لوگو چمدون
مجله چمدون 02188084317
فرودگاه شهدای ایلام

فرودگاه شهدای ایلام

معرفی فرودگاه شهدای ایلام


ایلام از شهرهای غربی کشور و مرکز استان ایلام است. این شهر دارای آب و هوایی سرد و معتدل است که باعث شده تابستان های آن خنک و زمستان های آن سرد باشد. علاوه بر این آب و هوای معتدل و قرار گرفتن این شهر در دامنه کوه باعث شده است طبیعتی بسیار زیبا و بکر داشته باشد. این طبیعت زیبا و بکر باعث جذب گردشگران بسیاری به این منطقه شده است. البته ناگفته نماند که هنوز بسیاری از مردم از وجود همچنین بهشتی غافل هستند و ایلام را آنطور که باید نمی شناسند. یکی دیگر از دلایل جذب گردشگران به این شهر بر سر راه کربلا قرار گرفتن آن نیز می باشد. سالانه تعداد زیادی از مردم ایران برای زیارت از ایلام وارد خاک عراق و کربلا می شوند. این موضوع نشان دهنده این است که ظرفیت های جذب توریست استان ایلام بالاست و طبیعتاً وقتی استانی چنین پتانسیلی دارد باید خدمات و امکانات پایه را داشته باشد. یکی از این امکانات داشتن فرودگاه است.

تاریخچه فرودگاه شهدای ایلام

فرودگاه بین المللی شهدای ایلام فرودگاه اصلی استان ایلام است که در جنوب شرقی شهر ایلام قرار گرفته و پروازهای داخلی و خارجی از ایلام به مقاصد دیگر و بالعکس در این فرودگاه انجام می‌شود. تصمیم برای ساخت فرودگاه ایلام در سال 1368 پس از سفر رهبر جمهوری اسلامی به این شهر گرفته شد. بنابر فرمان ایشان مبنی بر ساخت فرودگاه در این استان جهت توسعه و رفع محرومیت مطالعات اولیه آن آغاز شد. پس از تحقیقات کارشناسان، منطقه چشمه کبود به علت مسطح بودن آن نسبت به دیگر بخش های استان برای ساخت فرودگاه انتخاب شد. این فرودگاه در دی ماه سال 1375 مورد بهره برداری قرار گرفت. اولین پروازهای فرودگاه ایلام توسط شرکت هواپیمایی آسمان با هواپیما ATR 72 انجام شد.

درباره فرودگاه ایلام

هم اکنون فرودگاه شهدای ایلام فرودگاه اصلی و تنها فرودگاه فعال در استان ایلام می باشد. این فرودگاه با 74 پرواز در هفته شانزدهمین فرودگاه پرتردد ایران و دومین فرودگاه پرتردد غرب کشور است. طبق آمار منتشر شده از شرکت فرودگاه ها وناوبری هوایی ایران در سال 1399 تعداد 2170 فروند نشست و برخاست در فرودگاه ایلام انجام شده که ضمن آن 134186 مسافر و 922268 کالا جابجا شده است که نسبت به سال گذشته در بخش جابجایی مسافر 36 و در بخش جابجایی کالا 34 درصد افت داشته است. ظرفیت اسمی جابجایی مسافر و بار با در نظر گرفتن دو پرواز همزمان فوکر 100 در ساعت، حدود 18000000 میلیون مسافر در سال می باشد که به منظور رسیدن به این هدف ترمینال بین المللی به مساحت 6000 متر مربع در کنار ترمینال کنونی در حال احداث است. با تلاش و پیگیری های فراوان مسئولین فرودگاه و مقامات استانی در خرداد ماه سال 1395 فرودگاه شهدای ایلام از فرودگاه داخلی به فرودگاه بین المللی(مرز هوایی) ارتقا یافته و تاکنون چندین پرواز به عتبات عالیات (نجف اشرف) از این فرودگاه به منظور ارائه خدمات به مسافران و زائرین عزیز انجام گرفته است.

ترمینال فرودگاه ایلام

این فرودگاه همانند دیگر فرودگاه های کوچک کشور تنها دارای یک ترمینال است. در کنار این ترمینال، در حال ساخت ترمینال بین المللی هستند که به زودی عملیات آن به پایان خواهد رسید و پروازهای خارجی به این ترمینال منتقل خواهد شد. در حال حاضر از ترمینال داخلی برای انجام کلیه پروازها استفاده می‌شود. مسیر پروازهای ورودی و خروجی این ترمینال به صورت مجزا می باشد. و دارای دو سالن عمومی و ترانزیت برای پروازهای خروجی می باشد.

برنامه پروازی فرودگاه ایلام

از فرودگاه ایلام تنها پروازهای خروجی و ورودی برای دو مقصد پرتردد داخلی انجام می شود. این دو مقصد فرودگاه بین‌المللی مهرآباد تهران و فرودگاه بین‌المللی هاشمی نژاد مشهد می باشند. پروازهای بین المللی این فرودگاه شامل پرواز به مقصد عتبات عالیات است که به صورت فصلی از این فرودگاه انجام می شود.

