لوگو چمدون
مجله چمدون 02188084317
اردبیل

هر آنچه درباره اردبیل باید بدانید

معرفی اردبیل


موقعیت جغرافیایی اردبیل

موقعیت جغرافیایی اردبیل (1).jpg

استان اردبیل با مساحت 5/17952 کیلومتر مربع یک درصد مساحت کل کشور را تشکیل میدهد. این استان در منطقه ای سردسیر و در شمال غربی فلات ایران قرار گرفته است. این استان بخشی از فلات مثلثی شکل ایران در شرق فلات آذربایجان است که حدود 3 /2 آن دارای بافت کوهستانی با اختلاف ارتفاع زیاد بوده و بقیه را مناطق هموار و پست تشکیل داده اند‌. مرتفع ترین نقطه استان اردبیل، قله سبلان با ارتفاع تقریبی 4811 است. مرکز استان اردبیل شهر اردبیل واقع در ۸۴ درجه و دو دقیقه طول شرقی و ۸۳ درجه عرض شمالی است. اردبیل در فلاتی به‌شکل دایره ساخته شده و کوه‌های زیبایی آن را احاطه کرده‌اند. در سمت غرب این فلات، آتشفشان خاموش سبلان به ارتفاع ۴،۸۱۱ متر قرار گرفته که پیوسته در برف مستور است.

آب و‌هوای اردبیل

آب و هوای اردبیل (1).jpg

به طور کلی آب و هوای استان اردبیل کوهستانی و معتدل است. با توجه به تنوع شرایط طبیعی در این منطقه ، میزان دما و بارش در نواحی مختلف آن متفاوت است. نواحی جنوبی استان ، مرتفع کوهستانی است و زمستانهای سرد و پربرف ولی تابستانهای معتدل دارد. هر چه از جنوب به سمت شمال برویم ، از ارتفاع کوهها کاسته شده و به میزان دما افزوده می­شود و برعکس ، مقدار بارش کاهش می ­یابد. به طور کلی استان اردبیل دارای چهار اقلیم مدیترانه ای گرم، مدیترانه ای معتدل، کوهستانی سرد و معتدل است و شهر اردبیل را شهر سردسیر می نامند، زیرا بارش باران و برف در این شهر بین پنج تا هشت ماه است. توزیع دمای هوا در سطح استان اردبیل به اینگونه است که نواحی پست واقع در دره رودخانه ارس و دشت مغان گرمترین مناطق و ارتفاعات سبلان سردترین مناطق استان اردبیل هستند. میانگین دمای هوا در سال بین 9/7 تا 2/15 درجه سانتی گراد در نوسان است.

تاریخچه اردبیل

تاریخچه اردبیل (1).jpg

درباره تاریخ احداث شهر اردبیل روایت های متعددی از مورخین و جغرافی نویسان قدیم برجای مانده است. عده ای معتقدند بنای شهر اردبیل را به دوره کیانی نسبت داده و می گوید که این شهر توسط کیخسرو پادشاه کیانی ساخته شده است. عده ای دیگر بر این باورند که فیروز جد انوشیروان این شهر را بنا نهاده و نام قدیم آن فیروزگرد یا شهر فیروز بوده است.

پیشینه نام اردبیل

شاید به گوشتان خورده باشد که عده ای به اردبیل لقب شهر مقدس را می دهند. این موضوع به خاطر پیشینه نام این استان است. در آثار نویسندگان قدیم نام اردبیل به صورت آرتاویل آمده است که از دو بخش آرتا و ویل تشکیل شده است. آرتا به معنای مقدس و بیل به معنای شهر است. اینگونه بود که این استان به عنوان شهر مقدس شناخته شد.

