معمولا اسم تهران که می آید همگی یاد دود و شلوغی و ترافیک و دغدغه می افتیم. شهری زنده با هیاهوی خاص خود که همه در تلاش و دوندگی برای گذران زندگی هستند و حتی شاید یادشان برود که دارند در شهری قدم میزنند که جزو پنج مقصد برتر گردشگری ایران است. بله همین پایتخت پر دود و دم پر از جاذبه های شهری مدرن و تاریخی است که در کنار هم قرار گرفتن آنها خود باعث جذابیت بیشتر آن شده است .در ادامه می خواهیم شما را با تعدادی از جاذبه های گردشگری تهران آشنا کنیم.

برج آزادیبرج آزادیبرج آزادی که در زمان خود شهیاد نام داشت خیلی زود نماد دروازه گونه تهران و ترجمان معمارانه ایران مدرن شد، این بنا اکنون سی و شش ساله است و نماد انقلاب اسلامی تلقی می شود.

برج میلادبرج میلادبرج میلاد بلندترین آسمان‌خراش ایران و ششمین برج مخابراتی بلند در جهان است. این برج مخابراتی و چندمنظوره، در مجموعه مرکز ارتباطات بین المللی تهران، در شمال‌غربی شهر تهران، میان تپه‌ای با مساحت تقریبی ۱۴ هکتار واقع شده است. سازه برج میلاد که به خاطر ارتفاع بلند و شکل ظاهری متفاوتش، تقریباً از همه جای تهران نمایان است، یکی از نمادهای پایتخت و از بهترین مکان های دیدنی تهران به شمار می‌آید و حومه است که از اکثر جاهای تهران قابل رویت است.

عمارت مسعودیهعمارت مسعودیهعمارت مسعودیه یکی از بناهای تاریخی تهران، مربوط به دوره قاجار است که در سال ۱۳۷۷ به ثبت آثار ملی رسیده است. عمارت مسعودیه به همراه باغ نگارستان، باغ لاله‌زار و باغ سردار ایروانی یکی دیگر از جاهای دیدنی تهران و از اماکنی است که در محدودۀ شمال حصار شاه طهماسبی تهران در عصر ناصری بنا شده است.

پارک جمشیدیهپارک جمشیدیهیکی دیگر از بهترین مکان های پاییزی در تهران پارک جمشیدیه است. این پارک که یکی از جاهای دیدنی تهران در پاییز است در ابتدا باغی شخصی متعلق به جمشید الدوله بود و بعدها بخش بزرگی از آن را با هدف احداث پارک، به شهرداری تهران سپرد. گیاهان و درختان متنوعی اعم از بید مجنون، نارون، سرو، افرای سیاه، چنار، زبان گنجشک، اقاقیا و … در این پارک وجود دارند و این درختان در فصل پاییز زیبایی ویژه‌ای به فضای پارک می‌بخشند. همچنین باید بدانید که پارک جمشیدیه دارای پوشش جانوری خاصی با ۶۰ نوع پرنده می‌باشد.

باغ موزه نگارستانباغ موزه نگارستانباغ و بنایی که به تنهایی یک دنیا تاریخ و زیبایی در خود جای داده است. زیباترین فصل برای دیدن باغ‌ موزه نگارستان بهار است که اگر خیلی خوش شانس باشید و بازدید شما با نم‌نم باران همراه شود، خاطره‌ای می‌شود که برای همیشه در گوشه‌ای از ذهن‌تان جا خوش خواهد کرد.

کاخ نیاورانکاخ نیاورانکاخ نیاوران در شمال شرق تهران یعنی شمیرانات قرار دارد. شکل گیری کاخ نیاوران به نخستین سالهای سلسله قاجار بازمی گردد. مجموعه کاخ نیاوران که پس از انقلاب اسلامی به مجموعه ای موزه ای تبدیل شده است تا سال ۱۳۷۸ با مجموعه سعدآباد بطور مشترک اداره می گردید و از آغاز سال ۱۳۷۹ رسما مستقل شد.

