درباره فردوسی

حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر معاصر ایرانی است که در سال 329 هجری در توس به دنیا آمد. پدرش از دهقانان توس بود که ثروت و موقعیت قابل توجهی داشت. او از همان زمان کودکی علاقه زیادی به کسب علم و دانش و خواندن داستان داشت و همین علاقه به داستانهای کهن بود که او را به فکر انداخت تا شاهنامه را به نظم درآورد. به گفته خودش مدتها در جستجوی این کتاب بوده و پس از یافتن نسخه اصلی داستانهای شاهنامه، نزدیک به سی سال از بهترین سالهای زندگی خود را وقف این کار کرده است. فردوسی در سال 370 به نظم درآوردن شاهنامه را آغاز کرد و در اوایل این کار، هم خود او ثروت و دارایی قابل توجهی داشت و هم برخی از بزرگان خراسان که به تاریخ باستان ایران علاقه داشتند، به او کمک میکردند. ولی به مرور زمان و پس از گذشت سالها، در حالی که فردوسی بیشتر شاهنامه را سروده بود، دچار فقر و تنگدستی شد. او قصد داشت با قلمش به مردم یادآوری کند که چه بودند و الان به حالی دچار شدند. فردوسی توانست با قلم و سرشت زیبای خود، در روزگاری که زبان مردم به زبان عربی صحبت میکردند، زبان پارسی را به مردم بازگرداند، اما به دلیل برخی از سروده هایش، مورد خشم خلیفه وقت قرار گرفت. فردوسی بسیار تلاش کرد تا به ایرانیان، هویت واقعیشان را یادآوری کند و تا حدودی موفق بود و توانست با شاهنامه، زبان پارسی را به ایران زمین بازگرداند.

شاهنامه فردوسیفردوسیشاهنامه کتابی است که در آن نزدیک به ۶۰۰۰۰ بیت وجود دارد و به عنوان یکی از بزرگ ترین و برجسته ترین سروده های حماسه ای جهان از آن یاد می شود. این کتاب شامل سه بخش است. قسمت اول قسمت اساطیری است که از داستان خلقت اولین انسان تا جمشیدشاه را شامل می‌شود. در این قسمت، همه‌ی قصه‌ها راجب اولین ها است که ساختگی و داستانی است. جالب‌ترین بخش شاهنامه قسمت دوم آن، یعنی قسمت حماسی یا پهلوانی است که از پادشاهی جمشید شروع می‌شود و تا حمله‌ی اسکندر مقدونی به ایران ادامه دارد. این بخش، معروف‌ترین و شیرین‌ترین قسمت شاهنامه است. اما قسمت سوم شاهنامه، بخش تاریخی آن است که به روایت تاریخ ساسانیان اختصاص دارد.

آرامگاه فردوسی

پس از مرگ فردوسی او را خارج از شهر مشهد و در باغ شخصی اش دفن کردند علت آن مخالفت حاکمان وقت با تشییع شاعر شیعه در قبرستان شهر مشهد بوده است. این آرامگاه در طول تاریخ بارها مورد تخریب و بازسازی قرار گرفته است که طرح فعلی آن توسط مهندس سیحون در سال 1347 اجرا شده است.

معماری آرامگاه فردوسیمعماری آرامگاهآرامگاه فردوسی هم اکنون ۶ هکتار مساحت دارد و ساخته شده از بتون و سنگ و کاشی است. نمای بیرونی بنا شامل عناصر تزئینی هخامنشی است به خصوص ستونها و سرستونهای آن و اشعاری که بر اضلاع چهارگانه نوشته شده است از خود شخص فردوسی و نمایانگر اندیشه و شخصیت او می‌ باشد. بخش فوقانی بنا بصورت توخالی ساخته شده و فضای داخلی آن نیز علاوه بر الهام گرفتن از معماری دوره اشکانی شامل 20 ستون مرمری در پایین و 8 ستون در بخش فوقانی است. در بخش هایی از آرامگاه نیز دیوارنگاره‌هایی از فریدون صدیقی نصب گردیده که نمایش صحنه هایی از روایات شاهنامه است. بخش فوقانی بنا، که در اجرای اولیه توپر بود و بعدها میان‌تهی ساخته شد. سقف داخلی آن هم با کاشی‌کاری معرق ساخته شده و متأثر از عناصر تزیینی دورهٔ هخامنشی است. دیوارهای آن هم تماماً با سنگ هایی از منطقهٔ توس نماسازی شد. به طور کلی آرامگاه فردوسی شامل بخش‌هایی چون: باغ، استخر، یادبود فردوسی، کتاب‌خان، موزه، ساختمان اداری و آرامگاه شاعر بزرگ مهدی اخوان ثالث است و وجود کافه، رستوران و امکانات مناسب در باغ این مجموعه فرصت خوبی را برای گذراندن اوقاتی خوش به شما می دهد.

