لوگو چمدون
مجله چمدون 02188084317
کیش

هرآنچه باید در مورد کیش بدانید

معرفی کیش


معرفی کیش

معرفی کیش

موقعیت :

جزیره بیضی شکل کیش با وسعت 90 کیلومتر مربع یکی از جزیره های زیبای جنوبی خلیج فارس در استان هرمزگان است که جمعیتی 25 هزار نفره دارد و سالانه میزبان حدود 2 میلیون گردشگر است . کیش جزیره ای مسطح است که بلندترین نقطه آن از سطح دریا که در بخش شرقی واقع است ،37 متر ارتفاع دارد . در گویش محلی مردم کیش به کانالی که آب قنات از آن خارج می شود کیش می گویند و این موضوع را دلیل نام گذاری این جزیره می دانند . آب و هوای کیش به دلیل موقعیت قرارگیری این جزیره گرم و مرطوب است و تابستان هایی گرم با رطوبت زیاد دارد اما در فصل پاییز و زمستان و اوایل بهار بهترین زمان سفر به این جزیره به لحاظ آب و هوایی است و در این ایام آب و هوای کیش بسیار مطلوب است هم چنین اکسیژن موجود در هوا خالص است و این ویژگی تنها در چند نقطه از جهان وجود دارد .

راه های دسترسی :

راه های دسترسی به جزیره کیش متفاوت است و یکی از آسانترین راهها استفاده از هواپیما برای سفر به کیش است که از بیشتر شهرهای دارای فرودگاه کشور خصوصا در ایام پرترافیک سفر به کیش، امکان پذیر است . قیمت بلیط هواپیما از شهرهای مختلف در زمان های مختلف نرخ متفاوتی دارد و در ایام پرترافیک سال و همچنین اواخر هفته قیمت بالاتری دارد بنابراین زمان مناسب برای خرید بلیط هواپیما کیش اواسط هفته ، بعد از ظهر ها و فصل تابستان است که میزان سفر به کیش از تمامی شهرها کاهش می یابد . گزینه دیگر سفر زمینی به کیش است که شما در اینجا با سه گزینه رو به رو هستید . گزینه اول استفاده از ماشین شخصی است که شما باید ابتدا به بندرعباس و سپس بندر گناوه یا چارک بروید و از آنجا با کشتی های مسافربری راهی جزیره کیش شوید . و برای حمل ماشین شخصی نیز باید از لندیگراف استفاده کنید که هزینه ای معادل 300 هزار تومان دارد . هم چنین آشنایی با برخی از قوانین استفاده از ماشین شخصی مثل مدارک مورد نیاز ، حداکثر مدت استفاده و سرعت مجاز در جزیره لازم است . گزینه دوم استفاده از اتوبوس و گزینه آخر استفاده از قطار است که قیمت بلیط آنها با توجه به مبدا و زمان حرکت شما متفاوت خواهد بود و شما باید ابتدا به بندرعباس بروید و از آنجا طبق مسیر گفته شده به کیش برسید . اما برای حمل و نقل عمومی در کیش می توانید از مینی بوس ، تاکسی های خطی زرد رنگ و تاکسی های دربست سفید رنگ استفاده کنید که هر کدام نرخ مخصوص به خود را دارند و این نرخ در طول شبانه روز متفاوت است و در نیمه شب اندکی افزایش می یابد .

تاریخچه :

