لوگو چمدون
مجله چمدون 02188084317
تبریز

هر آنچه در مورد تبریز باید بدانید

معرفی تبریز


موقعیت شهر تبریز

موقعیت شهر تبریز .jpg

شهر تبریز در منطقه‌ای کوهستانی و نیمه‌جلگه‌ای واقع شده و در اصل جلگه‌ای است که از سه طرف شمال، جنوب و شرق آن راکوهستان احاطه کرده و مانند چاله‌ای میان این کوه‌ها واقع شده است و غرب آن زمین‌های هموار دشت تبریز و شوره‌زارهای تلقخه‌رود قرار گرفته است. این شهر از شمال و شمال غربی به شهرستان شبستر، از شمال شرقی به شهرستان اهر، از مشرق به شهرستان هریس و بستان آباد، از جنوب به شهرستان مراغه، و از جنوب غربی به شهرستان اسکو محدود می‌شود. شهر تبریز، مرکز شهرستان تبریز، و مرکز استان آذربایجان شرقی است که مساحت آن معادل 244.53 کیلومتر مربع است. شهر تبریز در نیمکره شمالی کره زمین واقع شده است. جهت جغرافیایی تبریز به مرکزیت ایران شمال غربی است. یعنی تبریز در شمال غربی کشور ایران واقع شده است. شهر تبریز در 38 درجه، 3 دقیقه، 36.84 ثانیه شمالی، 46 درجه، 16 دقیقه، 52.104 ثانیه شرقی واقع شده است. همانطور که می‌دانید آخرین سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1395 صورت پذیرفته است. در نتایج سرشماری سال 1395 جمعیت شهر تبریز معادل 1،773،033 نفر است که شامل 897،157 مرد و 875،876 زن می شود. شهر تبریز از 3 بخش، 4 شهر، 7 دهستان، و 69 روستا تشکیل شده است.

آب و هوای شهر تبریز

به طور کلی آب و هوای تبریز، کوهستانی و سرد و خشک است. میزان رطوبت در این شهر بسیار پایین است و زمستان هایی طولانی و سرد دارد. تابستان‌های تبریز معتدل، خشک و کم‌باران است. میانگین بیش‌ترین دمای تبریز در تیرماه به ۲۵ درجه‌‌ی سانتیگراد می‌رسد و در دی‌ماه که سردترین ماه سال است ، متوسط دما در شهر تبریز۲- درجه‌ی سانتیگراد است.

میانگین بارندگی سالیانه در تبریز حدود ۳۳۰ میلی‌متر است که متاسفانه رقم بالایی نیست و بیش‌ترین بارندگی در این شهر در فصل بهار اتفاق می افتد. فصل یخبندان از اوایل ماه آذر آغاز می‌شود و تا اواخر ماه فروردین ادامه پیدا می‌کند. تعداد روزهای یخبندان تبریز در طول سال، به‌طور میانگین به ۱۰۸ روز هم می‌رسد.

نکات جالب درباره شهر تبریز

 • تبریز از جمله شهرهایی است که به مدت طولانی پایتخت ایران بوده است.

 • تبریز امن ترین کلان شهر ایران است.

 • اولین چاپخانه ایران در سال ۱۲۲۷ در تبریز تاسیس شد.

 • اولین کتابخانه دولتی به دست محمد‌علی تربیت در سال ۱۳۰۰ در تبریز ساخته شد.

 • اولین قطار شهری در تبریز شروع به کار کرد.

  • اولین رستوران مدرن با نام کافه تریا در تبریز تاسیس شد.
 • اولین مدرسه ابتدایی مدرن با نام مدرسه رشدیه در تبریز شروع به کار کرد.

 • اولین مرکز تلفن ایران در تبریز افتتاح شد.

 • اولین آتش نشانی ایران در سال ۱۲۲۱ در تبریز شروع به کار کرد.

 • دانشگاه تبریز بعد از دانشگاه تهران دومین دانشگاه قدیمی ایران است.

 • بازار بزرگ تبریز بزرگترین بازار سرپوشیده جهان است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

 • شهر تبریز پس از تهران بیشترین تعداد‌ موزه را دارد.

