skip to Main Content

معرفی ۱۰ مکان جذاب در ایران برای عکاسی

مکان های جذاب برای عکاسی

ما با ثبت خاطرات بزرگ شده ایم. از وقتی سعی کردیم خاطره هایمان را در دفتر خاطرات ثبت کنیم تا وقتی دوربین عکاسی آمد و خاطرات به صورت تصویری ثبت شد. خوبی ثبت خاطر به صورت تصویری این است که با هر بار نگاه کردنش حس و حال آن لحظه برای ما تداعی می شود. هنوز هم وقتی به جایی سفر می کنیم که منظره قشنگی دارد یا حالمان خوب است دوست داریم آن صحنه را ثبت کنیم شاید میدانیم که روزی به یادآوری این حال خوب نیاز داریم. عکاسی کردن در سفر جدای از اینکه یک شغل است یک تفریح مورد علاقه برای بیشتر افراد نیز محسوب می شود. فرقی ندارد چقدر تخصص در عکاسی داشته باشیم ما فقط می خواهیم به نحوی زیبایی و حال واقعی لحظه هایمان در سفر را ثبت کنیم. ما در این مطلب سعی داریم جاهایی را به شما معرفی کنیم که هم برای عکاسی حرفه ای مناسب است هم برای کسانی که تنها برای ثبت خاطره عکس می گیرند. پس با ما همراه باشید.

قلعه سریزد

قلعه سریزد

انتخاب بهترین مکان برای عکاسی در یزد هم آسان است هم سخت. چرا که گوشه گوشه این شهر تاریخی پر از زیبایی است. از کوچه های کاه گلی که صدای زنگ دوچرخه از دیوارهایش شنیده می شود تا جاهای دیدنی مثل: میدان امیرچخماق، بادگیرها، بافت تاریخی، مسجد جامع و زندان اسکندر. اما اگر دنبال مکانی متفاوت برای عکاسی در یزد هستید پیشنهاد ما قلعه سریزد است.
این قلعه یکی از قدیمی ترین و بزرگترین صندوق امانات بانکی در ایران و جهان بوده است که قدمت آن به دوره ساسانیان می رسد. این بنا ۴۶۸ غرفه داشته که برای ذخیره سازی غلات، جواهرات و مواد غذایی استفاده می شده است. فضای کاهگلی آن در کنار دیوار های بلند و ابزاری که از آن دوران به جا مانده فضایی متفاوت برای عکاسی ایجاده کرده است که بدون شک مورد رضایتتان واقع می شود. در کنار این قلعه می توانید در یکی از کافه های یزد که اغلب در پشت بام است عکاسی کنید. جایی که رنگ آبی آسمان با رنگ کاهگلی و منظره بادگیرها ترکیب می شود و حیرت زده تان می کند.

درک

درک

برای عکاسی در منظره های طبیعی گزینه های زیادی دارید؛ جنگل های شمال کشور، سواحل جنوب، کویرهای استان های مرکزی، دریاچه ها‌و آبشار های فراوان اما در یک گوشه از این کشور منظره ای متفاوت انتظارتان را می کشد. جایی که در آن کویر به دریا می رسد و منظره ای خارق العاده را ایجاد می کند. شهرستان درک در استان سیستان و بلوچستان جایی است که می توانید زیباترین و متفاوت ترین منظره طبیعی را ببینید و عکاسی کنید. علاوه بر روز، در شب هم چیزی از زیبایی این مکان کم نمی شود و تماشای آسمان پرستاره حال و هوای خاصی به چشمان شما و دوربینتان می دهد.

خانه طباطبایی ها

خانه طباطبایی ها

شهر کاشان بناهای تاریخی زیادی دارد که هر کدام زیبایی خاصی برای عکاسی دارد اما یکی از آثاری که امروز برای عکاسی در این شهر مورد استقبال قرار میگیرد خانه های تاریخی است. یکی از این خانه ها که به بهشت خانه های تاریخی ایران شهرت دارد خانه طباطبایی ها است. این بنا ترکیب بی نظیری از هنر و معماری دوره قاجار است که ترکیب طراحی ها، نقاشی ها و گچ بری های فوق العاده در کنار پنجره هایی با شیشه های رنگی فضای فوق العاده ای برای عکاسی فراهم کرده است.

دشت کالپوش

دشت کالپوش

اگر شما هم مثل ما طرفدار عکسهایی با منظره دشت های پوشیده از گل هستید دشت کالپوش یکی از بهترین گزینه ها برای عکاسی در بهار و تابستان است. در فصل بهار این دشت پر از شقایق های قرمز می شود و پس از آن از نیمه تابستان تا اواخر شهریور با گل های آفتابگردان به رنگ زرد در می آید. اگر برای رفتن عکس با منظره دشت شقایق یا آفتابگردان وسوسه شده اید باید به سمت شهر میامی شهرستان شاهرود در استان سمنان حرکت کنید.

