با تغییرات پی در پی در روند زندگی انسان و رونق گرفتن کسب و کارهای الکترونیکی اعتماد مردم به خرید اینترنتی بیشتر شد .خدمات آنلاین سفر و گردشگری نیز با توجه به نیاز مردم توسعه چشمگیری در سالهای اخیر داشته است. در گذشته برای گرفتن بلیط هواپیما باید با مراجعه به آژانس ها از بین تعداد محدودی از پروازها یکی را انتخاب می کردید و علاوه بر زمان، گزینه های بسیار محدودی در اختیار شما بود اما با آنلاین شدن فرآیند خرید بلیط هواپیما و روی کار آمدن کسب و کارهای مختلف در این حوزه علاوه بر صرفه جویی در زمان، شما می توانید تعداد زیادی از پروازهای موجود در خطوط هوایی مختلف را با قیمت و سایر جزییات مشاهده کنید و دستتان برای انتخاب باز است و با مشاهده و مقایسه بلیط ها می توانید بهترین تصمیم را برای خرید آنلاین بلیط هواپیما بگیرید. اما مسئله ای که در اینجا وجود دارد این است که با توجه به تعداد بالای سایت های فروش بلیط هواپیما ممکن است دچار سردرگمی شوید. ما در ادامه قصد داریم با معرفی تعدادی از سایت های خرید آنلاین بلیط هواپیما و بازگو کردن ویژگی و تمایز هر کدام انتخاب را به شما واگذار کنیم تا با توجه به نیاز و اولویت های خود یکی از آنها را برای خرید بلیط هواپیما انتخاب کنید. آنچه هر کدام از این سایت ها را از دیگری مجزا می کند نوآوری و خلاقیتی است که در ارائه هرچه بهتر خدمات به مسافران به کار برده شده است و آگاهی از آن مسافر را مجاب به مقایسه و انتخاب می کند.

علی بابا

علی باباعلی بابا یکی از سایت های خرید آنلاین بلیط هواپیما است که از سال 1393 شروع به کار کرد. این سایت با فروش بلیط هواپیما در مسیر داخلی و خارجی و با پشتیبانی ۲۴ ساعته خود توانسته سهم قابل توجهی از فروش آنلاین بلیط هواپیما در داخل کشور را به خود اختصاص دهد. شما با مراجعه به این سایت و یا نصب اپلیکیشن علی بابا و انتخاب مبدا و مقصد سفر و تاریخ مد نظر خود میتوانید لیستی از پرواز های موجود را مشاهده و اقدام به خریداری بلیط هواپیما کنید.

چمدون

چمدونچمدون نیز یک سامانه فروش بلیط هواپیما داخلی و رزرو هتل به صورت آنلاین است که از سال 1397 شروع به فعالیت کرد. این سایت با هدف خدمت رسانی به کاربران در جهت خرید آنلاین بلیط هواپیما در مسیرهای داخلی ایجاد شد اما با رویکردی جدید نسبت به سایر رقبا که در ادامه بیشتر به این تفاوت می پردازیم .

پیش بینی قیمت

چمدون برای اولین بار در بین کسب و کارهای فروش آنلاین بلیط هواپیما در ایران پیش بینی قیمت بلیط هواپیما را ارائه کرد. به این صورت که شما پس از انتخاب مبدا و مقصد و تاریخ مد نظر خود لیستی از پروازهای موجود را مشاهده می کنید و در اینجا سایت چمدون با کمک هوش مصنوعی به شما خواهد گفت که الان زمان مناسبی برای خرید بلیط هست یا در روزهای آتی قیمت پایین تر می آید و بهتر است چند روزی برای خرید بلیط صبر کنید.

پیگیری قیمت

پیگیری قیمت در سایت چمدون به این صورت است که شما همان فرآیند انتخاب مبدا و مقصد و تاریخ مد نظر خود را طی کرده و پس از مشاهده لیست پروازها چنانچه احساس کنید قیمت های موجود با قیمت مد نظر شما فاصله دارد با انتخاب گزینه پیگیری قیمت میتوانید قیمت مد نظر خود را به چمدون اعلام کنید تا زمانی که قیمت بلیط در مسیر مورد نظر به قیمت انتخابی شما رسید به شما اطلاع داده شود.

رزرو اتوماتیک

اما وجه تمایز اصلی چمدون از دیگر رقبای خود چه در داخل کشور و چه خارج، گزینه رزرو اتوماتیک است. همانند پیش بینی قیمت و پیگیری قیمت ، رزرو اتوماتیک نیز برای اولین بار توسط چمدون اجرا شد و در حال حاضر سایت دیگری موفق به اجرای آن نشده است. این امکان برای همیشه شما را از ترس از دست دادن بلیط ارزان قیمت راحت می کند. با گزینه رزرو اتوماتیک در واقع شما پس از مشخص کردن قیمت مد نظر خود، وظیفه خرید بلیط با قیمت مدنظرتان را به چمدون می سپارید و چمدون پس از رسیدن قیمت بلیط به قیمت انتخابی شما به صورت اتوماتیک آن بلیط را برای شما رزرو خواهد کرد پس دیگر نگرانی بابت از دست دادن بلیط نخواهید داشت. فرض کنید قیمت بلیط هواپیما تهران مشهد برای 10 روز دیگر در حال حاضر 400هزار تومان است و چمدون پیش بینی میکند در روزهای آینده قیمت کمتر خواهد شد. شما با گزینه رزرو اتوماتیک درخواست میکنید که هرگاه قیمت به 300هزار تومان رسید بلیط برای شما رزرو شود. چمدون قیمت ها را لحظه به لحظه مشاهده کرده و به محض رسیدن به این قیمت یا کمتر بلیط به شکل اتوماتیک برای شما خریداری می شود.

