روز اولروز اولدر روز اول سفر با توجه به اینکه شما تازه به شهر اصفهان رسیدید و هنوز کمی خستگی راه با شماست .ما جاذبه هایی با فاصله کم از هم و برنامه سبکی را برایتان در نظر گرفتیم

نقش جهان

روز اول را از گشت و گذار در شناسنامه شهر اصفهان شروع می کنیم . میدان نقش جهان. قدمت و معماری منحصر به فرد این میدان باعث شده تا یکی از نمادهای میراث فرهنگی ایران باشد. یکی از مزیت های شروع سفر با این میدان این است که با قرار گرفتن در آن به بسیاری از جاذبه های دیدنی اصفهان دسترسی دارید، در اطراف میدان نقش جهان نیز حجره های مختلفی قرار گرفته است که برای خرید صنایع دستی بسیار مناسب است.

ساعت دسترسی: 24 ساعته

هزینه بازدید: رایگان

مدت زمان بازدید: 1.5 ساعت

همینطور که در حال گشت و گذار در میدان نقش جهان هستیم قدم زنان به سراغ یکی از جاذبه های دیدنی در اطراف میدان می رویم:

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله قطعا یکی از شاهکارهای معماری دوره صفوی است که ساخت آن نزدیک به 18 سال طول کشید. کاشی کاری ها و تلفیق نور در معماری بی نظیر این بنا آن را به یکی از محبوب ترین آثار تاریخی شهر اصفهان تبدیل کرده است. این مسجد مدور ترین گنبد جهان را دارد که از آن به عنوان یکی از زیباترین گنبدهای دنیا یاد می شود.

ساعت دسترسی: 9 تا 17

هزینه بازدید: 5000 هزار تومان

مدت زمان بازدید: 1 ساعت

مسجد امام

مقصد بعدی ما مسجد امام است که اثری ارزشمند از دوران صفوی است و پیش از این با نام مسجد شاه شناخته می شد. این مسجد یکی از باشکوه‌ ترین نماینده هنر معماری اسلامی است و در واقع نمایانگر تکامل هزار سال مسجد سازی در ایران است که نوآوری های بکار رفته در آن حاصل ذوق و استعداد معماران و مهندسان ایرانی است.

ساعت دسترسی: 9 تا 21

هزینه بازدید: 5000 تومان

مدت زمان بازدید: 1 ساعت

بعد از بازدید از این دو مسجد زیبا به سراغ کاخ هشت بهشت می‌رویم. اگر اهل پیاده روی هستید این مسیر را در 15 دقیقه طی خواهید کرد و در غیر این صورت می توانید با تاکسی و یا ماشین شخصی در 9 دقیقه از مسجد امام به کاخ هشت بهشت برسید.

هشت بهشت

بازدید از هشت بهشت که یکی از مجلل‌ترین کاخ‌های به جا مانده از دوره صفوی است شما را حیرت زده خواهد کرد. این کاخ، یک ساختمانی هشت ضلعی است که در داخل با اتاق‌های تو در تو و تزئینات خارق‌العاده معماری همراه می‌شود. مقرنس‌های بی‌شمار، نقاشی‌های ظریف، آینه کاری‌های زیبا همگی باعث می شوند چشم از این اثر برندارید.

ساعت دسترسی: 9 تا 17

هزینه بازدید: 4000 تومان

مدت زمان بازدید: 1.5 ساعت

قطعا بعد از دیدن این مکان ها چشمتان از زیبایی سیر و شکمتان از گرسنگی ضعف می رود! نگران نباشید از کاخ هشت بهشت که بیرون بیایید تنها 7 دقیقه با رستوران شهرزاد فاصله دارید.

رستوران شهرزاد

رستوران شهرزاد یکی از قدیمی ترین و در عین حال رستوران های لوکس اصفهان است که قطعا به محض ورود در آن متوجه ازدحام جمعیت می شوید اما کیفیت خوب غذا در کنار محیط صمیمی رستوران ارزش کمی صبر را دارد. پیشنهاد می کنیم در این رستوران بریونی که از غذاهای معروف اصفهان است را امتحان کنید.

بعد از صرف غذا و کمی استراحت، برای قدم زدن چه جایی بهتر از زاینده رود و سی و سه پل ؟!
با کمتر از 10 دقیقه پیاده روی به سی و سه پل می‌رسید.

