سفر به اولین شهر خشتی جهان برای گردشگران خارجی و داخلی در هر زمانی جذابیت خاص خودش را دارد. شما با هر سلیقه ای که باشید سفر به شهر تاریخی یزد با وجود جاذبه های فراوان تاریخی و طبیعی و صمیمیت محیط و مردم، لبخند رضایت بر لبتان خواهد نشاند. حتی اگر اهل تجربه غذاهای جدید و خوراکی های خوش طعم هستید و میخواهید تفریحات متنوع را در سفر تجربه کنید، سفر به یزد شما را راضی خواهد کرد. در هر فصل از سال، یزد می تواند یکی از بهترین گزینه های سفر داخلی برای شما باشد. اما برای تعیین بهترین زمان سفر به یزد بهتر است عوامل مختلف و تعیین کننده در سفر به یزد را بررسی کنیم و بعد با توجه به شرایط موجود و اولویت هایمان این زمان را تعیین کنیم تا بیشترین لذت را از سفر ببریم.

آب و هوا

اینکه چه فصلی از سال برای سفر به یزد بهتر است و به عنوان بهترین زمان سفر به یزد است شناخته می شود به شما بستگی دارد که چه فصلی با چه آب و هوایی برایتان دلپذیرتر است. همانطور که می دانید شهر یزد در منطقه کویری کشور قرار گرفته است و از گرمترین شهرهای کشور محسوب می شود. بنابراین اگر از گرمای طاقت فرسا فراری هستید سفر به یزد در تابستان را فراموش کنید. چرا که در فصل تابستان بخصوص از اوایل تیر تا مرداد ماه متوسط دمای شهر یزد 30 درجه است و گاهی اوقات تا 40 درجه سانتیگراد هم می رسد. همانقدر که گرمای شهر کویری یزد در فصل تابستان طاقت فرسا است، تحمل سرمای زمستان نیز در این شهر دشوار است به خصوص برای کسانی که به قصد بازدید از کویرهای یزد به این شهر سفر می کنند. پس به طور کلی فصل تابستان و زمستان به علت گرما و سرمای طاقت فرسا در یزد زمان مناسبی برای سفر به این شهر نیست.


فصل پاییز به نسبت تابستان و زمستان با وجود سرد و خشک بودن، هوایی متعادل تر از تابستان و زمستان دارد و میتواند فصل مناسبی برای سفر به یزد باشد. حتی فصل پاییز به عنوان بهترین فصل برای سفر به کویرهای یزد شناخته می شود.


اما بسیاری معتقدند بهترین زمان سفر به یزد از اوایل اسفند تا اردیبهشت ماه است. چرا که در این فصل آب و هوای یزد بسیار معتدل و دل انگیز است و میتواند سفری خاطره انگیز برایتان رقم بزند.

هزینه سفر

هزینه سفر به هر مقصدی ارتباط مستقیم با حجم مسافر ورودی به آن دارد . یعنی هر چقدر تعداد مسافر ورودی به شهر یزد بیشتر باشد هزینه مربوط به رفت و آمد، اقامتگاه، خوراک، خرید و ... نیز بیشتر می شود بنابراین ارزانترین زمان سفر به یزد زمانیست که تعداد مسافر کمتری در این شهر باشند. فصل پاییز و زمستان همانطور که قبل از این گفتیم به خاطر شرایط آب و هوایی نه چندان مناسب استقبال مسافران از یزد کمتر است و به همین خاطر هزینه های سفر کاهش پیدا می کند و بالعکس فصل بهار و تعطیلات نوروز ایام پیک سفر به شهر یزد است. بنابراین اگر هزینه سفر در تعیین بهترین زمان سفر به یزد برایتان در اولویت است ایامی بجز ایام پیک سال را برای سفر به یزد انتخاب کنید تا هزینه های سفرتان به این شهر کاهش پیدا کند.

رویدادها

ممکن است هدف شما از سفر به یزد شرکت در رویدادهای مهم باشد یا قصد داشته باشید در کنار بازدید از این شهر در رویدادها و جشنواره های آن شرکت کنید. در این صورت زمان برگزاری این رویدادها بهترین زمان سفر به یزد برای شما خواهد بود. یکی از رویدادهای مهم در شهر یزد سالگرد ثبت جهانی این شهر است که در تیرماه برگزار می شود و چند روز ادامه دارد. از دیگر رویدادهای مهمی که مسافران زیادی راه به سمت یزد می کشاند می توان به ایام محرم و مراسم نخل گردانی اشاره کرد که برای گردشگران داخلی و خارجی بسیار جذاب است. هم جنین به دلیل سکونت زرتشتیان در این شهر و زیارتگاه های مهم زرتشتی زمان برگزاری مراسمات مهم زرتشتیان مانند جشن سده در 10 بهمن ماه نیز بهترین زمان برای سفر به یزد محسوب می شود.