شما هم از ریتم یکنواخت زندگی خسته شده اید؟ این روزها که همه در حال بدو بدو برای رسیدن به اهداف و آرزوهایمان هستیم گاهی با خستگی مواجه می شویم که گویا هیچ استراحتی درمانش نمی کند این جاست که پی می بریم جای یک چیزی در زندگیمان خالی است. در واقع دل ما تفریح و هیجان می خواهد. جایی که برای چند ساعتی ما را همراه دوستان و خانواده یا حتی به تنهایی غرق در شور و هیجان کند. اما کجا؟
خوب است بدانید در گوشه و کنار ایران تفریحات هیجان انگیز زیادی وجود دارد که ممکن است شما از آنها بی اطلاع باشید. ما در ابن مطلب قصد داریم شما را با تعدادی از هیجان انگیزترین تفریحات در ایران آشنا کنیم تا آنها را در لیست برنامه آخر هفته یا سفرتان قرار دهید و شور و هیجان تازه ای به زندگی خود تزریق کنید. پس با ما همراه باشید.

تفریحات هوایی

جایروکوپترجایروکوپترجایروکوپتر یک وسیله پروازی بین هواپیما و هلیکوپتر است که تنها دو نفر گنجایش دارد. مسافر و خلبان. قرار است با تجربه این تفریح به جای جابجایی، لذت پرواز را درک کنید. پس اگر بالای ۱۰ سال سن دارید و وزنتان زیر ۱۲۰ کیلوگرم است می توانید این تفریح هیجان انگیز را در شهرهایی مثل تهران و کیش تجربه کنید. هزینه این تفریح با توجه به میزان زمانی که در هوا هستید متفاوت است ولی به طور کلی برای تجربه آن باید حدود ۳۵۰ هزار تومان هزینه کنید.

.

پاراگلایدرپاراگلایدرپاراگلایدر نیز جزو آن دسته تفریحاتی است که با وجود اقلیم مناسب در ایران طرفداران زیادی دارد و در بسیاری از شهرهای ایران همچون اصفهان،مشهد، تهران، تبریز، قشم، یزد، کیش همدان، قم، کرج و گرگان شانس امتحان کردن آن را دارید. پرواز با چتر بر فراز زمین حس و حال ویژه ای دارد که اگر شما هم خواهان تجربه کردن آن بصورت انفرادی هستید بهتر است ابتدا آموزش های لازم را ببینید و از تجهیزات ایمن و استاندارد استفاده کنید. اما اگر می خواهید همراه با خلبان این تفریح هیجان انگیز را تجربه کنید نیاز به آموزش و تجهیزات خاصی ندارید و با پرداخت هزینه برای مدت زمان مشخصی در آسمان به پرواز در می آیید. هزینه حدودی ۱۰ دقیقه پرواز با پاراگلایدر حدود ۲۵۰ هزار تومان است.

بالن سواریبالن سواریشما هم میل و اشتیاق به ماجراجویی و پرواز دارید؟ بالن سواری بهترین تفریح برای شماست. این تفریح رویایی که چندین سال است طرفداران خاص خودش را پیدا کرده است در نقاط مختلفی از کشور انجام می شود. ایستگاه بالن‌سواری آبسرد دماوند، ایستگاه بالن‌سواری مشکین‌شهر و ایستگاه بالن‌سواری گرگان از جمله این مناطق است. در حال حاضر این تفریح می تواند همراه با مناسبت های ویژه ای مثل ازدواج یا تولد شما با حضور مهمان هایتان در آسمان انجام شود که خب رویایی به نظر می رسد. هزینه تور ساده بالن سواری در آبسرد دماوند به ازای هر نفر ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. خدمات این تور شامل صبحانه، توضیحات، ۱ساعت بالن سواری، جشن پایان پرواز و بازگشت است و در مجموع نیم روز طول می کشد. تنها افراد بالای ۴ سال امکان سوار شدن بالن دارند. علاوه بر این شما می توانید روزهای خاص زندگیتان مثل تولد و یا عروسی را در بالن جشن بگیرید. تور عروسی در بالن به ازای هر نفر حدود 6 میلیون و 500 هزار تومان است که شامل فیلمبرداری نیز می شود و ظرفیت این تور 4 نفر است.

