یکی از چالش های سفر به شهرهایی که برای اولین بار به آنها سفر می کنیم برنامه ریزی است. برنامه ریزی برای سفر با توجه به بودجه فرد و علایق و اولویت های آن متفاوت است. ما در این مطلب سعی می خواهیم یک برنامه سفر پنج روزه به مشهد را به شما پیشنهاد دهیم که در آن ساعت ورود و خروج و همچنین ساعت غذا و استراحت در نظر گرفته نشده تا امکان شخصی سازی آن بیشتر شود. در رابطه با جاذبه های پیشنهادی نیز شما میتوانید با توجه به سلیقه و ترجیح خودتان آن ها را حذف و یا جایگزین کنید.

روز اول

حرم امام رضا


حرم امام رضاآرامگاه فردوسی


آرامگاه فردوسیهارونیه مشهد


هارونیهروز اول را با توجه به اینکه تازه به شهر مشهد رسیده اید و کمی خستگی راه همراه شماست، برنامه سبکی در نظر بگیرید. میتوانید روز اول را با مهمترین جاذبه گردشگری مشهد یعنی حرم امام رضا (ع) آغاز کنید. قرار گرفتن در این فضا قطعا حس و حال شما را عوض خواهد کرد بعد از بازدید از حرم میتوانید راهی آرامگاه فردوسی شاعر بزرگ ایرانی که آوازه ای جهانی دارد شوید. از حرم امام رضا (ع) حدود 30 دقیقه طول میکشد تا شما به آرامگاه فردوسی برسید. بعد از بازدید از این بنا و مقبره باشکوه فردوسی در طوس به سمت یک قدیمی ترین بنای توس حرکت کنید. هارونیه تنها 6 متر قبا مقبره فردوسی فاصله دارد و شما در کمترین زمان می توانید از این جاذبه تاریخی بی نظیر دیدن کنید.

روز دوم

طرقبه


طرقبهچالیدره


طرقبهروز دوم را به دل طبیعت بزنید. پیشنهاد میکنیم در این روز به سمت طرقبه که یکی از زیباترین ییلاقات در جنوب غربی مشهد است بروید. این منطقه آب و هوای معتدل کوهستانی و دره‌های سرسبز و رودهای پر آب دارد و برای یک پیک نیک دلپذیر در دل طبیعت و خوردن غذایی بی نظیر در رستوران گزینه بسیار مناسبی است. بعد از طرقبه می توانید سراغ چالیدره که یکی از تپه های طرقبه است بروید در آلاچیق های آن بنشینید و برای چند ساعت چشمانتان را از زیبایی طبیعت سیراب کنید و از امکانات گردشگری آن استفاده کنید. به این ترتیب روز دوم را با طبیعت مشهد سپری کنید.

روز سوم

حرم مطهر


حرمخانه داروغه


خانه داروغهموزه مردم شناسی مشهد


موزه مردم شناسی مشهدآرامگاه نادرشاه افشار


آرامگاه نادرشاهبوستان کوهسنگی


کوهسنگیروز سوم را بعد از گشتی کوتاه در حرم امام رضا (ع) به سمت خانه داروغه حرکت کنید. خانه داروغه در خیابان نواب صفوی و نزدیک حرم مطهر قرار دارد. این خانه تاریخی که مربوط به دوره قاجار است از معماری و فضای دلنشینی برخوردار است و جزو آثار ملی به ثبت رسیده است. بعد از بازدید از خانه داروغه پس از 40 دقیقه به موزه مردم شناسی مشهد می رسیم. این مکان در واقع حمام مهدی قلی بیک است که متعلق به دوران صفویه است که به موزه مردم شناسی تغییر کاربری داده است . این بنا در ابتدای بازار بزرگ و جنب مسجد شاه یا مسجد هفتاد و دو تن امروزی قرار دارد . پس از بازدید از موزه مردم شناسی به سمت آرامگاه نادر شاه افشار بروید این آرامگاه از دیگر مکان های دیدنی مشهد است که شامل آرامگاه نادرشاه در مرکز و دو تالار موزه می‌شود که یک موزه شامل سلاح و آثار دوران نادرشاه افشار و دیگری موزه اسلحه در دوره‌های مختلف تاریخی می‌باشد. پس از بازدید از چند مکان تاریخی و فرهنگی نوبت این است که کمی خستگی در کنید. یکی از بهترین گزینه ها بوستان کوهسنگی مشهد است تا روز سوم سفر را به پایان برسانید.

روز چهارم

مسجد گوهرشاد


مسجد گوهرشاددشت ارغوان دره


ارغوان دره


پارک وکیل آباد


پارک وکیل آبادحرم امام رضا (ع)


حرم مطهرروز چهارم را می توانید با بازدید از مسجد گوهرشاد شروع کنید. پس از آن به دشت ارغوان دره بروید. این منطقه جز زیبایی‌های طبیعی و طبیعت بکر ایران محسوب شده و جزئی از منطقه ییلاقی طرقبه و در فاصله چهار کیلومتری این منطقه قرار دارد. پس از آن به سمت پارک وکیل آباد حرکت کنید از باغ وحش آن دیدن کنید به استراحت و تفریح در آن بپردازید و راهی حرم مطهر شوید.

روز پنجمخریدروز پنجم را به خرید و گشت و گذار در بازار رضا مشهد و مراکز خرید آن اختصاص دهید. از خوراکی ها و صنایع دستی مشهد خریداری کنید و تصویر بازار و مردمان این شهر را برای روز انتهایی سفر در خاطرتان ثبت کنید.