شما هم از گرمای تابستان در پایتخت خسته شدید؟ از طی کردن مسیرهای طولانی برای تفریح چطور؟ چقدر با طبیعت اطراف تهران آشنایی دارید؟ اگر از شلوغی و گرمای پایتخت و روزمرگی خسته شده اید و دلتان کمی استراحت و تفریح در یک مکان خوش آب و هوا می خواهد و از طرفی امکان مسافرت به شهرهای دیگر با مسافت طولانی را ندارید این مطلب برای شماست. چرا که در ادامه قصد داریم شما را با یکی از مقاصد تابستانی در اطراف تهران آشنا کنیم که با طی کردن مسافتی کوتاه می توانید خودتان را از گرمای پایتخت نجات دهید و به یک پیک نیک یک روزه در مکانی خنک مهمان کنید.

روستای کلوگان

روستای کلوگان که به نام های گلوکان یا کلیگان نیز معروف است از قدیم به عنوان گلوگاهی جهت دسترسی تهران به شمال ایران شناخته می شده است. آخرین سرشماری در سال 85 نشان می دهد حدود 350 نفر در این روستا ساکن بودند که قطعا در حال حاضر این مقدار کاهش چشمگیری داشته است. زبان محلی مردم این روستا تاتی است. با اینکه گفته می شود مردم این روستا دل خوشی از گردشگران ندارند اما باید پذیرفت که این دل آزردگی ناشی از رفتار نادرست برخی گردشگران در این منطقه و نادیده گرفتن حقوق مردم بومی است. اما همچنان مردم این روستا پذیرای گردشگران هستند و قطعا تداوم رفتار مسئولانه گردشگران می تواند این کدورت را از بین ببرد.

آشنایی با آبشار گلوکان

آبشار کلوگان یکی از جاذبه های طبیعی اطراف تهران است که مکانی مناسب برای سلیقه های مختلف است. برای مثال اگر به گشت و گذار در طبیعت بکر علاقه مندید باید بدانید که مسیر رسیدن به این آبشار یکی از محبوب ترین مسیرهای پیاده روی به خصوص در فصول گرم سال است یا اگر اهل کوهنوردی هستید حتما می دانید که مسیر آبشار کلوگان به قله هایی مثل مهرچال، کلوگان (اورجین) و... ختم می شود، و یا حتی اگر تنها به دنبال یک پیک نیک کوچک با دوستان یا خانواده در مکانی نزدیک به پایتخت باشید، آبشار کلوگان گزینه مناسبی است. این آبشار زیبا که یکی از مناطق بکر در اطراف شهر تهران است، در محدوده روستای خوش آب و هوای کلوگان، در شهرستان شمیرانات قرار گرفته است. ارتفاع آبشار از سطح زمین تقریبا 40 متر است . وجود یک سکو در وسط آبشار آن را به صورت یک آبشار دو طبقه درآورده است. در پایین آبشار نیز حوضچه کوچکی وجود دارد که مکان مناسبی برای آب تنی و آب بازی در فصل گرماست.

دسترسی به آبشار گلوکان

برای رسیدن به روستای کلوگان ابتدا باید از اتوبان بابایی شرق وارد جاده لشگرک و پس از آن وارد جاده اوشان فشم شوید. پس از طی کردن جاده تعدادی رستوران را خواهید دید که کمی جلوتر از آن در سمت راست یک جاده فرعی وجود دارد که به آن جاده کلوگان می گویند. فاصله تهران تا روستای کلوگان 30 کیلومتر است که این مسیر را می توانید در 30 دقیقه طی کنید.


