برنامه روز اول

حافظیه

حافظیهحافظیه یا آرامگاه حافظ نام مجموعه آرامگاهی در شمال شهر شیراز است. این بنا 65 سال پس از مرگ حافظ، شاعر نامدار ایرانی، روی مزار او احداث شده است و بارها مورد بازسازی قرار گرفته است. بنای حافظیه در واقع از 2 عمارت تشکیل شده است. اولی خود آرامگاه است که در سال ۱۳۱۴ ه. ش توسط سرهنگ علی ریاضی و با همکاری علی اصغر حکمت و طراحی آندره گدار، معمار فرانسوی با الهام از عناصر معماری عهد کریم خان زند ساخته شد. بنای دوم که تالار حافظیه است در دوره‌ی زندیه و به ‌وسیله‌ی کریم خان زند ساخته شده است.

سعدیه

سعدیهبنای فعلی آرامگاه سعدی با اقتباس از کاخ چهل‌ستون اصفهان با معماری جدید در دوره پهلوی ساخته شده است. طراح و سازنده‌ی اصلی سعدیه «محسن فروغی»، معمار مدرنیست ایرانی است که با همکاری «علی اکبر صادق» در سال 13330 این مکان را بنا کردند.

مسجد نصیر الملک

مسجد نصیرالملک به‌دلیل استفاده از شیشه‌های رنگی معروف به مسجد نور و رنگ است. این مسجد از حیث کاشی‌کاری و به ویژه مقرنس بی‌مانند و ارزنده‌ترین مسجد ایران است. این بنا به‌دستور میرزا حسن علی خان، ملقب به نصیرالملک، که از اعیان و اشراف شیراز بود، در مدت 12 سال ساخته و در سال 1267 خورشیدی مورد بهره ‌برداری قرار گرفته است.

نارنجستان قوام

باغ نارنجستانامکان ندارد نامی از شیراز به میان آید و از باغ‌های نارنج آن حرفی زده نشود. باغ نارنج قوام از جمله جاذبه‌های دیدنی شیراز است که مجموعه‌ای از باغ، عمارت و موزه را تشکیل می‌دهد. معماری نارنجستان تمثیل خوبی از هنر معماری ایرانی است. نارنجستان درواقع پکیج کاملی از گچ‌بری، آینه کاری، حجاری، منبت کاری، معرق کاری، آجر کاری، و نقاشی سنتی است.

ارگ کریم خان

ارگ کریم خانارگ کریم‌خانی در اوایل دوره‌ی زندیه به‌دستور کریم خان زند ساخته و محل زندگی و مقر حکومتی او شد. بنایی که امروزه از این قصر باشکوه مانده یادگاری از آن دوران است که بسیاری از تزیینات آن، مانند درها و آینه‌های بزرگ و زیبای به‌کار رفته در آن همگی به‌دستور آقا محمد خان قاجار به تهران حمل شد. حتی تعدادی از ستون‌های یک پارچه سنگی را به تهران منتقل کرده و به‌جای آن ستون‌های چوبی کار گذاشته شد. این ارگ هرساله بازدیدکنندگان بی‌شماری را با خود به سفری تاریخی در دوران حکومت زندیه می‌برد.

روز دوم

تخت جمشید

تخت جمشیددر این تردیدی نیست که تخت جمشید مهم‌ترین اثر تاریخی ایران است. هر ساله بیش از 3 میلیون نفر از آن دیدن می‌کنند و در مواقعی آن‌قدر جمعیت بازدید‌کننده زیاد می‌شود که صف‌های طولانی در کنار بلیط فروشی راه می‌افتد. ساخت تخت جمشید به‌دستور داریوش، شاه هخامنشی، آغاز شد و در دوران خشایارشاه و اردشیر اول ادامه یافت. براساس سنگ‌نوشته‌های کشف‌ شده در تخت جمشید، نام اصلی آن پارسه است. این نوشته‌ها که روی دیوار تچر و از زمان ساسانیان باقی مانده‌اند، نشان می‌دهند که در آن زمان این‌جا «100 ستون» نام داشته است. پس از خلق شاهنامه توسط فردوسی، «جمشید»، پادشاه اسطوره‌ای ایران باستان، جانشین «سلیمان» شد و ایرانیان گفتند شاهی که در این‌جا بر روی تخت‌ها و روی دست افراد در سنگ نگاره‌ها نشان داده شده است، جمشید بوده و این‌جا را تخت جمشید نامیدند. اروپاییان هم به این مکان پرسپولیس می‌گویند که به معنای مرکز تمدن پارس یا شهر پارسیان است.