سی و سه پل

اگر شانس با شما یار باشد و زاینده رود پر آب باشد می توانید در آن به قایق سواری هم بپردازید. در کل در کنار اهمیت و زیبایی تاریخی و معماری این پل که نماد شهر اصفهان است نشستن در فضای سبز اطراف پل، کافه گردی و تماشای اجرای نوازندگان نیز از دیگر کارهایی است که می‌توانید در این مکان تجربه کنید. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا شب در این مکان قدم بزنید در یکی از رستوران ها (آراخوان ) یا فست فود های نزدیک به سی و سه پل شام بخورید و با رضایت تمام از روز اول سفر به هتل برگردید.

ساعت دسترسی: 24 ساعته

هزینه بازدید : -

مدت زمان بازدید: 3-4 ساعت

روز دومروز دومروز دوم با توجه به اینکه استراحت کافی در شب قبل داشتید کمی برنامه را فشرده تر ادامه می دهیم و با تفریحات متفاوت در اصفهان شروع می‌کنیم و به سراغ یکی از باصفا ترین پارک های جنگلی اصفهان به نام ناژوان می‌رویم. امکانات تفریحی این پارک شامل: پارکینگ، رستوران، کافه ،دریاچه، تله سیژ، آکواریوم، موزه صدف و چندین باغ دیدنی مانند باغ پرندگان، خزندگان و باغ پروانه‌ها هستند. پارک جنگلی ناژوان محل مناسبی برای پیک نیک، قایق سواری در دریاچه و حتی استراحت در فضای دلپذیر پارک است. اما قصد ما از رفتن به این مکان بازدید از باغ پرندگان و آکواریوم اصفهان است.

باغ پرندگان اصفهان

در بین جاذبه های تاریخی و فرهنگی اصفهان باغ پرندگان یک جاذبه متفاوت و دیدنی است که بیش از 130 گونه پرنده را در خود جای داده است و تماشای این پرندگان در محیط سرسبز و خنک باغ تجربه لذت بخشی خواهد بود.

ساعت دسترسی: 9 تا 18

هزینه بازدید: 10000 تومان

مدت زمان بازدید: 2 ساعت

با ده دقیقه پیاده روی از باغ پرندگان به سمت آکواریوم اصفهان می رویم.

آکواریوم اصفهان

آکواریوم اصفهان، اولین تونل آکواریوم ایران است که بیش از 300 گونه از ماهی های پنج قاره جهان در آن قابل دیدن هستند.
حدود 100 آبزی در این آکواریوم به عنوان خطرناک ترین، نادرترین و عجیب ترین گونه از ماهیان شناخته می شوند و 6 نوع کوسه
هم در این آکواریوم زندگی می‌کنند.

ساعت دسترسی: 9 تا 20:30

هزینه بازدید: 18000 تومان

مدت زمان بازدید: 2 ساعت

بعد از بازدید از آکواریوم اصفهان با ماشین و در 10 دقیقه به مقصد بعدی یعنی محله ارمنی نشین جلفا می‌رسیم.

محله جلفا

محله جلفا درست همزمان با انتخاب اصفهان به عنوان پایتخت، ساخته شد و ارامنه هم در آنجا کلیسا و خانه ساختند. بعدها با مهاجرت ارامنه از اصفهان بیشتر این خانه ها خراب شدند اما هنوز هم خانه هایی هستند که ساخته دستان هنرمند معماران ایرانی باشد؛ شما می توانید کوچه ها و خانه های قدیمی زیادی در این محله پیدا کنید که از نظر معماری و تاریخی بی نظیر هستند. با قدم زدن در کوچه پس کوچه های جلفا احساس می‌کنید در جایی دیگر از اصفهان هستید و در هر یک قدم چیزی برای کشف کردن و دیدن دارید.

اما خبر خوب اینکه محله جلفا پر از رستوران و فست و فود و کافه است که بخاطر نوع متفاوت سوسیس و کالباس ارمنی فست فود های این منطقه خیلی معروف و پرطرفدار هستند توصیه می‌کنیم از بین رستوران های متنوع این منطقه یکی را برای صرف ناهار انتخاب کنید. بعد از خوردن ناهار به سمت یکی دیگه از مکان های جذاب اصفهان حرکت می کنیم.

