skip to Main Content

آثار تاریخی بندرعباس

آثار تاریخی بندرعباس

حمام گله داری

حمام گله داری که روزگاری محل استحمام مردم در بندرعباس بوده است امروزه یکی از جاهایی است که برای آشنایی با تاریخ بندرعباس استفاده میشود. این حمام توسط فردی به نام شیخ احمد گله داری در دوران قاجار ساخته شد و برای استفاده عمومی در اختیار مردم قرار گرفت. از آنجایی که این حمام روی زمین رسی و در منطقه ای قرار گرفته که رطوبت زیادی دارد لازم بود تا از مصالحی برای ساخت آن استفاده کنند که کمترین آسیب را ببیند. مصالح استفاده شده در این حمام سنگهای دریایی، اسفنجی و ساروج محلی و گچ دستکوب هستند. فضای داخلی حمام گله داری شامل قسمت های مختلفی از قبیل بینه، سربینه، گرمخانه و خزینه است و پنج گنبد کوچک و بزرگ دارد.

عمارت کلاه فرنگی

عمارت کلاه فرنگی در زمان های قدیم گمرک شهر بندرعباس و به نوعی وزارتخانه داخلی و خارجی این شهر محسوب می شده است. علت نام گذاری این بنا تشابه ظاهری گنبد آن به کلاه هایی بوده که اروپاییان بر سر می گذاشتند و به آن کلاه فرنگی می گفتند. این بنا در زمان صفویه، در مجاورت اسکله قدیمی بندرعباس و با سبک معماری اروپایی در 2 طبقه ساخته شد. دو حیاط وسیع و تعداد زیادی انبار از دیگر بخش های این بنا هستند که محل تخلیه و بارگیری اجناس و بسته هایی بودند که از دیگر کشورها وارد می شد و یا قرار بود به مناطق مختلف ارسال شود.

معبد هندوها

یکی از زیباترین و متفاوت ترین جاذبه های تاریخی بندرعباس معبد هندوها است. این معبد در زمان سلطنت محمد حسن خان سعدالملک توسط تاجران هندی ساخته شد. طرح بندی و ساخت و ساز این بنا از معماری معابد هندی ها تاثیر گرفته است به همین دلیل نه تنها با گنبدهای سواحل خلیج فارس، بلکه با گنبدهای سراسر ایران نیز متفاوت است.

قلعه فین

قلعه بین بندرعباس

یکی از مهمترین آثار تاریخی بندرعباس قلعه فین است که برای بازدید از آن باید ۹۵ کبلومتر از بندرعباس فاصله بگیرید. با اینکه بخش زیادی از این قلعه در زلزله سال 86 تخریب شد اما همچنان عظمت و شکوه قلعه پابرجاست. شواهد نشان می دهد این قلعه که بر روی تپه ای بلند در قرون میانه اسلام ساخته شده است. تا همین چند دهه پیش خان های آن منطقه از این قلعه استفاده می کردند.

مسجد جامع دلگشا

از آنجایی که بسیاری از ساکنان بندرعباس اهل سنت هستند مسجدی را برای به جا آوردن اعمال دینی به خود اختصاص دادند. مسجدی با دو طبقه و ظرفیت 6000 نفر که آن را در لیست بزرگترین مساجد ایران قرار داده است. با آنکه ظاهر بنا چندان قدیمی به نظر نمی رسد اما این مسجد 250 ساله است. مناره بلند و ظاهر خاص این مسجد آن را از دیگر مساجد متمایز کرده است.

موزه مردم شناسی بندرعباس

در محوطه تاریخی برکه عای بازان بنایی با معماری سنتی هرمزگان را میبینید که موزه مردم شناسی بندرعباس نام دارد. این موزه یکی از بزرگ ترین موزه های مردم شناسی ایران محسوب می شود که داری سه بخش اصلی آزاد سازی جزیره هرمز از تصرف پرتغالی ها، صیادی و بازار سنتی است. همچنین بخش های مختلفی مثل بخش سکه و نگارخانه و باستان شناسی و کتابخانه تخصصی نیز در این موزه وجود دارد.

مسجد ناصری

یکی دیگر از جاهای تاریخی بندرعباس مسجد ناصری است که در زمان قاجار و توسط فردی به نام محمدعلی ناصری حیدرآبادی ساخته شد. سقف این مسجد از چوبی به نام صندل ساخته شده که از هندوستان وارد بندرعباس می شده است. این مسجد کاشی کاری ها و گچبری های زیبایی دارد که در بدو ورود توجهتان را جلب خواهد کرد.

تیم تحریریه چمدون

مینویسیم تا بدانید.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

Back To Top