لوگو چمدون
مجله چمدون 02188084317
بندرعباس

هر آنچه باید درباره بندرعباس بدانید

معرفی بندرعباس


موقعیت :

موقعیت بندرعباس.jpg

بندرعباس مرکز استان هرمزگان و یکی از کلان شهرهای ایران است که در قسمت جنوبی کشور و در ساحل خلیج فارس قرار دارد. وسعت بندرعباس 27316 کیلومتر مربع است که به لحاظ وسعت و جمعیت هرمزگان پس از شیراز در جایگاه دوم در بین شهرهای جنوبی قرار گرفته است. شهر بندرعباس از سمت شمال به شهرستان حاجی آباد و از سمت شرق به شهرستانهای میناب و رودان از غرب به شهرستان بندر لنگه و از جنوب به خليج فارس و جزيره قشم محدود می باشد. بندر عباس جدا از اینکه بزرگترین بندر ایران است به دلیل وجود کارخانه های مهم صنعتی و نقش پر رنگ آن در جابجایی کالاهای مختلف به کشورهای خارجی همواره جزو شهرهای مهم صنعتی و بازرگانی ایران بوده است. همین موضوع باعث شده تا علاوه بر سفرهای تفریحی افراد زیادی برای کار و تجارت به این شهر سفر کنند. علاوه بر این وجود جاذبه های فراوان گردشگری و همجواری این شهر با دو جزیره محبوب کشور یعنی قشم و کیش هم این شهر را به مقصدی تفریحی برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل کرده است. آب و هوای بندرعباس گرم و مرطوب است. به طور کلی در بندرعباس از نیمه آبان تا نیمه فروردین آب‌وهوا مطبوعی است. ماه‌های اردیبهشت و خرداد هوا خشک، ماه‌های تیر تا مهر نیز مرطوب است. دمای هوای شهر بندرعباس در گرم‌ترین روزها به ۵۲ درجه سانتیگراد و در سردترین روزها به ۲درجه سانتیگراد می‌رسد.

فاصله از شهر های مهم (راه های دسترسی) :

بندرعباس به علت قرار گرفتن در جنوب کشور از بیشتر شهرهای بزرگ کشور فاصله زیادی دارد. نزديكترين شهر به بندرعباس شهر قشم با حدود 28 کیلومتر می باشد. از دیگر استان های نزدیک به بندرعباس شیراز است که 570 کیلومتر با بندرعباس فاصله دارد و در کمتر از 7 ساعت می توانید از شیراز به بندرعباس برسید. اما در مقابل کوتاه ترین فاصله زمینی تهران تا بندرعباس 1276 کیلومتر می باشد که با ماشین شخصی حداقل 13 ساعت طول می کشد تا از پایتخت به بندرعباس برسید. به همین خاطر بیشتر پایتخت نشینان برای سفر به بندرعباس ترجیح می دهند تا از بلیط هواپیما بندرعباس استفاده کنند. مگر اینکه عجله ای برای رسیدن به بندرعباس نداشته باشند یا قصد داشته باشند تا در مسیر سفر به قشم و کیش از این بندر زیبا دیدن کنند. به شکل خلاصه راه های دسترسی به بندر عباس از شهرهای مختلف متفاوت است بجز ماشین شخصی شما از بیشتر شهرهای ایران برای سفر به بندرعباس با سه گزینه رو به رو هستید. گزینه اول پرواز بندرعباس است که برای شهرهای شمالی و غربی و شرقی که در فاصله دورتری نسبت به این شهر هستند گزینه مناسب تری است. گزینه دوم بلیط قطار بندرعباس است که با توجه به مبدا سفر شما هزینه متفاوتی دارد و مدت زمان متفاوتی در راه هستید و اما گزینه آخر بلیط اتوبوس بندرعباس است که برای شهرهای نزدیک به بندرعباس و یا مسافرت مقرون به صرفه گزینه مناسبی است.

