تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که فلسفه سوغاتی آوردن چیست؟ چرا کسانی که به سفر می روند باید با خود سوغاتی بیاورند؟
البته که بایدی در کار نیست و این رسمی است که بجا آوردنش زیبا و نیاوردنش چندان دردسر ساز نیست. سوغاتی آوردن در واقع به این معناست که ما دوست داشتیم عزیزانمان در سفر همراه ما باشند اما از آنجایی که این فرصت مهیا نشد از جایی که به آن سفر کردیم هدیه ی کوچکی تهیه می کنیم تا نشان دهیم که با وجود فاصله ی زیاد ، یادشان در ذهنمان زنده بوده است یا مثلا اهل تک خوری نبودیم:) از پذیرش این موضوع که بگذریم می رسیم به اینکه اصلا سوغات شهری که به آن سفر کرده ایم چیست و از کجا می توانیم بهترین نوع آن سوغات را تهیه کنیم. ما در این مطلب قصد داریم شما را با سوغات مهم شهرهای مختلف ایران آشنا کنیم و به شما بگوییم هر یک از آنها را از کجا تهیه کنید.

تبریز

شهر تبریز جزو شهرهایی است که هیچکس دسته خالی از آن بیرون نخواهد آمد. قطعا شما هم نه طاقت مقاومت در برابر خوراکی های خوشمزه این شهر را دارید و نه صنایع دستی منحصر به فرد آن. نمونه از سوغاتی های تبریز: نوقا، قرابیه، باقلوا، اریس، باسلوق، شکلات تسبیحی، پنیر لیقوان، قالی، تابلو فرش و کفش چرم هستند که در سفر به این شهر می توانید آن ها را به عنوان سوغاتی خریداری کنید.

قرابیه: کافه قنادی رکسقرابیه تبریزهمانطور که میدانید قرابیه یکی از شیرینی های اصیل و البته گران قیمت شهر تبریز است که جایگاه ویژه‌ای بین خانواده های تبریزی دارد و برای پذیرایی از مهمانان ویژه از قرابیه استفاده می کنند. انواع مختلفی از قرابیه در تبریز وجود دارد که اصلی ترین آن قرابیه پسته ای است. اگر میخواهید این شیرینی خوشمزه تبریزی را خریداری کنید ما به شما قنادی رکس را معرفی می کنیم. این قنادی یکی از قدیمی ترین و در عین حال مدرن ترین کافه قنادی های تبریز است که سه شعبه دارد.
شعبه اول: خیابان امام روبروی ارک
شعبه دوم: بزرگراه پاسداران. مجتمع تجاری لاله پارک
شعبه سوم: فرودگاه بین المللی تبریز

باقلوا: باقلوا لذت سنترباقلوابه تبریز سفر کنید و باقلوا که اصلی ترین سوغاتی تبریز است را نخرید؟ اصلا امکان ندارد. باقلوایی که از تبریز خریداری می کنید عطر و طعمش با تمام باقلواهایی ‌که تا امروز خوردید متفاوت است. یکی از بهترین مکان هایی که می توانید در آنجا هم باقلوا بخورید و هم خریداری کنید باقلوا لذت سنتر تبریز است. به خیابان ولیعصر فلکه بزرگ که بروید کنار داروخانه نژاد امین، کافه باقلوای لذت سنتر را مشاهده خواهید کرد. راستی جای ما را هم خالی کنید:)

اصفهان

از نظر ما اصفهان به اندازه نصف جهان خوراکی و صنایع دستی برای سوغاتی گرفتن دارد. پس حواستان باشد که قبل از سفر کارتتان پر است و بعد از سفر چمدانتان. شهر اصفهان آنقدر خوراکی های متنوع مثل گز و پولکی و نبات و عسل و صنایع دستی مختلف مثل مینا کاری، قلم کاری، پارچه های زربافت و … دارد که احتمالا هر چقدر هم که خرید کنید باز کم است.

گز: فروشگاه گز کرمانیگز اصفهانمعروف ترین سوغاتی اصفهان است که خود اصفهانی ها نیز در پذیرایی از مهمان از آن استفاده می کنند. اما محبوبیت گز فراتر از اینهاست و این خوراکی خوشمزه مورد علاقه گردشگران خارجی نیز هست. اغلب آن‌ها وقتی برای اولین بار این سوغاتی خوشمزه اصفهان را امتحان می کنند لبخند رضایت بر لبشان می نشیند. گز کرمانی یکی از فروشگاه های قدیمی گز فروشی در اصفهان است که بیش از صد سال است در این حوزه فعالیت می کند پس خیالتان بابت کیفیت راحت باشد. شعبه مرکزی این فروشگاه در چهارراه تختی، خیابان عبدالرزاق است اما در فرودگاه اصفهان و مجتمع تجاری مترو پل، سی و سه پل نیز شعبه دارد که شما می توانید از هر کدام از این شعب سوغاتی خریداری کنید.