فرهنگ و آداب و رسوم اردبیل

آداب و رسوم اردبیل (1).jpg

اردبیل جزء شهرهای غنی از نظر تاریخ و فرهنگ در ایران به شمار می‌ رود، مردمان این شهر نیز از فرهنگی بسیار غنی برخوردار هستند و می ‌توان گفت که مهمان نوازی و مهربانی از مهم ترین خصوصیات اخلاقی مردمان اردبیل می باشد. به طور کلی می ‌توان گفت که مردم اردبیل از مهمان نواز ترین نژادهای ایرانی هستند. کافی است یکبار به اردبیل سفر کنید تا این موضوع را از نزدیک حس کنید. مردم اردبیل آذربایجانی هستند و ترکی آذربایجانی گویش و لهجه اصلی این مردمان است، اکثریت مردم تابع اسلام هستند. مردم اردبیل اپاب و رسوم خاصی در برگزاری مراسم هایی مانند عروسی دارند. یکی دیگر از مراسم های جالب در شهر تبریز مراسم تکم خوانی است. از جمله آداب و رسوم مربوط به مراسم های مذهبی نیز مراسم طشت گذاری است.

طشت گذاری

يکى از مراسم های سوگواری در اردبيل است که در مساجد و تكايا برگزار می شود. این مراسم سه روز به آغاز محرم آغاز مى‌شد. به این صورت که در هر يک از محلات چند روز پیش دعوت‌نامه‌اى برای بزرگان مى‌فرستادند و از آنها براى شركت در اين مراسم دعوت مى‌کردند . طشت‌ها را در جايي آماده مى‌کردند. دسته ٔ سينه‌زنان و زنجير زنان به محلى که طشت‌هاى محله در آنجا بود مى‌رفتند و افرادی که تشت ها را حمل می کردند آنها را بر دوش گرفته و جلوى دسته حرکت مى‌کردند و زمانى‌که به مسجد مى‌رسيدند، آنها در محل مخصوص خود که معمولاً طاقچه بزرگ يا سقف ضربي بود مى‌گذاشتند و پر از آب مى‌کردند. قرائت فاتحه کنار طشت صورت مى‌گرفت که تشريفات خاصي داشت. برگزاری اين سنت همچنان پابرجاست.

مسیر دسترسی به اردبیل

همانطور که اشاره کردیم اردبیل در شمال غربی کشور واقع شده است و از استان های جنوبی، شرقی و مرکزی فاصله زیادی دارد. نزدیکترین استان به اردبیل استان آذربایجان شرقی است. فاصله تبریز تا اردبیل ۲۲۲ کیلومتر است که طی کردن این مسیر با ماشین تنها ۳ ساعت و ۱۵ دقیقه زمان میبرد. بعد از استان آذربایجان شرقی، استان گیلان و زنجان نزدیکترین استانها به اردبیل هستند. معمولا برای استان هایی که نزدیک به اردبیل هستند سفر با ماشین شخصی انجام می شود. اما برای سفر به این استان راه های مختلفی وجود دارد.

سفر به اردبیل با هواپیما

یکی از بهترین گزینه های سفر به اردبیل برای استان هایی که در فاصله دوری از این استان قرار دارند خرید بلیط هواپیما اردبیل است. در حال حاضر تنها از شهر تهران به اردبیل پرواز مستقیم وجود دارد. بنابراین شما می توانید از فرودگاه مهرآباد راهی فرودگاه اردبیل شوید. میانگین قیمت بلیط هواپیما تهران اردبیل ۷۹۰ هزار تومان است. پرواز تهران اردبیل به صورت روزانه انجام می شود و شما نگرانی بابت این موضوع نخواهید داشت.

سفر به اردبیل با قطار

متاسفانه امکان سفر به استان اردبیل با قطار وجود ندارد و شما در اصل یکی از گزینه های دسترسی به این استان که شامل دسترسی ریلی است را از دست می دهید.

سفر به اردبیل با اتوبوس

یکی از راه های سفر به اردبیل آن هم از نوع کم هزینه، سفر با اتوبوس است. شما می توانید از شهری که در آن ساکن هستید به مقصد اردبیل با اتوبوس سفر کنید. برای مثال فاصله بین تهران تا اردبیل ۵۹۰ کیلومتر است که با اتوبوس حدود ۸ ساعت طول می کشد تا شما از تهران به اردبیل برسید. قیمت بلیط اتوبوس تهران اردبیل ۱۹۰ هزار تومان است که در مقایسه با بلیط هواپیما هزینه کمتری دارد اما برای مسیرهای نزدیک به اردبیل مناسب است.