فاصله تبریز از شهرهای مهم کشور

تبریز در شمال غربی کشور ایران قرار گرفته است. به همین خاطر فاصله زیادی با شهرهای مرکزی شرقی و جنوبی ایران دارد. نزدیکترین استان به تبریز آذربایجان غربی است. فاصله ارومیه تا تبریز 148 کیلومتر است که طی کردن این مسافت با ماشین حدود 2 ساعت و 10 دقیقه زمان می برد. فاصله تبریز تا تهران نیز 635 کیلومتر است. طی کردن مسیر تهران تا تبریز با ماشین حداقل 7 ساعت زمان می خواهد. بنابراین اگر زمان رسیدن به تبریز برای شما مهم است بهتر است به فکر بلیط هواپیما تهران تبریز باشید و بقیه گزینه ها را را برای مسیرهای کوتاه تر بگذارید. به طور کلی راه های دسترسی به تبریز متفاوت است بجز ماشین شخصی شما از بیشتر شهرهای ایران برای سفر به تبریز با گزینه های مختلفی روبرو هستید . گزینه اول بلیط هواپیما تبریز است که برای شهرهای جنوبی و شرقی و مرکزی که در فاصله دورتری نسبت به این شهر هستند گزینه مناسب تری است. گزینه دوم بلیط قطار تبریز است که با توجه به مبدا سفر شما قیمت های متفاوتی دارد و مدت زمان متفاوتی در راه هستید و اما گزینه آخر بلیط اتوبوس تبریز است که برای شهرهای نزدیک به تبریز و یا مسافرت اقتصادی گزینه مناسبی است.

تاریخچه شهر تبریز

تبریز قدیم .jpg

پیشینه نام تبریز

در رابطه با پیشینه نام تبریز فرضیه‌های زیادی وجود دارد. نمونه ای از نام های پیشین این شهر شامل توری، تورز، تِبریز می شود. ولادیمیر مینورسکی در تحقیقات خود عنوان کرده است که ریشه اسم شهر تبریز به دوره ساسانیان یا حتی قبل‌تر، یعنی زمان حکومت اشکانیان باز می‌گردد. همچنین آقای مصطفی مومنی اشاره کرده است که که اهالی بومی آذربایجان به تبریز، توری میگفتند. این واژه به معنای چشمه یا رود گرم است. جرج کرزن نیز در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیده است که تبریز واژه‌ای آریایی و از کلمات تب به معنی گرم و ریز از مصدر ریختن استخراج شده است. او دلیل این نام‌گذاری را وجود چشمه‌های آب گرم در اطراف شهر تبریز می‌داند.

فرهنگ و آداب و رسوم شهر تبریز

مردم تبریز به زبان ترکی آذربایجانی و لهجه تبریزی سخن می‌گویند. اکثر مردم تبریز مسلمان و شیعه دوازده امامی بوده و بعد از آن اقلیت‌هایی به ترتیب با مذاهب مسیحی ارمنی، آشوری، زرتشتی، سایر مذاهب ارمنی و کلیمی در این شهر زندگی می‌کنند.‌مردم آداب و رسوم ویژه ای برای برگزاری مراسم های مختلف دارند که فرهنگ بومی این منطقه را شکل می دهد. از جمله آداب و رسوم ویژه این مردم عاشیق خوانی، تکم گردانی، بایرام پایی، قاباخلاما، خوانچه و … را می توان نام برد.

اقامت در شهر تبریز

تبریز از جمله شهرهایی است که برای سفر به آن با مشکلی همچون اقامت دسته و پنجه گرم نخواهید کرد. گزینه های متفاوتی برای اقامت در تبریز در اختیار شماست از هتل های لوکس پنج ستاره گرفته تا اقامتگاه های اقتصادی که هزینه سفر به تبریز را کاهش خواهند داد. شما دنبال هر نوع اقامتگاهی در شهر تبریز باشید بدون شک پیدا خواهید کرد پس از این بابت نگرانی نخواهید داشت. هزینه اقامت در شهر تبریز بر اساس نوع اقامتگاه، فصل و تاریخ سفر شما متفاوت خواهد بود.