بانجی جامپینگبانجی جامپینگاگر به دنبال تفریحی برای ترشح آدرنالین و نشان دادن عکس های آن در سنین پیری به نوه هایتان برای اثبات نترس بودن هستید بانجی جامپینگ بهترین گزینه است. این تفریح هیجان انگیز میتواند خطرناک ترین تفریح موجود باشد اگر مکان قابل اعتمادی را برای اینکار انتخاب نکنید یا نکات لازم را رعایت نکنید. اگر ساکن تهران هستید در بام تهران و بوستان ولایت میتوانید این تفریح را تجربه کنید. همچنین در دیگر شهرهای ایران نظیر: مشهد، اصفهان، شیراز، همدان، گیلان، تبریز و‌خوزستان شانس بانجی جامپینگ کردن دارید. یادتان باشد زمانی سراغ بانجی جامپینگ بروید که سنتان بالای ۱۴ سال باشد. هزینه حدودی بانجی جامپینگ در بام تهران ۱۸۰ هزار تومان است.

زیپ لاینزیپ لاینزیپ لاین یکی دیگر از تفریحات هیجان انگیز در ارتفاع است که میزان ترشح آدرنالین را بالا می برد. در زیپ لاین، شما مسافتی بین دو نقطه با بلندی متفاوت از سطح زمین را در حالت معلق به پایین سر می‌خورید. میزان مسافتی که طی می کنید متفاوت است و سرعت شما به گرانش زمین و اختلاف ارتفاع نقطه شروع و پایان بستگی دارد. توجه داشته باشید استفاده از زیپ لاین برای بیماران قلبی، عصبی، مبتلایان به صرع و فشار خون بالا و همین طور بانوان باردار و افراد دارای مشکلات ستون فقرات مجاز نیست. همچنین سن شما باید بالای ۱۴ سال و وزنتان حداکثر ۱۰۰ کیلوگرم باشد. شما می توانید این تجربه را در شهرهای تهران، مازندران( رامسر،نمک آبرود)، گیلان( لاهیجان)، شورابیل اردبیل، چالیدره مشهد، اصفهان ( باغ جوان کوه صفه)، یزد( کمپ کویری هفت سنگ)و شیراز( پارک کوهستانی دراک) داشته باشید. قیمت بلیط زیپ لاین مجموعه توچال تهران 60 هزار تومان است.

تله کابینتله کابیناگر اهل تفریحات در ارتفاع آن هم از نوع کم ریسک هستید تله کابین یکی از بهترین گزینه هاست. شما میتوانید همراه خانواده در شهرهای مختلف ایران از این تفریح لذت ببرید. نمونه ای از معروف ترین تله کابین های ایران شامل: تله کابین توچال، تله کابین نمک آبرود، تله کابین گردنه حیران، تله کابین بام سبز رامسر، تله کابین گنج نامه همدان و تله کابین صفه در اصفهان می شوند. برای سوار شدن تله کابین محدودیت سنی وجود ندارد و هزینه آن به ازای یک نفر حدود ۵۵ هزار تومان است.

تفریحات آبی

جت اسکیجت اسکیجت اسکی یکی از هیجان انگیزترین تفریحات آبی است که بسیار مورد توجه گردشگران در مناطق دریایی قرار می گیرد. این تفریح با سرعت و هیجان‌ همراه است. شما می توانید در بسياري از کلوپ های غواصی و دریایی شمال و جنوب کشور از جت اسکی استفاده کنید. علاوه بر این شما در دریاچه تفریحی فشافویه که یکی از دریاچه‌های مصنوعی در نزدیکی تهران است نیز امکان تجربه جت اسکی را دارید. معمولا خدماتی که کلوپ ها در نقاط مختلف برای این تفریح ارائه می دهند یکسان است با این حال شاید سواحل جنوبی کشور با توجه به شرایط جوی پایدارتر و شفافیت بیشتر هیجان و لذت جت اسکی را برایتان بیشتر کند. حداقل سن لازم برای جت اسکی ۲۰ سال است. خردسالان اجازه سوار شدن حتی با فرد موجه و قانونی را ندارند. اما نوجوانان می توانند در کنار یک بزرگسال یا مربی کلوپ سوار جت اسکی شوند.افراد سنگین وزن نیز باید به تنهایی سوار جت اسکی شوند. حداکثر ظرفیت جت اسکی سه نفر و هزینه جت اسکی در کلوپ های دریایی ‌کیش بر اساس نوع موتور جت اسکی و زمان استفاده از آن متفاوت است.به طور متوسط هزینه ۱۵ دقیقه حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است.

