووچری که از سایت چمدون دریافت کرده اید نگاه کنید و ببینید پروازهای ایرلاین مربوط به بلیط شما از کدام ترمینال انجام می شود.

ترمینال های فرودگاه ها

دقت کنید که لازم است حداقل یک ساعت قبل از زمان پرواز به فرودگاه بروید و حتما کارت ملی خود را همراه داشته باشید در غیر اینصورت ممکن است ایرلاین از پذیرش شما سرباز بزند.

سوالات و اطلاعات تکمیلی :

تاخیر و کنسل شدن پرواز:

اگر بیش از 4 ساعت قبل از پرواز مشخص شود که پروازی تاخیر داشته یا کنسل شده است ایرلاین به ما اطلاع داده و ما به شما اطلاع رسانی خواهیم کرد. اما در مواردی در آخرین لحظات ممکن است توسط ایرلاین بلیط کنسل شده یا تاخیر بخورد. طبق قانون تا 2.5 ساعت تاخیر توسط ایرلاین ها مجاز است و بیشتر از این میزان ایرلاین باید بلیط را بدون جریمه استرداد کنید، البته در صورتی که مسافر درخواست دهد.

استرداد بلیط هواپیما:

در صورتی که به هر دلیلی نمی توانستید از بلیط هواپیمای خود استفاده کنید کافیست با چمدون تماس بگیرید تا با توجه به قوانین استرداد مربوط به بلیط شما به ایرلاین یا آژانس مربوطه درخواست استرداد بدهیم. دقت کنید پروازهای چارتری مشمول قانون استرداد نمی شوند. بلیط های سیستمی هم با توجه به کلاس نرخی میزان جریمه های متفاوتی دارند. برای اطلاع از نحوه دقیق استرداد و سوالات احتمالی در این باره مطلب راهنمای استرداد بلیط هواپیما در چمدون را بخوانید.