skip to Main Content

جاذبه های تاریخی شهر شیراز

بازدید از جاذبه های تاریخی شیراز همانند سفر به دل تاریخ شکوهمند ایران است. با دیدن هر کدام از این اثر ها به دوره ای از تاریخ پرت می شوید که شکوه و عظمت ایران زمین زبانزد همگان بوده است. با ما همراه باشید تا بیشتر با این جاذبه‌های تاریخی آشنا شویم.

پاسارگاد


یکی از آثار تاریخی با ارزش نزدیک شهر شیراز واقع شده مجموعه پاسارگاد است. آثار تاریخی که در این مجموعه قرار دارد شامل: باغ پادشاهی، کاخ دروازه، کاخ اختصاصی، دو کوشک ،کاروانسرای مظفری و مهمترین اثر تاریخی آن آرامگاه کوروش است. این اثر در سال ۱۳۸۳ به عنوان پنجمین اثر تاریخی ایران به ثبت میراث جهانی یونسکو رسیده است.

تخت جمشید

تخت جمشید که نام آن برای هر ایرانی آشناست از بارزترین آثار تاریخی شهر شیراز است به دیدنش برای هر ایرانی لازم است این بنا از نظر طولی برابر با آکروپلیس در آتن و عرض آن ۵ برابر آکروپلیس می باشد. این بنابر صفحه ای به مساحت ۱۲۵ هزار متر مربع بنا شده که از سمت شرق به کوه مهد یا کوه رحمت از شمال ،جنوب و مغرب درون جلگه مرودشت قرار دارد.

گهواره دید

در بالای کوهی که در سمت چپ تنگ الله اکبر واقع شده یک بنای قدیمی مربوط به دوره دیلمان وجود دارد که به آن گهواره دید یا گهواره عضد میگویند. این بنا در سال ۱۳۵۲ به ثبت ملی رسید و هر ساله دوستداران آثار باستانی از آن دیدن می کنند.

عمارت دیوانخانه شیراز

عمارت دیوانخانه شیراز یکی از بناهای تاریخی و زیبای شیراز است که در نزدیکی ارگ کریم خان واقع شده است.این عمارت شامل یک تالار بزرگ و دو ستون چوبی در ورودی آن است که در گذشته به جای این ستون ها دو ستون سنگ وجود داشته که آقا محمد خان قاجار آنها را به تهران منتقل کرده است.

عمارت شاپوری

عمارت زیبای شاپوری از سال 1310 تا 1315 توسط استاد ابوالقاسم مهندسی که یکی از معماران معروف شیرازی بود ساخته شد. این بنا متعلق به عبدالصاحب شاپوری از تاجران بزرگ شیراز بوده است که تا دهه 70 هجری شمسی مورد استفاده خانواده شاپوری بود و بعد از آن به صورت متروکه رها شده بود تا اینکه در سال 78 سازمان میراث فرهنگی استان فارس آن را خریداری کرد و در سال 79 بود که به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. این بنا در زمینی به مساحت 4635 متر در دو طبقه و به سبک معماری قاجاریه ساخته شده است .این بنا مربوط به اوایل دوره پهلوی است و در خیابان انوری واقع شده است .

حمام وکیل

حمام وکیل در غرب مسجد وکیل ساخته شده و از پیشرفته ترین اصول معماری زمان خود برخوردار بوده است .این بنا در دوره زندیه توسط کریم خان زند ساخته شد . این خمام در مرکز شهر شیراز و نزدیک به دیگر بناهای دوره زندیان یعنی بازار و مسجد وکیل ساخته شده است . از جمله بخش های دیدنی این حمام بخش شاه نشین آن است که مختص شاه بوده است. این بنا با شماره 917 درفهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

دروازه قرآن

تنها دروازه به جا مانده از شیراز قدیم دروازه قرآن است که در شمال شرقی شهر و در نزدیکی مقبره خواجوی کرمانی و باغ جهان نما قرار گرفته است. علت نام گذاری این بنا این است که در گذشته قرآنی بالای آن قرار داده بودند تا مسافران به سلامتی از آن عبور کنند و از آن زمان به بعد به دروازه قرآن معروف شد. نورپردازی دروازه قرآن در شب جلوه زیبایی به این اثر تاریخی داده است

