یکی از چالش های سفر به شهر هایی که برای اولین بار به آنها سفر می کنیم برنامه ریزی است . برنامه ریزی برای سفر با توجه به بودجه فرد و علایق و اولویت های آن متفاوت است. ما در این مطلب سعی می خواهیم یک برنامه سفر پنج روزه به مشهد را به شما پیشنهاد دهیم که در آن ساعت ورود و خروج و همچنین ساعت غذا و استراحت در نظر گرفته نشده تا امکان شخصی سازی آن بیشتر شود. در رابطه با جاذبه های پیشنهادی نیز شما میتوانید با توجه به سلیقه و ترجیح خودتان آن ها را حذف و یا جایگزین کنید .

روز اولحرم امام رضاحرم امام رضا
.
.
آرامگاه فردوسی
.
.
هارونیه مشهد

روز اول را با توجه به اینکه تازه به شهر مشهد رسیده اید و کمی خستگی راه همراه شماست ، برنامه سبکی در نظر بگیرید . میتوانید روز اول را با مهمترین جاذبه گردشگری مشهد یعنی حرم امام رضا (ع) آغاز کنید . قرار گرفتن در این فضا قطعا حس و حال شما را عوض خواهد کرد بعد از بازدید از حرم میتوانید راهی آرامگاه فردوسی شاعر بزرگ ایرانی که آوازه ای جهانی دارد شوید . از حرم امام رضا (ع) حدود 30 دقیقه طول میکشد تا شما به آرامگاه فردوسی برسید . بعد از بازدید از این بنا و مقبره باشکوه فردوسی در طوس به سمت یک قدیمی ترین بنای توس حرکت کنید . هارونیه تنها 6 متر قبا مقبره فردوسی فاصله دارد و شما در کمترین زمان می توانید از این جاذبه تاریخی بی نظیر دیدن کنید .

روز دوم

طرقبه
.
.
چالیدره


طرقبهروز دوم را به دل طبیعت بزنید. پیشنهاد میکنیم در این روز به سمت طرقبه که یکی از زیباترین ییلاقات در جنوب غربی مشهد است بروید . این منطقه آب و هوای معتدل کوهستانی و دره‌های سرسبز و رودهای پر آب دارد و برای یک پیک نیک دلپذیر در دل طبیعت و خوردن غذایی بی نظیر در رستوران گزینه بسیار مناسبی است .بعد از طرقبه می توانید سراغ چالیدره که یکی از تپه های طرقبه است بروید در آلاچیق های آن بنشینید و برای چند ساعت چشمانتان را از زیبایی طبیعت سیراب کنید و از امکانات گردشگری آن استفاده کنید. به این ترتیب روز دوم را با طبیعت مشهد سپری کنید .

روز سوم

حرم مطهر
.
.
خانه داروغه
.
.
موزه مردم شناسی مشهد
.
.
آرامگاه نادرشاه افشار
.
.
بوستان کوهسنگی

روز سوم را بعد از گشتی کوتاه در حرم امام رضا (ع) به سمت خانه داروغه حرکت کنید. خانه داروغه در خیابان نواب صفوی و نزدیک حرم مطهر قرار دارد. این خانه تاریخی که مربوط به دوره قاجار است از معماری و فضای دلنشینی برخوردار است و جزو آثار ملی به ثبت رسیده است . بعد از بازدید از خانه داروغه پس از 40 دقیقه به موزه مردم شناسی مشهد می رسیم . این مکان در واقع حمام مهدی قلی بیک است که متعلق به دوران صفویه است که به موزه مردم شناسی تغییر کاربری داده است . این بنا در ابتدای بازار بزرگ و جنب مسجد شاه یا مسجد هفتاد و دو تن امروزی قرار دارد . پس از بازدید از موزه مردم شناسی به سمت آرامگاه نادر شاه افشار بروید این آرامگاه از دیگر مکان های دیدنی مشهد است که شامل آرامگاه نادرشاه در مرکز و دو تالار موزه می‌شود که یک موزه شامل سلاح و آثار دوران نادرشاه افشار و دیگری موزه اسلحه در دوره‌های مختلف تاریخی می‌باشد. پس از بازدید از چند مکان تاریخی و فرهنگی نوبت این است که کمی خستگی در کنید . یکی از بهترین گزینه ها بوستان کوهسنگی مشهد است تا روز سوم سفر را به پایان برسانید .

روز چهارم

مسجد گوهرشاد
.
.
دشت ارغوان دره
.
.
پارک وکیل آباد
.
.
حرم امام رضا (ع)

روز چهارم را می توانید با بازدید از مسجد گوهرشاد شروع کنید. پس از آن به دشت ارغوان دره بروید. این منطقه جز زیبایی‌های طبیعی و طبیعت بکر ایران محسوب شده و جزئی از منطقه ییلاقی طرقبه و در فاصله چهار کیلومتری این منطقه قرار دارد. پس از آن به سمت پارک وکیل آباد حرکت کنید از باغ وحش آن دیدن کنید به استراحت و تفریح در آن بپردازید و راهی حرم مطهر شوید .

روز پنجم

روز پنجم را به خرید و گشت و گذار در بازار رضا مشهد و مراکز خرید آن اختصاص دهید. از خوراکی ها و صنایع دستی مشهد خریداری کنید و تصویر بازار و مردمان این شهر را برای روز انتهایی سفر در خاطرتان ثبت کنید .