سفر به شهر مشهد نیز مانند دیگر شهر های ایران در هر زمانی جذابیت و متقاضی خاص خودش را دارد. بر خلاف تصور بیشتر مردم که مشهد تنها یک مقصد زیارتی است شما با هر سلیقه ای که باشید سفر به مشهد لبخند رضایت بر لبتان خواهد نشاند. اگر اهل طبیعت و باغ و بوستان باشید، اگر طرفدار مکانهای تاریخی باشید، اگر اهل تجربه غذاهای جدید و خوش طعم هستید اگر خواهان تجربه تفریحات متنوع هستید، سفر به مشهد شما را راضی خواهد کرد. در هر زمان از سال مشهد می تواند یکی از بهترین گزینه های سفر برای گردشگران داخلی و خارجی باشد. اما برای تعیین بهترین زمان سفر به مشهد لازم است عوامل مختلف و تعیین کننده در سفر به مشهد مقدس را بررسی کنیم و بعد با توجه به شرایط موجود و اولویت هایمان این زمان را تعیین کنیم.

آب و هواآب و هوای مشهدبه طور کلی هر فصلی از سال می تواند برای سفر به مشهد و بازدید از جاهای دیدنی آن مناسب باشد اما اینکه دقیقا چه فصلی از سال از نظر آب و هوایی برای سفر به مشهد مناسب تر است به خود شما بستگی دارد. حتما با شناختی که از خود دارید می دانید که چه فصلی از سال با چه آب و هوایی برایتان دلپذیرتر است.
اگر بخواهیم به طور کلی به این موضوع نگاه کنیم و سلیقه جمعی را درنظر بگیریم؛ آب و هوای مشهد به علت گرمای 32 درجه در تابستان و بارندگی و سرمای منفی 4 درجه در زمستان ممکن است چندان مورد علاقه مسافران برای سفر کردن نباشد اما اگر شما این شرایط آب و هوایی برایتان اذیت کننده نیست میتوانید این دو فصل را برای سفر به مشهد انتخاب کنید.
آب و هوای مشهد در فصل پاییز با وجود سرد و خشک بودن، نسبت به تابستان و زمستان معتدل تر است. بنابراین میتواند فصل مناسب تری نسبت به تابستان و زمستان برای سفر به مشهد باشد. از دید بسیاری از مسافران بهترین زمان سفر به شهر مشهد فصل بهار است چرا که در این فصل آب و هوای مشهد بسیار معتدل و دل انگیز است؛ نه از سوز زمستان خبری هست و نه از گرمای تابستان. در عوض گرمای مطلوب به همراه نسیم خنک بهاری میتواند سفری خاطره انگیز در شهر مشهد را برایتان رقم بزند. در این فصل می‌توانید علاوه بر زیارت یا تفریح با سفر به روستاهایی اطراف مشهد مانند شاندیز یا طرقبه یا حتی پارک جنگلی وکیل‌آباد از طبیعت زیبای مشهد نیز لذت ببرید.

هزینه سفر

از آنجاییکه مشهد یکی از شهرهای پر گردشگر در تمامی فصول سال است؛ هزینه سفر به مشهد ارتباط مستقیم با حجم مسافر ورودی پیدا می کند. یعنی هر چقدر دی یک بازه زمانی مشخص تعداد مسافر ورودی به مشهد بیشتر باشد هزینه مربوط به رفت و آمد و اقامتگاه و دیگر هزینه های سفر نیز بیشتر می شود. بنابراین ارزانترین زمان سفر به مشهد زمانیست که تعداد مسافر ورودی کاهش پیدا کند. فصل پاییز و زمستان به خاطر شرایط آب و هوایی استقبال مسافران از شهر مشهد کمتر است و هزینه های سفر کمتر است و بالعکس فصل بهار ، شهریور ماه و مناسبت های مذهبی ایام پیک سفر به مشهد است. بنابراین اگر هزینه سفر در تعیین بهترین زمان سفر به مشهد برایتان در اولویت است ایامی بجز ایام پیک سال و مناسبت های مذهبی مثل ماه مبارک رمضان ، ایام محرم ، شهادت و ولادت امام رضا (ع) و ... را برای سفر به مشهد انتخاب کنید تا هزینه های سفرتان کاهش پیدا کند. توجه داشته باشد که در خصوص مقاصدی مانند مشهد مناسبت های مذهبی در اولویت است و چنانچه این مناسبت ها در فصل زمستان یا تابستان باشد باز هم مسافران زیادی به مشهد سفر می کنند.

خریدخریدشهر مشهد با توجه به حضور گسترده گردشگران داخلی و خارجی در ایام مختلف سال همواره از رونق خوبی در بازارها و مراکز خرید خود برخوردار بوده است. شما از هر گوشه شهر مشهد که قصد خرید سوغاتی داشته باشید به بهترین و متنوع ترین مراکز خرید دسترسی خواهید داشت. به طور کلی بهترین فصل برای خرید در مشهد ایامی بجز ایام پیک سال است. چرا که با افزایش تقاضا از سمت مسافران قیمت اجناس نیز تا حدودی افزایش پیدا می کند. همچنین یکی از بهترین بازه های زمانی برای سفر به مشهد از اواسط فروردین تا اواسط خرداد ماه است. در این ماه علاوه بر کاهش قیمت اجناس مختلف در مشهد، آب و هوای مشهد نیز بسیار معتدل و دلپذیر است و زیبایی طبیعت این شهر نیز به بالاترین حد خود می رسد.

مناسبت های خاص

بهترین زمان برای سفر به مشهد می تواند مناسبت های مذهبی باشد. برای مثال در ایامی همچون ولادت و شهادت امام رضا(,ع) مراسمات ویژه ای همچون سرود خوانی و مراسم نمادین حمل تابوت انجام می شود. یا در ماه مبارک رمضان شهر مشهد و بخصوص حرم امام رضا(ع) حال و هوای خاصی پیدا می کند. هر سال در ماه مبارک رمضان حرم امام رضا میزبان 13 هزار از مردم بی بضاعت برای مراسم افطار است. از دیگر مناسبت های مذهبی که در مشهد و حرم مطهر امام رضا مراسمات ویژه ای برگزار می شود می توان به ایام محرم و روز تاسوعا و عاشورا اشاره کرد که در این ایام افراد زیادی به مشهد سفر می کنند. از آنجایی که از نظر بسیاری از مسافران بهترین زمان سفر به مشهد در مناسبت های خاص مذهبی است توجه داشته باشید که برای خرید بلیط هواپیما مشهد و رزرو اقامتگاه سریعتر اقدام کنید چرا که هر چه به این مناسبت ها نزدیک تر می شویم هزینه بلیط هواپیما و هتل افزایش پیدا می کند. برای خرید بلیط ارزان هواپیما مشهد می توانید به سایت چمدون مراجعه کنید.