سفر به اردبیل با ماشین شخصی

یکی دیگر از راه های سفر به اردبیل استفاده از ماشین شخصی است. شما دو راه برای سفر زمینی به اردبیل دارید: مسیر اول اینکه‌از تهران به سمت قزوین و بعد رشت و از آنجا راهی اردبیل شوید، طول این مسیر ۵۸۰ کیلومتر و طی کردن آن حدود ۸ ساعت طول می کشد. مسیر بعدی اینکه از تهران راهی زنجان و از زنجان به سمت اردبیل بروید طی کردن این مسیر نیز حدودا ۷ ساعت زمان لازم دارد.

اقامت در اردبیل

اقامت در اردبیل (1).jpg

برای اقامت در اردبیل نباید به دنبال هتل های لوکس پنج ستاره و چهار ستاره باشید . درست است که تنوع هتل‌ها در اردبیل کم نیست اما بهترین هتل اردبیل را باید از میان هتل‌های ۳ ستاره این شهر انتخاب کنید. در عوض شهر سرعین هتل های چهار ستاره با امکانات مناسبی دارد که برای کسانی که قصد سفر به سرعین را دارند بسیار مناسب است. در کنار این هتل ها مجتمع های اقامتی و اقامتگاه های بوم گردی زیادی در سراسر استان اردبیل وجود دارد که می توانید برای اقامت در این استان روی آن ها حساب کنید. چیزی که در انتخاب اقامتگاه در اردبیل بسیار مهم است خواندن نظرات مسافرانی است که به این استان سفر کرده اند. ما هم طبق نظراتی که مسافران در مورد اقامتگاه های تبریز ثبت کرده بودند لیستی از بهترین اقامتگاه ها که شامل هتل ها، سوئیت ها و اقامتگاه های بوم گردی است را برایتان فراهم کردیم تا شما طبق برنامه سفرتان بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. از آنجایی که اقامت نقش بسیار مهمی در کیفیت سفر شما دارد توصیه می کنیم حتما قبل از سفر به اردبیل در مورد اقامتگاه های مد نظرتان تحقیق کنید و عوامل مختلف نظیر هزینه، دسترسی، تمیزی و دیگر نکات را مد نظر قرار دهید.

هتل های اردبیل

 • هتل ارشاد سرعین
 • هتل پدرام سرعین
 • هتل بوستان سرعین
 • هتل بوتیک ایده آل
 • هتل سارای
 • هتل نگین
 • هتل شورابیل

سایر اقامتگاه های اردبیل

 • مهمانسرای حیات اردبیل
 • مجتمع اقامتی سیمرغ اردبیل
 • مجتمع اقامتی نیسان اردبیل
 • اکو کمپ دورنا‌مشگین شهر
 • اقامتگاه بوم گردی قصر چوبی خلخال
 • اقامتگاه بوم گردی خانه حبیب

جاهای دیدنی اردبیل

جاذبه های تاریخی

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی (1).jpg

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی یکی از جاذبه های تاریخی معروف اردبیل است که به نام عارف پرآوازه این شهر یعنی شیخ صفی الدین جد سلاطین صفوی ساخته شده است. این مکان در واقع به دست نوه شیخ صفی الدین بنا شد که امروزه مجموعه ای از آرامگاه های بزرگان، مشایخ و سلاطین صفوی است. آن چیزی که این بنا را متمایز کرده معماری و تزئینات زیبای آن است. این مجموعه ارزشمند در پنجم تیر سال ۸۹ به عنوان یازدهمین اثر ارزشمند تاریخی ایران از سوی یونسکو به ثبت جهانی رسید.موزه تخصصی باستان شناسی، موزه سنگ و کتابخانه تخصصی بقعه شیخ صفی و موزه چینی ها یا چینی خانه از بخش های مختلف این مکان تاریخی است که می توانید از آنها بازدید کنید. آدرس: میدان عالی قاپو، خیابان شیخ صفی الدین، بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

