برج آزادی که نماد شهر تهران است تا پیش از انقلاب به برج شهیاد معروف بود. این برج به منظور یادبود جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ساخته شد. معمار برج آزادی شخصی به نام حسین امانت بود که این برج را بر اساس تلفیقی از معماری هخامنشی، ساسانی و اسلامی ساخت . در واقع معماری بی نظیر برج آزادی باعث جذابیت آن برای گردشگران شده و آن را در سال 1353 در فهرست آثار ملی قرار داد.

تاریخچهtextحکومت پهلوی تصمیم گرفته بود بنایی در پایتخت بسازد که نماد تهران مدرن باشد و علاوه بر زیبایی بصری، پیشینه تاریخی، فرهنگی و هنری ایران را نیز نشان دهد. در سال 1345 طی فراخوانی از معماران ایرانی خواسته شد تا طرح های پیشنهادی خود را برای ساخت چنین بنایی ارائه دهند و از بین آنها طرح حسین امانت که دانشجوی دانشگاه تهران بود انتخاب شد.
عملیات ساخت برج آزادی از 11 آبان سال 1348 شروع شد و بعد از گذشت 2 سال در 24 مهر سال 1350 با حضور 3000 مهما داخلی و خارجی افتتاح شد. یکی از اقدامات جالب در روز افتتاحیه برج شهیاد، رونمایی از کتیبه 2500 ساله کوروش بود. در زمان افتتاحیه تنها ساختمان برج و بخش زیر زمین آن ساخته شده بود. در سال 1353 بود که دولت تصمیم گرفت موزه ای را در عمق 15 متری ساختمان برج بسازد و مسئولیت طراحی و اجرای آن نیز مجددا به حسین امانت سپرده شد.
از آنجاییکه برج شهیاد برای تجمع و تظاهرات تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی استفاده می شد پس از انقلاب نام آن از شهیاد به برج آزادی تغییر پیدا کرد. مسئولیت نگهداری برج پس از افتتاح آن به وزارت فرهنگ و هنر واگذار شد و در حال حاضر، مسئولیت اداره برج را بنیاد رودکی بر عهده دارد.

معماریمعماری برج آزادی,/center>


در طراحی برج آزادی سعی شده تا از المان های معماری ایرانی مانند باغ ایرانی، بادگیر، کاشی کاری و … استفاده شود. اگر خوب دقت کرده باشید قوس بیضی‌شکل برج آزادی نمادی از طاق کسری است و شیار هایی که در بالای برج قرار دارند نیز از بادگیرهای یزد الهام گرفته شده است. همچنین کاشی‌کاری فیروزه‌ای‌ برج به دوره صفوی نسبت داده شده است و همه اینها در کنار نمادهای معماری مدرن این برج باعث جذابیت بصری آن شده اند. نمای برج آزادی از ترکیب چهار قوس بزرگ تشکیل شده است که به هم می‌رسند. در واقع این برج دارای چهار نما است که هر دو نما با هم متقارن هستند.ارتفاع برج آزادی 45 متر از سطح زمین و طول آن 63 متر است و از 4 طبقه تشکیل شده است. در ساخت این برج از ۲۵ هزار قطعه سنگ و ۹۰۰ تن آهن استفاده شده است.

بخش های مختلف برج


طبقه زیر زمین

طبقه زیر زمین برج آزادی شامل: سالن تشریفات، سالن ایران شناسی،تالار آیینه، گذرگاه پیشینیان، نگارخانه بوستان، نگارخانه اقوام، کتابخانه، راهرو فناوری، سالن مولتی ویژن، سالن سینما و تالار کهن است.

سالن تشریفات

این سالن برای پذیرایی و برگزاری جلسات مختلف درون برج آزادی در نظر گرفته شده است که طرح های زیبایی بر روی بدنه و سقف آن وجود دارد.