ورودی روستا کلوگاندر ورودی روستا توقف کنید. باید بدانید که نمی توانید ماشینتان را وارد روستا کنید. این موضوع مردم روستا را دچار مشکل می کند چرا که معابر روستا باریک است و تعدد ماشین در روستا برای روستاییان ایجاد مشکل می کند. بعد از رسیدن به روستا برای رسیدن به آبشار باید 1.5 تا 2 ساعت پیاده روی کنید. بعد از کمی پیاده روی به یک دوراهی می رسید که باید به سمت راست یعنی کوچه سعیدا بروید. بعد از کمی قدم زدن در این کوچه از روی پل آهنی عبور می کنید و بعد از آن به سمت چپ، کوچه پی باغ بروید. به محض راهی شدن در کوچه پی باغ رودخانه ای خروشان را می بینید. از این به بعد تنها کافی است خلاف مسیر رودخانه حرکت کنید تا به آبشار برسید. اما توصیه می کنیم برای رسیدن به آبشار کلوگان عجله نکنید و لذت کافی از مسیر را ببرید. مثلا می توانید بساط صبحانه یا ناهار را در کنار رودخانه به پا کنید و بعد از آن راهی آبشار کلوگان شوید. در مسیر به یک دیوار سنگی بر میخورید که بعد از رسیدن به آن راهی سمت چپ شوید. در طول مسیر رسیدن به آبشار چندین بار باید عرض رودخانه را طی کنید. عمق آب کم است اما بهتر است کفش مناسب داشته باشید. در ادامه دشت وسیعی را مشاهده می کنید که دشت کلوگان نام دارد و مکان مناسبی برای کمپ کردن به نظر می رسد بنابراین اگر قصد دارید بیشتر از یک روز برای بودن در طبیعت کلوگان وقت بگذارید مکان مناسبی است. گلهای وحشی، آبشارهای کوچک فصلی و استراحتگاه گوسفندان هم جزو زیبایی های مسیر هستند که توجهتان را جلب خواهند کرد. البته که در کنار تمام این زیبایی ها ممکن است تصویر زباله های رها شده در طبیعت و قسمت های خالی از پوشش گیاهی که حاصل روشن کردن آتش است آزرده خاطرتان کند. پس خواهش می کنیم ساده از کنار این صحنه عبور نکنید. در این قسمت از راه صدای برخورد آب به زمین نوید نزدیک شدن به آبشار را می دهد. شما به آبشار رسیدید. حالا می توانید از یک دل سیر از تماشا آن و هوای خنکی که روح و جسمتان را به صورت همزمان نوازش می کند لذت ببرید.

از آنجاییکه برای رسیدن به آبشار باید پیاده روی کنید و از عرض رودخانه بگذرید، طی کردن این مسیر در 2 ساعت با این شرایط برای سالمندان و کودکان مناسب نیست.

امکانات آبشار کلوگان

از آنجایی که آبشار کلوگان جزو مناطق بکر و دست نخورده طبیعت اطراف تهران محسوب می شود امکانات رفاهی در مسیر رسیدن به این روستا در نظر گرفته نشده است. بنابراین اگر مواد مواد غذایی نیاز دارید آن را از سوپر مارکت های موجود در روستا خریداری کنید یا اگر به سرویس بهداشتی نیاز پیدا کردید از سرویس بهداشتی موجود در مسجد روستا استفاده کنید. همچنین امکانات اقامتی در روستای کلوگان وجود ندارد و چنانچه قصد دارید شب را در این مکان سپری کنید باید در دشت کلوگان کمپ کنید.

بهترین زمان سفر به آبشار کلوگان

در فصل بهار آب آبشار به بیشترین میزان خود می رسد و دوره شکوه پر آبی آن است از طرفی، مسیر رسیدن به آبشار و دشت کلوگان در فصل بهار پر از شکوفه است. فصل تابستان نیز که هوا گرم است هوای دل انگیز و خنک این مکان آن را به یکی از گزینه های عالی برای سفر در فصل تابستان تبدیل کرده است. بنابراین بهترین زمان سفر به آبشار گلوکان فصل بهار و تابستان است. اما این موضوع به این معنی نیست که فصل پاییز و زمستان زمان بدی برای سفر به این مکان است. اتفاقا در فصل پاییز می توانید از منظره های زیبای پاییزی و در زمستان از پوشش برفی در این منطقه نهایت استفاده را بکنید. بنابراین اگر سرما هوا اذیتتان نمی کند و تجهیزات کافی و مناسب برای فصل سرما همراه دارید این دو فصل نیز می تواند برای سفر به آبشار کلوگان مناسب باشد.
توصیه می کنیم اگر در فصل بهار و تابستان به این مکان سفر می کنید صبح زود حرکت کنید تا مسیر پیاده روی در آفتاب برایتان اذیت کننده نباشد.


شما در مسیر زیبای این آبشار پیاده روی کرده اید؟ یا در مسیر کوهنوردی خود سری به این آبشار زده اید؟ اگر جوابتان منفی است فرصت را از دست ندهید و در اولین فرصت خودتان را به یک سفر کوتاه در دل این طبیعت بکر دعوت کنید.