موزه موسیقی اصفهان

موزه موسیقی اصفهان یکی از پربازدیدترین مکان های دیدنی اصفهان است بخصوص برای دوستداران موسیقی. جایی که بیش از ۳۰۰ ساز مختلف می‌بینید، موسیقی سنتی می‌شنوید و امکان خریداری ساز نیز دارید.

ساعت دسترسی: 9 تا 21

هزینه بازدید: 15000 تومان

مدت زمان بازدید: 2 ساعت

بعد از بازدید از موزه موسیقی به سمت کلیسا وانک حرکت می‌کنیم. از موزه موسیقی تا کلیسا وانک 4 دقیقه پیاده روی داریم .

کلیسا وانک

کلیسا وانک کلیسا جامع ارامنه این شهر است که در زمان شاه عباس دوم و از روی کلیسای سنت استپانوس در جلفای آذربایجان ساخته شده است. از نظر طلاکاری سقف و سطح داخل گنبد و نقاشی های تاریخی از زیباترین کلیساهای اصفهان است. دیوارهای داخل کلیسا دارای نقاشی های زیبایی با رنگ روغن و آب طلا و به سبک ایرانی است که در آن زندگی حضرت مسیح (ع) به تصویر کشیده شده و متاثر از نقاشی ایتالیایی است. این کلیسا گنبدی عظیم و دیوارها و طاق های بلند و زیبا دارد و در حال حاضر محل اقامت خلیفه ارامنه ایران و هندوستانِ است.

ساعت دسترسی: 8 تا 17

هزینه بازدید: 5000 تومان

مدت زمان بازدید: 1 ساعت

بعد از بازدید از کلیسا وانک راهی پل خواجو می شویم منتها این بار با ماشین. حدود 10 دقیقه بعد در پل خواجو هستیم و شب گردی در این مکان هیجان انگیز شروع می شود.

پل خواجو

یکی از بهترین مکان ها برای شب گردی پل خواجو است. این پل زیبا علاوه بر اینکه به لحاظ تاریخی و معماری اهمیت زیادی دارد، یکی از پاتوق‌های شبانه اهالی اصفهان و گردشگران هم به شمار می‌رود و حس و حال متفاوتی در شب دارد. پیاده روی روی پل، نشستن در زیر آن و گوش دادن به آواز خوانی و اجرای موسیقی هنرمندان خیابانی و حس و حال زنده شهر بهترین حسن ختام برای روز دوم سفر شماست.

ساعت دسترسی: 24 ساعته

هزینه بازدید: -

مدت زمان بازدید: 3 ساعت

روز سومروز سومروز سوم و آخر سفر را از یک خانه در دوره صفویه شروع می کنیم و در مهم ترین بازار آن دوره به پایان می رسانیم.

خانه مشیر الملک

خانه مشيرالملك از جمله خانه هاي تاريخي شهر اصفهان و ميراثي از دوران صفويه است. اين خانه نزديك به ميدان نقش جهان و در خيابان هاتف واقع شده است كه اين خانه در دوران جنگ محلي پناهگاه جنگ ديدگان بوده است. خانه مشیرالملک كه دور تا دور حياطي بزرگ ، با حوضي زيبا بنا شده است، چند قسمت دارد كه اتاق يا قسمت شاه نشين اين خانه بسيار زيباست، از جمله مهمترين جاذبه اين اتاق وجود ارسي هاي عظيم است. دیوارها و سقف تالار شاه نشين پوشیده از تزئینات نقاشی، گچبری و آینه‌‏کاری است و ارسی آن با ارتفاعی معادل دو طبقه دارای گره چینی چوبی و شیشه ‏های رنگی زیبا است.

ساعت دسترسی: 8 تا 16

هزینه بازدید: 10000

مدت زمان بازدید: 1 ساعت

بعد از خانه مشیر الملک تا مقصد بعدی که انگورستان ملک نام دارد با ماشین 6 دقیقه و پیاده 20 دقیقه فاصله داریم .