در تاریخ نام جزیره کیش با هخامنشیان گره خورده است و نیروهای دریایی آن در این جزیره رفت و آمد داشته اند تا اینکه با شکست هخامنشیان از اسکندر ، یکی از دریانوردان این حاکم یونانی برای کشف قابلیت ها و آشنایی بیشتر با دریای عمان و خلیج فارس وارد کیش می شود . نیارخوس جزیره کیش را جزیره ای سرشار از نخلستان و بوستان و پر از زیبایی معرفی می کند . اوج دوره رونق جزیره با افزایش دسترسی های محلی به آن در زمان سلجوقیان بوده که در آن دوره کیش را مروارید خلیج فارس می نامیدند و صید مروارید در آن رایج بوده است . تاریخچه جزیره کیش پر از فراز و نشیب است به گونه ای که پس از این رونق نسبی کیش حتی مکان اختفای دزدان دریایی خلیج فارس هم بود و متروک شد. تا اینکه دوران پهلوی دوم یک مقصد توریستی و تجاری برای خلیج فارس در نظر گرفته شد و دکتر منوچهر اقبال کیش را به عنوان مرکز توریستی و تجاری در نظر گرفت. اکنون کیش یک از زیباترین جزایر خلیج فارس است و اولین و پر رونق ترین منطقه آزاد تجاری ایران است و بسیاری از شرکت‌ها با ثبت تجارتشان در کیش از مزایای خاصی برخوردار می شوند و سالانه این جزیره زیبا میزبان خیل عظیمی از گردشگران داخلی و خارجی است .

همچنین بخوانید: بلیط هواپیما کیش تهران

دانستنی های جالب در مورد کیش:

  • جزیره کیش و دبی پیمان خواهرخواندگی با هم بستند.

  • کیش در گذشته تنها جزیره در خلیج فارس بوده که دارای قنات آب شیرین بوده، از این رو، جزیره کیش نقش مهمی را برای اهالی جنوبی کشورمان ایفا کرده و قطب بازرگانی مهم کشور بوده است.

  • در جزیره کیش هیچ رودخانه دائمی وجود ندارد و آب شیرین جزیره تنها از طریق منابع آب شیرین زیرزمینی تامین می شود.

  • اکسیژن موجود در هوای جزیره کیش را در هیچ یک از جزیره های کشورمان و یا کشور های همسایه نمی توان دید. درصد اکسیژن موجود در هوای کیش بالاست و این درصد از اکسیژن را تنها در 4 نقطه دنیا می توان یافت.

  • در زمان های نه چندان دور، 40 سال پیش، شغل اصلی بومیان جزیره کیش صید مروارید بوده و این تجارت در کیش به دلیل وجود صدف های متنوع بسیار رونق داشته. در واقع کیش كانون صيد و تجارت مرواريد در منطقه بوده است.

  • جزیره کیش جزیره ای بیضی شکل است که در حاشیه خلیج فارس قرار دارد.

  • شغل اهالی بومی جزیره کیش عموما كشاورزی، پرورش نخل خرما، صادرات پياز و تنباكو است.

فرهنگ و آداب و سوم :

بخشی از مردم ساکن کیش که به آنها کیشوند گفته می شود را بومیان تشکیل می دهند که شغل بیشتر آنها ماهیگیری، دریانوردی و دامداری است. هم چنین مشاغلی مانند صید مروارید تا چهل سال پیش در این منطقه رایج و کیش یکی از کانون های صید و تجارت مروارید بود. به همین دلیل است که لقب این شهر مروارید خلیج فارس است . امروزه فعالیت‌های بومیان بیشتر پرورش نخل ، کشاورزی، صادرات پیاز و تنباکو است. همچنین مردم کیش در مناسبت های مختلف آداب و رسوم ویژه ای دارند. در ادامه به معرفی آداب و رسوم جزیره کیش می پردازیم.

مراسم زار

یکی از آداب و رسوم عجیب مردم‌کیش مراسم زار است. این مراسم برای کسی برگزار می شود که باد زار در او رسوخ کرده باشد و هیچ دکتری نتواند این فرد را درمان کند. در این صورت فرد را پیش ماما زار یا بابا زار میبرند. مامازار یا بابازار به مدت یک هفته بیمار را قرنطینه می کنند و او را با مواد مختلف غسل می دهند. بعد از یک هفته طی یک مراسم عجیب گه زار نامیده می شود و با حضور بهبودیافتگان و گروه موسیقی برگزار می شود. بابازار یا مامازار با اعمالی شروع به بیرون کردن ارواح خبیثه از تن بیمار میکند. این مراسم جزو عجیب ترین آداب و رسوم مردم کیش است.

