تهران هم از جمله شهرهایی است که حوادث تاریخی فراوان را پشت سر گذاشته و در طول تاریخ شاهد اتفاقات زیادی بوده است. بعضی روزها در سراشیبی قدرت و بعضی روزها در اوج بوده است. ردپای تاریخ تهران در دل جاذبه های تاریخی آن، کوچه های قدیمی و حافظه مردمی است که روزگاری را در آن سپری کرده اند. در ادامه به سراغ مکان های تاریخی در تهران می رویم تا شما را با گوشه ای از تاریخ پایتخت ایران آشنا کنیم.

کاخ نیاورانکاخ نیاوراننام کاخ نیاوران در ابتدا نی آوران بود چرا که به دستور فتحعلی شاه در نیزار شمال شرق تهران ساخته شد. کاخ نی آوران در اصل کاخ کوچکی بود که در زمان محمد رضا شاه تخریب و کاخ نیاوران جای آن را گرفت. عملیات ساخت این کاخ که اقامتگاه اصلی خاندان پهلوی بود در سال 1337 شروع شد و با وقفه‌ای که در ساختش پیش آمد در سال ۱۳۴۶ به اتمام رسید. امروزه در این کاخ اجراهای موسیقی برگزار می شود و کافه های آن از محبوبیت بالایی برخوردار هستند.

کاخ گلستانکاخ گلستانساخت کاخ گلستان از زمان صفوی آغاز شد و در دوره قاجار که تهران به عنوان دارالخلافه انتخاب شد نیز ادامه پیدا کرد. این کاخ شاهد وقایع مهم تاریخی از جمله تاجگذاری‌های احمدشاه، مظفرالدین شاه، رضا شاه و محمدرضا پهلوی بوده است و امروزه به موزه ای برای نگهداری اشیا با ارزشی همچون تخت مرمر، چند اثر از کمال الملک و سنگ مزار ناصرالدین شاه قاجار تبدیل شده است.

کاخ سعدآبادکاخ سعدآبادکاخ گلستان یکی از مهمترین جاذبه های تاریخی شهر تهران است که در زمان قاجار ساخته شده است . این مجموعه شامل 18 کاخ، چندین رستوران و بخش های دیگر است. کاخ ملکه مادر که به عنوان کاخ اصلی این مجموعه نام برده می شود در اختیار نهاد ریاست جمهوری قرار دارد و برای اقامت مهمانان ویژه دولت از آن استفاده می شود. کاخ سبز نیز که متعلق به رضا شاه بوده است از زیباترین کاخ های این مجموعه محسوب می شود .

باغ ملیباغ ملیسردر باغ ملی در واقع دروازه ورودی به میدان مشق، یکی از مناطق نظامی تهران بوده است که در سال 1301 به دستور رضاشاه ساخته شد. بعد از اینکه میدان مشق به پارک شهر تبدیل شد نام این دروازه نیر به سر در باغ ملی تبدیل شد . این بنا تا قبل از ساخته شدن میدان آزادی نماد شهر تهران بود.

میدان حسن آبادمیدان حسن آبادعلت نام گذاری این میدان با سبک معماری اروپایی و زیبا این است که زمینی که این میدان در آن ساخته شده است از املاک میرزا یوسف آشتیانی بود و او نام این مکان را به اسم پسرش، حسن گذاشت که بعدها به حسن آباد معروف شد. میدان حسن آباد یکی از نمادهای قدیمی تهران است که ساختمان هایی با گنبدهای هشت ضلعی دارد و اولین ایستگاه آتش نشانی نیز در آن تاسیس شده است.

موزه آبگینهموزه آبگینهموزه آبگینه در ابتدا دفتر کار قوام السلطنه یکی از افراد تاثیرگذار تاریخ بود، که بعدها به موزه تبدیل شد. زمان ساخت این بنا مانند دیگر بناهای باارزش تهران به دوره قاجار باز می گردد و اکنون که به عنوان موزه‌ی کاربری دارد، در آن انواع سفالینه ها و آثار گرانبها نگهداری می شود.