تاریخچه :

ریشه نام بندرعباس :

بندر عباس یکی از شهرهای قدیمی کشور است که در طول تاریخ فراز و فرودها و تغییرات زیادی را تجربه کرده است یکی از این تغییرات نام این بندر بوده است. در ابتدا به علت وجود تعداد زیادی خرچنگ در این منطقه نام آن بندر گامارائو بوده است بعد پرتغالی ها نام آن را به بندر گمبرون تغییر می دهند که در مورد آن نظریه های مختلفی وجود دارد. عده ای معتقدند گمبرون از همان نام گامارائو یعنی بندر خرچنگ گرفته شده است. در نظریه ای دیگر گفته شده گمبرون به معنای گم + برون است یعنی شهری که اگر از آن خارج شوی گم خواهی شد. علت این تفسیر کم بودن آبادی های اطراف بندرعباس در گذشته بود. عده ای دیگر معتقدند گمبرون واژه ای ترکی به معنای دهانه گشاد است. اما در سال 1622 میلادی با غلبه شاه عباس بر پرتغالی های ساکن بر این منطقه نام گمبرون به بندرعباس تغییر پیدا کرد و از آن زمان تا به حال بندرعباس را با این نام می شناسند.

فرهنگ :

آداب و رسوم :

آداب و رسوم.jpg

مردم بندرعباس به دلیل اینکه شهرشان از روزگاران قدیم، محل رفت و آمد و ارتباط اقوام مختلف و دریانوردانی بود كه با آداب و سنن مختلفی پا به این سرزمین می‌گذاشتند، همواره مردمانی خونگرم و مهمان نواز بوده اند. آنها به زبان فارسی و گویش بندری صحبت می کنند و به خاطر روابط بازرگانی از گذشته تا کنون استفاده از واژه های عربی، انگلیسی و هندی بین مردم این منطقه رایج است. مردم بندرعباس آداب و رسوم مختلفی برای برگزاری مراسم های مختلف مثل اعیاد و ازدواج دارند اما یکی از عجیب ترین مراسم هایی که در این منطقه برگزار می شود آیین مربوط به مراسم زار است.

مراسم زار

مراسم زار.jpg

مراسم زار یکی از عجیب ترین آداب و رسوم مردم بندرعباس است که به نوعی جن گیری محسوب می شود.‌ برخی از مردم این منطقه معتقدند بادم های موسمی نوعی بیماری با خود می آورند که در بدن برخی از مردم رسوخ می کند و با هیچ روشی درمان نمی شود جز مراسم زار. طی این مراسم با روش های خاصی که مامازار یا بابازار انجام می دهند بیماری را از تن بیمار خارج می کنند. این مراسم با حضور نوازندگان و مردمی که طی مراسم زار بهبود پیدا کردند برگزار می شود.

اقامت در بندرعباس:

اقامت در بندرعباس.jpg

برای اقامت در بندرعباس گزینه های مختلفی از جمله هتل و اجاره سوئیت و خانه مسافر و حتی اقامتگاه های سنتی و بوم گردی دارید. در ادامه به بررسی وضعیت اقامتگاه های مختلف در این شهر و هزینه ای که برای اقامت در هر یک از آنها نیاز دارید می پردازیم.

هتل های بندرعباس :

هتل های بندرعباس.jpg

هتل های بندرعباس که اولین گزینه مسافران برای اقامت در این شهر محسوب می شوند، دسترسی مناسبی به مرکز شهر و چشم انداز خوبی به خلیج فارس دارند. در واقع بیشتر هتل های بندرعباس در اطراف ساحل خلیج فارس متمرکز شده اند و شما با اقامت دری کی از هتل های بندرعباس می توانید به راحتی به ساحل و جاذبه های اطراف آن دسترسی داشته باشید. برای اقامت در هتل های بندرعباس شما میتوانید با توجه به بودجه و دیگر اولویت هایتان مثل خدمات و دسترسی، یکی از آنها را انتخاب کنید . نمونه ای از هتل های برگزیده بندرعباس شامل: هتل هما بندرعباس، هتل هرمز بندرعباس، هتل آتیلار بندرعباس و هتل ایران می شوند.

