تا به حال به اطلاعات روی کارت پرواز دقت کرده اید؟ چقدر برایتان اهمیت دارد از این نوشته ها سر در بیاورید. گرچه ندانستن این اطلاعات ممکن است در بیشتر مواقع مشکلی برای پروازتان ایجاد نکند اما خوب است تا آشنایی اولیه با این اطلاعات داشته باشید.

از آنجایی که برخی از اطلاعات روی کارت پرواز چکیده ای از اطلاعات روی بلیط هواپیما است پس ابتدا از بررسی اطلاعات موجود روی بلیط هواپیما شروع می کنیم و بعد به سراغ اطلاعات روی کارت پرواز می رویم.

اطلاعات روی بلیط هواپیمااطلاعات روی بلیط هواپیمازمانی که اقدام به خرید بلیط هواپیما در سایت چمدون می کنید پس از فرآیند خرید نسخه الکترونیکی بلیط خود را از طریق ایمیل دریافت می کنید که قابل چاپ نیز هست. البته نیازی به چاپ کردن بلیط ندارید و می توانید با نشان دادن نسخه الکترونیکی آن به مسئول مربوطه در کانتر فرودگاه و یا تنها با ارائه PNR کارت پرواز را دریافت کنید. در قسمت چپ بلیط شماره سفارش به همراه اطلاعات شخصی مسافر که شامل نام و نام خانوادگی به فارسی و انگلیسی، شماره ملی، ملیت، جنسیت و رده سنی را مشاهده‌ می کنید.
توجه داشته باشید که نام و نام خانوادگی ثبت شده در بلیط باید با نام و نام خانوادگی موجود در شناسنامه مطابقت کامل داشته باشد. چنانچه در این قسمت اشتباهی رخ داد سریعا با پشتیبانی چمدون تماس بگیرید تا نسبت به رفع مشکل اقدام کنند.
در قسمت راست بلیط هواپیما اطلاعات مربوط به پرواز را مشاهده می کنید. در کادر ابتدای صفحه شماره بلیط یا PNR را مشاهده می‌کنید که مهمترین بخش بلیط هواپیما است که متشکل از حروف انگلیسی و عدد است(می تواند فقط عدد یا حروف هم باشد). در کنار آن تاریخ صدور بلیط را مشاهده می کنید.
قسمت بعدی شامل ایرلاینی که از آن بلیط خریداری کردید، شماره پرواز، نوع پرواز که شامل سیستمی و چارتری می شود، کلاس نرخی و بار مجاز است.
و اما قسمت آخر نیز ساعت و تاریخ پرواز از مبدا و ساعت و تاریخ رسیدن به فرودگاه مقصد را به همراه قیمت تمام شده بلیط و قیمت پرداختی مسافر را مشاهده می کنید. در انتها نیز قسمت راهنمایی و شرایط استرداد بلیط ضمیمه شده است. از آنجاییکه شرایط استرداد بلیط هواپیما مدام به روز رسانی می شود توصیه می کنیم در صورت تمایل به استرداد بلیط هواپیما با پشتیبانی چمدون تماس بگیرید. در ضمن می توانید مطلب جدول درصد جریمه ایرلاین های مختلف در صورت استرداد بلیط را بخوانید و از وجوه استرداد بلیط ایرلاین های داخلی مطلع شوید.
تا اینجای کار همه چیز واضح و مشخص بود و به راحتی توانستیم اطلاعات موجود روی بلیط هواپیما را بخوانیم. حالا وقت آن رسیده تا یک قدم جلوتر برویم.

فرق بلیط هواپیما و کارت پرواز

بلیط هواپیما توسط ایرلاین یا چارتر کننده صادر می شود و از طریق آژانس و یا سایتی که از آن خرید کرده اید در اختیار شما قرار می گیرد. این بلیط شامل اطلاعات مختلفی است که مهمترین آن شماره بلیط یا PNR است. شما این شماره را به همراه کارت شناسایی به قسمت پذیرش فرودگاه تحویل می دهید و کارت پرواز را دریافت می کنید.

اطلاعات روی کارت پروازاطلاعات روی کارت پروازدر قسمت بالای کارت پرواز نوع پرواز و نام شرکت هواپیمایی قرار گرفته است‌ که نشان می دهد این پرواز اکونومی و متعلق به شرکت هواپیمایی آسمان است.

PASSENGER NAME

این قسمت مربوط به نام و نام خانوادگی مسافر است که در کنار آن عبارت MR که معرف جنسیت مسافر یعنی آقا است قرار گرفته است. این عبارت برای خانم ها MRS، مسافران کودک CHD و مسافران نوزاد INF است.