خانه تاریخی صادقی

خانه تاریخی صادقی (1).jpg

یکی از آثار تاریخی اردبیل خانه تاریخی صادقی است که در شهر اردبیل قرار گرفته است. این باشکوه متعلق به یکی از تجار نامدار اردبیل با نام حاج ابراهیم صادقی بوده است که طراحی و ساخت این بنا را به همراه فرزندش حاج یوسف صادقی انجام داده است. حیاط بزرگ و حوض زیبا در کنار بنایی اعیانی با آجر و طاف های زیبا که با پنجره ها و ارسی های متعدد تزئین شده است از جذابیت های این خانه تاریخی است. امروزه این خانه تاریخی به رستوران تبدیل شده و فضایی است که می توانید در آن علاوه بر لذت بردن از معماری و فضای دلنشین تاریخی آن، به لذت های دنیوی یعنی شکم گردی نیز برسید. آدرس: اردبیل، محله اوچدکان، کوی سرتیپ آباد، خانه تاریخی صادقی

موزه مردم شناسی

موزه مردم شناسی اردبیل (1).jpg

حمام‌ تاریخی آقانقی یکی دیگر از مکان های تاریخی اردبیل است که در سال 1378 در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده و به عنوان موزه مردم شناسی شهر اردبیل شناخته می شود. در داخل این حمام مجسمه هایی با پوشش های مختلف محلی این استان قرار دارد که در واقع نوع زندگی سنتی و آداب و رسوم رایج در بین مردم این دیار را به تصویر می کشد. 23 نوع مجسمه مختلف با پوشش های متفاوت در این نمایشگاه قرار دارد که در کنار فرش ها و گلیم ها، ظروف و ابزار و … شیوه زندگی مردان و زنان این سرزمین را روایت می کند. آدرس: اردبیل، میدان عالی قاپو، ابتدای خیابان سعدی، موزه مردم شناسی اردبیل

پل هفت چشمه

پل هفت چشمه (2).jpg

پل هفت‌ چشمه که با نام پل داش کسن میز شناخته می شود ، از پل های تاریخی اردبیل است که امروزه به یکی از جاذبه های دیدنی این شهر تبدیل شده است. این پل که قدمت آن به دوره صفویه برمی گردد از گچ و آهک ساخته شده است. هفت دهانه‌ آجری همراه با قوس پنج و هفت و موج‌شکن‌های سنگی از ویژگی های ظاهری پل هفت چشمه است. این ول در سال ۱۳۴۸ در فهرست آثار ملی قرار گرفت. آدرس: اردبیل، میدان پانزده خرداد، ابتدای خیابان ساحلی، روی رودخانه‌ بالیقلو چای

قلعه اولتان مغان

قلعه اولتان مغان (1).jpg

اولتان مغان یکی از آثار تاریخی استان اردبیل است که در شهرستان پارس آباد مغان واقع شده است. این اثر تاریخی در مساحت ۳۲۰ هزار متر مربع بنا شده است. با ترکیبی که از خود به جای گذاشته دژی نظامی را تداعی می کند. این قلعه اولین باز به دست اشکانیان ساخته شد و تا سده ۱۲ هجری مورد استفاده قرار گرفت. براساس فرضیات کاملاٌ علمی بخش زیادی از قلعه زیر خاک مدفون گشته است. آدرس: استان اردبیل، پارس آباد، ۳ کیلومتری پارس آباد، ۵۰۰ متری روستای اولتان، کنار رودخانه ارس

جاذبه های طبیعی

چشمه های سرعین

چشمه های آب گرم سرعین (1).jpg

چشمه های آبگرم و طبیعت بکر کوه‌های سبلان، از جاذبه های طبیعی و دیدنی سرعین‌ هستند که گردشگران بسیاری را جذب می‌کنند. اردبیل ۱۱۸ دهانه‌ی چشمه‌ی معدنی دارد. در واقع وجود همین چشمه‌های آب گرم، باعث شده تا نام این مکان را سرعین بگذارند چرا که سرعین در لغت به‌معنی سرچشمه است. خاصیت درمانی مواد معدنی این چشمه‌ها، سرعین را به مرکز توریست درمانی اردبیل تبدیل کرده است. اگر شما نیز به قصد تجربه آب گرم سرعین راهی اردبیل شدید حتما به مجتمع های آب درمانی این شهر سر بزنید چ این تجربه متفاوت از سفر به اردبیل را کسب کنید.

