برنامه سفر سه روزه به یزد به شما خواهد گفت در سفر به این شهر تاریخی از چه مکان هایی دیدن کنید تا بیشترین بهره را از سفر سه روزه خود به شهر یزد داشته باشید. با ما همراه باشید.

روز اول سفر به یزد

دخمه زرتشتیاندخمه زرتشتیاندخمه زرتشتیان که به برج خاموشان نیز معروف است، مکانی‌ست که زرتشتیان، مرده‌های‌شان را در آن می‌ ‎گذاشتند تا گوشت مردار توسط درندگان و پرندگان خورده شود زیرا اعتقاد داشتند اجساد نجس هستند. آن‌گاه باقی‌مانده‌ی استخوان‌ها را درون چاه میانه‌ی دخمه‌ی انبار می‌کردند. بازدید از این دخمه قطا برایتان جالب خواهد بود. یکی از نکات جالب در ساخت این گوردخمه ها این است که از خشت خام و گچ ساخته شده تا مواد آلوده به زمین نرسد.

عمارت بوستان ناجیعمارت بوستان ناجیتلفیق هنر و طبیعت در عمارت بوستان ناجی که یکی از مکان های دیدنی یزد است، شما را سر ذوق می آورد. این مکان یکی از باغ های مشهور یزد در دوران قاجار بوده است. عمارتی که در میان این بوستان قرار دارد شکوه خاصی به آن بخشیده و دارای یک تالار با بادگیر، ۲ اتاق و قسمت های مختلف دیگری است.

موزه قصر آیینهموزه قصر آیینهموزه قصر آیینه یکی از موزه های زیبا و منحصر به فرد یزد است که بازدید از آن را به همه شما که قصد سفر به یزد را دارید توصیه می کنیم. سبک معماری اروپایی و سنتی این بنا، فضای دلنشین بیرون آن، گچ بری ها و آیینه کاری های ظریف آن،نقاشی های روی دیوار و از همه مهمتر وسایل ارزشمندی همچون گونه‌های مختلف پیه‌سوز و چراغ‌های قدیمی، انواع کبریت، قلمدان و طپانچه که درون موزه نگهداری می شوند همه از جمله دلایلی است که باعث می شود شما را به بازدید از این مکان دعوت کنیم.

شیرینی حاج خلیفهشیرینی حاج خلیفهشیرینی حاج خلیفه از آن جاهایی است که قطعا در سفر بع یزد به سراغش خواهید رفت. مکانی خوشمزه با بیش از صد سال سابقه فعالیت که در آن می توانید انواع شیرینی های یزدی از جمله قطاب و پشمک و … را خریداری و نوش جان کنید.

میدان امیرچخماقمیدان امیرچخماقمیدان امیرچخماق یکی از مهمترین جاذبه های دیدنی یزد است که با معماری بی نظیر خود گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. این مجموعه شامل میدان، مسجد، تکیه و آب انبار است که آب انبار آن در سال 1385 در آثار ملی ثبت شد. تکیه‌ی این مجموعه در ایام عزاداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. مسجد امیر چخماق بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مسجد یزد است و در کنار کاشی‌کاری بی‌نظیرش، کتیبه‌هایی به خط زیبای کوفی قرار دارد. در بازار می‌توانید محصولات و صنایع محلی را خریداری کنید.

بازار قدیمبازار قدیمبازار قدیم مجموعه از بازارهای مختلف است که در زمان پهلوی به دو قسمت تقسیم شدند و تعدادی از آنها نیز از بین رفت. در این بازارها می توانید کالاهایی همچون پارچه یزدی، شیرینی یزدی، طلا و … را خریداری کنید و همزمان ا ز معماری فضا و معاشرت با مردم خونگرم بازار یزد لذت ببرید.

روز دوم

خانه هنرخانه هنر یزداحتمالا عکسهای مختلف از این مکان را در فضای مجازی دیده اید. خانه هنر کافه ای برای نشستن و خوردن خوراکی های خوشمزه و همچنین گالری برای بازدید دارد. دیدن غروب خورشید در این مکان نیز لذت خاصی دارد که می توانید تجربه آن را تجربه کنید.