هرس کردن درختان لور

یکی از اعتقادات جالب مردم بومی کیش راجع به هرس کردن درختان لور می باشند. آنها معتقدند هرس کردن درختان لور با اره باعث می شود درد زیادی به درخت وارد شود و پس از مدتی خشک شود. جالب است بدانید که کارشناسان هم تایید کرده­ اند که اگر این درختان به وسیله اره هرس شوند زرد شده و آسیب می بینند.

ازدواج

آداب و رسوم مردم کیش برای ازدواج به این گونه است که در مراسم خواستگاری بزرگترها بیشتر حرف ها را میزنند و اگر همه چیز به خوبی پیش رود در همان مراسم جهیزیه و مهریه را تعیین می کنند. معمولا خانواده دختر ۱۷ تا ۱۹ سکه را برای مهریه تعیین می کنند. پس از انجام این کار برای جشن و پایکوبی سه روزه آماده می شوند و در روز سوم اتاقی به نام فرشه را به عنوان حجله در منزل پدری دختر آماده می کنند. در سه روز جشن و پایکوبی همواره با نهار و شام از میهمانان پذیرایی می شود.

اقامت در کیش :

هتل های کیش :

جزیره کیش با 52 هتل بعد از مشهد و تهران بیشترین تعداد هتل را داراست . که این موضوع باعث تنوع و بالا بردن قدرت انتخاب مسافران شده تا با توجه به شرایط و بودجه خود تصمیم بگیرند تا در کدام یک از هتل های این جزیره اقامت داشته باشند . نرخ رزرو اتاق در هتل های کیش در ایام مختلف سال متفاوت است و در روزهای پیک سفر به این جزیره یعنی نوروز قیمت ها افزایش پیدا میکند . برای اینکه اقامت به صرفه تری را در سفر به کیش داشته باشد توصیه ما به شما این است که در اواسط هفته و یا فصل تابستان به کیش سفر کنید یا در ایام پرترافیک سال حداقل یک ماه زودتر اقدام به رزرو اتاق در هتل مورد نظر خود کنید . قیمت رزرو اتاق در هتل های 5 ستاره کیش معمولا از 900 هزار تومان ، 4 ستاره از 500 هزار تومان و 3 ستاره از 300 هزار تومان شروع شده و در ایام مختلف سال با کمی نوسان روبروست . در زیر شما تعدادی از هتل های کیش را می بینید اما ما برای آشنایی بیشتر شما با هتل های کیش و امکانات و هزینه آنها از شما دعوت می کنیم مطلب زیر را بخوانید :

هتل مارینا پارک

هتل مارینا پارک

هتل داریوش :

هتل داریوش کیش

هتل ترنج :

هتل ترنج کیش

هتل آپارتمان :

تنوع واحد های اقامتی در کیش باعث می شود که مسافران با گزینه های متعددی برای اقامت در کیش رو برو باشند و با توجه به بودجه و شرایط خود اقدام به رزرو کنند . اما اقامتگاه های کیش تنها محدود به هتل نیست ! بلکه در کیش واحد های اقامتی همچون هتل آپارتمان مدائن ، هتل آپارتمان تعطیلات کیش و همچنین واحد های اقامتی شهرک صدف نیز موجود می باشد .

همچنین بخوانید: بلیط هواپیما کیش اصفهان

دیدنی های کیش :

جاذبه های تاریخی :

جاذبه های فراوان گردشگری کیش در کنار تفریحات متنوع آبی و غیرآبی این جزیره باعث شده یکی از متنوع ترین و جذاب ترین سفرهای تفریحی را در آن تجربه کنیم . بنابراین سفر به کیش هم برای افرادی که به دنبال آرامش و دوری از روزمرگی هستند و هم افرادی که به دنبال هیجان و تجربه کردن تفریحات جدید هستند جذاب است و به همین دلیل است که کیش در تمامی فصول سال یکی از پرمتقاضی ترین مقصدهای گردشگری است .