دریاچه شورابیل

دریاچه شورابیل (1).jpg

دریاچه شورابیل یکی از جاذبه های طبیعی اردبیل است که با اضافه کردن امکاناتی نظیر: هتل، شهربازی سرپوشیده و سرباز، باغ پرندگان، زیپ لاین، پیست کارتینگ، مسیر پیاده روی، چمن مصنوعی، مسیر دوچرخه سواری و قطار گردشگری به مهمترین جاذبه گردشگری تفریحی شهری در اردبیل تبدیل شده است. قدمت این دریاچه قدیمی تر از دریاچه ارومیه است. همانطور که از نام این دریاچه پیداست در گذشته آب این دریاچه شور بود و گل این دریاچه نیز خاصیت درمانی داشت. اما با اضافه کردن آب شیرین به دریاچه این خاصیت از بین رفت. آدرس: اردبیل، خیابان دانشگاه

جنگل فندقلو

جنگل فندقلو (1).jpg

اگر از ما بپرسید یکی از برترین جاذبه های طبیعی ایران کدام است بدون شک جنگل فندقلو یکی از آنهاست. این بهشت زمینی بین دو استان گیلان و اردبیل و بین دو شهر آستارا و اردبیل قرار دارد. جایی که پوشیده از مراتع سرسبز و گل های خوشبو بابونه است، جایی که می توان در آن از نزدیک شاهد زندگی گوزن های وحشی در طبیعت ناب بود، جایی که می توان در آن میوه های جنگلی خورد و لذت برد و وقتی انتها جایی که وقتی ابرها پایین می آیند شبیه له هیچ جا نیست. درست است شبیه به آن را هیچ جا ندیده اید. جنگل درختان فندق، سورتمه، پیست کارتینگ، زیپ لاین، تله کابین، آبگرم مشه سویی، جنگل پیمایی و کوهنوردی از جمله جاهای دیدنی و تفریحاتی است که می توانید در این مکان تجربه کنید.

دریاچه نئور

دریاچه نئور (1).jpg

دریاچه نئور از دیگر جاذبه های طبیعی اردبیل است که در 45 کیلومتری اردبیل به سمت خلخال واقع شده است. عمق این دریاچه بین 5 تا 13 متر و مساحتش بیش از 200 هکتار است. در زبان ترکی آذربایجانی به دریاچه کوچکی که رودخانه‌ای به آن نمی‌ریزد نئور گفته می‌شود. بهترین زمان سفر به نئور فصل بهار و تابستان است که برف کوه ها آب شده و آب دریاچه در بیشترین مقدار است. شما می توانی در اطراف دریاچه کمپ کنید ولی امکانات چندانی جز سرویس بهداشتی سکو و چندین تخت وجود ندارد. شما می توانید در این منطقه زیبا طبیعت گردی کنید، پرنده نگری کنید، زندگی عشایری را ببینید، گیاهان دارویی جمع اوری کنید و به گرفتن ماهی در دریاچه مشغول شوید. آدرس: شمال غربی شهرستان تالش، ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به‌ طرف خلخال

گردنه حیران

گردنه حیران.jpg

حیف است که تا اردبیل بروید و از زیباترین و رویایی ترین جاده ایران بتزدید نکنید. در مرز بین آستارا و اردبیل گردنه دیدنی وجود دارد که عنوان یکی از زیباترین جاده های ایران آن به نام خود زده است. جاده ای پر پیچ و خم که راه خود را از میان جنگل ها باز کرده و رانندگی در این جاده جنگلی که در بیشتر روزهای سال مه غلیظی آن را فرا گرفته حس و حال عجیبی به شما می دهد. اما زیبایی های حیران تنها به گردنه پرپیچ و خم جنگلی اش ختم نمیشود؛ جنگل فندقلو، دست بابونه، روستای حیران، روستای مشند، روستای کشفی از جاذبه های دیدنی این جاده پر پیچ و خم هستند. علاوه بر این تفریحاتی نظیر تله کابین، زیپ لاین و پیست کارتینگ نیز از جمله تفریحاتی است که می توانید در این مکان تجربه کنید.