هتل های شهر تبریز

هتل های تبریز معمولا اولین انتخاب مسافران برای اقامت در تبریز محسوب می شوند. اغلب این هتل ها دسترسی مناسبی به داخل شهر و سایر مکان های دیدنی و یا مراکز خرید تبریز دارند. به طور کلی انتخاب هتل در هر شهری به میزان بودجه و انتظارات شما از هتل بستگی دارد. هر زمان که این فاکتور ها را مشخص کنید انتخاب هتل در تبریز برایتان آسان خواهد شد.‌ نمونه ای از بهترین هتل های شهر تبریز عبارتند از:

هتل لاله تبریز

هتل لاله پارک تبریز.jpg

اگر به دنبال هتلی لوکس با امکانات رفاهی قابل قبول هستید هتل لاله تبریز بهترین انتخاب است. هتل پنج ستاره لاله از مرکز شهر کمی فاصله دارد و مناسب کسانی است که می خواهند از شلوغی شهر فاصله داشته باشند و در مکانی آرام و لوکس اقامت در تبریز را تجربه کنند. هزینه اقامت در هتل لاله تبریز از ۷۰۰ هزار تومان آغاز شده و تا ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان‌می رسد. آدرس هتل لاله تبریز: تبریز، اتوبان پاسدارن، میدان شهید فهمیده

هتل گسترش تبریز

هتل گسترش تبریز.jpg

یکی از هتلهای خوب چهار ستاره تبریز که امکاناتش دست کمی از هتل های پنج ستاره ندارد هتل گسترش است. این هتل دسترسی خوبی به جاذبه های دیدنی تبریز و ادارات دولتی دارد بنابراین مناسب کسانی است که با قصد تفریح و یا انجام امور کاری راهی تبریز می شوند. هزینه اقامت در هتل گسترش تبریز بین ۳۷۰ هزار تومان تا ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. آدرس هتل گسترش تبریز: تبریز، چهارراه آبرسان

اقامتگاه های سنتی و بوم گردی

هتل لاله کندوان).jpg

یکی دیگر از گزینه های اقامت در شهر تبریز اقامتگاه های سنتی و بوم گردی است. با وجود اینکه تعداد این اقامتگاه ها در خود شهر تبریز زیاد نیست اما در اطراف این شهر نمونه بی نظیری از اقامتگاه سنتی را می توانید پیدا کنید‌. هتل لاله کندوان نمونه ای از اقامتگاه بوم گردی در اطراف شهر تبریز است و دلیل سفر بسیاری از مسافران به این شهر است. هتل لاله کندوان یکی از هتل های لوکس در اطراف تبریز به حساب می آید که واژه لوکس در برابر ویژگی های بصری و جالب این هتل تضاد جالبی را ایجاد کرده است. در واقع در نگاه اول شما خانه هایی در دل کوه را می بینید که چشم اندازی رو به کوه و رودخانه دارد اما در حقیقت شما با هتلی مجلل و امکانات عالی مواجه هستید. هزینه یک شب اقامت در هتل لاله کندوان ۷۵۰ هزار تومان تا ۱میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است.

خانه و سوئیت

در سال های اخیر استفاده از خانه و سوئیت برای اقامت در شهرهای مختلف افزایش پیدا کرده است. تبریز نیز از این قاعده مستثنی نیست. شما به راحتی می توانید برای مدت اقامت خود در شهر تبریز یک خانه یا سوئیت اجاره کنید. اقامت در خانه یا سوئیت به این شکل معمولا هزینه بسیار کمتری خواهد داشت. معمولا برای انتخاب خانه و سوئیت محل اقامتگاه هم محدودیت کمتری نسبت به هتل دارید. چون هتل های تبریز ممکن است در همه ی محله های آن نباشند اما خانه ی مبله و سوئیت می توانند در هر محله ای باشند. شما می توانید با هزینه ای بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان برای هر شب یک آپارتمان تمیز برای اقامت حداقل 4 نفر پیدا کنید. برای اینکه بتوانید سفر به تبریز را بهتر مدیریت و برنامه ریزی کنید بهتر است قبل از رسیدن به تبریز از طریق سایت های رزرو آنلاین خانه و سوئیت واحد اقامتی مد نظر خود را پیدا کرده و اجاره کنید. یکی از مهمترین فاکتورهایی که باید توجه داشته باشید امتیاز و نظر مسافران قبلی آن واحد اقامتی در تبریز است. معمولا امتیاز و نظری که مسافران قبلی داده اند به خوبی نشان می دهد که می توان چه انتظاری از واحد اقامتی داشت.

