می دانید که داشتن دید کامل برای خلبان و همینطور کمک خلبان، از اهمیت بالایی برخوردار است و در زمان هایی ممکن است این دید دچار اختلال شود. یکی از این زمان ها، هنگام بارش برف و باران است. تابحال فکر کرده اید که موقع بارش برف و باران خلبان هواپیما چگونه شیشه هواپیما را تمیز میکند تا دید واضحی داشته باشد ؟

به طور کلی سیستم محافظ پنجره هواپیما در برابر قطره های باران و برف و هر چیزی که دید خلبان را دچار مشکل کند، با توجه به نوع و مدل هواپیما ها متفاوت است و خلبان ها از سه روش برای این کار استفاده می کنند .


هواپیما


سیستم پنوماتیک

در این روش هوا با فشار روی شیشه هواپیما دمیده میشود و قطره های برف و باران را از روی آن پاک می کند .

مواد شیمیایی

یکی از روش های متداول در پاک کردن شیشه هواپیما از قطره های باران و برف استفاده از مواد شیمیایی است. در این روش با فشار دادن دکمه ای مواد شیمیایی روی شیشه هواپیما اسپری می شود و لایه ای صیقلی روی آن ایجاد می شود و قطره های باران و برف با فشار هوا از روی شیشه پاک می شوند.البته استفاده از این محلول به دلیل ترکیبات شیمیایی قوی و مضر در بسیاری از کشورها ممنوع شده است.

برف پاک کنبرف پاک کنبله برف پاک کن. برف پاک کن هواپیما نیز مانند ماشین است و به همان شیوه عمل میکند با این تفاوت که سیستم برف پاک کن هواپیما زمانی به کار می آید که هواپیما سرعت زیادی ندارد و فشار هوا آنقدر زیاد نیست که قطرات برف و باران را از روی شیشه هواپیما پاک کند. خب حالا چه زمانی سرعت هواپیما زیاد نیست ؟ بله درست حدس زدید . زمانی که هواپیما روی باند فرودگاه حرکت می کند و زمانیکه هواپیما می خواهد فرود بیاید. هنگامی که هواپیما روی باند فرودگاه حرکت می کند خلبان برف پاک کن ها را روشن می کند اما وقتی هواپیما به پرواز درآید این برف پاک کن ها غیر فعال می شوند زیرا وقتی سرعت هواپیما از یک حدی بیشتر می شود، فشار هوا به اندازه ای زیاد می شود که می تواند سطح شیشه را از قطره های باران و برف و هر نوع آلودگی پاک کند و دیگر نیازی به برف پاک کن نیست. اما همانطور که اشاره کردیم از دیگر موارد استفاده از برف پاکن هنگام فرود آمدن هواپیما است. در زمان فرود وقتی که سرعت هواپیما از حد مجاز کمتر شود دوباره برف پاک کن هواپیما فعال می شوند تا خلبان دید واضحی از محل فرود و باند فرودگاه داشته باشد.

اما آیا تمام هواپیماها برف پاک کن دارند ؟

در جواب به این سوال باید بگوییم خیر . لزوما همه هواپیماها مجهز به برف پاک کن نیستند. برای مثال هواپیماهای تک موتوره به برف پاک کن نیاز ندارند چرا که شدت هوای خارج شده از پروانه هواپیما شیشه هواپیما را از قطره های برف و باران پاک می کند و دیگر نیاز به برف پاک کن نیست.