انگورستان ملک

در زمان سلطنت نادرشاه افشار باغ انگوری که متعلق به مردم اصفهان بود به عنوان مالیات از آنها گرفته شد و به تصرف دولت درآمد. در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار به تصرف مسئول امور مالی حکومت اصفهان درآمد و بعدها فرزند این شخص بنای انگورستان را احداث کرد و به برگزاری مراسم عزاداری و تعزیه اختصاص داد. تزئينات اين بنا بيانگر هنر گچبري و آينه كاري و كاشي كاري هنرمندان خلاق و مبتكر اصفهاني است که تجمع آن همه نور و رنگ در یکجا هوش از سر هر بیننده ای می برد. این باغ عمارت در حال حاضر محل برگزاری مسابقات قرائت قرآن، تعزیه و عزاداری است.

ساعت دسترسی: 9 تا 14

هزینه بازدید: 3000 تومان

مدت زمان بازدید: 1 ساعت

بعد از انگورستان ملک نوبت به خانه مشروطیت می‌رسد که با تنها 10 دقیقه پیاده روی به آنجا می رسید.

خانه مشروطیت

خانه مشروطیت نیز از بناهای مهم دوره قاجار است که جدا از نمای شگفت انگیز بیرونی آن، تزئینات داخلی، کاشی کاری ها و شیشه های رنگی آن نیز خودنمایی می‌کند. این خانه دارای 12 اتاق ، 2 شاه نشین و دو حیاط اندرونی و بیرونی است .

ساعت دسترسی: 8 تا 20

هزینه بازدید :-

مدت زمان بازدید: 1 ساعت

بین خانه مشروطیت و مقصد بعدی ما که کاخ عالی قاپو است 1 کیلومتر فاصله است که با ماشین 5 دقیقه و پیاده 15 دقیقه زمان می برد.

عالی قاپو

عالی قاپو یک اصطلاح ترکی و به معنی سر در بلند یا درگاه بلند است. این کاخ 6 طبقه دارد و در گذشته محلی برای دیدارها، جلسات و بازدیدهای مهم خارجی و داخلی بوده، همچنین شاه عباس و درباریان در این مکان به تماشای مسابقات اسب سواری و چوگان می نشستند. در این محل حوضی قدیمی از جنس مس و سنگ توسط شیخ بهایی ساخته شده که با دم و بازدم هوا پر از آب می شده و به انعکاس تصویر سقف چوبی عالی قاپو و خنکی هوا در زیر این سقف چوبی کمک می کرده است ولی الان به علت فرسودگی، بی استفاده مانده است. این عمارت از روبرو دو طبقه و از پشت ۵ طبقه می باشد.

ساعت دسترسی: 9 تا 18

هزینه بازدید: 5000 تومان

مدت زمان بازدید: 1 ساعت

کم کم به ساعات انتهایی سفر نزدیک می شویم و نوبت خرید سوغاتی و بازارگردی است. از عالی قاپو تا بازار با 10 دقیقه پیاده روی طی می شود و شما قدم در دنیای عرضه هنر اصفهان می گذارید.

بازار

در این بازار علاوه بر تماشای معماری و زیبایی هایش می توانید صنایع دستی مرغوب و با قیمت مناسب تهیه کنید در پیچ و خم آن قدم بزنید و از معاشرت با بازاریان اصفهانی لذت ببرید. سوغاتی بخرید و برای خاتمه این سفر هیجان انگیز گوش فیل و دوغ را در چایخانه حاج میرزا بخورید و لذت ببرید.

چایخانه حاج میرزا

چایخانه حاج میرزا پر از قاب عکس‌های خاص، قدیمی و از پهلوانان اصفهانی و ایرانی که جای‌جای چایخانه نصب شده است. کشکول‌ها و لوازم مرشدها و کلی سکه‌ی قدیمی در کنار کوزه‌ها و رادیوهای قدیمی گوشه گوشه‌ی چایخانه خودنمایی می‌کند. دوغ و گوشفیل این چایخانه در کنار محیط دلچسب آن آدم را هوایی می‌کند. حتما امتحان کنید.

با استفاده از این برنامه در این سه روز با کمترین هزینه ممکن، کمترین مسافت طی شده و بیشترین مکان بازدید شده، اصفهان گردی خواهید کرد و بیشترین استفاده را از زمان برای بازدید از این شهر پر رنگ و لعاب خواهید داشت.