سفر به شهر تهران نیز مانند دیگر شهر های ایران در هر زمانی متقاضی خاص خودش را دارد. اما متاسفانه شلوغی و ترافیک تهران در تمام ایام سال پابرجاست. عموما سفرهای منتهی به پایتخت برای کار و تحصیل است شما با هر سلیقه ای که باشید سفر به تهران می تواند برایتان راضی کننده باشد. شاید کمی با چهره آلوده و شلوغ تهران دور از ذهن باشد اما اگر اهل طبیعت و باغ و بوستان باشید، اگر طرفدار مکانهای تاریخی باشید، اگر اهل کافه و رستوران گردی وتجربه غذاهای جدید و خوش طعم هستید اگر خواهان تجربه تفریحات متنوع و هیجان انگیز هستید، سفر به تهران شما را راضی خواهد کرد. در هر زمان از سال تهران می تواند یکی از گزینه های سفر برای گردشگران داخلی و خارجی باشد. اما برای تعیین بهترین زمان سفر به تهران لازم است عوامل مختلف و تعیین کننده در سفر به تهران را بررسی کنیم و بعد با توجه به شرایط موجود و اولویت هایمان این زمان را تعیین کنیم .

آب و هوا

هر فصلی می تواند برای سفر به تهران مناسب باشد اما اینکه چه فصلی از نظر آب و هوایی بهترین زمان سفر به این شهر است به شما بستگی دارد که چه فصلی با چه آب و هوایی برایتان دلپذیرتر است.
در واقع شهر تهران در قسمت های مختلف خود آب و هوای متفاوتی دارد. تهران از سمت شمال به نواحی کوهستانی و از سمت جنوب به نواحی کویری ختم می شود. بنابراین آب و هوای شمال تهران سرد و خشک و آب و هوای جنوب آن گرم و خشک است و به طور کلی می توان گفت تهران تابستان های بسیار گرم و زمستان های سردی دارد. پس فصل تابستان و زمستان بخاطر گرما زیاد و سرما ممکن است چندان مورد علاقه مسافران برای سفر به تهران نباشد اما اگر شما این شرایط آب و هوایی اذیتتان نمی کند میتوانید این دو فصل را برای سفر به تهران انتخاب کنید.


آب و هوای تهرانفصل پاییز به نسبت تابستان و زمستان با وجود سرد و خشک بودن، هوایی متعادل تر از تابستان و زمستان دارد و از آنجایی که جاذبه های دیدنی تهران در این فصل زیبایی خاصی پیدا می کنند می تواند فصل مناسب تری نسبت به تابستان و زمستان برای سفر به تهران باشد البته اگر بخت با شما یار باشد و خبری از آلودگی های وحشتناک در پاییز نباشد. از نظر آب و هوایی بسیاری معتقدند بهترین فصل سفر به تهران اوایل بهار است چرا که در این فصل با توجه به مسافرت رفتن پایتخت نشینان حجم آلودگی هوا کمتر شده و آب و هوای تهران بسیار معتدل و دل انگیز می شود و می تواند سفری خاطره انگیز برایتان رقم بزند. در این فصل می‌توانید علاوه بر گشت و گذار در تهران، با سفر به روستاهای اطراف تهران مانند از طبیعت زیبای تهران نیز لذت ببرید.

هزینه سفر

هزینه سفر به طور کلی ارتباط مستقیم با حجم مسافر ورودی دارد. یعنی هر چقدر تعداد مسافر ورودی به یک شهر بیشتر باشد هزینه مربوط به رفت و آمد و اقامتگاه و دیگر هزینه های سفر نیز بیشتر می شود بنابراین ارزانترین زمان سفر به تهران زمانیست که تعداد مسافر ورودی کاهش پیدا کند. گرچه این موضوع راجب تهران کمی متفاوت است چرا که تهران در تمامی ایام سال متقاضی دارد اما شاید بتوان گفت که فصل تابستان و زمستان استقبال مسافران تفریحی از شهر تهران کمتر است و هزینه های سفر ممکن است کاهش پیدا کند و فصل بهار با توجه به استقبال بیشتر از تهران هزینه ها تا حدودی افزایش پیدا کند. بنابراین اگر هزینه سفر در تعیین بهترین زمان سفر به تهران برایتان در اولویت است ایامی بجز این ها را انتخاب کنید تا هزینه های سفرتان به تهران کاهش پیدا کند.

خریدخریدشهر تهران با توجه به حضور گسترده گردشگران داخلی و خارجی در ایام مختلف سال همواره از رونق خوبی در بازارها و مراکز خرید خود برخوردار بوده است. بازارها و مراکز خرید تهران خود به تنهایی هدف سفر به این شهر بزرگ محسوب می شود. با اینکه قیمت اجناس در تهران معمولا ثابت است و حتی ممکن است از دیگر شهرهای کشور گران تر باشد اما در برخی ایام تخفیفات خوبی شامل آنها می شود. برای مثال در ماه اسفند اجناس زمستانی و در ماه شهریور نیز اجناس تابستانی تخفیف بسیار خوبی را شامل می شوند و بهترین زمان خرید لباس در تهران هستند. یا برخی مراکز مثل بازار بزرگ تهران و یا بازارهایی که مختص خرید یک نوع وسیله هستند مثل لاله زار، یافت آباد، عبدل آباد و … معمولا قیمت مناسب و تنوع بالایی دارند که قدرت انتخاب مشتری را بالا می برد. بنابراین شما از هر گوشه شهر تهران که قصد خرید داشته باشید به بهترین و متنوع ترین مراکز خرید دسترسی خواهید داشت به طور کلی بجز اسفند و شهریور شاید بهترین زمان برای خرید در تهران را نشود به طور قطعی مشخص کرد و کاهش هزینه های خرید شما در پایتخت بیشتر به مکانی که از آن قصد خرید دارید بستگی دارد.