منارجنبان یکی از منحصر به فردترین سازه های معماری ایرانی- اسلامی در ایران است که در شش کیلومتری غرب شهر اصفهان، در محله ای به نام کارلادان واقع شده است و یکی از مشهورترین آثار تاریخی ایران محسوب می شود.


منارجنبان قدیمیاین بنا بر فراز مقبره عارفی به نام عمو عبدالله کارلادانی در سال 716 هجری قمری ساخته شده است و دارای یک بقعه و دو مناره است.منارجنبان مساحتی حدود ۱۴۶ مترمربع دارد و یکی از آثار معماری دوره ایلخانیان به شمار می رود.ایوان منارجنبان متعلق به دوران ایلخانی است که به سبک مغول ساخته شده؛ اما به نظر می رسد مناره‌ها را در اواخر دوره صفویه به ایوان اضافه کرده‌اند.


سقف بنا با کاشی کاری های لاجوردی و فیروزه ای تزیین شده است. ارتفاع هر یک از دو مناره از سطح زمین ۱۷.۵ متر و پهنای آنها هم ۹ متر است.درگاه کوچکی برای رفتن به بام و مناره ها وجود دارد که با پلکانی مارپیچ به بام می رسد. اما نکته شگفت انگیزی که در مورد این بنا وجود دارد این است که با تکان دادن یکی از مناره ها دیگر مناره و حتی کل بنا تکان می خورد.علت حرکت بنا هنوز برای محققان به درستی مشخص نیست.برخی معتقد اند که ویژگی هایی مثل استفاده از مصالح سبک مثل خشت، کوتاه بودن مناره ها، میزان فاصله مناره ها با ساختمان و کلاف های چوبی به کار رفته در بالا و پایین مناره ها در لرزش آن ها تاثیر زیادی دارد.در علم فیزیک به این پدیده رزونانس یا تشدید گفته می شود.دلیلی که باعث شده تا کنون این بنا با وجود تکان ها و لرزش های زیاد فرو نریزد این است که شیارهایی در بین قسمت های مختلف ساختمان وجود دارد که بین دیوارها فاصله ایجاد کرده اند. این فاصله ها باعث شده تا با تکان خوردن مناره ها، بنا، فضای کافی برای حرکت داشته باشد که این امر از تخریب ساختمان جلوگیری می کند.


در گذشته بازدیدکنندگان آزادانه به بالای مناره ها رفته و اقدام به تکان دادن آن می کردند اما در سال های اخیر به منظور حفظ و نگهداری بهتر، این کار ممنوع شده و داخل ساختمان فردی به نام جنباننده وجود دارد که تنها او اجازه دارد از پله های مناره بالا برود و مناره ها را تکان دهد.