اولسبلانگاه

مسیری پوشیده از درخت های سبز، زرد، نارنجی و قرمز را تصور کنید که با مه ملایم پوشیده شده هر چه در این مسیر پیش می روید هوا خنک تر می شود و مه را زیر پا می گذارید. به تپه های سبز می رسید که کلبه های چوبی در آن جا خوش کرده اند و گله گوسفندان هم در آن مشغول چرا هستند درست شبیه به مناظر کشور سوئیس. اما این روایت کوچکی از زیبایی های ییلاقات اولسبلنگاه در شمال کشور است که فضایی فوق العاده برای عکاسی است. در هر فصل این منطقه زیبایی خاصی دارد اما پاییز آن رویایی است و به شما قول می دهیم اگر در این فصل به اولسبلنگاه سفر کنید تا سال ها وقتی به عکس هایتان نگاه می کنید چشمانتان از شادی برق بزند.

خانه سبز شیراز

خانه تاریخی حمیدی

خانه ای آجری با درهای چوبی و حیاطی سبز را تصور کنید که در میان حیاط آن حوض کوچکی قرار دارد و از دیوارهایش شاخ و برگ درختان آویزان است و بوی بهار نارنج در فضا پیچیده است. خانه تاریخی حمیدی یکی از زیباترین خانه های تاریخی شیراز است که فضای آن با آنچه از خانه های تاریخی در ذهنمان است متفاوت است. گویی خانه ای نه در دل تاریخ بلکه در دل جنگلی سبز روییده است. متاسفانه امکان بازدید از این مکان برای عموم وجود ندارد اما اگر قصد عکاسی در این مکان زیبا را دارید می توانید با مالک آن هماهنگی های لازم را انجام دهید.

ساحل بنود بوشهر

ساحل بنود

بدون شک تمامی سواحل جنوبی کشور زیبا هستند اما چیزی که ساحل بنود را برای عکاسی از دیگر سواحل متمایز می کند بکر بودن آن است. این ساحل حدود 1 ساعت با شهر عسلویه فاصله دارد و ویژگی خاص آن صخره ای بودن و داشتن غارهایی است که رو به دریا گشوده می شوند و منظره ای زیبا را خلق می کنند. این مکان زیبا محل فیلمبرداری فیلم محمد رسول الله نیز بوده است.

زیارتگاه خالد نبی

خالد نبی

هر آنچه در مورد فضا و راه رسیدن به زیارتگاه در ذهنتان نقش بسته است را فراموش کنید. منطقه ترکمن صحرا شبیه به تکه ای از بهشت روی زمین است که از دیدنش سیر نخواهید شد و بازدید از خالد نبی نیز هم زیارت است هم سیاحت پرا که راه رسیدن به آن رویایی است. ایستادن روی تپه ها و تماشای منظره نفستان را بند می آورد پس بدون شک عکاسی در این مکان هم لذت بخش خواهد بود. بهترین زمان برای عکاسی و سر به این منطقه فصل بهار است.

خانه داروغه مشهد

خانه داروغه

اگر در سفر به مشهد هوس عکس گرفتن در فضایی متفاوت را کردید خانه تاریخی داروغه را به شما پیشنهاد می کنیم. این خانه تاریخی با سبک معماری روسی خود را از دیگر خانه های تاریخی متمایز کرده است و همین وجه تمایز در عکس ها به چشم می آید. معماری و رنگ های به کار رفته در این فضا با ایوان هایی با ستون های مرتفع همگی روح و حس و حال خاصی به این فضا داده اند و قطعا شیفته آن خواهید شد.

بازار قزوین

بازار سعدالسلطنه قزوین

معمولا اسم عکاسی در بازار های سنتی که پیش می آید همه به یاد بازار تهران و تبریز می افتند. اما ما برایتان پیشنهاد متفاوتی داریم. بازار قزوین، از قدیمی‌ترین بازارهای ایران است که قدمت آن به حدود هزار سال پیش می‌رسد. زیباترین قسمت بازار قزوین که مناسب عکاسی است، سرای سعدالسلطنه نام دارد که به ثبت ملی هم رسیده است. کاشی‌کاری‌ها و معماری زیبای این بنا با سقف های قوسی شکل مرتفع هر بیننده‌ای را مبهوت خودش می‌کند.

**اما به عنوان پیشنهاد آخر اگر وقت و هزینه سفر به مکان های مختلف برای عکاسی را ندارید می توانید به پارک ایران کوچک در کرج مراجعه کنید و در کنار جاذبه های دیدنی هر شهر عکس بگیرید.**

سخن نهایی

باید این نکته را در نظر گرفت که همانقدر که فضا یا منظره در شکل گیری یک عکس خوب تاثیر گذار است هنر عکاسی نیز مهم است. چه بسا خیلی وقت ها این هنر عکاس بوده که دید بهتری نسبت به فضا داده است. پس عکس های شما در عین حال که یادگاری از لحظات خوب و دلچسب سفرتان است می تواند نقش مهمی در معرفی آن مکان ها و تشویق دیگران برای سفر به این مکان ها داشته باشد.

تیم تحریریه چمدون

مینویسیم تا بدانید.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top