میناکاری: میدان نقش جهانمیناکاری اصفهانگل سرسبد هنرهای اصفهان و همچنین سوغات اصفهان میناکاری است. ظروف میناکاری اغلب زمینه آبی و سفید رنگ دارند. این هنر به حدود پنج هزار سال پیش برمی‌گردد و بسیار جذاب است تا این ظروف را به عنوان یادگار یا سوغاتی خریداری کنید. شما می توانید ظروف زیبای میناکاری را از فروشگاه های صنایع دستی میدان نقش جهان بخرید.

شیراز

رسیدیم به شهر گل و بلبل که احتمالا نامش هم تداعی کننده خوراکی های خوشمزه ای است که می توانید در مدت سفرتان در آن‌جا امتحان کنید. در سفر به شیراز هم غذای روحتان تامین است ،هم جسم و از این نظر دستتان برای انتخاب سوغاتی باز است. از عرقیات و لیمو گرفته تا مسقطی، یوخه، فالوده و حلوا همگی جزو گزینه های شما برای خرید سوغاتی محسوب می شوند.

بهار نارنج: سه راه احمدی شیرازبهارنارنجمحال است وصف بوی بهار نارنج در اردیبهشت ماه شیراز به گوشتان نخورده باشد. بهار نارنج یکی از بهترین سوغاتی هایی است که از شیراز می توانید خریداری کنید. شربت بهارنارنج یا گل خشک شده آن طعم و عطر بی نظیر و فواید زیادی دارد. برای خرید بهار نارنج توصیه می کنیم به سه راه احمدی بروید و از مغازه های موجود در این مکان بهارنارنج تهیه کنید.

مسقطی: چهارسوق بازار وکیلمسقطیمسقطی معروف ترین شیرینی شیراز است که هم بصورت جداگانه و هم در کنار یوخه میل می شود و طعم بسیار لذیذی دارد. مسقطی انواع مختلفی دارد که مسقطی لارستان از معروف ترین آنهاست. اگر قصد خرید این سوغاتی خوشمزه شیراز را دارید به چهارسوق بازار وکیل بروید. از قنادی های این مکان می توانید خوشمزه ترین مسقطی و یوخه های شیراز را بخرید و نوش جان کنید.

مشهد

مشهد جزو آن دسته از شهرهایی است که امکان ندارد دست خالی از سفر برگردید. به اندازه تعداد موی سرتان گزینه برای سوغاتی خریدن دارید و عملا بهانه ای برای انجام ندادن این کار ندارید:) زعفران،نبات، خشکبار، زرشک، جیلی بیلی، عطر، فیروزه،فرش، مهر و تسبیح تنها تعدادی از سوغاتی های مشهد است.

زعفران: زعفران سحرخیززعفران مشهدزعفران که به طلای سرخ ایران معروف است یکی از مهمترین سوغاتی های مشهد است. زعفران بر اساس میزان رنگ‌دهی به چهار نوع: دسته، پوشال، سرگل و نگینی تقسیم می شود که زعفران نگینی، گران‌ترین نوع آن است و بیشترین میزان رنگ‌دهی را دارد. برای خرید زعفران مکان های مختلفی در مشهد وجود دارد مثلا می‌توانید به نمایندگی زعفران سحرخیز در خیابان احمدآباد مشهد بروید.

فیروزه: مرکز خرید فیروزهفیروزه مشهدفیروزه از دیگر سوغاتی های مشهد است که از زمان های دور به عنوان جواهر به کار می رفته است. یکی از بهترین هدیه‌هایی که می‌توانید به عنوان سوغات از شهر مشهد خریداری کنید، سنگ فیروزه است که هم به صورت سنگ تنها، و هم به عنوان انگشتر، گردنبند، گوشواره، دستبند و حتی تسبیح فروخته می شود. یکی از مکان های مناسب برای خرید فیروزه در مشهد مرکز خرید فیروزه است که هم تنوع و هم قیمت مناسبی دارد.

یزد

به شهر شیرینی ایران خوش آمدید. یزد از آن شهرهایی است که مسافران یکدفعه به خود می آیند و می بینند چمدانشان پر از شیرینی است. قطاب، باقلوا، پشمک، کیک یزدی، حلوا ارده، نقل، حاج بادومی، نان پنجره ای، سوهان، لوز نمونه ای از شیرینی های خوشمزه یزد است. البته در کنار این همه خوراکی خوشمزه از صنایع دستی یزد مثل : ترمه، دارایی بافی، شعر بافی و زیلو غافل نشوید.