اقامتگاه های سنتی و بوم گردی :

اقامتگاه های سنتی و بوم گردی.jpg

با وجود خانه های سنتی و اقامتگاه های متعددی که در استان هرمزگان وجود دارد متاسفانه شهر بندرعباس کمی از قافله عقب مانده و تعداد اقامتگاه های سنتی و بوم گردی این شهر به نسبت هتل هایش کمتر است اما نگران نباشید چرا که در دیگر مناطق این استان مثل جزیره هرمز و جزیره قشم تا دلتان بخواهد اقامتگاه بوم گردی وجود دارد که میتوانید با طی مسیری کوتاه از بندرعباس به این مکان ها بروید و در اقامتگاه های بوم گردی اقامت داشته باشید. هزینه اقامت در اقامتگاه های بوم گردی معمولا از 100 هزار تومان به ازای یک شب اقامت آغاز می شود.

خانه و سوئیت :

بسیاری از مسافران برای راحتی بیشتر یا صرفه جویی در هزینه های مربوط به اقامت ترجیح می دهند تا در سفر به شهرهای مختلف در خانه یا سوئیت اقامت داشته باشند. بندرعباس هم مثل بیشتر شهرهایی که گردشگر و مسافر جذب می کنند از این موضوع مستثنی نیست. شما به راحتی می توانید برای مدت اقامت خود در بندرعباس یک خانه یا سوئیت اجاره کنید. با این کار معمولا هزینه بسیار کمتری متقبل خواهید شد علاوه بر این برای انتخاب محل اقامتگاه هم محدودیت کمتری نسبت به هتل دارید. چون هتل های بندرعباس در همه ی محله های آن نیستند اما خانه ی مبله و سوئیت می توانند در هر محله ای باشند. شما می توانید با هزینه ای بین 200 تا 500 هزار تومن برای هر شب یک آپارتمان تمیز برای اقامت حداقل 4 نفر در بندرعباس پیدا کنید. برای اینکه سفر خود به بندرعباس را بهتر مدیریت و برنامه ریزی کنید بهتر است قبل از رسیدن به بندرعباس از طریق سایت های رزرو آنلاین خانه و سوئیت واحد اقامتی مد نظر خود را پیدا کرده و اجاره کنید. یکی از مهمترین فاکتورهایی که باید توجه داشته باشید امتیاز و نظر مسافران قبلی آن واحد اقامتی در بندرعباس است. معمولا امتیاز و نظری که مسافران قبلی داده اند به خوبی نشان می دهد که می توان چه انتظاری از واحد اقامتی داشت.

جاهای دیدنی بندرعباس :

بندر عباس به واسطه قدمت و موقعیتی که در کنار ساحل خلیج فارس دارد جاذبه های گردشگری تاریخی و تفریحی زیادی دارد. سواحل بندرعباس، عمارت کلاه فرنگی، موزه مردم شناسی، معبد هندوها، حمام گله داری و چشمه های آب گرم گنو از جمله جاهای دیدنی بندرعباس است که توصیه می کنیم در در سفر به این شهر از آنها غافل نشوید.

پارک ساحلی سورو

پارک ساحلی سورو.jpg

در بندر عباس پارک های ساحلی زیبایی وجود دارد که سورو یکی از آن هاست. این پارک ساحلی که در جنوب غربی بندرعباس قرار گرفته است مکان مناسبی برای تماشای موج های خروشان و کشتی های تجاری است.

معبد هندوها

معبد هندوهای بندرعباس.jpg

پرستشگاه بت گوران یا همان معبد هندوها از جمله جاهای دیدنی بندر عباس است که در دوره ناصرالدین شاه ساخته شده است. گفته می شود بخاطر روابط ایران و هند و حضور تعداد زیادی از تجار هند در بندرعباس این معبد توسط یکی از تاجران ثروت مند هندی ساخته شده است.

چشمه های آب گرم گنو

چشمه های آب گرم گنو.jpg

چشمه های آب گرم گنو از جمله جاذبه های طبیعی بندرعباس است که حدود 24 کیلومتر از بندرعباس فاصله دارد. آب گرم گنو که جنبه درمانی دارد و از آن برای استحمام استفاده می کنند به علاوه نخلستان های اطرافش از جمله دیدنی های این بخش است.

