پیدایش کیش

پیدایش جزیره کیش ناشی از یک پدیده زمین شناسی بوده است به این صورت که زمانی که صفحات قاره ها در حال حرکت و فشار آوردن به یکدیگر بودند شبه جزیره عربستان همراه با قاره آفریقا در حال حرکت بود که از آن جدا شده و به قاره آسیا پیوست و در اثر این فشار رشته کوه زاگرس در بخشی از فلات ایران شکل گرفت و جزیره کیش نیز پدید آمد . جزیره کیش از همان ابتدا بستر مناسبی برای مرجان ها و سایر آبزیان بود زیرا بر اثر پایین رفتن جزیره در عمق کمی از آب و نور زیاد این شرایط برای آبریان بوجود می آمد .
از اصلی ترین دلایل انتخاب کیش به عنوان محل سکونت می توان به آب شیرین این منطقه که موجب سرسبزی و شرایط مناسب برای امرار معاش محسوب میشد اشاره کرد . این مزیت باعث شد عده ای این جزیره را برای سکونت انتخاب کنند و بدین گونه کیش شکل گرفت .
در سال 325 قبل از میلاد دریانوردی به اسم نیارخوس از طرف اسکندر مامور شد تا اطلاعاتی در رابطه با سواحل دریای عمان و خلیج فارس بدست آورد. طبق گفته های نیارخوس جزیره کیش بوستان ها و نخلستان های زیادی داشته است .

##دوران شکوفایی کیش

در زمان هخامنشیان جزیره کیش اهمیت بالایی داشت . در این دوره جزیره کیش به عنوان مرکز صید و تجارت مروارید در دریای پارس شناخته می شد .
پس از اینکه سیراف به علت وقوع زلزله از رونق افتاد تورانشاه شروع به عمران و آبادانی کیش کرد و آن را به مرکز عمده بازرگانی تبدیل کرد . اهمیت جزیره کیش روز به روز بیشتر می شد تا اینکه در دوره اتابکان فارس والی خلیج فارس تصمیم گرفت در کیش سکونت کند و از آنجا بر تمامی جزایر خلیج فارس و عمان نظارت داشته باشد .
اوج شکوفایی جزیره کیش در عصر سلجوقیان و غزنویان و مغول بوده است که در واقع جزیره کیش مرکز بازرگانی خلیج فارس بوده است .
بنا بر نوشته های مورخین در دوران مغول نام کیش با پیشوند دولتخانه ذکر می شده است که این نشان از اهمیت بالای جزیره کیش در این عصر داشته است .
امروزه آثار به جا مانده از شهر باستانی حریره که در قسمت شمال جزیره کیش قرار گرفته است نیز از عظمت این جزیره حکایت می کند .

##رکود کیش

در قرن شانزدهم همزمان با تحولات اقتصادی اروپا پرتغالی ها که از اهمیت کشور ما به عنوان راه ارتباطی شرق و غرب اطلاع داشتند ، برای تسلط بر بازارهای تجاری ایران و عربستان و هند کشتی های خود را راهی اقیانوس هند کردند . آنها پس از اینکه مسقط و چندین جزیره دیگر را به آتش کشیدند در شهر هرمز توقف کردند و از امیر هرمز و کیش خواستند تا خود را تسلیم کند . امیر با درخواست آنها موافقت نکرد و پرتغالی ها نیز اقدام به تصرف هرمز و کیش کردند و اینجا بود که سرنوشت کیش دگرگون شد و وارد دوره رکود شد . پرتغالی ها تا زمان صفویه در کیش بودند و ویرانی های زیادی برجای گذاشتند تا اینکه شاه عباس اقدام به آزادسازی کیش از تصرف پرتغالی ها کرد .
کیش پس از اقدام شاه عباس از تصرف پرتغالی ها درآمد اما از اهمیت و رونق آن کاسته شده بود و بندر عباس بجای کیش از اهمیت بالایی برخوردار شده بود . در این دوران جزیره کیش به جزیره ای متروک تبدیل شده بود که گاها دزدان دریایی نیز در آن جای می گرفتند . جزیره کیش تا زمان پهلوی چندین بار خرید و فروش شد تا اینکه دکتر منوچهر اقبال آن را از ورثه محمدرضا خان سطوت الممالک خریداری کرد .

##کیش در مسیر توسعه

در سال 1349 هیات کارشناسی ایران و آمریکا وارد جزیره کیش شد و پس بازدید از این جزیره با توجه به موقعیت جغرافیایی و استراتژیک آن قرار شد به عنوان یک مرکز بین المللی توریستی مورد توجه قرار گیرد . همچنین با توجه به پتانسیل جزیره در جذب گردشگر سازمان عمران کیش به ثبت رسید و فعالیت خود را با الگو قرار دادن جزایر هاوایی و کرانه های جنوبی دریای مدیترانه با هزینه های زیاد شروع شد . این طرح تا فاز دوم به اجرا درآمد اما با پیروزی انقلاب اسلامی روند فعالیت ها متوقف شد . در تیرماه سال 1368 جزیره کیش به عنوان منطقه کاملا آزاد تجاری ثبت شد و فعالیت های اقتصادی در جزیره رونق گرفت . با تاسیس سازمان منطقه آزاد کیش دوران توسعه کیش مجددا آغاز شد و این جزیره جانی تازه گرفت .
جزیره کیش در طول سالیان گذشته فراز و فرود های زیادی را به خود دیده است اما از دهه هفتاد به بعد به ثبات نسبی خوبی رسیده است و امروزه نیز یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری کشور محسوب می شود که همین استقبال زیاد گردشگران موجب سرمایه گذاری انبوه در بخش گردشگری جزیره شده است و این موضوع به رشد و توسعه اقتصادی جزیره کمک کرده است .