قطاب: شیرینی حاج خلیفه علی رهبرقطابیکی از مهمترین سوغاتی ها و شیرینی های خوشمزه یزد است که پخت آن از زمان قاجار متداول بوده است‌. این شیرینی نه تنها در ایران بلکه در خارج از ایران نیز محبوبیت زیادی دارد و پخت و صادرات آن یکی از راه های امرار معاش مردم یزد محسوب می شود. معروف ترین قطاب یزد در شیرینی پزی حاج خلیفه علی رهبر به فروش می رسد. یک شعبه آن در میدان امیرچخماق یزد و دیگری در بلوار جمهوری، جنب امامزاده سید جعفر محمد است. اگر به این دو شعبه دسترسی داشتید که چه بهتر اما از آنجایی که ممکن است این دو شعبه بخاطر نزدیکی به هتل های یزد کمی شلوغ باشد می توانید به شعبه صفاییه بروید معمولا این شعبه به نسبت دو شعبه دیگر خلوت تر است.

ترمه: ترمه حسینیترمه یزدترمه یکی از صنایع دستی یزد است که به عنوان سوغاتی محبوبیت زیادی بین مسافران دارد. در یزد برای ترمه بافی از ابریشم و پشم مرغوب استفاده می کنند. چند نوع از بهترین نقش های ترمه بافی در یزد شامل: بته جقه ای، شاه عباسی، بته خرقه، شاه گوزنی می شوند. از پارچه ترمه می توانید به عنوان رومیزی، روتختی، جانمازی، پرده و شال و حتی کیف و کفش هم استفاده کنید. برای گرفتن ترمه خوب در یزد به خیابان امام خمینی و فروشگاه ترمه حسینی یزد بروید.

کرمانشاه

در کرمانشاه نیز سوغات متنوعی وجود دارد که از ذوق و هنر این خطه نشات می گیرد. نمونه ای از این سوغات شامل: نان برنجی، کاک، نان خرمایی، روغن حیوانی، گلیم و گیوه می شود که می توانید برای دوستان و آشنایان خود به عنوان یادگار خریداری کنید. پس دست خالی از سفر به این استان زیبا باز نخواهید گشت.

نان برنجی: سوغات‌سرای نصرالله نورینان برنجیاین شیرینی لذیذ که جزو معروف ترین سوغاتی های کرمانشاه است قدمتی 150 ساله دارد. نان برنجی در دو نوع ساده و زعفرانی تهیه می شود و یکی از محبوب ترین شیرینی ها بین گردشگران به شمار می رود. ممکن است دیگر شهرها نیز نان برنجی داشته باشند اما شیرینی نان برنجی در کرمانشاه چیز دیگری است. برای خرید نان برنجی مکان های مختلفی وجود دارد اما یکی از فروشگاه های خوشنام سوغات سرای نصرالله نوری در بلوار طاق بستان است.

گیوه: بازار سنتی کرمانشاهگیوهگیوه معروف ترین صنایع دستی استان کرمانشاه است که اتفاقا این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است. این پاپوش راحت یکی از بهترین گزینه ها برای تابستان است چرا که هم سبک و راحت است هم پا در آن بو نمی گیرد. امروزه گیوه ها طرح ها و نقش های متنوعی دارند و انواع سلیقه ها را پوشش می دهند. پس اگر می خواهید گیوه اصیل کرمانشاهی را به عنوان سوغات یا یادگار برای خودتان تهیه کنید سری به تاریکه بازار کرمانشاه یا همان بازار سنتی بزنید.

کرمان

سوغات کرمان از انواع خوراکی مثل زیره، کلمپه، کماچ، قطاب، قاووت، فالوده گرفته تا صنایع دستی، داروهای گیاهی و محصولات کشاورزی مانند مرکبات، هیچ مسافر و گردشگری را از این شهر زیبای کویری دست خالی بازنمی‌گرداند. پس نگران خرید سوغاتی در کرمان نباشید.

زیره: شهرستان بافتtextضرب المثل زیره به کرمان بردن به خوبی نشانگر معروف ترین سوغاتی این استان است اما شما قرار است زیره از کرمان بیاورید. بهترین زمان برای خرید زیره کرمان فصل بهار است و‌عده ای عقیده دارند که زیره درجه یک کرمان را باید از شهرستان بافت خریداری کرد.

کلمپه: شیرینی نعمت الهیکلمپهکلمپه معروف‌ترین شیرینی‌ کرمان است که به عنوان سوغات خوراکی نیز بسیار طرفدار دارد. این شیرینی ظاهری شبیه به کلوچه دارد و از خرما، گردوی چرخ‌شده، پسته، کنجد، زعفران، روغن حیوانی، هل، گلاب و دارچین تهیه می شود.شما می توانید این شیرینی خوشمزه را از شیرینی نعمت اللهی در بلوار خواجوی کرمانی تهیه کنید.