جاهای دیدنی تبریز

تبریز از جمله شهرهایی است که بخاطر موقعیت جغرافیایی، پیشینه تاریخی و ساخت و ساز شهری اش سلیقه های متفاوتی را برای سفر کردن در برمی گیرد. چه علاقه مند به گشت و گذار در طبیعت باشید، چه شیفته مکان های تاریخی باشید و چه دلتان اقامت در یک شهر لوکس با مردمانی مهمان نواز و خوراکی هایی خوشمزه بخواهد تبریز گزینه مناسبی برای شماست. در ادامه با تعدادی از جاذبه های دیدنی این شهر آشنا می شویم.

جاذبه های تاریخی تبریز

بازار بزرگ تبریز

بازار بزرگ تبریز.jpg

بازار بزرگ تبریز همانطور که اشاره کردیم بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان است و به ثبت جهانی یونسکو نیز رسیده است‌. این بازار یکبار بر اثر زلزله کامل ویران شد و پس از آن به طور کامل بازسازی شد. در بازار تبریز مدرسه، مسجد و کاروانسراهای تاریخی زیادی وجود دارد که نمای این اماکن با آجر و گنبد ها و طاق های زیبا ساخته شده است و بر جذابیت های بصری این بازار افزوده است. این بازار در هسته میانی شهر تبریز قرار دارد و از سمت شرق به عالی قاپو و از سمت غرب به مسجد جامع، و از قسمت شمال بخش هایی از رودخانهٔ مهران رود رو در بر می گیرد. ساعت کار حجره های موجود در بازار بزرگ تبریز از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر است.

خانه مشروطه تبریز

خانه مشروطه تبریز.jpg

خانه مشروطه شاید در ظاهر یک خانه تاریخی‌ معمولی باشد اما اینطور نیست. در این خانه انقلابی شکل گرفته است به نام انقلاب مشروطه. این خانه ابتدا متعلق به حاج مهدی کوزه‌ کنانی بوده و بعد ها به سفارش ایشان برای تجمع سران مشروطه و مردم اختصاص داده شد. این ساختمان نمای بسیار زیبایی دارد و در حال حاضر در این ساختمان تندیس بسیاری از سران مشروطه و وسایل اختصاصی آنان قرار داده شده و به عنوان موزه مشروطه شناخته می‌شود.

مسجد کبود تبریز

مسجد کبود تبریز.jpg

یکی از معروف ترین آثار تاریخی شهر تبریز مسجد کبود است که در خیابان امام خمینی روبروی کوچه صدر و کنار پارک خاقانی واقع شده است. مسجد کبود متعلق به دوره قراقویونلوها است که به نام های عمارت مظفریه و مسجد جهانشاه نیز شهرت دارد. بنای تاریخی و آجری مسجد کبود با سبک معماری آذری توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می کند. کاشی کاری های ظریف فیروزه ای و سقف لاجوردی طلا کاری شده این مسجد باعث شده تا به آن لقب فیروزه اسلام را بدهند. این مسجد در سال 1310 به ثبت آثار تاریخی ملی رسیده است.

جاذبه های طبیعی تبریز

روستای کندوان

روستای کندوان .jpg

روستای کندوان یکی از جاذبه های طبیعی منحصر به فرد کشور است که در نزدیکی شهر تبریز واقع شده است. این روستای ۷۰۰۰ ساله جزو سه روستای صخره ای جهان است و از این نظر اهمیت ویژه ای دارد. در واقع آن چیزی که این روستا را متمایز کرده است خانه هایی است که در دل صخره ها واقع شده است و تفاوت آن نسبت به کاپادوکیا در کشور ترکیه این است که هنوز هم مردم محلی در این خانه ها سکونت دارند. توصیه می کنیم در سفر به شهر تبریز حتما از این روستا دیدن کنید. فاصله این روستا تا تبریز حدود ۵۰ کیلومتر است.

جنگل ارسباران

ارسباران.jpg

جنگل ارسباران از جمله جاذبه هایی است که در تمامی فصول سال مورد علاقه گردشگران برای سفر کردن است. در فصول مختلف سال تورهای طبیعت گردی ویژه ای در تین منطقه برگزار می شود و گردشگران از نقاط مختلف برای دیدن این طبیعت بکر و دست نخورده راهی تبریز می شوند. همچنین این منطقه جدا از طبیعت زیبا و چشم انداز عالی جاذبه های تاریخی نیز در دل خود دارد. از جمله آثار تاریخی این منطقه می توان به قلعه بابک، قلعه پشتو، قلعه جوشین، دژ قهقهه، بقعه شیخ شهاب الدین و بازار اهر اشاره کرد.