شهرزمینی کاریز :

شهر زیر زمین کاریز

شهر زیر زمینی کاریز که زمانی محل تامین آب شیرین در کیش بوده است و قدمتی 2500 ساله دارد ، در عمق 16 متری سطح زمین و با وسعت 10 هزار متر مربع قرار دارد که امروزه به یکی از جاذبه های پربازدید کیش تبدیل شده است .ویژگی های منحصر به فرد این شهر زیرزمینی از جمله سقف مرجانی آن که پر از فسیل است و آب شیرین و هوای خنک آن باعث شده است که یکی از مناطق با ویژگی های خاص در جهان باشد . امروزه مکان هایی نظیر رستوران ، چایخانه و غرفه صنایع دستی نیز به این مجموعه اضافه شده است . این جاذبه گردشگری کمی از مرکز شهر فاصله دارد و برای رفتن به آن می توانید از تاکسی استفاده کنید . ساعت بازدید از این مکان از 9 صبح تا 10 شب است و قیمت حدودی بلیط آن نیز 20 هزار تومان می باشد .

همچنین بخوانید: بلیط هواپیما کیش شیراز

شهر قدیمی حریره :

شهر قدیمی حریره

شهری باستانی با قدمت حدود 800 سال و وسعتی حدود 1200 هکتار که در زمان خود شهر وسیع و مهمی محسوب می شده و دارای امکاناتی نظیر حمام ، مسجد ، قنا ، کارگاه شیشه گری و ساحل و … بوده است اما امروزه تنها چند دیوار و سقف از این شهر به جا مانده است .

خانه مردم شناسی کیش :

خانه مردم شناسی کیش

خانه مردم شناسی کیش که در قدیمی ترین محله کیش قرار گرفته و حدود 200 سال قدمت دارد امروزه به یکی از مکان های دیدنی برای گردشگران تبدیل شده است تا مردم با بافت سنتی و شیوه زندگی بومیان کیش آشنا شوند . این خانه متعلق به فردی به نام حاج عبدالله بین شاهین یکی از تجار و لنج سازان معروف آن منطقه بود که در زمینی به مساحت 200 متر بنا شده است و دارای دو حیاط و 15 اتاق است و ابزارهای قدیمی مربوط به حرفه مردم بومی نیز در آن یافت می شود .

کشتی یونانی کیش :

کشتی یونانی کیش

کشتی که به دلایل نامعلومی در سال 1345 در نزدیکی روستای باغو در این جزیره به گل نشست و چون آخرین مالک آن فردی یونانی بود به این اسم معروف شد و اکنون به یکی از جاذبه های دیدنی جزیره تبدیل شده است . که مسافران برای گرفتن عکس و تماشای غروب آفتاب به این منطقه می روند .

آب انبار سنتی :

با دیدن این بنا به یاد معماری شهر یزد خواهید افتاد . این آب انبار که برای ذخیره آب در گذشته مورد استفاده قرار می گرفت در سال 72 ساخته شده است و شامل دو گنبد و پنج عدد بادگیر است .

جاذبه های طبیعی :

درخت سبز :

کهن سال ترین درخت کیش که به اسم درخت سبز معروف است از دیگر جاذبه های این جزیره است . این درخت حدود 600 سال عمر دارد و عده ای آن را مقدس می دانند و بندهای سبز رنگ به درخت برای برآورده شدن آرزوهای خود بسته اند .