ارگ کریم خان

یکی از بزرگترین بناهای تاریخی ساخته شده با آجر ارگ کریم خان در شهر شیراز است. بنای 12 متری ارگ چشم هر بیننده ای را خیره می کند. اگر خوب دقت کنید متوجه میشوید که این بنا کج شده است. بله درست است این برج حدود 30 درجه کج شده است که دلیل آن را وجود آب های سطحی در پایین برج می دانند.

عمارت کلاه فرنگی

عمارت کلاه فرنگی که مربوط به دوره زندیه است برای پذیرایی از مهمانان سلطنتی و برگزاری اعیاد و مراسم استفاده می شد. این بنا در باغی سرسبز قرار دارد. کریم خان زند نیز وصیت کرده بود تا پس از مرگ در این مکان دفن شود به همین خاطر به اینجا عمارت آرامگاه وکیل نیز می گویند.

نقش رستم

نقش رستم برای دوستداران تاریخ یک مکان بی نظیر است. در این منطقه تاریخی آثاری از دوره ساسانی ایلامی و هخامنشی را مشاهده می کنید. همچنین در این مکان آرامگاه پادشاهان بزرگ ایرانی مثل داریوش، داریوش دوم و خشایار شاه وجود دارد. دلیل نامگذاری این منطقه به نام نقش رستم، نقش های برجسته‌ای است از دوران تاجگذاری اردشیر بابکان و پیروزی شاپور اول به جا مانده است.

خانه زینت الملک

خانه زینت الملک نیز یکی دیگر از مکان های دیدنی شیراز است که موزه مشاهیر استان فارس نیز در آن قرار دارد. این خانه بیش از ۲۰ اتاق دارد که سقف تمام اتاق ها از چوب ساخته شده و نقاشی های روی سقف به دوره قاجار برمی‌گردد. اما زیباترین بخش خانه زینت الملوک تالار اصلی آن است که سقف آن آینه کاری شده است و آیینه های قدی به کار رفته در آن نمای زیبایی از حیاط را به شما نشان می دهد.

سرای مشیر

یکی از بازارهای قدیمی شیراز سرای مشیر یا همان بازار گلشن است که در دل بازار وکیل قرار گرفته است. ابوالحسن مشیرالملک این بنا را ساخت آن را وقف امام محمد باقر کرد. از مکان های دیدنی این بازار محوطه بزرگ و بدون سقف آن است که در داخل این محوطه حوضی بزرگ و کاشی کاری شده قرار گرفته که اطراف آن نیز پر از عطر و بوی درختان نارنج است.

مسجد وکیل

مسجد وکیل یکی دیگر از بناهای تاریخی و منحصر به فرد شیراز است که در دوره زندیه ساخته شده است. این مسجد با ۴۸ ستون و سقف کاشی کاری شده اش نظر تمام بازدیدکنندگان را جلب می کند . کاشیهای زرد و سبز فیروزه ای مسجد در کمتر اثری دیده می شود.

بازار وکیل

بازار بزرگ وکیل که به حجره ها و بافت معماری سنتی اش معروف است درست در کنار مسجد جامع واقع شده است. از سقف این بازار نورگیرهای کوچکی فضای اصلی بازار را روشن می کند . یک چهار سوق بلند وسط بازار وجود دارد که چهار کاروانسرا و پنج در بزرگ دارد.

نقش رجب

نقش رجب در مقایسه با نقش رستم کمتر شناخته شده است . این نقوش تاریخی در فاصله کمی از تخت جمشید قرار دارد که در دوره ساسانی ایجاد شده و در فهرست ملی آثار ایران نیز به ثبت رسیده است. در این کتیبه ها می توانید تاجگذاری شاپور اول اردشیر بابکان تصویر شاپور اول و… را ببینید.