باغ فردوسباغ فردوسباغ فردوس را که امروزه با کافه ها و فضای دلچسبش برای پیاده روی می شناسیم در واقع یادگار دوره قاجار است که ابتدا به دستور محمد شاه در سال 1264 کاخی به نام محمدیه ساخته شد ولی با مرگ او نیمه تمام ماند . اطرافیان او نیز همزمان کاخ دیگری ساختند که به کاخ فردوس معروف شد.

خانه مقدمخانه مقدمخانه و موزه مقدم یکی از مجلل ترین و زیباترین خانه های تهران در دوره قاجار است که متعلق به فردی به نام احتساب الملک بوده است . پس از مرگ او این خانه به فرزند سوم تعلق می گیرد که ایشان به همراه فرانسوی خود در آن ساکن شدند. آنها به گردآوری آثار و اشیاء تاریخی و فرهنگی پرداختند و بسیاری از آثار ارزشمند جمع ‏آوری شده مانند کاشی، قطعات سنگی تراشیده شده و غیره را در جای جای ‏این عمارت قدیمی نصب و برخی دیگر مانند کلکسیون پارچه، چپق و قلیان، سفالینه، شیشه، تابلو نقاشی، مسکوکات، مهرها و ‏اسناد تاریخی و غیره. را نگهداری و این خانه را وقف دانشگاه تهران نمودند.

برج طغرلبرج طغرلیکی از قدیمی ترین جاهای تهران برج طغرل است. این برج که در شهر ری و نزدیک آرامگاه ابن بابویه قرار گرفته است قدمتی معادل 9 قرن دارد. باستان شناسان معتقدند این برج در گذشته وسیله ای برای تشخیص ساعت بوده است و از تابش آفتاب بر روی آن می توانستند ساعت را تشخیص دهند. برای بازدید از آن باید به شهر ری و نزدیکی آرامگاه ابن بابویه بروید.

خانه ظهیرالاسلامخانه ظهیرالاسلامخانه ظهیرالاسلام یکی از بناهای تاریخی شهر تهران که مربوط به دوره قاجار است و منزل یکی از افراد معروف به نام سردار تنکابنی بوده است. با توجه به شکل معماری آن می توان تاریخ احداث آن را به اواخر دوره ناصرالدین شاه قاجار نسبت داد این بنا حدود ۲۲۰ متر مربع زیربنا دارد و در دو طبقه ساخته شده است. خانه ظهیرالاسلام امروزه با معماری ترکیبی ایرانی و فرنگی، به عنوان یکی دیگر از جاذبه های دیدنی تهران به شمار می رود که توصیه می کنیم اگر گذرتان به منطقه بهارستان افتاد از آن بازدید کنید. این بنا دوبار در سال های ۹۳ و 96 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

عمارت مسعودیهعمارت مسعودیهعمارت مسعودیه یکی دیگر از آثار تاریخی تهران، مربوط به دوره قاجار است که در سال ۱۳۷۷ به ثبت آثار ملی رسیده است. عمارت مسعودیه به همراه باغ نگارستان، باغ لاله‌زار و باغ سردار ایروانی یکی دیگر از جاهای دیدنی تهران و از اماکنی است که در محدودۀ شمال حصار شاه طهماسبی تهران در عصر ناصری بنا شده است.

سرای روشنسرای روشناگر گذرتان به خیابان ناصر خسرو تهران افتاده باشد حتما نمای چشم نواز ساختمانی توجهتان را جلب کرده است. این ساختمان سرای روشن است. این بنا در زمان پهلوی و به عنوان یک مرکز تجاری مهم و پر رفت و آمد و با الهام از نوع معماری " گوتیک" ساخته شده است. سرای روشن که محصول تلفیق معماری مدرن و سنتی است جلوه خاصی را به خیابان ناصر خسرو بخشیده است و جزو بناهای تاریخی تهران به شمار می رود.