سواحل آرام و زیبا :

ساحل

تفریحات کیش :

تفریحات کیش

فعالیت های تفریحی جزیره که بسیار مورد استقبال مسافران قرار گرفته است شامل تفریحات آبی چون : غواصی ، شاتل ،جت اسکی ، پاراسل ، ماهیگیری و… تفریحات غیر آبی مانند جایروکوپتر، جنگ های شادی ، سافاری ، بانجی جامپینگ و … می شود که از تنوع بسیار خوبی برخوردار است و شما میتوانید از از آرام ترین تا مهیج ترین تفریحات آبی و غیرآبی را در کیش تجربه کنید . اطلاعات کامل تر: در کیش چه کار کنیم؟ تفریحات کیش

همچنین بخوانید: بلیط هواپیما کیش مشهد

مراکز خرید در کیش:

مراکز خرید کیش

یکی از قسمت های جذاب سفر خرید کردن است . کیش با داشتن مراکز خرید بزرگ به یکی از قطب های خرید بخصوص در بخش پوشاک تبدیل شده است و خرید کردن و گشت و گذار در پاساژها و مراکز خرید کیش به یک از قسمت های جدایی ناپذیر سفر به جزیره تبدیل شده است . به همین منظور بازارها و مراکز خرید متنوعی مثل : مرکز خرید دامون ، مرکز خرید پردیس ، مرکز خرید مروارید و ….در جزیره ایجاد شده که توصیه میکنیم برای آشنایی بیشتر با آنها بهترین مراکز خرید کیش کدامند را بخوانید .

غذا و رستوران :

میرمهنا : رستورانی معروف و محبوب

رستوران میرمهنا

کوه نور: دکور متفاوت با غذاهای خاص

رستوران کوه نور کیش

توتی فروتی: لذت غذا خوردن در رستوران ساحلی

رستوران توتی فروتی

شاندیز: کیفیت عالی غذا و مناسب برای مهمانی ها

رستوران شاندیز

رویال استار: غذاهای دریایی با کیفیت عالی

عمو اکبر: غیر لوکس اما محبوب

رستوران عمو اکبر

فودلند : طراحی بی نظیر

رستوران فودلند

غذاهای سنتی کیش:

محبوس لحم :

محبوس لحم محبوب ترین غذای بومی کیش است که در مجالس استفاده می شود . ترکیب برنج نخود کشمش همراه با ادویه های جنوبی و گوشت یا ماهی ترکیب فوق العاده ای است که می توانید آن را در کیش تجربه کنید .

سمک مشوی :

یکی از غذاهای عربی پرطرفدار در این منطقه است که با ماهی کبابی یا سرخ شده که با انواع ادویه های تند عربی مزه دار شدند تهیه می شود .

مرگوگ یا مرقوق :

یکی از غذاهای لذیذ که ترکیبی از سبزیجات مانند بادمجان و گوجه و پیاز و سیب زمینی با گوشت و ادویه است مرگوگ یا مرقوق نام دارد که برای چشیدن این غذای خوشمزه باید سراغ بومیان کیش بروید.

محمر :

محمر

اگر طرفدار غذاهای شیرین همراه با ماهی جنوب هستید محمر بهترین گزینه برای شماست .

مضروبه :

یکی از غذاهای محبوب خود بومیان کیش مضروبه است که با ماهی کبابی و سرخ شده با نوعی سبزی خاص و سیر تهیه می شود .

هریسه :

یک نوع حلیم عربی است .

سوغات و صنایع دستی :

سوغات و صنایع دستی در کیش تنها محدود به پوشاک موجود در پاساژها نیست بلکه سبد و حصیر و پارچه های گلابتون و صنایع دستی که از صدف و مرجان نیز تهیه می شود در کنار خوراکی هایی همچون قهوه و خرما و شکلات جزو سوغات و صنایع دستی این جزیره محسوب می شوند که با خرید آنها می توانیم به حفظ صنایع دستی و هنر بومی این منطقه کمک کنیم .

تعدادی از صنایع دستی و سوغات این جزیره :

گلیم سوزنی

گلیم سوزنی یا شیریکی پیچ یکی از سوغاتی های منحصر به فرد جزیره کیش است. گلیم سوزنی به عنوان زیرانداز استفاده می شود و ویژگی خاص آن این است که براساس علایق و الهامات شخصی بافته می شود. بنابراین هیچ دو شیریکی را پیدا نمی کنید که عینا در طرح و نقش مشابه هم باشند. چرا که هر یک از آنها توسط فردی با احساسات و ویژگی های شخصیتی منحصر به خودش بافته شده است. این صنایع دستی بسیار با ارزش است و می تواند گزینه خوبی برای خرید سوغات در جزیره کیش باشد.