غذاهای محلی اردبیل

غذاهای محلی اردبیل (1).jpg

بدون شک یکی از جذاب ترین بخش های سفر به اردبیل چشیدن طعم غذاهای محلی آن است. غذاهای سنتی اردبیل کاملا با شرایط اقلیمی این استان که کوهستانی و سرد است مطابقت دارد. به خاطرهمین موضوع است که لیست بلند بالایی از آش های مختلف در بین غذاهای بومی اردبیل می بینید. اگر به تبریز سفر کردید توصیه می کنیم غذاهایی نظیر: آش دوغ: معروف ترین آش این استان پیچاق قیمه: غذای مجلسی و لذیذ اردبیلی ها خینگل: طعمی از بهشت مغان باسترما پلو: پلو ترش و شیرین کاسه کباب اردبیل: ترکیبی جذاب ‌و‌ متنوع از کباب حتما امتحان کنید. تجربه طعم غذاهای محلی اردبیل نه تنها لذت سفر شما را دوچندان می کند. بلکه شما را با آداب و رسوم و فرهنگ غذایی این منطقه آشنا می کند. تجربه ای که فقط در صورت همسفره شدن با مردم اردبیل به دست می آورید. از مواد اولیه غذاها، تا طعم لذیذ و نحوه خوردن آنها همگی شما را به فرهنگ بومی این منطقه مردیک می کند. این تجربه با خواندن هیچ مطلبی به دست نمی آید پس در سفر به اردبیل از این فرصت استفاده کنید و از نزدیک این تجربه لذت بخش را به دست آورید.

رستوران های اردبیل

رستوران های اردبیل.jpg

برای خوردن غذاهای لذیذ در اردبیل گزینه ها متفاوتی دارید.بسیاری از افرادی که به اردبیل سفر می کنند به قصد خچ دن کباب های معروف اردبیل راهی این شهر می شوند. بسیاری از رستوران های این شهر منوی کبابی بسار قوی دارند و از این بابت خیالتان راحت که می توانید در اردبیل کباب درجه یک بخورید. ما در ادامه تعدادی از رستوران های این شهر که طبق گفته و نظر مسافران یا مردم اردبیل از کیفیت قابل قبولی برخوردار بوده است را برایتان می آوریم تا گزینه های مختلفی برای انتخاب داشته باشید و بتوانید در سفر به این شهر خاطره خوبی از شکم گردی کسب کنید.

رستوران ارم نور رستوران میزبان فست فود آکس گریل رستوران قازماغ رستوران مارال (خلخال) رستوران مقدم کبابی باقلوای سیروان غذای خانگی آنی

بهترین زمان سفر به اردبیل

در رابطه با بهترین زمان سفر به اردبیل باید بگوییم که این استان در هر فصلی متقاضی خاص خودش را دارد. شما در هر موقع از سال به این شهر بیایید، از طبیعت و منظره زیبای مخصوص هر فصل لذت می برید. در فصل بهار و تابستان از آب و هوای خنک، و در فصل پاییز از طبیعت هزار رنگ و در فصل زمستان از تفریحات زمستانی مثل اسکی. بنابراین بهترین زمان سفر به اردبیل بستگی به این موضوع دارد که با چه هدفی به این استان سفر می کنید. اما اگر تنها از نظر آب و هوایی بخواهیم این موضوع را بررسی کنیم باید بگوییم که از آنجایی که استان اردبیل آب و هوای کوهستانی و سرد دارد. بهترین زمان سفر به آن شش ماه اول سال، یعنی فصل بهار و تابستان است. در این دو فصل آب و هوای اردبیل در معتدل ترین حالت خود قرار دارد و زمان بسیار مناسبی برای فرار کردن از گرمای طاقت فرسا و پناه بردن به آب و هوای خنک است.