غواصی اسکوباغواصی اسکوبااگر به دنبال ورزش یا تفریحی هستید که بدون آسیب به بدنتان، پاسخگوی حس ماجراجویی‌تان باشد، غواصی برای شما مناسب است. اما تفاوت غواصی اسکوبا با غواصی آزاد چیست؟
در غواصی اسکوبا، شما با استفاده از تجهیزاتی بسیار پیشرفته که از یک سیلندر هوا و یک رگلاتور تشکیل شده، می‌توانید زیر آب نفس بکشید در صورتیکه در غواصی آزاد هیچ تجهیزاتی برای تنفس وجود ندارد و غواص تنها با حبس نفس خود، تا هر زمان بتواند، زیر آب می‌ماند. شما می توانید در جزیره قشم و کیش و بندر چابهار این تجربه منحصر به فرد را داشته باشید. هزینه غواصی در جزیره کیش حدود ۲۰۰ هزار تومان است.

اسکی روی آباسکی روی آباگر هیجان را دوست دارید، اگر به دنبال ورزش و تفریحی مقرون به صرفه و ایمن روی آب هستید،اسکی روی آب مناسب شماست. ورزش اسکی روی آب محدودیت سنی نداشته و از خردسالان تا کهنسالان می‌توانند آن را تجربه کنند و این به دلیل امنیت بالا و سهولت استفاده از این تفریح آبی است. البته اگر اولین بار است که این ورزش آبی را امتحان می کنید بهتر است کاملا به نکاتی که مربی گوشزد می کند عمل کنید. هزینه اسکی روی آب با توجه به مدتی که روی آب هستید و انتخاب شما بین قایق یا کیبل برای حرکت روی آب متفاوت است. در کلوپ های دریایی کیش هزینه اسکی روی آب با قایق ۱۵۰ هزار تومان و اسکی روی آب با کابل برقی( کیبل اسکی) ۴۵ هزار تومان است. خبر خوب اینکه شما می توانید این تفریح هیجان انگیز را در تهران،‌کیش،قشم، چابهار،بندرعباس،تبریز، بابلسر،نوشهر، دریا کنار، دزفول و لرستان انجام دهید.

رفتینگرفتینگافراد علاقه مند به ماجراجویی ورزش رفتینگ را جز هیجان انگیزترین ورزش‌های آبی می دانند. رفتینگ در واقع قایق سواری گروهی بر روی آب های خروشان است که توسط یک راهنما برگزار می شود. این قایق های بادی معمولا بین ۴ تا ۱۸ نفر ظرفیت دارند و از استحکام خوبی در برابر موانع برخوردار هستد. بیشتر حرکت قایق بادی بر روی آب توسط خود رودخانه است اما گاهی لازم است نفرات سوار بر قایق نیز پارو بزنند که بر هیجان و لذت این تفریح می افزاید. این تفریح معمولا به صورت تور گردشگری یک یا یک و نیم روزه برگزار می شود که همراه با دیگر خدمات تور هزینه ای حدود ۴۰۰ هزار تومان دارد. شما می توانید این ورزش هیجان انگیز را در رودهای خروشانی مثل: رودخانه ارمند و زاینده رود چهارمحال بختیاری، رودخانه هراز مازندران، سفیدرود گیلان، رودخانه سیروان کردستان، رودخانه سزار لرستان، رودخانه کرج و اروند رود خوزستان تجربه کنید