حمام گله داری

حمام گله_ داری.jpg

حمام گله داری از جاذبه های گردشگری بندر عباس است که در زمان قاجار توسط فردی به نام شیخ احمد گله داری ساخته شده و در اختیار عموم قرار گرفته است. این حمام روزگاری تنها محل استحمام در خلیج فارس بوده و نکته جالب در مورد آن ای است که اسکلت آن از مصالح دریایی ساخته شده تا در برابر رطوبت مقاوم باشد.

عمارت کلاه فرنگی

جاهای دیدنی بندرعباس- عمارت کلاه فرنگی رشت.jpg

عمارت کلاه فرنگی که نامش را در فهرست جاهای دیدنی تهران و رشت نیز شنیده اید از دیگر جاهای دیدنی بندرعباس است که روزی نبض تجارت جنوب کشور را در دست داشت و ساختمان گمرک نامیده می شد. علت نام گذاری این بنا تشابه ظاهری آن با کلاه های فرنگی است.

محله سورو

محله سورو.jpg

محله سورو جزو دیگر جاذبه های دیدنی بندرعباس است که جزو قدیمی ترین بافت شهری بندرعباس محسوب می شود. سکه هایی از این منطقه پیدا شده که متعلق به دوره ساسانیان، صفویان و قاجاریان است. این محله در گذشته نخلستان های وسیعی داشته و درختانی همچون گز و کنار نیز در آن خودنمایی می کردند. هنوز هم وقتی صحبت از بافت قدیمی و تاریخی بندرعباس می شود نام محله سورو سر زبان ها است.

موزه مردم شناسی بندرعباس

موزه مردم شناسی بندرعباس در سال ۱۳۸۶ ساخته شد. این موزه که به عنوان بزرگترین موزه مردم شناسی در جنوب کشور شناخته می شود با الهام گیری از ارزش های فرهنگی و هنری این منطقه ساخته شده است. با توجه به این موضوع معماری این موزه یکی از ارزشمندترین معماری ها در جنوب کشور است.

مسجد جامع اهل سنت

مسجد جامع اهل سنت.jpg

از آنجایی که بسیاری از ساکنین شهر بندرعباس از جوامع اهل سنت هستند یکی از مساجد شهر برای این عزیزان ساخته شده است. این مسجد امروزه به واسطه معماری زیبایی که دارد به یکی از جاذبه های دیدنی بندرعباس تبدیل شده. بسیاری از گردشگران دوست دارند در سفر به بندر عباس از این مسجد زیبا دیدن کنند.

آب انبارهای برکه باران

آب انبارهای برکه باران.jpg

این مجموعه که در خیابان ۲۲ بهمن قرار گرفته است شامل پنج برکه یا آب انبار است. این آب انبارها از موادی همچون ساروج و سنگ ساخته شده اند. امروزه یکی از این اب انبارها به سالن آمفی تئاتر تبدیل شده است‌.

غذاهای بندرعباس :

غذاهای بندرعباس.jpg

دور از ذهن نیست اگر بگوییم غذاهای محلی بندرعباس می تواند یکی از دلایل اصلی شما برای سفر به این شهر باشد. کافی است یکبار طعم غذاهای محلی بندرعباس را بچشید تا غذا دلیل اصلی شما برای سفر دوباره به این شهر باشد. غذاهایی که پایه اصلی آن ماهی و ادویه های تند است و مطمئنا در دیگر شهری شانس چشیدن طعم واقعی و اصیل آن را نخواهید داشت. پس اسم غذاهای محلی بندرعباس همچون: گبولی گوشت، قلیه ماهی و میگو، کلمبا، زیبون، هواری، عنکاس، مهیاوه و کاتوغ را به خاطر بسپرید که در سفر به بندرعباس حسابی به کارتان می آید. دراین غذاهای محلی ادویه های بسیار متنوعی متناسب با ذائقه مردم این شهر استفاده شده است و برای خوردن غذاهای محلی بندرعباس بهترین گزینه هم سفره شدن با خانواده های خونگرم و مهمان نواز بندرعباسی است اما اگر این شانس را نداشتید نگران نباشید. رستوران های بندرعباس در سطح خوبی از ارائه خدمات هستند و تنها با یک جستجوی ساده و یا پرس و جو از مردم شهر می توانید به یکی از این رستوران ها بروید و انواع غذاهای بین المللی تا فست فود و غذاهای دریایی و همچنین غذاهای محلی شهر را امتحان کنید.