هزینه سفر به اردبیل

هزینه سفر به اردبیل در درجه اول بستگی به برنامه سفر شما دارد. اینکه از چه شهری عازم تبریز هستید، چه سبک سفری را برای خود انتخاب می کنید، می خواهید چند روز در اردبیل اقامت داشته باشید، تنها سفر می کنید یا دسته جمعی، چه مکانی را برای اقامت در اردبیل انتخاب می کنید، با چه وسیله ای قصد سفر به اردبیل را دارید، قصد دارید در چه رستوران هایی با چه رنج قیمتی غذا بخورید، قصد بازدید از چه مکان هایی در اردبیل را دارید، آیا قصد خرید سوغاتی دارید و چه تفریحاتی را می خواهید در این شهر تجربه کنید . همه این موارد در کنار هزینه های دیگر، تعیین کننده هزینه کلی شما به اردبیل هستند. بنابراین نمی توانید برای همه افراد هزینه دقیقی برای سفر به اردبیل مشخص کرد. چرا که هر کس با توجه به عوامل گفته شده و اولویت هایی که در سفر دارد هزینه متفاوتی برای سفر دارد. اما شما می توانید با استفاده از ابزارهای مناسب مانند چرتکه چمدون و پرس و جو از افرادی که تجربه سفر به اردبیل را دارند، از هزینه های حدودی سفر به این استان با خبر شوید و هزینه های حدودی برای رفت و آمد و اقامت خود در اردبیل را محاسبه کنید. با این کار چند قدم در محاسبه هزینه های سفر جلو میفتید و می توانید برنامه سفر کارآمدتری برای اردبیل تدارک ببینید و به خوبی از پس هزینه های سفر به اردبیل بر بیایید.

سوغات اردبیل

برای خرید سوغاتی در اردبیل گزینه های متعددی از جمله خوراکی ها و غذاهای خوشمزه در کنار صنایع دستی این منطقه که هنر مردم بومی این مردم است، دارید. شما میتوانید این خوراکی ها و صنایع دستی را از بازارها و مراکز خرید این استان و یا بومی ها که اغلب در روستاها ساکن هستند خریداری کنید و با خود بیاورید.

خوراکی های اردبیل

عسل

عسل سبلان (1).jpg

امکان ندارد به اردبیل بیایید و هوس خرید عسل نکنید. بدون شک یکی از اصلی ترین سوغات اردبیل عسل است. در این منطقه به خاطر وجود دشت‌های پونه، گشنیز، گون، آویشن و اقاقیا عسل های بسیار باکیفیت و خوش طعمی حاصل می شود. علاوه بر کیفیت بالا، عسل اردبیل تنوع بسیار زیادی دارد از جمله: عسل گون و آویشن، عسل چهل گیاه و عسل گشنیز. توصیه می کنیم حتما در سفر به اردبیل این سوغات معروف اردبیل را خریداری کنید.

سرشیر و کره

سرشیر و کره (1).jpg

بدون شک مکمل عسل در وعده صبحانه شما سرشیر و کره اردبیل است. پس اگر می خواهید صبحانه ای با سوغات اردبیل ترتیب دهید سرشیر و کره در کنار عسل ناب سبلان، شیرینی سفر را برایتان دو چندان می کند.

فطیر

فطیر (1).jpg

فطیر از دیگر خوراکی های خوشمزه ارپبیل است که با خمیر ترش، آب و شکر درست می شود و داخل آن را با دارچین و شکر و گردو پر می کنند. شما می توانید این سوغاتی خوشمزه را از نان سنتی محمودی خریداری کنید.

حلوا

حلوای سیاه (1).jpg

از دیگر سوغات معروف اردبیل حلوا است. حلوا از جمله خوراکی های قدیمی اردبیل است که پخت آن حدود یک قرن پیش هم در اردبیل انجام می شد. حلوای سیاه یا قره حلوا، حلوای سفید، و حلوای زنجبیل از جمله معروف ترین و خوشمزه ترین حلواهای اردبیل هستند.

