skip to Main Content

باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز از زیباترین جاذبه‌های تاریخی و گردشگری شهر شیراز است که هر مسافری را وسوسه به بازدید از خود می کند ما همراه باشید تا بیشتر با این جاذبه تاریخی آشنا شویم.

این باغ در قلب شهر شیراز و در کنار رودخانه کوشک بنا شده است و یک عمارت زیبا به این باغ جلوه داده است همچنین انواع گل و گیاه های زینتی که در باغ ارم قرار گرفته این باغ را به یکی از زیباترین عمارت های سلطنتی در ایران تبدیل کرده است.

پادشاهان زندیه در سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۹۴ شروع به ترمیم و مرمت این باغ کردند و بعد از دوره زندیه باغ ارم به پادشاهان قاجار واگذار شد و در آن زمان بود که دستور ساخت بنای اصلی این باغ صادر شد. این تغییرات در مسیر خوبی پیش می رفت تا اینکه این باغ توسط میرزا حسنعلی خان ناصرالملک خریداری شد و ساخت غرفه های فعلی توسط محمد حسن که یک معمار معروف شیرازی بود آغاز شد.
این ساخت و سازها در زمان ابوالقاسم خان پسر میرزا حسنعلی خان ناصرالملک ادامه داشت تا اینکه فرزند او عبدالله قوامی باغ ارم را دوباره به ایل قشقایی فروخت.

سال ۱۳۳۲ باغ ارم در دست برادران قشقایی و متعلق به خانواده آنها بود اما به دلیل مخالفت با دولت وقت این باغ مصادره شد واز آن پس به دانشگاه شیراز واگذار شد. در این دوره نیز ساخت و سازهایی انجام گرفت از جمله اینکه بلوار ارم شمالی در محوطه باغ ساخته شد و به درختان و گلها نرده های آهنی نصب شد. همزمان با انقلاب اسلامی باغ ارم به صاحبان اصلی آن بازگردانده شد.
امروزه این باغ به دانشکده گیاه شناسی شیراز اختصاص دارد و عمارت های داخل آن نیز به موزه تبدیل شدند و تبدیل به مکانی برای بازدید تمامی مسافرین و توریست هایی که به شهر شیراز سفر می کنند، شد.

قسمت پایینی باغ ارم یک عمارت همراه یک استخر بسیار زیبا که برای پذیرایی از مهمانان در روزهای گرم تابستان بود وجود دارد. برای ساخت این عمارت از تزیینات بسیار زیبایی استفاده شده است . در طبقه وسط آن یک ایوان بسیار زیبا با تزیینات زیبا و کاشی کاری منقوش همچون اسب سوار کهن ایرانی قرار دارد.
همگام ورود به عمارت پایینی دو سقف نیم دایره را مشاهده می کنید. همچنین سه پایه در این ورودی تعبیه شده که پایه میانی تصویری از ناصرالدین شاه سوار بر اسب و یک شمشیر به دست و پایه دیگر طرح داستان های اساطیری فردوسی و شجره نامه داریوش هخامنشی دارد .در سومین پایه هم تصویری از یک گوزن شکار شده توسط یک ببر نمایش داده شده است .
در قسمتهای پایین عمارت نیز میتوانید کتیبه های نوشته شده به خط نستعلیق استاد میرزا علی نقی خوشنویس و تصویر سربازان قجری را مشاهده کنید.

کنار همه این سازه ها زیبایی های طبیعی این باغ است که با آن شکوه و جذابیت بخشیده است و درختان سرو ناز و بوی عطر نارنجی که تمام فضای باغ را در فصل بهار پر میکند در کنار حوضچه هایی که از چشمه های طبیعی پر می شوند فضای دلچسب و فوق‌العاده‌ای را به باغ بخشیده است که در همان ابتدا گردشگران را حیرت زده می کند.
برای بازدید از داخل عمارت و موزه های آن تمامی فصول سال زمان مناسبی است اما محوطه باغ در فصل بهار و پاییز زیبایی دو چندانی دارد توصیه می‌کنیم اگر در این فصول سال که بهترین زمان سفر به شیراز است به شیراز سفر کردید حتماً از این باغ زیبا دیدن کنید.

تیم تحریریه چمدون

مینویسیم تا بدانید.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top