کاخ سعدآبادکاخ سعدآبادمجموعه‌ی فرهنگی و تاریخی سعدآباد، مجموعه‌ی عمارت‌ها و کاخ‌های خاندان پهلوی است که در یکی از خوش‌آب‌و‌هواترین مناطق تهران ساخته شده است. این مجموعه حدود ۱۸۰ هکتار جنگل طبیعی، چشمه‌سار، قنات، باغستان، گل‌خانه و… دارد و چهار دوره‌ی تاریخی قاجار، پهلوی اول، پهلوی دوم و پس از انقلاب اسلامی را به چشم دیده است. بعد از پیروزی انقلاب در سال ۱۳۵۷، این مجموعه به شکل موزه درآمد. کاخ فعلی ریاست جمهوری در جوار این مجموعه قرار دارد و از کاخ ملکه‌ی مادر نیز برای پذیرایی از مهمانان خارجی دولت استفاده می‌شود.

موزه جواهراتموزه جواهراتخزانه‌ی فعلی موزه‌ جواهرات ملی ایران، یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی‌ تهران است. در این موزه، جواهرات سلطنتی مربوط به دوره‌های اقشار، صفوی، قاجار و پهلوی به نمایش گذاشته شده است؛ جواهرات معروفی مثل الماس دریای نور، جقه‌ی نادری، تاج فرح پهلوی، تاج کیانی، کره‌ی جواهرنشان، تخت طاووس، تخت نادری و… در این موزه منتظرتان هستند. موزه‌ی جواهرات ملی ایران در حال حاضر به‌عنوان خزانه‌ در اختیار بانک مرکزی جمهوری اسلامی است.

موزه ملکموزه ملکمجموعه فرهنگی کتابخانه و موزه ملی ملک از جاهای دیدنی تهران، یکی از مکان هایی است که علاقمندان به بازدید از موزه ها و اشیا و آثار قدیمی را به خود جذب می کند. در سال ۱۳۴۳ خورشیدی بانی موزه، به فکر ایجاد موزه‌ای از اشیای تاریخی و هنری افتاد در نتیجه کوشش کرد تا در کنار کتابخانه مجهز و غنی خود این موزه را ایجاد کند تا به آنچه که در نظر دارد برسد.

باغ گیاهشناسی ملیباغ گیاهشناسیباغ گیاه‌شناسی ملی ایرانی یکی از بزرگ‌ ترین باغ‌های گیاه‌شناسی جهان و شامل ۳ هزار گونه از گیاهان درختچه‌ای، بوته‌ای و درختی است . بنابراین اگر اهل طبیعت و گل و گیاه هستید، در سفر به تهران، فراموش نکنید که باغ گیاهشناسی یکی از جاهای تفریحی تهران است که از گشتن در آن لذت خواهید برد.

کلیسا سرکیس مقدس

بزرگترین کلیسای ارمنی در تهران، در خیابان نجات اللهی تهران به نام کلیسای سرکیس مقدس واقع شده است. این کلیسا از جاهای دیدنی تهران، که مقر خلیفه‌ ارامنه تهران، محسوب می شود . کلیسا سرکیس دارای ساختمانی زیبا با معماری کم‌نظیر است که گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند.

خانه مقدمخانه مقدمخانه و موزه مقدم محل زندگی خاندان احتساب‌الملک، یکی از درباریان سلسله قاجار بوده است. این خانه پس ازاحتساب‌الملک به فرزندش دکتر محسن مقدم استاد باستان‌شناس رسید. ایشان به همراه همسر فرانسوی خود با ذوق و علاقه‌ای بی‌نظیر به کار جمع‌آوری آثار تاریخی از سراسر ایران‌ پرداختند و از آنها در معماری و تزیین خانه خود استفاده کردند. در سال ۱۳۵۱ استاد مقدم خانه پدری خود و اشیای گردآوری شده در آن را وقف دانشگاه تهران نمود.

بازار تهرانبازار تهرانبازار تهران از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ ترین بناهای تهران است که همیشه پر است از خریدار و فروشنده و گردشگر است. بنای اولیه‌ی بازار مربوط به سال‌های ۹۰۰ تا ۹۲۰ هجری شمسی است. بخش‌های قدیم بازار تهران با سقف‌هایی به‌ شکل طاق و گنبد ساخته شده و روشنایی این قسمت از بازار، از روزنه‌هایی که در گنبدهای آجری وجود دارد، تأمین می‌شود. مجموعه‌ی بازار تهران، همچنان به‌عنوان یکی از فعال‌ترین قطب‌های اقتصادی تهران شناخته می‌شود.