تخمه آفتابگردان

تخمه آفتابگردان (1).jpg

یکی از سوغاتی های اردبیل که با استقبال خوبی از سمت مسافران روبرو می شود، تخمه آفتابگردان است. شاید شما در تمامی شهرهای ایران بتوانید تخمه آفتابگردان بخرید اما کسانی که تخمه باکیفیت اردبیل را خورده اند میدانند که تفاوت این تخمه با تخمه های دیگر چیست. پس بد نیست در سفر به اردبیل این سوغات خوشمزه را امتحان کنید.

صنایع دستی

گلیم بافی

گلیم بافی اردبیل (1).jpg

یکی از مهمترین صنایع دستی اردبیل گلیم است. هنر گلیم بافی از زمان های قدیم در این منطقه و در بین عشایر رایج بوده است. گلیم های اردبیل به صورت دو رو بافته می شوند و رنگ ها و طرح های به کار رفته در آن ها متناسب با شرایط محیطی و فرهنگی این منطقه است و همین موضوع باعث شده تا جذابیت خاصی داشته باشد.

جاجیم بافی

جاجیم بافی (1).jpg

مردم بومی اردبیل تبحر خاصی در جاجیم بافی دارند. به همین خاطر یکی از صنایع دستی ارزشمند این منطقه جاجیم است که می توانید در سفر به این استان آن را خریداری کنید و به عنوان سوغات همراه خود بیاورید. این جاجیم ها طرح های مختلفی دارند ولی اکثر آن ها از طرح های لوزی شکل رنگارنگ بافته شده اند.

سازهای سنتی

سازهای سنتی (1).jpg

شاید بسیاری از ما از این نکته غافل باشیم که اردبیل یکی از معروف ترین استان های ایران در ساخت سازهای سنتی همچون سه‌تار، سنتور، کمانچه، ساز آذری و تنبک است.هنرمندان این شهر این سازها را با چوب گردو، توت و شمشاد می سازند و اگر علاقه مند به موسیقی هستید، اردبیل می تواند مکان خوبی برای خرید ساز مورد علاقه تان باشد.

لباس های محلی اردبیل

یکی از صنایع دستی جذاب اردبیل لباس های محلی این استان است. این لباس ها که با مرغوب ترین پارچه ها و اغلب با دست دوخته می شوند ارزش بسیار بالایی دارند. شما می توانید در صورت تمایل لباس های محلی اردبیل را به عنوان سوغات از این استان خریداری کنید.

بازارها و مراکز خرید در اردبیل

بازار اردبیل (1).jpg

بعد از آشنایی با خوراکی های خوشمزه و صنایع دستی اردبیل قطعا دوست دارید بدانید از کجا می توانید این سوغات اردبیل را خریداری کنید. برای خرید سوغات در اردبیل گزینه های مختلفی پیش رو دارید.

بازار اردبیل

از بازار بزرگ اردبیل شروع می کنیم که هم فال است هم تماشا. این بازار که قدیمی ترین مکان خرید در شهر اردبیل است یادگاری از دوران صفویه است. با این‌ قدمت و تاریخچه قاعدتاً در این مکان چیزی بیش از دکان و خرید کردن انتظارتان را می کشد و آن هم معماری و حس و حال ویژه فضای بازار است. بازار پارچه‌فروشان، آهنگران، سراجان، طلافروشان و غیره قسمت های مختلف این بازار را تشکیل می دهند که دیدنش را حتی در صورتی که قصد خرید ندارید به شما توصیه می کنیم. بازار قیصریه نیز از دیگر بازارهای قدیمی و دیدنی اردبیل است. بازار روز و جمعه بازار نیز از دیگر مکان ها برای خرید خوراکی های خوشمزه اردبیل است.

سایر مراکز خرید اردبیل

از دیگر مراکز خرید اردبیل نیز می توانیم به شورا سنتر اردبیل که مرکز خریدی لوکس برای خرید لباس و دیگر کالاهاست، مرکز خرید آدنا مال و مرکز خرید پروما اشاره کنیم. شما می توانید بر حسب نیازتان برای خرید در اردبیل به هر یک از این مراکز خرید مراجعه کنید.