شرکت های هواپیمایی فعال در فرودگاه ایلام

شرکت های هواپیمایی فعال در فرودگاه ایلام شامل: کلیه پرواز های فرودگاه ایلام توسط شرکت هواپیمایی آسمان، شرکت هواپیمایی ماهان و شرکت هواپیمایی ایران ایر انجام می شود.

امکانات رفاهی فرودگاه ایلام

این فرودگاه بنابر احتیاجات مسافرانش امکاناتی برای آن ها تهیه دیده است که از آن جمله می توان به شعبات بانک‌ها، بوفه، پارکینگ، غرفه صنایع دستی ایلام، دستگاه atm ,تلفن رایگان شهری و برون شهری، حمل و نقل عمومی و خدمات بار هوایی (شرکت الغدیر )اشاره کرد. لازم به ذکر است در حال حاضر رستورانی داخل فرودگاه نمی‌باشد.

پارکینگ فرودگاه شهدای ایلام

در فرودگاه ایلام یک پارکینگ شبانه روزی وجود دارد، تا مسافران با خیال راحت به سفر خود بپردازند و نگران امنیت خودروی شخصیشان در حین سفر نباشند. این پارکینگ به صورت روباز است و در مسیر ورودی به فرودگاه قرار دارد. از پارکینگ تا بخش داخلی فرودگاه هم 50 متر فاصله دارد.

دیگر امکانات فرودگاه ایلام

در این فرودگاه یک پایگاه اورژانس وجود دارد، که پزشکان و پرستاران در آن آماده خدمت رسانی شبانه روزی به مسافران و گردشگران می باشند. سرویس های بهداشتی، تلفن رایگان شهری و برون شهری، نمازخانه و چرخ های دستی حمل بار از دیگر امکانات فرودگاه بین المللی شهدای ایلام است.

اشیا گمشده در فرودگاه ایلام

مسافران محترم برای یافتن اشیا گمشده خود باید به بخش حراست فرودگاه مراجعه کنند و همچنین برای یافتن وسایلی که در هواپیما جا گذاشته اند، هم باید به شرکت هواپیمایی پرواز خود بروند.

راه های دسترسی به فرودگاه ایلام

برای جابه‌جایی از فرودگاه به سمت شهر ایلام می‌توانید از تاکسی‌های فرودگاهی استفاده کنید. این تاکسی‌ها در مسیر های مختلفی از جمله داخل شهر، دانشگاه ایلام، شهرک صنعتی، چوار و پتروشیمی خدمات خود را ارائه می دهند. نرخ هر یک از این مسیرها یک رقم مشخص است. اما در مسیر بالعکس از شهر ایلام به فرودگاه باید تاکسی دربستی یا اینترنتی استفاده کنید چرا که تاکسی خطی، مترو و اتوبوس برای رفتن به سمت فرودگاه وجود ندارد‌.

آدرس فرودگاه شهدای ایلام

فرودگاه ایلام در هشت کیلومتری شهر و در قسمت شرق ایلام قرار دارد.

شماره تلفن فرودگاه شهدای ایلام

جهت تماس با فرودگاه ایلام و اطلاع از پرواز های آن می توانید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید. تلفن: ۳۲۲۳۶۸۹۹ (۰۸۴)

وب سایت فرودگاه شهدای ایلام

برای اطلاعات بیشتر از پرواز ها و فرودگاه بین المللی فرودگاه ایلام می‌توانید به وب سایت فرودگاه مراجعه کنید. Ilam.airport.ir

نزدیکترین فرودگاه به ایلام

تنها فرودگاه داخل شهر ایلام فرودگاه شهدای ایلام می باشد به غیر از آن نزدیکترین فرودگاه به ابن شهر فرودگاه کرمانشاه است که در فاصله 95 کیلومتری این شهر قرار دارد.

سخن نهایی

در حال حاضر فرودگاه شهدای ایلام در حال ساخت ساختمان بزرگتری میباشد که گمان می رود امکانات خدماتی و رفاهی بیشتری را در خدمت مسافران خود قرار دهد.

بلیط هواپیما تهران ایلام ---- بلیط هواپیما ایلام تهران ---- بلیط هواپیما ایلام مشهد ---- بلیط هواپیما مشهد ایلام

hotel-map-image نمایش مکان فرودگاه روی نقشه
اطلاعات فرودگاه
تلفن
۰۸۴۳۲۲۳۶۸۰۰
سال ساخت
1375
تعداد پرواز روزانه
6
تعداد پرواز در سال گذشته
2170
تعداد پرواز در ماه گذشته
184
فعال‌ترین ایرلاین
ایران ایر