شهر اصفهان در هر زمانی جذابیت و متقاضی خاص خودش را دارد. از بین گردشگران داخلی و خارجی کمتر کسی را پیدا خواهید کرد که به اصفهان سفر نکرده باشد. اصفهان با داشتن جاذبه های بی بدیل و معماری منحصر به فرد و همچنین به عنوان مهد صنایع دستی کشور در هر زمان از سال می تواند یکی از بهترین گزینه های سفر باشد. اما برای تعیین بهترین زمان سفر به اصفهان لازم است عوامل مختلف و تعیین کننده در سفر به اصفهان را بررسی کنیم و بعد با توجه به شرایط موجود و اولویت هایمان این زمان را تعیین کنیم.

آب و هواآب و هوای اصفهانهر فصلی می تواند برای سفر به اصفهان مناسب باشد اما اینکه چه فصلی از نظر آب و هوایی بهترین زمان سفر به این شهر است به شما بستگی دارد که چه فصلی با چه آب و هوایی برایتان دلپذیر تر است.
از فصل تابستان و زمستان شروع می کنیم که به علت گرما در تابستان و بارندگی و سرما در زمستان ممکن است چندان مورد علاقه مسافران برای سفر به اصفهان نباشد اما اگر شما این شرایط آب و هوایی اذیتتان نمی کند یا ساکن شهرهای جنوبی و یا سردسیر کشور هستید که در فصل گرما اصفهان خنک تر و در فصل زمستان معتدل تر از شهر خودتان است، می توانید این دو فصل را برای سفر به اصفهان انتخاب کنید. تفاوت این دو فصل علاوه بر آب و هوا در تعدد مسافران است که خب فصل تابستان با وجود تعطیلی مدارس و علاقه بیشتر به مسافرت باید آمادگی مواجهه با مسافران زیاد در اصفهان را داشته باشید.
اما بسیاری معتقدند بهترین زمان سفر به اصفهان فصل بهار است چرا که تماشای شکوفه ها و باغ های سبز با نسیم خنک بهاری و آفتاب ملایم همگی از دلایل قانع کننده برای سفر به اصفهان در فصل بهار است. اما خوب است این نکته را توجه داشته باشید که در فصل بهار گاها ممکن است بارش های بهاری شما را غافلگیر کند همچنین از اوایل خرداد آب و هوای اصفهان رو به گرم شدن می رود. پس فصل بهار می تواند بهترین زمان سفر به اصفهان باشد اما نه در تمامی ماه ها. پس بهتر است بگوییم بهترین زمان سفر اردیبهشت ماه است. هم بخاطر آب و هوای نه چندان گرم، هم سرسبزی و زیبایی و دلیل سوم فاصله گرفتن از تعطیلات نوروزی و ازدحام جمعیت که در این دوره به شهرهای مختلف از جمله اصفهان سفر می کنند.
واما فصل پاییز. با اینکه فصل بهار بخصوص اردیبهشت ماه جزو فصول پرطرفدار سفر به اصفهان است اما اگر از ما بپرسید بهترین زمان سفر به اصفهان چه فصلی است علاوه بر بهار به شما فصل پاییز را پیشنهاد می کنیم. اما چرا پاییز. فصل پاییز با منظره درختان زرد و نارنجی و هوای خنک می تواند تجربه سفری رویایی را برایتان رقم بزند به علاوه اینکه در فصل پاییز با پشت سر گذاشتن تعطیلات تابستان میزان سفر به شهر نسبت به اواخر تابستان و عید نوروز در اصفهان کاهش می یابد و شهر خلوت تر است و دسترسی به بلیط هواپیما و قطار و همچنین رزرو هتل آسانتر است و این موضوع می تواند یک مزیت برای شما محسوب شود.

هزینه سفر

همانطور که می دانید هزینه سفر ارتباط مستقیم با حجم مسافر در شهر دارد هرچقدر تعداد مسافر ورودی به اصفهان بیشتر باشد هزینه سفر به اصفهان بیشتر می شود بنابراین ارزانترین زمان سفر به اصفهان مواقعی است که تعداد مسافر ورودی کاهش پیدا کند. فصل تابستان تا قبل از شهریور ماه و زمستان همانطور که قبل از این گفتیم استقبال مسافران از شهر اصفهان کمتر و هزینه های سفر نیز کمتر است و بالعکس فصل بهار و شهریور ماه ایام پیک سفر به اصفهان است. بنابراین اگر هزینه سفر در تعیین بهترین زمان سفر به اصفهان برایتان در اولویت است ایامی بجز ایام پیک سال را برای سفر به اصفهان انتخاب کنید که ما در اینجا هم فصل پاییز را پیشنهاد می کنیم. در اینصورت شما با یک تیر دو نشان زدید هم در این فصل از آب و هوای خوب و مطبوع اصفهان بهره می برید هم به واسطه فاصله گرفتن از تعطیلات و ایام پیک سال با شهری خلوت تر و دسترسی آسان تر به هتل رو به رو خواهید بود و هزینه های سفر را نیز کاهش خواهید داد. اما اگر به دنبال سفری ارزان به این شهر هستید فصل زمستان بهترین زمان سفر اقتصادی به اصفهان است.

خریدخریداز آنجاییکه شهر اصفهان مهد هنر و صنایع دستی ایران است از هر گوشه شهر اصفهان که قصد خرید داشته باشید به بهترین و متنوع ترین مراکز و بازار های سنتی دسترسی خواهید داشت. شاید نتوانیم بهترین فصل برای خرید در اصفهان را به طور مشخص عنوان کنیم زیرا قیمت این اجناس در شهر اصفهان معمولا با کاهش یا افزایش مسافران دچار نوسان زیادی نمی شود و آنچه بیشتر اهمیت دارد انتخاب صحیح مراکز خرید برای تهیه صنایع دستی و خوراکی های مخصوص اصفهان است.