نقش رستم

نقش رستم اثری تاریخی است که به دلیل فاصله کمی که از تخت جمشید دارد به عنوان بخش کوچکی از مجموعه تخت جمشید قلمداد می‌شود. اما درواقع این مجموعه بسیار قبل‌تر از هخامنشیان وجود داشته و در موردش کمی کم لطفی شده است. نقش رستم در روستای زنگی آباد و در فاصله 6 کیلومتری تخت جمشید قرار دارد. گردشگرانی که با خرید بلیط هواپیما شیراز به بازدید تخت جمشید رفته‌اند، بد نیست از نقش رستم نیز بازدیدی داشته باشند. نقش رستم از ساعت 8 صبح تا 18:30( 17 در نیمه دوم سال) پذیرای گردشگران است.

پاسارگاد

پاسارگادپاسارگاد در کنار شهر «پارسه» قرار دارد و یکی از مهم‌ترین کاخ‌های سلطنتی ایران است. مجموعه‌ی پاسارگاد، عبارت از مجموعه‌ای از سازه‌های باستانی برجای‌مانده از دوران هخامنشی است که در شهرستان پاسارگاد در استان فارس قرار دارد.پاسارگاد دربردارنده ساختمان‌هایی چون آرامگاه «کوروش کبیر»، نیایشگاه «پاسارگاد»، باغ پادشاهی پاسارگاد، «کاخ دروازه» و ... است که از سوی یونسکو در فهرست آثار میراث جهانی قرار گرفت.

روز سوم

باغ ارم

باغ ارمباغ ارم یکی از زیباترین باغ‌های ایران است که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. تنوع گیاهان در آن به اندازه‌ای است که در حال حاضر به‌عنوان یک باغ گیاه‌شناسی در اختیار دانشگاه شیراز قرار گرفته است. این باغ با داشتن راهروهای طولانی که در آن درختان قدیمی و سر به فلک کشیده‌ قرار دارند، فضای مناسبی برای دوستداران طبیعت ایجاد کرده است. پیشینه‌ی باغ ارم به‌درستی مشخص نیست و هنوز معلوم نیست این باغ دقیقا چه زمانی و توسط چه کسی ساخته شده است، اما در سفرنامه‌های مربوط به قرن‌های ۱۰ و ۱۱ هجری از این باغ نام برده شده است.

مجموعه وکیل

مجموعه وکیلمجموعه وکیل، مجموعه‌ای متشکل از حمام، بازار و مسجد است کهک چون در دوران وکیل الرعایا( کریم خان زند) ساخته شدند، به افتخار وی این مجموعه را مجموعه وکیل می‌نامند. قطعا اگر بلیط هواپیما خریده و مسافر شیراز باشید، هنگام بازگشت می‌خواهید یادگاری‌ها و سوغاتی را با خود به همراه داشته باشید. بازار وکیل در خیابان زند جای خوبی برای خرید است سرای مشیر نیز در انتهای همین بازار قرار دارد. ساعات کاری این بازار از 8 صبح آغاز و تا 21 شب ادامه می‌یابد. مسجد وکیل نیز در فاصله کمی از بازار قرار گرفته و از ساعت 8 صبح تا 18 عصر امکان بازدید از آن وجود دارد. حمام وکیل هم در محدوده بازار قرار دارد و از ساعت 8 صبح تا 20( 17.30 در نیمه دوم سال) می‌توان از این مجموعه بازدید کرد.

مجتمع خلیج فارس

مجتمع خلیج فارس