چک چک

چک چک‌ نام مهم ترین مکان زیارت زرتشتیان است که در شهرستان اردکان و در فاصله ۷۰ کیلومتری یزد قرار گرفته است. نام این مکان از آبی که از صخره چکه می کند گرفته شده است و زرتشتیان معتقدند دختر پادشاه هنگام فرار از دست اعراب در میان کوه مخفی شده است.

زورخانه صاحب الزمان

این زورخانه در نزدیکی میدان امیر چخماق قرار دارد و شما میتوانید پس لز بازدید از مجموعه امیر چخماق به سراغ این زورخانه بروید. در این زورخانه می توانید به تماشای ورزش باستانی بنشیند که اغلب برای گردشگران بسیار جالب است. همچنین در زیر این مکان مخزن آبی از قرن پانزدهم قرار دارد که اثرات خنک کنندگی بر بادگیرها دارد.

چاپارخانه میبد

چاپارخانه محل نگهداری اسب و پیک در گذشته بود و اغلب به صورت قلعه ساخته می شد تا از وسایل درون آن نگهداری شود. قدمت چاپارخانه میبد به زمان هخامنشیان باز می گردد.

یخچال خشتی میبد

یخچال خشتی میبد جز معدود یخچال های به جای مانده در استان یزد است که از خشت و گل ساخته و قدمت آن به دوره قاجار می رسد ازبخش های مختلف این بنا می توان به حوض یخ بند مخزن یخچال ، دیوارهای سایه انداز و گنبد اشاره کرد. گنبد خشتی بزرگ یخ های انباشته را نگه می داشته که در تابستان از آن برای استفاده کاروانیان و مردم بهره برداری می کردند

موزه آیینه و روشنایی

موزه آیینه یزد یکی از معدود موزه های ایران است که به تاریخ نور و روشنایی در ایران می‌پردازد. در این موزه شما می‌توانید انواع پیه‌سوز، شمع‌سوز، نفت‌سوز و اشیای برقی را ببینید. اشیایی از جنس سفال، شیشه، برنج، مس و برنز که تاریخ چند صدساله‌ی روشنایی در ایران را روایت می کنند.

آسیاب آبی اشکذر

آسیاب آبی اشکذر که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است یکی از خاص ترین آسیاب هایی است که تا بحال دیده اید. معماری فوق العاده این بنا با مقرنس کاری و نقش های هندسی و آجرکاری های صحن آسیاب آن را به یکی از خاص‌ترین جاهای دیدنی یزد تبدیل کرده است. از دیگر خاصیت‌های این آسیاب این است که پایه‌ی فعالیت آن روی آب قرار دارد و ایجاد چنین آسیابی در منطقه‌ ی کویری، باعث شگفتی است.

مسجد جامع فهرج

اگر به روستای فهرج رفتید حتما سری به مسجد جامع فهرج بزنید این مسجد یکی از بناهای قدیمی شهر یزد است که گنبد ندارد و خبری از کاشی‌کاری‌های تزیینی و کتیبه‌ها نیز بر روی آن نیست. بنابراین ممکن است در برخورد اول چندان به مسجد شباهت نداشته باشد. در واقع چیزی که این مسجد را متمایز کرده است سادگی آن است که زیبایی خاصی به آن بخشیده است. از قسمت‌های جالب این مسجد می‌توان به شبستان آن اشاره کرد که از دیگر بخش‌های مسجد بلندتر است.

خانه آقا زاده

خانه آقازاده جزو خانه‌های سنتی و قدیمی شهر یزد است که برای علاقه‌مندان به این مکان ها گزینه ‌مناسبی است. این خانه که در منطقه ابر کوه واقع شده است زیباترین بادگیرهای دو طبقه را در خود دارد و همین ویژگی، اهمیت زیادی به آن بخشیده است.
علاوه‌بر قسمت‌های مختلف و دیدنی، دارای رستوران، کافی‌شاپ، سرویس بهداشتی، حمام، سرویس خواب و همچنین اینترنت رایگان است.