skip to Main Content

باورهای غلط در مورد هواپیما

باورهای غلط در مورد هواپیما

هرچند بار که تجربه سفر هوایی داشته باشید باز هم چیزهایی راجع به هواپیما وجود دارد که به اشتباه آن ها را باور دارید. این باورهای نادرست راجع به هواپیما گاهی موجب ترس بیجا در مسافران می شود و باعث می شود خاطره خوبی از پرواز نداشته باشند. ما در این مطلب قصد داریم تا درباره برخی از باورهای غلط در مورد هواپیما صحبت کنیم تا با آگاهی بیشتری سفر کنید. پس با ما همراه باشید.

هواپیما امن نیست یا سوانح هواپیمایی زیاد است.

یکی از رایج ترین باورهای غلط در مورد هواپیما این است که بسیاری از مردم معتقدند هر بار که سوار هواپیما می شوند، احتمال سقوط هواپیما بسیار زیاد است. علیرغم آنچه در فیلم ها دیده اید، پرواز در واقع یکی از ایمن ترین روش های حمل و نقل است، حتی ایمن تر از رانندگی. تنها وسیله امن تر از هواپیما آسانسور است که با آن نهایتا چند طبقه جابجا می شوید.

توالت هواپیما در آسمان تخلیه می شود.

دستشویی هواپیما

در واقع، فاضلاب هولپیما از طریق لوله هایی عبور می کند تا در یک مخزن در پشت هواپیما ذخیره شوند که فقط از قسمت بیرونی هواپیما قابل دسترسی است. پس مطمئن باشید تخلیه زباله از مخزن در حین پرواز کاملا غیرممکن است و اگر با چیزی مشکوک روی زمین برخورد کردید، به احتمال زیاد کار یک پرنده است!

در هواپیما ممکن است حین پرواز باز شودفاضلاب هواپیما.

درب اضطراری هواپیما

برای برخی از مسافران که نزدیک به راهروهای خروج اضطراری هستند، بزرگترین کابوس این است که کسی بتواند در اواسط پرواز، خروجی اضطراری را باز کند و جان همه مسافران به خطر بیافتد.  در واقع امکان باز کردن این درب ها هنگام پرواز وجود ندارد. این به این دلیل است که کابین تحت فشار قرار می گیرد، این فشار به قدری است که باز کردن درب خروج اضطراری نیاز به یک قدرت فوق بشری دارد. بنابراین دفعه بعد که نگران این موضوع هستید که در راهروی اضطراری نشسته اند، می توانید با دانستن اینکه کاملاً ایمن هستید، بنشینید و استراحت کنید.

موبایل سیستم الکتریکی پرواز را مختل می کند.

استفاده از موبایل در هواپیما

در واقع این موضوع مصداق بارز کار از محکم کاری عیب نمی کند است. چرا که اگر واقعا چنین اتفاقی رخ می داد قوانین سختگیرانه ای از سوی ایرلاین ها در این خصوص اجرا می شد. تا به حال گزارشی مینی بر اختلال در سیستم الکتریکی هواپیما در اثر روشن بودن تلفن همراه گزارش نشده. با این حال بهتر است به توصیه خلبانان عمل کنید اما نگران این موضوع نباشید.

هواپیماهای کوچک نا امن هستند.

هواپیما کوچک

بسیاری از مسافران از نشستن در هواپیماهای کوچک واهمه دارند چرا که فکر می کنند آنها در برابر شرایط نامساعد بیشتر در خطر هستند، اما این موضوع لزوما درست نیست. در واقع، هواپیماهای کوچک به اندازه جت های تجاری بزرگ، ایمن هستند و مهم تر از آن اینکه وجود خلبان ماهر بیشتر از اندازه هواپیما در ایمنی پرواز نقش دارد پس نگران نباشید.

در هواپیما سریعتر میکروب انتقال پیدا می کند.

تهویه هواپیما

بسیاری از مسافران بر این باورند که هوای درون کابین هواپیما بسیار آلوده است  و در نتیجه میکروب‌ها و باکتری‌های سایر مسافران در کابین هواپیما پخش می شوند. با این حال، سیستم تهویه هواپیماها بین 94 تا 99.9 درصد از میکروب‌های موجود در هوا را می‌گیرد، بنابراین بعید است که از طریق منبع هوا در پروازتان میکروب‌هایی را بگیرید. با این حال، مراقب باکتری‌های روی سطوحی مانند میز جلو روی خود باشید، زیرا این سطوح همچنان می‌توانند حاوی میکروب باشند.

رعد و برق باعث سقوط هواپیما می شود.

برخورد صاعقه با هواپیما

برای افرادی که ترس از پرواز دارند، طوفان و رعد و برق می تواند تجربه بسیار ترسناکی باشد. بسیاری از مردم به اشتباه باور دارند که یک صاعقه در واقع می تواند دلیلی برای ناپایدار شدن یک پرواز و حتی سقوط باشد اما اینطور نیست. در واقع، رعد و برق برای هواپیماها خطری ایجاد نمی کند  چرا که بدنه هواپیماها به گونه ای طراحی شده است که در برابر جریان الکتریکی  مسافران را ایمن نگه دارد.

از کار افتادن موتور هواپیما باعث سقوط هواپیما می شود.

خراب شدن موتور هواپیما

بسیاری از مردم این باور غلط را دارند که  اگر یکی از موتورهای هواپیما در وسط پرواز از کار بیفتد، باعث سقوط هواپیما می‌شود. در واقع، حتی اگر یک هواپیما عملکرد خود را در هر دو موتور از دست بدهد، باز هم می‌تواند تا مسافت قابل توجهی به مسیر خود ادامه دهد  تا بتواند فرود اضطراری داشته باشد. همچنین خلبانان در مورد نحوه رسیدگی به نقص موتور حتی در هنگام برخاستن از زمین هم آموزش دیده اند و می توانند با خیال راحت هواپیما را تنها با یک موتور از همان ابتدا اداره کنند.

به دنیا آمدن نوزاد حین پرواز،امتیاز پرواز رایگان مادام العمر دارد.

این باور غلط در مورد هواپیما هنگامی که در سال 2017 یک نوزاد نارس در پروازی از عربستان سعودی به هند به دنیا آمد و پروازهای رایگان نامحدود مادام العمر به او داده شد، ایجاد شد. بسیاری از مردم تصور می کردند که این امتیاز به هر نوزادی که در هواپیما متولد می شود داده شده است، در حالی که در واقع این موضوع بسیار نادر است. حتی از آن زمان، چندین شرکت هواپیمایی اعلام کرده اند که به نوزادان متولد شده در پرواز رایگان مادام العمر نمی دهند. البته از آنجایی که بسیاری از ایرلاین ها سفرهای هوایی را از هفته 36 بارداری محدود می کنند احتمال این اتفاق بسیار نادر است.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

Back To Top