خانه فروغ الملک

کی دیگر از مکانهای دیدنی شیراز که سرگذشت جالبی دارد خانه فروغ الملک است . فروغ نام یک مرد است است که داماد قوام بزرگ بوده و این خانه را در زمینی به مساحت ۱۲۰۰ متر مربع ساخته است. در ابتدا کاربری خانه مسکونی بوده اما بین دهه ۲۰ و ۵۰ سازمان آموزش و پرورش این خانه را تبدیل به دبستانی بزرگ کرد و بعد از آن در سال ۸۳ این بنا توسط سازمان عمران شهری مرمت شد و موزه هنر مشکین فام نام گرفت.

مدرسه خان شیراز

در دوره حکومت شاه عباس صفوی فردی به نام الله وردی خان گرجی فرمانروایی فارس را به دست آورد او که فردی ثروتمند و مردمی بود تصمیم گرفت تا یک دانشگاه بزرگ در شیراز بنا کند با همراهی پسرش شروع به ساخت این مدرسه یا دانشگاه کرد این مدرسه در زمینی به مساحت ۷۷۰۰ متر ساخته شد و قرار بود که به دانشگاه ای بی نظیر در تمام ایران تبدیل شود و محلی برای تدریس خصوصی دانشمندان بزرگ کشور همچون ملاصدرا باشد.

باغ جنت شیراز

در سال ۱۲۲۳ حکومت قاجار تصمیم گرفت در مرکز شهر شیراز ز باغ بزرگ بسازد. این باغ باغ جنت شیراز نام گرفت که از قدمت تاریخی بالایی برخوردار است است و مردم شیراز سال هاست از این باغ زیبایی هایش استفاده می کنند. این بنا جز عمارت های مهم مشیرالملک به حساب می آمد و بسیار ارزشمند بود باغ جنت شیراز در بلوار امیر کبیر واقع است.

باغ جهان نما

باصفاترین باغ شیراز باغ جهان نما ست که در نزدیکی حافظیه قرار گرفته است . این عمارت هشت ضلعی از آجر ساخته شده و برخلاف دیگر آثار موجود در شیراز از نقاشی و کاشیکاری در آن خبری نیست کسی نمیداند چه کسی برای اولین بار این عمارت را ساخته است اما اما کریم خان زند برای اولین بار دوره این باغ را حصار کشید.

باغ دلگشا

در شرقی‌ترین نقطه شیراز یک باغ که مربوط به دوره ساسانیان است وجود دارد نام این باغ به باغ دلگشا است که معماری آن به سبک چهارباغ ایرانی است. این باغ پر از درخت های میوه است و از آب قنات سعدی سیراب می شود .عمارتی در وسط این باغ قرار دارد که در دوره قاجاریه ساخته شده است.

باغ عفیف آباد

میرزا علی محمد خان قوام الملک دوم حاکم شیراز در دوران قاجاریه در یکی از محله های اعیان نشین شیراز باغ عفیف آباد را بنا کرد .این باغ یکی از مهمترین مکان ها برای استراحت و تفریح پادشاه ها بود .اکنون این باغ شامل کاخ سلطنتی موزه اسلحه های قدیمی و محوطه باغ است که در اختیار ارتش است و موزه اسلحه آن یکی از بزرگترین موزه های اسلحه خاورمیانه است.

باغ نارنجستان قوام

باغ نارنجستان قوام در زمان صدراعظم دوره قاجاریه یعنی قوام السلطنه در شهر شیراز ساخته شد .این بنا آینه کاری های زیبا و فضای سرسبزی دارد و نارنج های آن مشهور است.

باغ ارم

یکی از زیباترین باغ های شیراز باغ ارم است که در اردیبهشت ماه همانند تکه ای از بهشت است . پر از بوی گل ، باد خنک ، برگهای درخت نخل ، افرا ، اقاقیا و بوی بهار نارنج است . مدتهاست که این باغ به عنوان باغ گیاهشناسی در اختیار دانشگاه شیراز است .همچنین این باغ یکی از مکان های مورد علاقه گردشگران برای عکاسی است.

تیم تحریریه چمدون

مینویسیم تا بدانید.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

Back To Top