پارک ائل گولی

پارک ائل گلی .jpg

ائل گلی از جمله جاهای دیدنی تبریز است که به سادگی نمی توان از آن گذشت. در واقع با بازدید از ایل کلی با یک تیر چند نشان می زنید. هم از پیاده‌روی در میان درختان و گل‌ها لذت ببرید، هم روی دریاچه قایق‌سواری کنید و‌هم در رستوران‌ها و کافه‌های داخل و اطراف ائل‌ گلی غذاهای خوشمزه بخورید ودر مجموعه‌ی سورتمه‌ سواری کمی آدرنالین ترشح کنید.

غذاهای سنتی و رستوران های تبریز

کوفته تبریزی .jpg

تبریز از جمله شهرهایی است که قبل از رفتن باید دلتان را برای خوردن غذا‌هایی بی نظیر صابون بزنید. این شهر پر از غذاها و خوراکی هایی است که به محض رد شدن از کوچه های این شهر نیز بوی خوشش به مشامتان می رسد و اشتهایتان را قلقلک خواهد داد . کافی است لحظه ای چشمانتان را ببندید و بوی کوفته تبریزی یا آش دوغی که فضای خانه را گرفته تصور کنید. از جمله غذاهای محلی این شهر می توانیم به کوفته تبریزی، خورشت هویج، دلمه برگ مو، آش آبغوره، آش اوماج، آش ماست، قورما شورباسی،سوای پلو، دویماج، کوکو لوبیا سبز و …. اشاره کرد. خوشبختانه تنوع غذای سنتی تبریز به قدری زیاد است که سلیقه های مختلف را در برمیگیرد و شما با هر رژیم غذایی و سبک غذایی نه تنها نگرانی بابت غذا خوردن در تبریز نخواهید داشت بلکه تبریز به مقصد های خوشمزه سفریتان تبدیل خواهد شد. اگر خوش شانس بودید و در سفر به تبریز مهمان سفره این مردم مهمان نواز بودید که هیچ اگر نه رستوران های زیادی در تبریز وجود دارد که غذاهای محلی این شهر را ارائه می دهند و شما می توانید برای ثبت یک تجربه به یاد ماندنی از آن ها استفاده کنید.

بهترین رستوران های تبریز

در تبریز میتوانید بهترین چلو کباب ها را بخورید. کباب هایی با بهترین کیفیت و طعمی بی نظیر. چندین رستوران برای خوردن چلوکباب در تبریز سرآمد هستد. بیشتر مسافرانی که به شهر تبریز سفر کرده اند برای خوردن چلو کباب رستوران های حاج علی، مهران، قرآنی، وحید، باختر، هزار دستان و برکه را توصیه می کنند. برای خوردن کوفته تبریزی هم می توانید به سراغ رستوران جلالی و رستوران سنتی باغ آنا بروید. اما به گفته مسافرانی که به تبریز سفر کرده اند اگر می خواهید غذاهای محلی تبریز را بچشید به سراغ کترینگ ها بروید. یکی از بهترین کترینگ هایی که می توانید در آن غذاهای سنتی تبریز را بچشید کترینگ دوتامون است.

بهترین زمان سفر به تبریز

بهترین زمان سفر به تبریز با توجه به قصد و هدف شما از سفر و موارد دیگری تعیین می شود. برای مثال ممکن است بهترین زمان سفر به تبریز از نظر آب و هوایی برای شما فصل تابستان باشد. چرا که با توجه به کوهستانی بودن شهر تبریز در فصل تابستان چند درجه خنک تر از شهرهای مرکزی و جنوبی ایران است و افرادی که تمایل دارند تا از گرمای هوای شهرشان فرار کنند و به خنکی تبریز پناه ببرند بهترین زمان برای سفر به تبریز تابستان است. سفر کردن به شهر تبریز آن‌ هم در فصل تابستان این مزیت را دارد که می توانید با تعداد زیادی توریست در این شهر مواجه شوید . جشنواره تابستانه تبریز هم در این فصل از سال برگزار می شود و شما می توانید در آن شرکت کنید و از نزدیک شاهد رویدادهای مختلف فرهنگی تبریز باشید. فصل بهار و پاییز نیز زمان مناسبی برای سفر به تبریز است چرا که پارک های جنگلی و طبیعت این منطقه خصوصا ارسباران به رنگ زرد و نارنجی در می آیند و برای بسیاری از مسافران خوشایند است تا در این فصل به تبریز سفر کنند.