شاتل و بناناشاتل و بناناشاتل و بنانا ( تیوب موزی شکل) یکی از هیجان انگیزترین و پرطرفدارترین تفریحات جزیره کیش هستند که به صورت گروهی( تا ۷ نفر) و حتی انفرادی انجام می شود، به این صورت که شما سوار بر این تیوب ها شده و توسط قایق‌های تندرو با سرعت بالا روی آب دریا کشیده می شوید و باید سعی کنید داخل آب نیفتید. به این ترتیب هیجان وصف ناپذیری را تجربه می کنید. شاتل و بنانا همچنین جزو تفریحات ایمن هستند و افراد باید جلیقه هایی مخصوص را به هنگام سوار شدن روی تیوپ تن کنند. هزینه شاتل و بنانا به ازای ۱ تا ۳ نفر ۵۵ هزار تومان و ۴ تا ۷ نفر ۶۵ هزار تومان است‌.

فلای بوردفلای بورداگر می خواهید قدرت بدنی و نمایشی خود را به چالش بکشید و‌در کنار آن لذت نیز ببرید فلای برد می تواند یکی از تفریحات مورد علاقه شما باشد. در واقع فلای بورد وسیله ایست که به یک جت اسکی‌ متصل است و فرد را بر روی هوا معلق یا شناور نگه می دارد و با پمپاژ و فشار آب به او اجازه مانور دادن و انجام حرکات نمایشی و شیرجه زدن را می دهد. با اینکه ممکن است در کلوپ های دریایی به هرکسی اجازه تجربه این تفریح داده شود اما اگر قدرت بدنی و مهارت لازم و تجربه استفاده از آن را نداشته باشید ممکن است آسیب ببینید یا به اندازه کافی بهتان خوش نگذرد. شما می توانید این تفریح هیجان انگیز را در جزیره قشم و کیش، شهر زیبا کنار در شمال کشور و‌همچنین تهران تجربه کنید. هزینه حدودی فلای بورد در جزیره کیش ۲۶۰ هزار تومان است.

پاراسلپاراسلخودتان را در چترهای رنگی، جایی بین دریا و آسمان تصور کنید. لذت بخش بود نه؟ پاراسل به عنوان تفریحی هیجان انگیز ماموریت دارد شما را غرق در لذت و هیجان کند. یکی از بهترین مکان ها برای تجربه این تفریح مهیج جزیره کیش است. اگر در سفر به جزیره کیش قصد داشتید پاراسل را تجربه کنید توصیه می کنیم به سراغ ساحل مرجان بروید. این ساحل یکی از زیباترین ساحل های جزیره است و از این نظر دید خوبی برای پاراسل دارد. هزینه حدودی پاراسل در جزیره کیش ۱۶۰ هزار تومان است.

اسکوتر زیر دریاییاسکوتر زیر دریاییاسکوتر دریایی شبیه آن چیزی نیست که ما از اسکوتر می شناسیم و‌ تفریح با اسکوتر دریایی نیز با غواصی تفاوت دارد. اسکوتر زیردریایی چیزی شبیه به موتور برقی است که یک کپسول اکسیژن را با خود حمل می کند و تا اعماق دریا می رود. شما با اسکوتر زیر دریایی فرصت این را خواهید داشت موجوداتی که شاید تا پیش از این، آنان را در دریاچه های مصنوعی و آکواریوم ها تماشا کرده اید ببینید. برای تجربه این تفریح نیاز به تجهیزات خاصی به جز حوله، دمپایی و مایو ندارید. افراد زیر ۱۲ سال، افراد کوتاه تر از ۱۵۰ سانتی متر و خانم های باردار، افراد با بیماری فشارخون،تنفسی و قلبی اجازه استفاده از اسکوتر زیردریایی را ندارند. هزینه اسکوتر زیر دریایی در جزیره کیش ۲۶۰ هزار تومان است.