برنامه سفر به بندرعباس

برنامه سفر به بندرعباس برای هر فرد متفاوت است. چرا که هر شخصی بر اساس عوامل مختلف و شرایط و علایق خود برنامه سفرش را می چیند. به طور کلی یکی از عوامل تعیین کننده در برنامه سفر به بندرعباس هدف از سفر است. اگر قصد سفر تفریحی به بندرعباس را دارید و میخواهید تنها از این شهر و جاذبه های دیدنی اش بازدید کنید سه روز زمان مناسبی برای اقامت در بندرعباس است. اما اگر قصد دارید از جزیره های اطراف بندرعباس نیز دیدن کنید باید بازه طولانی اری برای سفر در نظر بگیرید. توصیه می کنیم اگر در فاصله دوری از شهر بندرعباس هستید بلیط هواپیما بندرعباس را برای سفر انتخاب کنید. چرا که در زمان صرفه جویی میکنید و می توانید زمان بیشتری را در برنامه سفر بندرعباس به تفریح و گشت و گذار اختصاص دهید. یکی از مواردی که بهتر است کنار برنامه سفر به بندر عباس می توانید از چک لیست سفر استفاده کنید. چک لیست سفر چمدون به شما کمک می کند تا لوازم مورد نیاز برای سفر را فراموش نکنید و برنامه سفر کاملی داشته باشید.

بهترین زمان سفر به بندرعباس

بهترین زمان سفر به بندرعباس از نظر آب و هوایی نیمه دوم سال است‌. از آنجاییکه شهر بندرعباس در جنوب کشور واقع شده است و از نظر آب و هوایی در نیمه اول سال گرم است. بنابراین اگر طاقت گرما ندارید و آب و هوا فاکتور اصلی شما در تعیین بهترین زمان سفر به بندرعباس است بنابراین باید نیمه دوم سال را برای سفر به بندرعباس انتخاب کنید. اما اگر هزینه سفر فاکتور اصلی شما برای بهترین زمان سفر است باید زمانی را انتخاب کنید که هزینه های سفر به بندرعباس در آن زمان کاهش می یابد. نیمه اول سال به خاطر شرایط آب و هوایی استقبال از بندرعباس کمتر است و هزینه های سفر نیز کاهش می یابد. پس اگر قصد سفر اقتصادی به بندرعباس را دارید، نیمه اول سال زمان مناسب تری است.

هزینه سفر به بندرعباس

هزینه سفر به بندرعباس بستگی به برنامه سفر شما دارد. اینکه چند روز قصد اقامت در بندرعباس را دارید، در چه مکانی می خواهید اقامت داشته باشید، با چه وسیله ای می خواهید به بندرعباس سفر کنید، قصد دارید در چه رستوران هایی با چه رنج قیمتی غذا بخورید، چه تفریحاتی را می خواهید در بندرعباس تجربه کنید و هزینه های دیگر. بنابراین نمی توان هزینه دقیقی برای سفر به بندرعباس مشخص کرد. اما شما می توانید با استفاده از چرتکه چمدون هزینه های حدودی برای رفت و آمد و اقامت خود را محاسبه کنید. با این کار چند قدم در محاسبه هزینه جلو میفتید و می توانید برنامه سفر کارآمدتری برای بندرعباس تدارک ببینید و به خوبی ازپس هزینه های سفر به بندرعباس بر بیایید.

سوغات و صنایع دستی بندرعباس :

در سفر به بندرعباس و خرید سوغاتی و صنایع دستی دستتان باز است از خوراکی های خوشمزه ای مثل خرما، گواوا و ماهی شور گرفته تا صنایع دستی همچون زیور الاتی که با صدف و سنگ های کنار ساحل تهیه می شود، لباس ها و پارچه های سنتی با طرح ها و رنگ های مختلف و وسایل حصیری همگی جزو گزینه های شما برای خرید خواهند بود.

