تنگ دم اسب در فاصله ۵۰ کیلومتری جنوب شیراز در منطقه کوهمره سرخی روستای کره بس واقع شده است وچگونگی پیداش این منطقه در اثر زلزله ای بوده که با لرزاندن زمین اطراف، رودخانه ای را که از ناحیه تنگ دم اسب عبور می کرد به تنگه دم اسب، آبشار دم اسب و دریاچه ای با طول دویست متر تبدیل کرد.
اسم این تنگ از شکل ظاهری آن گرفته شده است که به دم اسب شباهت دارد و دلیل شکل گیری آن یک زلزله بزرگ بوده است که رودخانه دم اسب را به تنگه و دریاچه تقسیم کرده و باعث شده دیگر مسیر مستقیم خود را نداشته باشد.


تنگ دم اسببرای رسیدن به این منطقه باید سفر خود از شهر شیراز آغاز کنید . ابتدا طبیعت بکر و دست نخورده ای را طی خواهید کرد و پس از آن برای رسیدن به آبشار مسیر رودخانه جذابی را پیش رو خواهید داشت.طی کردن این مسیر درست شبیه ماجراجویی هیجان انگیز است که با عبور از میان شکاف سنگها و گذشتن از دریاچه ها مجبور خواهید بود دست به پارو شوید و یا تن به آب بزنید . باید از دامنه های کوه های بلند سنگی بالا بروید ،از مسیر آبی رودخانه ای که از میان صخره های غول پیکر سبز در حال گذر است عبور کنید.در برخی از نقاط این مسیر رودخانه ای بسیار باریک بوده و تنها عرضی به پهنای یک انسان دارد و فقط یک نفر می تواند از آن عبور کند .موقعیت برای دوستداران سفرهای پرماجرا بسیار جذاب است.


تنگ دم اسباما از جذابیت های مسیر پوشش گیاهی منطقه است که با درختان بلوط انار پونه کوهی بوته ها گیاهان پر شاخ و برگ پوشیده شده است و هم چنیین
بخلطر وجود درختان تنومند وطبیعت بکر این منطقه در مسیر رسیدن به آبشار سنجاب های ایرانی را به وفور خواهید دید حیوانات وحشی مثل پرندگان شکاری نیز در این منطقه زندگی می‌کنند اما به علت پر تردد بودن این مسیر توسط گردشگران کمتر دیده می شوند
.
بهترین زمان برای سفر به تنگ دم اسب شیراز فصل بهار و تابستان است چرا که در فصل زمستان و پاییز به شدت سرد است و برای گشت و گذار مناسب نیست.

برای سفر به این منطقه به چه امکاناتی نیاز داریم

همانطور که پیش از این گفتیم در بخش‌هایی از مسیر لازم است به آب بزنید و یا با پارو زدن در یک قایق به مقصد برسید بنابراین تجهیزات مناسب در این بخش ضروری است همینطور به خاطر طی کردن مسیر های که نیاز است به سنگ ها چنگ بزنید کفش مناسب کوهنوردی و دستکش کوهنوردی نیز از ملزومات این سفر است.
از آنجایی که در این منطقه اقامتگاهی وجود ندارد چنانچه قصد ماندن در این منطقه را دارید به همراه داشتن کیسه خواب و تجهیزات شخصی برای اقامت بسیار ضروری است.