کریزی بوتکریزی بوتباز هم یک‌ تفریح آبی هیجان انگیز با قایق. اینبار با کریزی بوت یا قایق دیوانه! حالا چرا دیوانه؟ این قایق تندرو‌ توانایی حرکات سریع و مانورهای فراوانی را دارد که به خاطر این به قایق دیوانه معروف شده است. در این قایق هیجان زیادی را تجربه خواهید کرد و میزان ترشح آدرنالین بدنتان بالا می رود. کودکان زیر پنج سال و افراد مسن با بیماری های زمینه ای اجازه سوار شدن کریزی بوت را ندارند. هزینه کریزی بوت در جزیره کیش حدود ۶۵ هزار تومان است.

پدل بردپدل بردپدل برد در واقع یک نوع ورزش است. اما برای کسانی که به صورت حرفه‌ای آن را دنبال نمی‌کنند؛ نوعی تفریح محسوب می شود و بیشتر در شهرهای ساحلی بخصوص جزیره کیش به گردشگران ارائه می‌شود. این ورزش در واقع چیزی بین موج‌سواری و قایقرانی است که برای انجام آن از ابزار تخته مانندی استفاده می‌شود که به آن پدل برد می‌گویند. بعد از به آب انداختن پدل برد، شما به صورت ایستاده یا به صورت نشسته روی آن قرار گرفته و با یک پاروی یک طرفه، شروع به پارو زدن می‌کنید. این تفریح هیجان‌انگیز هم به صورت تک نفره و هم به صورت دو نفره قابل انجام است. ضمن این که استفاده از پدل برد کیش محدودیت سنی و جنسیتی ندارد و خانم‌ها نیز می‌توانند از آن استفاده کنند. هزینه پدل برد در جزیره کیش حدود 60 هزار تومان به ازای 1 ساعت است.

تفریحات ورزشی

پاتیناژپاتیناژتفریح یا بهتر است بگوییم ورزش پاتیناژ از جمله ورزش های مفرح و محبوب است که با کفش مخصوص و روی یخ انجام می شود. شاید شما هم تصاویر رویایی از این ورزش را فقط در تلویزیون تماشا کرده باشید اما جالب است بدانید قدمت این رشته در ایران حدود ۵۰ سال است و در برخی از شهرهای کشور خودمان مثل تهران و مشهد می توانید این ورزش هیجان انگیز را آموزش ببینید و تجربه کنید. هزینه آموزش یک‌جلسه پاتیناژ در پیست های مختلف حدود ۹۰ هزار تومان است

اسکیاسکیاسکی از آن دسته تفریحات معروف است که به جز ورزشکاران حرفه ای مردم عادی نیز به عنوان تفریح به سراغ آن می روند و اتفاقا از محبوبیت بالایی نیز برخوردار است. خوشبختانه شما در شهر های مختلفی از ایران شانس اسکی کردن را دارید. نمونه ای از بهترین پیست های اسکی کشور شامل: پیست اسکی دیزین، پیست اسکی توچال، پیست اسکی آبعلی، پیست اسکی آلوارس، پیست اسکی تاریک دره، پیست اسکی چلگرد و پیست اسکی سهند می شوند. هزینه این تفریح کمی بالاست و جز تفریحات نسبتا لوکس محسوب می شود.

کارتینگکارتینگبرای کسانی که به سرعت و هیجان علاقه‌ای خاص دارند کارتینگ تفریحی فوق العاده است. ورزشی که نامش با شور و هیجان و تفریح گره خورده است و امروزه در بسیاری از شهرهای ایران امکان تجربه این تفریح هیجان انگیز را دارید. خبر خوب اینکه هر کسی می‌تواند تجربه کارتینگ را داشته باشد، این تفریح محدودیت سنی و جنسی ندارد حتی نیاز به گواهینامه ندارید. تنها کافی است یک ماشین و کلاه ایمنی اجاره کنید و با یک آموزش چند دقیقه‌ای،ساعاتی را خوش بگذرانید. شما می توانید در استان های تهران، اصفهان، مشهد، مازندران، هرمزگان، گیلان، فارس، ایلام ، آذربایجان غربی و ... می توانید این تفریح را امتحان کنید. هزینه 6 دقیقه کارتینگ در مجموعه کارتینگ آزادی از 55 هزار تومان آغاز می شود.