خوراکی

خرما

خرما.jpg

خرما از سوغات معروف بندرعباس است که طعم و کیفیت فوق العاده ای دارد و نظیرش را در هیچ کجا پیدا نخواهید کرد. از جمله خرماهای معروف بندرعباس می توان به مضافتی، خنیزی، مراد سنگ، خاصویی و پیارم اشاره کرد که بنا بر ذائقه شخصی می توانید آنها را تهیه و به عنوان سوغاتی با خود ببرید. در کنار خرما انواع فرآورده های خرما نظیر: شیره خرما، قند خرما، سرکه خرما و قهوه خرما را نیز می توانید از بندرعباس خریداری کنید.

گواوا

گواوا.jpg

گواوا نام میوه ایست که احتمالا بسیاری از شما نه تنها طعمش را نچشیده اید بلکه اسمش هم به گوشتان نخورده است. این میوه گرمسیری تنها در سیستان و بلوچستان و هرمزگان به عمل می آید. اگر مایل هستید تا طعم آن را بچشید از آبان تا فروردین ماه این میوه در این منطقه کشت می شود. بهترین نوع گواوا با پوست زرد است.

مرکبات

یکی از بهترین و معروف ترین سوغاتی های بندرعباس مرکبات و فرآورده های آن است. نارنگی، پرتقال، لیمو لیسبون، لیمو شیرین، نارنج، گریپ فروت و لیموترش انواع مرکباتی هستند که می توانید در بندرعباس و دیگر شهرهای استان هرمزگان تهیه کنید.

صنایع دستی

صنایع دستی دریایی

از جمله مهمترین صنایع دستی بندرعباس زیورآلات و اشیای تزئینی است که از صدف ها و بقایای آبزیان درست می شود.

حصیربافی

حصیربافی.jpg

یکی از معروفترین صنایع دستی بندرعباس حصیربافی است که در آن از برگ درخت خرما استفاده می کنند. نمونه ای از محصولات حصیری شامل: سجاده حصیری، بادبزن، نوعی سبد حصیری گرد و دردار بلند جهت نگهداری البسه، درپوش کوزه، نوعی سینی گرد و بزرگ به نام سپ، دمکش، گلدان حصیری، ظرف میوه، ظرف نگهداری نان به نام کفه می شود.

چنته

چنته.jpg

چنته از جمله صنایع دستی پرطرفدار بندرعباس است که شامل اشکال هندسی و ذهنی متنوعی می باشد. این صنایع دستی زیبا با صدف های دریایی و منگوله های رنگارنگ تزیین می شوند و معمولا از آن برای تزیین کپرها استفاده می کنند.

بادله دوزی

بادله دوزی.jpg

بدون شک لباس های سنتی بندرعباس که تن مردان و زنان این منطقه میبینید دل شما راهم برده است. اگر به پایین شلوارهای سنتی زنان بندرعباس دقت کرده باشید نقش و نگارهایی زیبا از جنس ابریشم دارد که هنر دست زنان بندرعباسی است و به آن بادله دوزی می گویند.

خرسک بافی

خرسک بافی.jpg

خرسک بافی یکی از هنر های مردم بومی بندرعباس است. خرسک نوعی فرش با پرزهای بلند است که درشت بافته می شود. در بافت خرسک از نقوش هندسی و رنگ های محدودی استفاده می کنند. از خرسک به عنوان رو انداز و پادری استفاده می شود.

سخن نهایی

برای آشنایی بیشتر با شهر بندرعباس، مردم مهمان نواز و خونگرم، جاذبه های دیدنی و غذاهای خوشمزه این شهر باید به آن سفر کنید و از نزدیک با زیبایی های آن آشنا شوید. برای سفر به بندرعباس می توانید بلیط هواپیما بندرعباس را از سایت چمدون با قیمتی مناسب خریداری کنید. توصیه می کنیم اگر قصد دارید در ایام پرترافیک سال به بندرعباس سفر کنید حداقل از دو هفته قبل بلیط های موجود را بررسی کنید.