دیدنی های آرامگاه فردوسی

موزه توسموزه توساین موزه که در محل آرامگاه فردوسی قرار دارد در سال 1347 ساخته شد. ابتدا قرار بود ساختمان موزه به عنوان محلی برای استراحت بازدیدکنندگان مورد استفاده قرار بگیرد اما در سال 1361 تصمیم بر آن شد که این مکان به موزه تبدیل شود. موزه توس بر اساس اشیایی که در آن نگهداری می شود به چهار قسمت تقسیم شده است.در بخش اول موزه انواع قطعات سفالی دوره‌ی اسلامی و قبل از اسلام و همچنین سکه‎های نقره و طلا دوره‌ی اسلامی نگهداری می‌شود. در بخش دوم موزه شما می‌توانید به تماشای انواع وسایل سوارکاری از قبیل تیر و کمان، سپر، گرز، وسایل موسیقی و رزمی که در شاهنامه‌ی فردوسی به آنها اشاره شده بپردازید. در بخش سوم موزه انواع ظروف سفالی لعاب‌دار و بدون لعاب و ظروف مفرغی قرن چهارم و پنجم هجری نگهداری می‌شود. بخش چهارم موزه نیز به آثار نقاشی استاد علی رخساز از داستان‌های شاهنامه، انواع تابلوهای نقاشی که از چهره‌ی فردوسی توسط هنرمندان کشیده شده است و همچنین انواع فرش و قالیچه اختصاص دارد. شما می توانید در موزه توس آثار متعلق به زمان حیات فردوسی را ببینید. همچنیین از غرفه فروش کتاب، نشریات و محصولات فرهنگی که در موزه وجود دارد دیدن کنید.

کتابخانه توس

یکی از بخش های دیدنی آرامگاه فردوسی کتابخانه توس است. در این کتابخانه هزاران جلد کتاب مختلف در حوزه ادبیات ایرانی نگهداری می شود.

آرامگاه مهدی اخوان ثالثآرامگاه مهدی اخوان ثالثهنگامی که به دیدار آرامگاه فردوسی می روید، در گوشه ای از آرامگاه، سنگ قبری ساده و سردیسی را مشاهده خواهید کرد که متعلق به مهدی اخوان ثالث است.

آرامگاه استاد شجریان

آرامگاه فردوسی در مهر ماه سال 1399 میزبان یکی دیگر از اسطوره های هنر این سرزمین بود. پیکر استاد شجریان در بخش غربی آرامگاه و نزدیک به آرامگاه مهدی اخوان ثالث به خاک سپرده شد و این مکان به آرامگاه ابدی ایشان تبدیل شد.

نحوه دسترسی به آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی در شهرستان توس در 28 کیلومتری روستای پاژ قرار دارد و فاصله ی آن با مشهد مقدس 25 کیلومتر می باشد. شما می توانید در صورت نداشتن وسیله ی نقلیه به پایانه ی فردوسی بروید از اتوبوس خط 202 برای رفتن به این مکان استفاده کنید.

ساعت بازدید از آرامگاه فردوسی

ساعت بازدید از آرامگاه فردوسی در نیمه اول سال هر روز از ساعت 9 صبح تا 17 و در نیمه دوم سال از ساعت 9 تا 16 می باشد.

هتل های نزدیک به آرامگاه فردوسیهتل توریستاگر تنها به قصد بازدید از آرامگاه فردوسی به مشهد سفر کرده اید می توانید از اقامتگاه های نزدیک به این مکان همچون: هتل توریست توس، هتل پارس مشهد و اقامتگاه بوم گردی آوردگاه استفاده کنید.

جاذبه های دیدنی اطراف آرامگاه فردوسی

گنبد هارونیه، شاندیز، پارک کوهسنگی و مقبره امام محمد غزالی جزو جاهایی است که در نزدیکی مقبره فردوسی قرار دارد و شما می توانید پس از بازدید از این مکان به سراغ آنها بروید و در کنار دیگر جاذبه های دیدنی شهر مشهد از این مکان ها نیز دیدن کنید.