پل سفید

پل سفیداین پل که در سال 1315 بر روی رود کارون ساخته شد به سه اسم معروف است . پل سفید ، هلالی و معلق . که در واقع این نام ها برگرفته از این سه خصوصیت منحصر به فرد پل است . یک مهندس آلمانی به اتفاق همسرش شروع به ساختن این پل میکنند و کار را تا بنا نهادن اولین قوس پیش می برند که گفته می شو شرکت انگلیسی که لوازم و مصالح ساخت پل را در اختیار آنها قرار می داد با آنها قطع همکاری می کند و ابزار و دستگاه هایش را پس می گیرد و این موضوع باعث دق کردن و مرگ مهندس آلمانی می شود ! اما بعد از مدتی همسر مهندس آلمانی با ابتدایی ترین ابزار های موجود در آن زمان قوس دوم را بر بدنه پل سوار می کند و ساختمان پل را تکمیل و آن را آماده بهره برداری میکند .
سرانجام پل مورد آزمایش قرار گرفته و با تخمین عمر مفید پنجاه ساله و شرایط خاص مورد استفاده قرار می گیرد. این پل دارای دو قوس بتنی 20 و 12 متری است و اولین پل معلق در ایران است که در سال 78 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.
پل سفید امروزه به نماد شهر اهواز تبدیل شده و در واقع علاوه بر عبور و مرور ماشین با داشتن دو پیاده رو در طرفین پل به یکی از مهمترین جاذبه ی گردشگری این شهر تبدیل شده است و در واقع شهر اهواز با رود کارون و پل معلق بر روی آن به عنوان تصویری از شهر اهواز در ذهن بسیاری ثبت شده است .

کاروانسرای معین التجار

کاروانسرای معین التجاراین کاروانسرای تاریخی یکی از آثار تاریخی اهواز است که از زمان قاجار به یادگار مانده است مربوط به به دوران پادشاهی ناصرالدین شاه است. در سال 1266 امتیاز کشتیرانی در رودخانه کارو به دولت انگلیس اعطا شد، یکی از تجار ایرانی به نام معین بوشهری نیز از این امتیاز برخوردار شد. محمدتقی معین التجار از بازرگانان و تاجران معروف شوشتری بود که اصالتی بوشهری داشت . کشتی های تجاری بار خود را در این کاروانسرا تخلیه می کردند چون مسیر رسیدن به شوشتر با کشتی میسر نبود . امروزه بخش زیادی از این بنا تبدیل به ترمینال مسافربری شده و تنها قسمتی از آن برجای مانده است . در حال حاضر امکان بازدید از این بنا وجود ندارد و قرار است به زودی این کاروانسرا به مکانی برای استقرار انجمن های میراث فرهنگی اهواز و بازارچه صنایع دستی تبدیل شود .

خانه ماپار

خانه ماپارخانه ماپار یک خانه قدیمی مربوط به دوره اول پهلوی است که به عنوان یکی از آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است . ساختمان بنا در دو طبقه بنا شده است و دو حیاط در دو سمت خانه واقع شده که یکی از آنها قابل استفاده است و فضای حیاط با حوض و دو درخت خمیده و کاشی های رنگارنگ بسیار زیبا و دلنواز است . این اثر در تاریخ ۵ آذر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۲۲۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .این مجموعه شامل قسمت های مختلفی است از جمله نگارخانه ای برای نمایش و فروش آثار هنری است. همچنین یک عکاسخانه در این مجموعه وجود دارد تا بازدیدکنندگان با لباس‌های محلی خوزستان و سایر اقوام ایرانی عکس گرفته و به یادگار داشته باشند.
شربت‌خانه ماپار نیز با هدف پذیرایی از مهمانان و عرضهٔ نوشیدنی های محلی از نوشیدنی‌های بومی و محلی خوزستان راه اندازی شده است.
کارگاه صنایع دستی، مرکز گردشگری کودک ، مرکز راهنمایان گردشگری نیز از دیگر واحدهای فعال در این مجموعه تاریخی گردشگری هستند.اجرای موسیقی سنتی در ساعاتی از روز نیز یکی دیگر از برنامه‌های مجموعه خانه تاریخی ماپار اهواز است

دانشگاه سه گوش اهواز

دانشگاه سه گوشدانشگاه سه‌ گوش اهواز که یکی از دانشگاه های قدیمی در کشور است در کنار رود کارون قرار دارد. از این ساختمان در طول تاریخ استفاده های مختلفی شده است. ساختمان این دانشگاه در سال ۱۳۰۸ به عنوان ساختمان بانک ملی مرکزی در اهواز افتتاح شد و ۳ سال بعد، آن را به استانداری تبدیل کردند. در طول جنگ جهانی دوم که اهواز به اشغال متفقین درآمد، این ساختمان به مقر ارتش آن‌ها نیز تبدیل شد. در نهایت در سال ۱۳۳۶ این بنا به دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه جندی شاپور بدل شد و از همان دوران، کاربری فرهنگی داشته است. از سال ۱۳۶۵۰ تا ۱۳۸۹ از این ساختمان به عنوان دانشکده‌ی ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه جندی شاپور استفاده می‌شد اما در حال حاضر در حال تعمیر و مرمت است.

##کلیسا سورت مسروپ

کلیسا سورت مسروپکلیسا سورت مسروپ توسط شخصی به نام ترداد داویدیان در سال 1347 (دوره پهلوی) طراحی و ساخته شده تا مکانی مختص راز و نیاز مسیحیان این شهر باشد. او کسی بود که به عنوان کارمند شرکت ملی نفت در شهر اهواز ساکن بود و با احداث کلیسای سورپ مسروپ اهواز نامش جاودانه شد. ترداد در یکی از نقاط مرکزی اهواز این کلیسا را بنا کرد تا دسترسی راحتی برای مردم داشته باشد و به آسانی به آنجا برسند. نمای سفید رنگ کلیسای سورپ مسروپ اهواز نشانی از پاکی و تطهیر شناخته می‌شود واژه مسروپ نیزبه معنای مقدس تعبیه شده که نشان از با ارزش بودن این محل مقدس قلمداد می‌شود. در سال‌های اخیر، این کلیسا فعالیت کمتری نسبت به قبل دارد، اما همچنان پذیرای بازدیدکنندگان است .