کوزه‌های سفالی

یکی از بهترین سوغاتی های جزیره کیش کوزه های سفالی است. وجه تمایز این کوزه ها در گل آن است. این کوزه ها از گلی به نام مارن ساخته می شود. در عمق 30 متری خاک جزیره کیش گلی به نام مارون وجود دارد که برای سفالگری بی نظیر است. این گل نه تنها در ساخت کوزه های سفالی بلکه در معماری و مصارف درمانی نیز کاربرد دارند. رنگ این گل مایل به سبز است بنابراین کوزه های سفالی نیز به این رنگ در می آیند. مردم بومی کیش روی این سفال ها را با نقوش زیبا طراحی می کنند و در بازار صنایع دستی کیش آن ها را به فروش می رسانند.

پارچه‌های گلابتون دوزی

اگر خوب به لباس های محلی مردم کیش دقت کرده باشید هنر گلابتون دوزی روی پارچه این لباس ها به خوبی نمایان است. این هنر جزو هنرهای اصیل مردم بومی کیش است. گلابتون دوزی دوخت طرح هایی مثل: بته جقه، اسلیمی و محرابی است که با ابزارهای خاص و با نخ زری انجام می شود. خرید پارچه و لباس هایی که هنر گلابتون دوزی روی آن ها پیاده شده است می تواند گزینه مناسبی برای خرید سوغات در کیش باشد.

حصیربافی

یکی از معروفترین صنایع دستی جزیره کیش حصیر بافی است. بومیان کیش با استفاده از نوار های درخت نخل وسایل مختلفی از جمله سبد، زنبیل، زیرانداز، کیف و … می سازند. امروزه بسیار یاز مردم بجای استفاده از ظروف پلاستیکی و شیشه ای از وسایل حصیری استفاده می کنند که سازگار با محیط زیست است. شما هم می توانید در سفر به جزیره کیش از این صنایع دستی محبوب خریداری کنید.

صنایع دستی دریایی

مردم جزیره کیش از صدف،مرجان و گوش ماهی که ردپای طبیعت بر ساحل است زیور آلات درست می کنند. امر.زه این زیور آلات جزو صنایع دستی جزیره کیش محسوب می شود. شما می توانید این این زیور آلات را از بازارهای محلی جزیره کیش به عنوان سوغات خریداری نمایید.

خرما

در میان سوغات جزیره کیش خرما جزو محبوب ترین ها است. آب و هوای جزیره کیش، برای پرورش میوه خرما بسیار مناسب است. در این جزیره می توانید انواع مختلف خرما مثل: خرمای خشک، خارک و رطب و همچنین فرآورده های مختلف آن نظیر: شیره خرما، چیپس خرما و … را تهیه کنید.

ادویه

اگر قصد خرید سوغات از کیش را دارید بد نیست به سراغ ادویه ها بروید. ادویه هایی که در این جزیره به فروش میرسد برای پخت انواع غذاهای محلی جنوبی عالی است.

حنا

کافی است در سفر به کیش نگاهی به دستان گردشگران بیندازید. طرح هایی که هنرمندان بومی جزیره کیش روی دستان زنان مختلف می زنند برای خیلی از افراد جذاب است. همین موضوع باعث شده تا حنا یکی از سوغاتی هایی باشد که در سفر به جزیره کیش می توانید خریداری کید.

قهوه و شکلات

از دیگر سوغات محبوب کیش بین مسافران قهوه و شکلات است. از آنجایی که جزیره کیش منطقه ای آزاد به شمار می آید، قیمت شکلات و قهوه در آن ارزان تر از مناطق دیگر است؛ بنابراین، فرصتی مناسب است که از این سوغات کیش هم خریداری نمایید و فهرست خود از سوغات کیش را با این خوراکی های خوشمزه کامل کنید.