سالن ایران شناسیسالن ایران شناسیسالن ایران شناسی همانطور که از نامش پیداست مکانی برای شناخت استان های مختلف است. به محض ورود به این سالن یک ماکت بزرگ را مشاهده می کنید که مسیری U شکل روی آن قرار دارد و شما در طول مسیر می توانید ایرانگردی کنید. یعنی تصاویر حجمی و متحرک از مکان های دیدنی شهرهای مختلف مقابل چشمانتان رژه می رود.

تالار آیینهتالار آیینهدر تالار آیینه 12 ویترین مختلف را مشاهده می کنید که در طراحی آن ها از آینه استفاده شده است و درون آن تصاویر نمادین از بخش های مختلف همچون: شهرسازی، حایط وحش، محیط زیست و … قرار دارد. همچنین این بخش دارای یک فضای نمایشگاهی که در آن آثار شاخص هنرمندان به نمایش گذاشته می شود یا صنایع دستی اقوام ایران و کارگاه‌های آموزش هنری در آن برگزار می شود.

گذرگاه پیشینیان

در قسمت گذرگاه پیشینیان از بین ویترین هایی با محتوا آثار مربوط به گذشته گذر می کنیم. فرم معماری خاص و درب‌های سنگی از ویژگی‌های جذاب این قسمت محسوب می‌شوند که در کنار نورپردازی فضای معماری قدیمی، دهلیزها و سردابه‌های قدیمی را در ذهن تداعی می کند.

نگارخانه بوستان

نگارخانه بوستان در واقع نگارخانه اصلی برج آزادی است که سالنی بزرگ و نورگیر است. از این فضا برای نمایش آثار تجسمی و کارگاه‌های آموزشی هنری استفاده می‌شود.

نگارخانه اقوامنگارخانه اقوامنگارخانه اقوام یک راهرو به شکل نیم دایره است که در آن اشیای مردم شناسی و صنایع دستی به نمایش گذاشته شده است.

کتابخانه

کتابخانه برج آزادی مساحتی حدود ۲۰۰ متر مربع دارد که در آن ۱۱ هزار جلد کتاب نگهداری می شود. این کتاب ها در حوزه های مختلفی همچون: معماری، زبان‌شناسی، تاریخ و ادبیات به زبان‌های فارسی، انگلیسی و فرانسه هستند.

طبقه اول

طبقه اول برج مکانی برای بازدید ندارد و از آن برای عوض کردن آسانسور استفاده می شود.این طبقه 23 متر با سطح زمین فاصله دارد.

طبقه دوم

در طبقه دوم که 33 متر از سطح زمین فاصله دارد شما می توانید به تماشای معماری داخلی برج بنشینید و به سقف که یاد آور مسجد شیخ لطف الله اصفهان است خیره شوید.

طبقه سومطبقه سوم آزادیدر طبقه سوم از پنجره های لانه زنبوری آن می توانید اطراف را تماشا کنید. این شکاف ها مانند جایگاه دیده بان ها در گذشته است.

طبقه آخر

طبقه آخر برج آزادی که پشت بام است دارای گند زیبایی است که از کاشی های فیروزه ای زیبا ساخته شده است و جذابیت منحصر به فردی به برج بخشیده است.

دسترسی

برج آزادی در میدان آزادی در غرب تهران واقع شده است که غرب به بزرگراه شهید لشگری، از شرق به خیابان آزادی، از جنوب به بزرگراه سعیدی و از شمال به بزرگراه جناح محدود می‌شود.

تقریبا از تمامی نقاط تهران با وسایل نقلیه عمومی مثل مترو و اتوبوس و تاکسی میتوانید به میدان آزادی بروید. ساعت بازدید از برج آزادی همه روزه بجز شنبه و روزهای تعطیل از ساعت ۹ صبح تا ۱۶ امکان پذیر است و بلیط ورودی برج آزادی برای بازدید از همه قسمت‌های برج 25 هزار تومان است.