پینت بالپینت بالپینت بال یک تفریح گروهی است که در آن دو تیم با استفاده از تفنگ های مخصوص، سعی درحذف یکدیگر دارند. گلوله های رنگی پینت بال توسط تفنگ مخصوص این بازی شلیک می شود که پس از اصابت متلاشی می شوند. این بازی- ورزش در زمین های متنوعی قابل انجام است .استقبال زیاد جوانان از این بازی-ورزش باعث شده تا زمین های مخصوص پینت بال در شهرهای مختلف ایران ایجاد شود. یکی از این ویژگی های خوب، امکان فیلم برداری بازی است که با ضبط خاطره ی شما، لحظاتتان را همیشگی می کند. هزینه ورود به زمین پینت بال 20 هزار تومان و یک بسته تیر 50 تایی 30 هزار تومان است و در مجموع برای هر فرد حدود 50 هزار تومان هزینه دارد.

تفریحات سرگرم کننده

سورتمهسورتمهیکی از تفریحات هیجان انگیز که افراد بسیار زیادی عاشق آن هستند سورتمه سواری است. امروز در سراسر کشور ایران نیز شاهد انواع سورتمه های ریلی هستیم. شما می توانید این تفریح هیجان انگیز را در شهرهای تهران، تالش، نمک آبرود، همدان و تبریز تجربه کنید. هزینه سورتمه حدودا 35 هزار تومان است.

آفرودآفرودآفرود و سافاری یکی از هیجان انگیزترین تفریحات بخصوص در کویر است. شما می‌توانید همراه دوستانتان سوار یک ماشین آفرود شوید و اجازه بدهید که راننده شما را به میان تپه‌های شنی در دل کویر ببرد و حس آدرنالین در تمام وجودتان به جریان بیفتد. لذت کویر نوردی و آفرود دقیقا آن‌ لحظه‌ای است که با سرعت زیاد در هوا در حرکتید و برای لحظه‌ای بی‌وزنی را تجربه می‌کنید. سپس در شن فرودی نرم را تجربه می‌کنید. شما می توانید بهترین آفرودها را در کویر مصر (اصفهان)، جنگل های مازیچال، جزیره کیش، کویر ریگ زرین(یزد)، کویر مرنجاب و کویر ورزنه تجربه کنید. هزینه حدودی این تفریح 100 هزار تومان است.

اتاق فراراتاق فراراتاق فرار یا همان اسکیپ روم، نام یک تفریح فیزیکی بسیار محبوب است. در این بازی شما و هم‌تیمی‌تان باید بتوانید یک معما را حل کنید. این بازی دقیقا همان حسی را به شما می‌دهد که انگار وسط یک فیلم جنایی – هیجانی هالیوودی از خواب بیدار شده‌اید. شاید تعجب کنید اگر بدانید که حتی ممکن است گاهی وسط یک زندان مخوف به هوش بیایید که قاتلان زنجیره‌ای نیز به دنبال شما هستند! چند نمونه از اتاق فرار های هیجان انگیز کشور شامل: اتاق فرار اره در تهران، اتاق فرار کانو در مشهد، اتاق فرار اسکیپ گیت اصفهان و اتاق فرار راز سنگ سیاه شیراز می شوند. هزینه اتاق فرار بین 40 تا 100 هزار تومان است.

برد گیمگیم بردبرد گیم ها یک دسته از تفریحات هستند که به بازی های رومیزی نیز در بین افراد شهرت دارند.
در واقع بازی های رومیزی، دسته ای از سرگرمی ها و تفریحاتی هستند که افراد می توانند به صورت دسته ‌جمعی به آن مشغول شده و لحظات فوق العاده ای داشته باشند. امروزه بازی هایی همچون بازی مافیا سبب شده تا کافه برد گیم ها نیز رونق بسیار زیادی پیدا کنند و افرادی که علاقه مند هستند تا این بازی را انجام داده و از آن لذت ببرند، بتوانند در کافه برد گیم ها به این بازی هیجان انگیز مشغول شوند. شما می توانید در کافه های گیم برد این تفریح را در کنار دوستان یا خانواده تجربه کنید. هزینه این تفریح بستگی به تعداد نفرات و زمان بازی دارد.