هزینه های سفر به تبریز

هزینه سفر به شهر تبریز بستگی به برنامه سفر شما دارد. اینکه شما قصد دارید در تبریز اقامت داشته باشید، چه مکانی را برای اقامت در تبریز انتخاب می کنید، با چه وسیله ای قصد سفر به شهر تبریز را دارید، قصد دارید در چه رستوران هایی با چه رنج قیمتی غذا بخورید، قصد بازدید از چه مکان هایی در تبریز را دارید و چه تفریحاتی را می خواهید در این شهر تجربه کنید همه ای موارد در کنار هزینه های دیگر، تعیین کننده هزینه کلی شما به شهر تبریز هستند. بنابراین نمی توان برای همه افراد هزینه دقیقی برای سفر تبریز مشخص کرد. اما شما می توانید با استفاده از چرتکه چمدون هزینه های حدودی برای رفت و آمد و اقامت خود در شهر تبریز را محاسبه کنید. با این کار چند قدم در محاسبه هزینه های سفر جلو میفتید و می توانید برنامه سفر کارآمدتری برای تبریز تدارک ببینید و به خوبی از پس هزینه های سفر به تبریز بر بیایید.

سوغات و صنایع دستی تبریز

برای خرید سوغات در تبریز گزینه های مختلفی پیش روی شماست. اول از همه شیرینی های خوشمزه و معروف تبریز که امکان ندارد به این شهر سفر کنید و از شیرینی های متنوعی که در این شهر پخت و عرضه می شود غافل شوید. در کنار خوراکی های خوشمزه، فرش، کیف و کفش، تابلو و سایر صنایع دستی این شهر نیز گزینه مناسبی برای خرید سوغات محسوب می شود.

خوراکی های تبریز

پنیر لیقوان

پنیر لیقوان تبریز.jpg

مهم نیست که به این شهر سفر کرده باشید با نه آوازه پنیر لیقوان تبریز حتما به گوشتان خورده است. شما ممکن است در هر شهری دسترسی به این پنیر خوشمزه داشته باشید اما کافی است تنها یکبار اسن پنیر خوشمزه را در زادگاه اصلیش یعنی شهر تبریز امتحان کنید تا متوجه شوید این پنیر لیقوان کجا و آن کجا.

باقلوا

باقلوا تبریزی.jpg

با بلوا هم جزو خوراکی هایی است که نمی شود به تبریز سفر کرد و از آن غافل شد. مطمئن باشید باقلوایی که از تبریز خریداری میکنید عطر و طعمش با تمام باقلواهایی ‌که تا امروز خوردید متفاوت است. یکی از بهترین مکان هایی که می توانید در آنجا هم باقلوا بخورید و هم خریداری کنید باقلوا لذت سنتر تبریز است. به خیابان ولیعصر فلکه بزرگ که بروید کنار داروخانه نژاد امین، کافه باقلوای لذت سنتر را مشاهده خواهید کرد.

قرابیه

قرابیه تبریزی .jpg

یکی از معروف ترین شیرینی های تبریز قرابیه است. این شیرینی جایگاه ویژه ای در مراسمات عروسی و جشن های مردم تبریز دارد. در کنار طعم لذیذ این شیرینی. پخت آن بدون روغن نیز بسیار حائز اهمیت است. بنابراین این شیرینی می تواند گزینه مناسبی برای کودکان و یا سالمندان و ورزشکارانی باشد که باید از روغن اجتناب کنند. خوشبختانه قرابیه را از بسیاری از شیرینی فروشی های تبریز می توانید تهیه کنید اما یکی از معروف ترین مکان ها برای خرید قرابیه که بیشتر مردم تبریز توصیه میکنند قنادی رکس است. این قنادی از قدیمی ترین های تبریز است و در حال حاضر دو شعبه دارد؛ یکی در خیابان امام و دیگری در مرکز خرید لاله در میدان شهدا واقع شده است.