فلایتیو

فلایتیوفلایتیو یکی دیگر از سایت های فروش اینترنتی بلیت است که از بهمن ماه سال ۱۳۹۴ فعالیت خود را آغاز کرد. با وجود داشتن امکاناتی مانند رزرو هتل و فروش بلیط قطار تمرکز اصلی فلایتیو بر فروش آنلاین بلیط هواپیما داخلی و خارجی است که سعی داشته با فروش آنلاین بلیط هواپیما سیستمی و چارتری و قرارداد با تمامی ایرلاین های داخلی و خارجی بخشی از بازار فروش آنلاین بلیط هواپیما را به خود اختصاص دهد.

الی گشت

الی گشتالی گشت یکی دیگر از آژانس های هواپیمایی با سابقه در ایران است که از سال ۱۳۷۹ شروع به ارائه خدمات مختلف در حوزه گردشگری کرده است‌. در سایت الی گشت شما از امکاناتی همچون خرید اینترنتی بلیط هواپیمای داخلی و خارجی،خرید بلیط قطار، اتوبوس، تور مسافرتی و رزرو هتل برخوردار هستید و در کنار آن مطالب مفیدی در حوزه های مختلف گردشگری را می توانید در مجله الی گشت بخوانید. در بحث فروش آنلاین بلیط هواپیما‏ نیزاین سایت عملکرد قابل قبولی داشته است و با پوشش پروازهای سیستمی و چارتری و مسیرهای داخلی و خارجی توانسته اعتماد مشتریان خود را جلب کند.

مستر بلیط

مستربلیطیکی دیگر از سامانه های خرید بلیط آنلاین مستر بلیط است. مستر بلیط در واقع زیرمجموعه شرکت خدمات مسافرت هوایی جهانگردی عتیق گشت است که از سال ۱۳۹۴ شروع به فعالیت کرد و همانطور که از نامش پیداست تمرکز اصلی خود را بر فروش آنلاین بلیط هواپیما و قطار و اتوبوس قرار داده است.در بخش فروش آنلاین بلیط هواپیما شما می توانید با مراجعه به سایت و یا اپلیکیشن مستر بلیط، بلیط خود را در مسیر مورد نظر خریداری نمایید و چنانچه در مسیر مورد نظر شما پرواز مستقیم وجود نداشته باشد مستر بلیط پیشنهاد سفر غیر مستقیم یا ترکیبی را به شما می دهد.

قاصدک24

قاصدک24قاصدک ۲۴ نیز یکی دیگر از سایت های فروش اینترنتی بلیط است که با ارائه خدماتی همچون فروش بلیط هواپیما، قطار و بیمه مسافرتی به مسافران خدمت رسانی می کند. قاصدک ۲۴ سعی می کند بلیط های ارزان قیمت چارتری را معرفی کند و از این طریق سهم خود را در بازار فروش آنلاین بلیط هواپیما بیشتر کند.

سامتیک

سامتیکسامتیک سامانه خرید اینترنتی بلیط هواپیما به عنوان زیرمجموعه‌ای از شرکت خدمات مسافرت هوایی ساعی تهران از پاییز سال 94 فعالیت خود را آغاز کرد. این شرکت تلاش کرده تا با به کارگیری تکنولوژی، اطلاعات پرواز خطوط هوایی ایران را جمع آوری کند و با توجه به نیاز کاربران، خرید آنلاین بلیط هواپیما به صورت سیستمی و چارتری را در اختیار آنها قرار دهد تا مانند دیگر رقبای خود بتواند سهمی در بازار فروش آنلاین بلیط هواپیما داشته باشد.

سفرمی

سفرمیسفرمی یکی دیگر از سایت های رزرو آنلاین بلیط هواپیما است. این سایت زیر مجموعه هلدینگ طاها پرواز آسمان است که به طور رسمی از سال 1394 راه‌اندازی شده است. در واقع سفرمی یک موتور جستجو و رزرو بلیط هواپیما است که امکان رزرو بلیط هواپیما را به سادگی برای مسافران و گردشگران فراهم کرده است .


جرول مقایسههمانطور که در جدول می بینید تمامی این سایت ها در فروش بلیط داخلی و استرداد آنلاین و پشتیبانی 24 ساعته مشترک هستند و چیزی که آنها را از هم مجزا کرده مربوط به گزینه های پیش بینی قیمت، پیگیری قیمت و رزرو اتوماتیک است .

با توجه به رشد سریع سایت های فروش بلیط هواپیما حوزه گردشگری در کنار حفظ استاندارد های لازم نیازمند خلاقیت و نوآوری است. بنابراین چیزی که کسب و کارهای موجود در این بخش را از هم متمایز می کند علاوه بر کیفیت ، مشتری مداری و خلاقیت است تا شما بتوانید ایمن، با کیفیت و به صرفه سفر کنید.