شهر مشهد از تاریخ غنی برخوردار است و همواره در طول تاریخ از شهرهای پر اهمیت بوده است. همین موضوع سبب شده تا اماکن تاریخی با ارزشی در این شهر وجود داشته باشد که به شما توصیه می کنیم در سفر به این شهر به راحتی از کنار آنها نگذرید و در برنامه سفر خود بازدید از مکان های تاریخی را قرار دهید.

آرامگاه فردوسیآرامگاه فردوسییکی از مکان های مورد علاقه گردشگران داخلی و خارجی در سفر به مشهد آرامگاه فردوسی است. این شاعر بزرگ که سهم زیادی در شکوفایی زبان فارسی داشته است در شهر توس به خاک سپرده شده است. شما برای بازدید از این آرامگاه که در مرکز باغی باصفا قرار گرفته است باید 20 کیلومتر راه از شهر مشهد طی کنید.

آرامگاه نادر شاهآرامگاه نادرشاه افشاراگر از چهار راه شهدا مشهد عیور کنید حتما مجسمه نادر شاه بر روی برج توجه شما را جلب خواهد کرد. آرامگاه نادر شاه افشار که از مهم ترین بناهای تاریخی مشهد است شامل تالار مقبره و دو موزه است. در این دو موزه جنگ افزار های مربوط به دوره قبل از افشاریان و زمان خود نادرشاه افشار به نمایش گذاشته شده است که شما ضمن بازدید از مقبره می توانید از این موزه ها نیز دیدن کنید.

گنبد هارونیهگنبد هارونیهتنها اثر به جا مانده از شهر طوس گنبد هارونیه است. این گنبد آجری و مربعی شکل در 25 کیلومتری شمال غربی مشهد قرار گرفته است. معماری خاص و قدرت این بنا در کف و گنبد و قطر دیواره های آن مشخص است. این بنا مدرسه یا خانقاهی مربوط به سده هشتم هجری است که سنگ یادبود امام محمد غزالی نیز در آن قرار داده شده است.

میل رادکان

این برج مربوط به دوره ایلخانان و قرن ششم هجری است که توسط خواجه نصیر الدین طوسی ریاضیدان ایرانی ساخته شده است. آجرکاری، گچ بری و استقامت این بنا موجب استقبال گردشگران از این اثر تاریخی شده است.

چهار طاقی بازه هوربازه هورجالب است بدانید قدیمی ترین چهار طاقی ایران و گنبد جهان متعلق به این اثر تاریخی در مشهد است. چهار طاقی بازه هور اولین بنای تاریخی در مشهد است که به ثبت ملی رسید. این بنا در 70 کیلومتری جنوب غربی مشهد و نزدیک به روستای رباط سفید قرار دارد که در زمان ساسانیان در این منطقه احداث شده است. برخی معتقدند که این بنا برای حفاظت از راه و جاده ساخته شده است و برخی دیگر آن را به آتشکده های دوران ساسانی نسبت می دهند. هرچند ساختمان بنا به گونه ای به نظر می رسد که گویا باقیمانده ای از یک مجموعه معماری است.

خانه ملکخانه ملک مشهدیکی دیگر از جاذبه های تاریخی مشهد خانه ملک است که مربوط به دوره قاجار است. این بنا متعلق به یکی از خیرین مشهد به نام حاج حسین ملک بوده است که امروزه به مرکز پژوهش هنرهای سنتی تبدیل شده است و کارگاه های صنایع دستی مختلف شامل کارگاه بافت فرش و گلیم، کارگاه سفال و سرامیک، کارگاه سوزن دوزی، کارگاه مینیاتور و تذهیب، کارگاه معرق و منبت و برگزار می شود.

خانه داروغهخانه داروغهیکی از زیباترین آثار تاریخی مشهد خانه داروغه است. این خانه زیبا که در خیابان نواب صفوی مشهد واقع شده است در سال 1381 به ثبت ملی رسیده است. این بنا توسط معماران روسی و در زمان قاجار ساخته شده است. این بنای زیبا دارای دو بخش زمستان نشین و تابستان نشین است که در بخش زمستان نشین وجود وسایلی نظیر مطبخ و ... در طبقه ی زیرین، دمای خانه را متعادل می ساخته است. همچنین استفاده از پنجره های دوجداره و بخاری دیواری در آن زمان، از عجایب معماری این بنا به حساب می آید.

کلیسا مسروپکلیسا مسروپکلیسا مسروپ معروف به کلیسا ده دی از بناهای تاریخی مربوط به دوره پهلوی در مشهد است. این کلیسا شامل ساختمان اصلی با دو گنبد مخروطی شکل، ناقوسی در بالای در ورودی، مدرسه ارامنه همجوار با کلیسا و کتابخانه ای قدیمی می باشد. کلیسا ده دی مشهد در سال 84 در فهرست آثار تاریخی فرهنگی ثبت شده است.

قبرستان ارامنهقبرستان ارامنهقبرستان ارامنه از قدیمی ترین گورستان های شهر مشهد است که مسیحیان آمریکایی، روسی، گرجستانی، کانادایی، فرانسوی، لهستانی و … در آن به خاک سپرده شدند. همچنین از مهم ترین قبرهای این گورستان می توان به قبر مبلغ آمریکایی به نام لوئیس اف. استلستین اشاره کرد.

میل اخنگانمیل اخنگانمیل اخنگان یکی از آثار تاریخی ثبت شده ی ملی ایران است که عده ای آن را به دوره ایلخانان و عده ای به دوره تیموری نسبت داده اند. این بنای تاریخی در فاصله 11 کیلومتری شرق شهر تابران توس و در کنار روستایی به نام تابران بنا شده است. تزئینات بیرونی و داخلی و نوع معماری، نشان دهنده ی سبک معماری فوق العاده خاص می باشد اما متاسفانه طراح این بنا مشخص نیست.