From _ To

کد سه حرفی که در مقابل From قرار می گیرد نشان دهنده شهر مبدا و کد سه حرفی که در مقابل To قرار می گیرد نشان دهنده شهر مقصد است. در این بلیط شهر مبدا THRیعنی تهران و شهر مقصد IIL یعنی ایلام است. پس بلیط مسافر مربوط به پرواز تهران ایلام است( لینک)

CARRIER

نشان دهنده شرکت هواپیمایی است که پرواز توسط آن انجام می شود. برای مثال کد دو حرفی EP که در این بلیط قرار گرفته است کد اختصاری مربوط به شرکت هواپیمایی آسمان است.

FLIGHT

در این قسمت شماره پرواز نوشته می شود که گاها در کارت پرواز های خارجی کد دو حرفی شرکت هواپیمایی که در قسمت carrier به آن اشاره کردیم را با این قسمت ادغام می کنند و در ابتدای شماره پرواز می آورند. در سمت راست این بلیط نیز مشاهده می کنید که شماره پرواز همراه با کد اختصاصی ایرلاین آمده است.

CLASS

در این قسمت کلاس نرخی پرواز خریداری شده می آید. برای نشان دادن کلاس نرخی پرواز از شناسه های نرخی متفاوتی همچون Y V S U R X Q N T M O و ... استفاده می کنند که تفاوت این کلاس نرخی ها در کیفیت مکان صندلی، میزان قیمت بلیط، میزان بار مجاز و نرخ جریمه های کنسلی می باشد. برای آشنایی بیشتر با این مبحث می توانید مطلب مربوط به کلاس های پروازی و نرخی بلیط هواپیما را بخوانید.

DATE

در این قسمت تاریخ پرواز به میلادی نوشته شده است.

TIME

این قسمت هم مربوط به زمان پرواز می باشد.

ID

این قسمت مربوط به کد ملی مسافر است.

SEQ NO

به این معناست که شما چندمین نفری هستید که کارت پرواز را دریافت کردید. اگر جز اولین نفراتی باشید که کارت پرواز را دریافت می کند ممکن است بتوانید شماره و ردیف صندلی خود را انتخاب کنید.

SEAT

این قسمت مربوط به ردیف صندلی و ستون آن است. عددی که در این قسمت مشاهده می کنید نشان دهنده ردیف و حرف انگلیسی کنار آن نشان دهنده ستون است. توجه داشته باشید که شما هنگام خرید بلیط هواپیما نمی توانید ردیف و ستون صندلی خود را انتخاب کنید چرا که محل نشستن شما هنگام دریافت کارت پرواز از کانتر فرودگاه مشخص می‌شود. پس امکان انتخاب صندلی هنگام دریافت کارت پرواز وجود دارد. البته به شرطی که جز اولین نفراتی باشید که کارت پرواز خود را دریافت می کنید. در این صورت می‌توانید از مسئول مربوطه درخواست کنید تا صندلی مورد نظرتان را به شما اختصاص دهد. یعنی می‌توانید انتخاب کنید در کلاس پروازی خود کنار پنجره بنشینید یا کنار راهرو، نزدیک در خروجی بنشینید یا در ردیف میانی.
برای درک بهتر این موضوع و آشنایی با شماره ردیف ها و حروف ستون های صندلی های هواپیما نحوه چیدمان صندلی سه نوع هواپیما که در بیشتر پروازهای داخلی از آنها استفاده می شود را برایتان آورده ایم.

ایرباس 320


چیدمان صندلی در ایرباس 320برای مثال در هواپیما ایرباس 320 اگر قصد دارید تا کنار پنجره بنشینید باید ستون A یا F را انتخاب کنید.

بوئینگ MD


چیدمان صندلی در هواپیما بوئینگ


فوکر 100


چیدمان صندلی در هواپیما فوکر100محل نشستن مسافری که کارت پروازش را مشاهده می کنید در ستون A یعنی کنار پنجره هواپیما و در ردیف 15 است.

BOARDING TIME

به زمانی اشاره می‌کند که به مسافران اجازه‌ی ورود به هواپیما داده می‌شود. توجه داشته باشید که BOARDING TIME با TIME که زمان پرواز است تفاوت دارد.

TKT NO

شماره بلیط هواپیما را نشان می دهد.

بعد از خواندن این مطلب شما هم دوست دارید تا زودتر به کارت پروازتان نگاه کنید و از اینکه می توانید تمام اطلاعات روی آن را تنها در عرض چند دقیقه بخوانید، به خود ببالید؟