skip to Main Content

تاریخچه کیش از گذشته تا امروز

تاریخچه جزیره کیش

پیدایش کیش

پیدایش جزیره کیش ناشی از یک پدیده زمین شناسی بوده است به این صورت که زمانی که صفحات قاره ها در حال حرکت و فشار آوردن به یکدیگر بودند، شبه جزیره عربستان همراه با قاره آفریقا نیز در حال حرکت بود که از آن جدا شد و به قاره آسیا پیوست. در اثر این فشار رشته کوه زاگرس در بخشی از فلات ایران شکل گرفت و جزیره کیش نیز پدید آمد. جزیره کیش از همان ابتدا بستر مناسبی برای مرجان ها و سایر آبزیان بود زیرا بر اثر پایین رفتن جزیره در عمق کمی از آب و نور زیاد این شرایط برای آبریان بوجود می آمد. از اصلی ترین دلایل انتخاب کیش به عنوان محل سکونت می توان به آب شیرین این منطقه که موجب سرسبزی و شرایط مناسب برای امرار معاش محسوب می شد اشاره کرد. این مزیت باعث شد عده ای این جزیره را برای سکونت انتخاب کنند و بدین گونه کیش شکل گرفت. در سال 325 قبل از میلاد دریانوردی به اسم نیارخوس از طرف اسکندر مامور شد تا اطلاعاتی در رابطه با سواحل دریای عمان و خلیج فارس به دست آورد. طبق گفته های نیارخوس جزیره کیش بوستان ها و نخلستان های زیادی داشته است.

دوران شکوفایی کیش

تاریخچه کیش

در زمان هخامنشیان جزیره کیش اهمیت بالایی داشت. در این دوره جزیره کیش به عنوان مرکز صید و تجارت مروارید در دریای پارس شناخته می شد. پس از اینکه سیراف به علت وقوع زلزله از رونق افتاد تورانشاه شروع به عمران و آبادانی کیش کرد و آن را به مرکز عمده بازرگانی تبدیل کرد. اهمیت جزیره کیش روز به روز بیشتر می شد تا اینکه در دوره اتابکان فارس والی خلیج فارس تصمیم گرفت در کیش سکونت کند و از آنجا بر تمامی جزایر خلیج فارس و عمان نظارت داشته باشد. اوج شکوفایی جزیره کیش در عصر سلجوقیان و غزنویان و مغول بوده است که در این دوره جزیره کیش مرکز بازرگانی خلیج فارس بوده است. بنا بر نوشته های مورخین در دوران مغول نام کیش با پیشوند دولتخانه ذکر می شده است که این نشان از اهمیت بالای جزیره کیش در این عصر داشته است. امروزه آثار به جا مانده از شهر باستانی حریره که در قسمت شمال جزیره کیش قرار گرفته است نیز از عظمت این جزیره حکایت می کند.

رکود کیش

در قرن شانزدهم همزمان با تحولات اقتصادی اروپا پرتغالی ها که از اهمیت کشور ما به عنوان راه ارتباطی شرق و غرب اطلاع داشتند، برای تسلط بر بازارهای تجاری ایران و عربستان و هند کشتی های خود را راهی اقیانوس هند کردند. آنها پس از اینکه مسقط و چندین جزیره دیگر را به آتش کشیدند در شهر هرمز توقف کردند و از امیر هرمز و کیش خواستند تا خود را تسلیم کند. امیر با درخواست آنها موافقت نکرد و پرتغالی ها نیز اقدام به تصرف هرمز و کیش کردند و اینجا بود که سرنوشت کیش دگرگون شد و وارد دوره رکود شد. پرتغالی ها تا زمان صفویه در کیش بودند و ویرانی های زیادی برجای گذاشتند تا اینکه شاه عباس اقدام به آزادسازی کیش از تصرف پرتغالی ها کرد. کیش پس از اقدام شاه عباس از تصرف پرتغالی ها درآمد اما از اهمیت و رونق آن کاسته شده بود و بندر عباس بجای کیش از اهمیت بالایی برخوردار شده بود. در این دوران جزیره کیش به جزیره ای متروک تبدیل شده بود که گاها دزدان دریایی نیز در آن جای می گرفتند. جزیره کیش تا زمان پهلوی چندین بار خرید و فروش شد تا اینکه دکتر منوچهر اقبال آن را از ورثه محمدرضا خان سطوت الممالک خریداری کرد.

کیش در مسیر توسعه

در سال 1349 هیات کارشناسی ایران و آمریکا وارد جزیره کیش شد و پس بازدید از این جزیره با توجه به موقعیت جغرافیایی و استراتژیک آن قرار شد به عنوان یک مرکز بین المللی توریستی مورد توجه قرار گیرد. همچنین با توجه به پتانسیل جزیره در جذب گردشگر سازمان عمران کیش به ثبت رسید و فعالیت خود را با الگو قرار دادن جزایر هاوایی و کرانه های جنوبی دریای مدیترانه با هزینه های زیاد شروع کرد. این طرح تا فاز دوم به اجرا درآمد اما با پیروزی انقلاب اسلامی روند فعالیت ها متوقف شد. در تیرماه سال 1368 جزیره کیش به عنوان منطقه کاملا آزاد تجاری ثبت شد و فعالیت های اقتصادی در جزیره رونق گرفت. با تاسیس سازمان منطقه آزاد کیش دوران توسعه کیش مجددا آغاز شد و این جزیره جانی تازه گرفت.
جزیره کیش در طول سالیان گذشته فراز و فرود های زیادی را به خود دیده است اما از دهه هفتاد به بعد به ثبات نسبی خوبی رسیده است و امروزه نیز یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری کشور محسوب می شود که همین استقبال زیاد گردشگران موجب سرمایه گذاری انبوه در بخش گردشگری جزیره شده است و این موضوع به رشد و توسعه اقتصادی جزیره کمک کرده است.

تیم تحریریه چمدون

مینویسیم تا بدانید.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

Back To Top