فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز

فرودگاه بین المللی شیراز

معرفی فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز


فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز که در میدان شهید دستغیب، انتهای بلوار شاهچراغی شهر شیراز قرار دارد دومین فرودگاه مجهز و یکی از پرتردد ترین فرودگاه های کشور است که در ادامه می خواهیم با آن بیشتر آشنا شویم .

تاریخچه فرودگاه

در رابطه با تاریخچه این فرودگاه به کتاب شیراز در گذشته و حال دکتر حسن امداد مراجعه می کنیم : شیراز از طریق هوا به تهران و اصفهان و اهواز و آبادان مربوط است. شیراز دارای دو فرودگاه است، یکی فرودگاه قدیم که در نزدیکی صحرای آقاباباخان در جنوب شهر نزدیک جاده شیراز و بوشهر قرار دارد. این فرودگاه در سال ۱۳۰۸ شمسی ساخته شد و اخیرا امارت مفصلی برای استراحت مسافران در آن بنا کرده‌اند، ولی چون این فرودگاه به اندازه کافی وسعت نداشت و توسعه آن نیز مقدور نبود، اخیرا فرودگاه وسیعی در دو فرسنگی جنوب شرقی شیراز در نزدیکی قریه جعفرآباد ساخته‌اند که باند آن را آسفالت کرده و فعلا پروژه ساختمان عمارت جهت استراحت مسافران در دست تهیه است. در این فرودگاه انواع هواپیماهای بزرگ می توانند بنشینند، در صورتی‌که در فرودگاه قدیم نشستن هواپیماهای بزرگ به آسانی مقدور نبود.

فرودگاه جدید شیراز در سال ۱۳۴۰ به عنوان فرودگاه شیراز در زمینی به مساحت حدود ۵۰۰ هکتار موردبهره برداری قرار گرفت و از سال ۱۳۴۵ به عنوان فرودگاه بین المللی مطرح شد. در حال حاضر، فرودگاه شیراز به عنوان فرودگاه مرکز استان مجهز به پیشرفته‌ترین تجهیزات و وسایل کمک ناوبری DVOR/DME و ILS و… بوده و همچنین، از پیشرفته‌ترین رادار موجود جهان به نام MSSRIO برخوردار است. با فعال شدن و بهره‌برداری این رادار در آینده نزدیک فرودگاه بین المللی شیراز به عنوان مرکز کنترل دوم کشور عملیاتی می‌شود. اکنون فرودگاه شیراز دارای ۱۳ مسیر هوایی (ROUTE) است.

مشخصات فرودگاه

نام فرودگاه بین المللی شیراز: Shiraz International Airport کد یاتا: SYZ کد ایکائو: OISS نوع فرودگاه: عمومی/ نظامی ارتفاع از سطح دریا: ۱۵۰۰ متر ترمینال ها: ۲ ترمینال مجزا وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی شیراز: shiraz.airport.ir

ترمینال های فرودگاه شیراز

فرودگاه شهید دستغیب یا فرودگاه شیراز، ۲ ترمینال دارد. ترمینال شماره ی۱ مخصوص پروازهای داخلی است که مساحت آن ۱۶ هزار متر مربع است. ترمینال شماره ی ۲ نیز پروازهای خارجی را پشتیبانی میکند. ساختمان پروازهای خارجی فرودگاه ۲۱ هزار متر مربع است و به تازگی اقداماتی همچون ساخت محوطه، ساخت پارکینگ خودرو و ایجاد ۴ پل عابر پیاده با هزینه ای بالا ساخته شده است. به صورت میانگین، روزانه ۱۲۰ پرواز داخلی و ۱۰ پرواز خارجی در این فرودگاه انجام می شود. فرودگاه شیراز دارای بخش‌های دیگری شامل آمفی تئاتر، فضای سبز، سالن بارانداز، سالن گمرک با مساحت حدود ۷۵۰ متر مربع، سالن عمومی برای استقبال ‌کنندگان، سالن ترانزیت مرزی، سالن ترانزیت و تشریفات پروازی می باشد.

امکانات فرودگاه

ساختمان فنی و عملیاتی تازه تاسیس فرودگاه شیراز مشتمل بر طبقات اداری، پشتیبانی، فنی و عملیاتی، برج مراقبتی با ارتفاع بالغ بر ۴۵ متر از سطح زمین، تجهیزات اداری و عملیاتی پیشرفته همراه با ساختمان‌های فنی و موتورخانه و سالن آمفی تئاتر و پذیرایی و فضای سبز زیبا است. همچنین، این فرودگاه دارای امکانی از قبیل، CIP-VIP، پارکینگ خودرو، رزرواسیون هتل، کیوسک اطلاع‌رسانی، انواع غرفه‌ها، مسجد، اطلاعات پرواز، باجه ارزی، خودپردازها و تسهیلات ویژه افراد توان‌یاب است.

مقصدهای پروازی

از فرودگاه شیراز امکان سفر هوایی به تهران، اصفهان، تبریز، مشهد، اهواز، ساری، نوشهر، بندرعباس، لارستان، آبادان، بوشهر، کرمان، کرمانشاه، لامرد، کیش، قشم، لاوان، سیری، ماهشهر، خارک، عسلویه و رشت وجود دارد. همچنین یکی از بهترین پرواز‌های ایران به مقاصد دبی، ابوظبی و شارجه از این فرودگاه انجام می‌شود و برخی مسافران ترجیح می‌دهند برای استفاده از این پرواز از شهر‌هایی مثل بوشهر، بندرعباس و کرمان به شیراز سفر کنند. علاوه بر این از فرودگاه شیراز می‌توان به اتریش، مالزی، سوریه، قطر، عمان، کویت، ترکیه، عراق، بحرین، عربستان، ارمنستان، آذربایجان و گرجستان هم پرواز کرد. این فرودگاه ظرفیت پذیرش سالانه ۱۰ میلیون مسافر داخلی و خارجی را دارد.