مسجد جامع یزدمسجد جامع یزدمسجد جامع یزد یکی از جاذبه های گردشگری پرطرفدار این شهر نزد گردشگران است. این مسجد که از ارکان اصلی حکومت ساسانیان به شمار می رفته طی 100 سال ساخته شده است و هر قسمت آن مربوط به یک دوره تاریخی است. چیزی که این مسجد را از دیگر مساجد کشور متمایز کرده است حالت خوابیدگی گنبد، سردر بلند و کاشی کاری های فوق العاده آن است. پس مسجد جامع را حتما در برنامه سفر سه روزه یزد در نظر داشته باشید.

زندان اسکندرزندان اسکندربنای اسرار آمیز یزد که زیبایی اش شما را به سود خود می کشاند زندان اسکندر یا همان مدرسه ضیائیه است. مدرسه ضیائیه بیش از هفتصد سال پیش محلی برای تدریس و علم آموزی بوده و میزبان مجلسی نظیر بحث و بررسی بزرگان و علما را بر عهده داشته است اما مردم معتقدند از این بنا در دوره ای به عنوان زندان استفاده می شده است و حافظ نیز از این مکان با عنوان زندان اسکندر یاد کرده است.

آتشکده زرتشتیانtextآتشکده زرتشتیان جزو مکان های ثابت در برنامه سفر یزد هر گردشگری است مکانی که با ویژگی های خاص خود شما را متعجب می کند. این بنا که محل عبادت زرتشتیان ساکن در یزد است آتشی دارد که 1500 سال است خاموش نشده و این موضوع برای بینندگان بسیار جالب است.

موزه آبموزه آبمی دانید که شهر یزد به واسطه قرار گرفتن در منطقه کویری، همراه در طول تاریخ با مشکل کمبود آب دست و پنجه نرم کرده است و از این خلاقیت زیادی در بخش ابزار و وسایل کندن قنات و روش های دیگر برای حفظ آب موجود داشته است.
موزه آب که در یکی از خانه های قدیمی یزد به نام خانه کلاهدوز ها قرار گرفته است مکانی برای یادآوری اهمیت آب در مناطق کویری است و می تواند گزینه مناسبی برای قرار گرفتن در برنامه سفر یزد شما باشد.

روز سوم

موزه سفالموزه سفالنمی شود که به اولین شهر خشتی جهان بیایید و از موزه سفال آن دیدن نکنید. در این موزه بیش از صد شی سفالی نگهداری می‌شوند. قدیمی‌ترین اثری كه در این موزه وجود دارد،‌ كوزه‌ای سفالین متعلق به دوره مادها است.

مجموعه خانمجموعه خان یزدمجموعه خان شامل بازار و حسینیه و آب انبار و حمامی مجاور آن می باشد که در زمان ناصرالدین شاه ساخته شده است. بازار خان که از گل و خست ساخته شده است و نمای قدیمی دلنشینی دارد به عنوان یکی از عریض ترین و قدیمی ترین بازارهای یزد شناخته می شود. بازديد از این مجموعه برنامه سفر شما به یزد را پربارتر خواهد کرد.

میدان ساعتمیدان ساعتمیدان ساعت یزد اولین ساعت شهری ایران را در خود جای داده است. برج ساعت یزد ساختمانی خشتی و به شکل مکعب مستطیل است که ساعتی در بالای خود دارد و زمان ساخت آن به دوره قاجار بر می گردد. این ساعت ساخته‌ی فردی به نام ابوبکر است که در شهر یزد، ساعت‌ساز بود.

باغ دولت آبادباغ دولت آباد یزدباغ دولت آباد برای خاتمه برنامه سفر به یزد بهترین گزینه است. مکانی با صفا که قبلا متعلق به فردی نام محمد تقی خان بود که از خان های ثروتمند شهر یزد بوده. قرار گرفتن در این فضا خستگی سفر پر بازدید شما از شهر یزد را در می کند.