باورهای غلط در هر جامعه و کشوری به شکل های گوناگون در مورد موضوع های مختلف وجود دارد. هیچ کس نمی تواند ادعا کند در طول زندگی خود با انواع مختلفی از این باورهای غلط مواجه نشده است. البته اکثر مردم در ابتدا به درستی و نادرستی این باورها فکر نکرده اند و آن را به همان صورت که مرسوم بوده پذیرفته اند و شاید بعدها متوجه غلط بودن آنها شدند اما جالب است بدانید همین حالا نیز با وجود پیشرفت علم و دسترسی آسانتر به مقالات علمی باز هم باورهای رایجی وجود دارد که هیچ اثبات علمی و منطقی برای آنها نیست اما همچنان مردم به آن باور دارند! در این مطلب می خواهیم به چند مورد از این باورهای غلط رایج در بین مردم اشاره کنیم که ممکن است شما را نیز متعجب کند چرا که ممکن است شما نیز تا الان آنها را باور داشتید پس با ما همراه باشید.

تراشیدن مو موجب ضخیم تر شدن مو و رشد بهتر می شودتراشیدن موشاید برق سرهای تراشیده بچه ها در چشم شما هم افتاده باشد یا اصلا خودتان زخم خورده این داستان باشید! پدر مادرهایی که فکر می کنند با تراشیدن مو بچه ها لطف بزرگی در حق ضخامت و رشد مو آنها می کنند خوب است بدانند این موضوع یک باور غلط است. باوری که هیچ پایه و اساس علمی ندارد و هیچ مقاله علمی این موضوع را تایید نکرده است. با دانستن این موضوع احتمالا این بار برق حقیقت پدر مادرها را بگیرد بلکه دست از تراشیدن مو بچه ها بردارند:)

خفاش ها کور هستندخفاش هابه نظر می آید مشکل انسانها با خفاش فقط سوپ و ویروس کرونا نیست بلکه باور غلطی راجب بینایی آنها است! خفاش ها نه تنها کور نیستند بلکه دید مناسبی نیز دارند فقط آنها برای حرکت و شکار از قابلیت پژواک یابی بیشتر از بینایی استفاده می کنند. به نظر شما این دلیلی بر کور بودن و یا نداشتن توانایی دید در شب برای خفاش هاست؟ پس همین حالا با این باور غلط خداحافظی کنید.

ما تنها پنج حس داریمحواس مااینکه ما تنها پنج حس داریم نیز تصوری کاملا اشتباه است. در دیدگاه جدید عصب‌شناسی حواس ما بسیار بیشتر از 5 عدد هستند. بسته به این که ما حس را چگونه تعریف کنیم این تعداد متفاوت است اما حواسی چون آگاهی از موقعیت اعضای بدن بدون اینکه آن‌ها را ببینیم یا لمس کنیم و همچنین درک موقعیت بدن نسبت به محیط پیرامون که باعث حفظ تعادل ما می‌شود همه می‌توانند نوعی حس مستقل از هم دسته بندی شوند مانند گرسنگی، تشنگی و درد.

هویج قدرت بینایی را افزایش می دهدهویجالبته که هویج مقوی و خوشمزه است نوش جان، اما هیچگاه قدرت بینایی شما را افزایش نمی دهد. در واقع در جنگ جهانی دوم وزارت تغذیه بریتانیا اعلام کرد خلبان های بریتانیایی مقدار زیادی هویج خوردند و همین موضوع باعث شده تا بتوانند هواپیماهای آلمانی را در شب سرنگون کنند! بله بی توجهی به تکنولوژی رادار و نسبت دادن پیروزی به خوردن هویج آنقدر خنده دار است که شاید اگر از اول این موضوع را می دانستیم به درست بودنش شک می کردیم اما امان از پذیرش بی چون و چرا! البته هویج حاوی ویتامین آ است و این ویتامین برای بینایی و تقویت عضله های دور چشم مفید است اما هیچگاه مصرف زیاد آن باعث افزایش بینایی در شما و یا جلوگیری از شب کوری نخواهد شد.

بلیط لحظه آخری ارزان استبلیط لحظه آخربلیط لحظه آخری که با عنوان بلیط چارتری نیز می شناسیم در تصور همه ما بلیط ارزان هواپیما است که اگر بخت و اقبال به ما رو آورد صاحب آن می شویم. در صورتی که این تصور که همه بلیط های لحظه آخری هواپیما ارزان است تصوری کاملا اشتباه است. در واقع تنها زمانی بلیط های لحظه آخری هواپیما ارزان است که بلیط هواپیما در مسیر مورد نظر به خوبی به فروش نرسد و به قول معروف آش دهان سوزی نباشد آن وقت است که ایرلاین تصمیم به کاهش قیمت بلیط هواپیما می گیرد تا بلیط ها به فروش برسد. حتی با این وجود نیز طبق آمار قیمت بلیط لحظه آخری از قیمت بلیط 7 روزه مانده به پرواز بیشتر است و به ندرت پیش می آید که شما در لحظه آخر بلیط ارزان تری از 7 روز مانده به پرواز خریداری کنید. پس بهتر است بجای پذیرش اینکه بلیط لحظه آخری ارزان است با دیدی واقع بینانه به این موضوع نگاه کنیم و در کنار قیمت به دیگر معایب بلیط لحظه آخری نیز توجه داشته باشیم. دلایلی که در ادامه عنوان می کنیم دلایلی منطقی برای نخریدن بلیط در لحظات آخر سفر است. دلایلی که شاید هیچ وقت به شما گفته نشده است. بنابراین توصیه می کنیم برای خرید بلیط هواپیما لحظه آخری نباشید چرا که بلیط لحظه آخری محدودیت های خاص خود را دارد و شما در انتخاب کلاس پروازی، ساعت پرواز و … انتخاب زیادی نخواهید داشت از طرفی اگر تا لحظه آخر برای خرید بلیط منتظر بمانید ریسک بزرگی کردید چرا که احتمال تمام شدن ظرفیت و جاماندن از سفر افزایش پیدا می کند. از دیگر معایب بلیط لحظه آخری این است که یا غیر قابل استرداد است و یا درصد جریمه بیشتری شامل آن می شود بنابراین با خرید آن نه تنها سودی نکرده اید بلکه در مجموع دچار زیان نیز شده اید. پس لحظه آخری نباشید و اگر به دنبال بلیط ارزان هواپیما هستند 7 تا 11 روز قبل از پرواز بلیط خود را خریداری کنید.