نوقا

نوقا تبریز .jpg

نوقا یکی از شیرینی های خوشمزه تبریزی است که شبیه به گز است. این شیرینی خوشمزه از شکر، سفیده تخم‌مرغ، گردو، وانیل و نان میکادو تهیه می شود. نوقا از جمله شیرینی های محبوب قدیمی تبریزی ها است. شما می توانید این شیرینی خوشمزه را از اکثر شیرینی فروشی های تبریز و همچنین بازار تبریز خریداری و نوش جان کنید.

اریس

اریس تبریز .jpg

یکی از معروف ترین شیرینی های تبریز اریس است که برای پخت آن از شیر، شکر، وانیل، پسته، کاکائو و مواد دیگری استفاده می شود. شیرینی اریس انواع و طعم های مختلفی دارد نمونه از آن شامل نوع تسبیحی، شیری کشی و کاکائویی می شود. اریس را می توانید در بازار تبریز پیدا کنید.

آجیل تبریز

آجیل تبریز .jpg

یکی از خوراکی های معروف تبریز آجیل است. شهرت آجیل تبریز به قدری زیاد است که به کشورهای اروپایی و برخی کشورهای آسیایی صادر می شود. این خوراکی محبوب در بیشتر جشن ها و مراسمات تبریز استفاده می شود و هزینه نسبتا بالایی دارد. برای خرید آجیل در تبریز می توانید به سراغ آجیل تواضع که در کنار دانشگاه تبریز قرار گرفته است بروید.

صنایع دستی تبریز

فرش تبریز

فرش تبریز.jpg

شهر تبریز به شهر جهانی بافت فرش شهرت دارد. نمونه ای از بهترین فرش های دستباف اصیل ایرانی را می توانید در شهر تبریز پیدا کنید. چیزی که گردشگران خارجی عاشقش هستند. علاوه بر قالی و قالیچه های زیبا در کارگاه های فرش بافی تبریز تعداد زیادی تابلو فرش به ویژه با نخ ابریشم بافته می شود که جزو نفیس ترین و ارزشمند ترین سوغات شهر تبریز به حساب می آیند.

کفش چرم تبریز

کفش چرم تبریز.jpg

چرم تبریز زبانزد خاص وعام است. این چرم یکی از برندهای مطرح در صنعت چرم است. کافی است یکبار کفش چرم دست دوز تبریز را پا کنید تا متوجه تفاوت آن شوید.

وَرَنی بافی

ورنی بافی .jpg

ورنی بافی یکی دیگر از صنایع‌دستی تبریز است که شاید کمتر به گوشتان خورده باشد. در واقع ورنی یک نوع فرش بدون پرز است که شباهت زیادی به گلیم دارد. برای بافت ورنی بیشتر از رنگ‌های قرمز، سرمه‌ای، سفید و بنفش ملایم استفاده می‌شود. عشایر ساکن در اهر و ارسباران از ورنی به عنوان زیرانداز استفاده می کنند. شما هم می توانید این هنر زیبای دست را به عنوان یک سوغاتی منحصربفرد از شهر تبریز خریداری نمایید.

قلم زنی

قلم زنی تبریز .jpg

به طور کلی هنر قلم زنی به‌ صورت کنده‌کاری روی ظروف مسی، برنجی، نقره، طلا و مسی انجام می‌شود. این هنر زیبای ایرانی دارای دو سبک اصفهانی و تبریزی است. هنرمندان تبریزی که به هنر قلم زنی تسلط دارند با حرکت و فشار مچ دست نقش‌ها را بر روی ظروف مختلف ایجاد می‌کنند. این نقش ها نیز دارای استحکام و درعین‌حال ظرافت زیادی هستند. خرید ظروف قلم‌زنی می‌توانند جزو به یادماندنی ترین سوغات از شهر تبریز باشد.

نگارگری­ تبریز

هنر نگارگری در دوره شاه اسماعیل صفوی رونق پیدا کرد. این هنر ارزنده توسط پسر شاه اسماعیل که حاکم هرات بود به ایران راه پیدا کرد. نگارگری‌های تبریز از شکوه خاصی برخوردار است و امروزه نیز طرفداران زیادی دارد و می تواند گزینه مناسبی برای خرید سوغاتی در تبریز باشد.