حافظیه

حافظیهخواجه شمس الدین محمد شیرازی در سال 726 هجری قمری در شیراز متولد شد و توانست در علوم ادبی به جایگاهی ویژه برسد . حافظیه نام یک مجموعه آرامگاه در شمال شهر شیراز است که بخاطر وجود آرامگاه حافظ در آن به این نام معروف شده است .
شیوه معماری این آرامگاه مربوط به دوره هخامنشیان و زندیان است و مساحت کلی آن حدود 2 هکتار است که از 2 صحن شمالی و جنوبی تشکیل شده است که خود این صحن ها توسط یک تالار از هم جدا شده اند .

سعدیه

سعدیهسعدیه آرامگاه سعدی شاعر قرن هفتم است که در شمال شرقی شیراز و در کنار باغ دلگشا قرار گرفته است.این مکان در ابتدا به عنوان خانقاه سعدی بوده است که او اواخر عمرش را در آنجا بوده است و بعد از مرگش به عنوان آرامگاه او شناخته شد .

حرم شاه چراغ

شاهچراغشاه چراغ آرامگاه احمد ابن موسی کاظم برادر بزرگ امام رضا (ع) و برادرش سید میر محمد است که زمانی که به سوی خراسان در حرکت بودند توسط افراد مامون خلیفه عباسی در شهر شیراز به قتل رسیدند . تا مدت ها کسی از مکان اجساد آنها اطلاعی نداشت اما امروزه حیاط شاهچراغ دو در اصلی دارد که در سمت شمال و جنوب حرم حرم قرار گرفته و پس از عبور از آنها وارد حیاط بزرگ حریم می شویم . در وسط این حیاط یک حوض بزرگ با فواره ساخته شده است که اطراف آن نیز درختکاری شده است و جلوه خوبی به این مکان داده است .

عمارت شاپوری

عمارت شاپوریعمارت زیبای شاپوری از سال 1310 تا 1315 توسط استاد ابوالقاسم مهندسی که یکی از معماران معروف شیرازی بود ساخته شد . این بنا متعلق به عبدالصاحب شاپوری از تاجران بزرگ شیراز بوده است که تا دهه 70 هجری شمسی مورد استفاده خانواده شاپوری بود و بعد از آن به صورت متروکه رها شده بود تا اینکه در سال 78 سازمان میراث فرهنگی استان فارس آن را خریداری کرد و در سال 79 بود که به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید . این بنا در زمینی به مساحت 4635 متر در دو طبقه و به سبک معماری قاجاریه ساخته شده است .این بنا مربوط به اوایل دوره پهلوی است و در خیابان انوری واقع شده است .

مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملکمسجد نصیرالملک که در جنوب خیابان لطف العلی خان زند و در نزدیکی شاهچراغ واقع شده که به دستور نصیرالملک که از ثروتمندان شیراز بوده ساخته شده است .. ساخت این بنا باشکوه حدود 12 سال طول کشیده و در زمینی به مساحت 2890 متر مربع بنا شده است که از نظر کاشی کاری و ساختمان سازی بی نظیر است .

حمام وکیل

حمام وکیلحمام وکیل در غرب مسجد وکیل ساخته شده و از پیشرفته ترین اصول معماری زمان خود برخوردار بوده است .این بنا در دوره زندیه توسط کریم خان زند ساخته شد . این خمام در مرکز شهر شیراز و نزدیک به دیگر بناهای دوره زندیان یعنی بازار و مسجد وکیل ساخته شده است . از جمله بخش های دیدنی این حمام بخش شاه نشین آن است که مختص شاه بوده است . این بنا با شماره 917 درفهرست آثار ملی ایران ثبت شده است .

دروازه قرآن

دروازه قرآنتنها دروازه به جا مانده از شیراز قدیم دروازه قرآن است که در شمال شرقی شهر و در نزدیکی مقبره خواجوی کرمانی و باغ جهان نما قرار گرفته است . علت نام گذاری این بنا این است که در گذشته قرآنی بالای آن قرار داده بودند تا مسافران به سلامتی از آن عبور کنند و از آن زمان به بعد به دروازه قرآن معروف شد . نورپردازی دروازه قرآن در شب جلوه زیبایی به این اثر تاریخی داده است .

ارگ کریم خان

ارگ کریم خان


یکی از بزرگترین بناهای تاریخی ساخته شده با آجر ارگ کریم خان در شهر شیراز است . بنای 12 متری ارگ چشم هر بیننده ای را خیره می کند . اگر خوب دقت کنید متوجه میشوید که این بنا کج شده است . بله درست است این برج حدود 30 درجه کج شده است که دلیل آن را وجود آب های سطحی در پایین برج می دانند .

عمارت کلاه فرنگی

عمارت کلاه فرنگی


مسجد جامع عتیق

مسجد عتیق


نقش رستم

نقش رستمنقش رستم برای دوستداران تاریخ یک مکان بی نظیر است . در این منطقه تاریخی آثاری از دوره ساسانی ایلامی و هخامنشی را مشاهده می کنید .همچنین در این مکان آرامگاه پادشاهان بزرگ ایرانی مثل داریوش ، داریوش دوم و خشایار شاه وجود دارد . دلیل نامگذاری این منطقه به نام نقش رستم ، نقش های برجسته‌ای است از دوران تاجگذاری اردشیر بابکان و پیروزی شاپور اول به جا مانده است .

باغ جنت شیراز

باغ جنت شیرازدر سال ۱۲۲۳ حکومت قاجار تصمیم گرفت در مرکز شهر شیراز ز باغ بزرگ بسازد. این باغ باغ جنت شیراز نام گرفت که از قدمت تاریخی بالایی برخوردار است است و مردم شیراز سال هاست از این باغ زیبایی هایش استفاده می کنند. این بنا جز عمارت های مهم مشیرالملک به حساب می آمد و بسیار ارزشمند بود باغ جنت شیراز در بلوار امیر کبیر واقع است .

باغ جهان نما

باغ حهان نماباصفاترین باغ شیراز باغ جهان نما ست که در نزدیکی حافظیه قرار گرفته است . این عمارت هشت ضلعی از آجر ساخته شده و برخلاف دیگر آثار موجود در شیراز از نقاشی و کاشیکاری در آن خبری نیست کسی نمیداند چه کسی برای اولین بار این عمارت را ساخته است اما اما کریم خان زند برای اولین بار دوره این باغ را حصار کشید .

خانه زینت الملک

خانه زینت الملکخانه زینت الملک نیز یکی دیگر از** مکان های دیدنی شیراز** است که موزه مشاهیر استان فارس نیز در آن قرار دارد . این خانه بیش از ۲۰ اتاق دارد که سقف تمام اتاق ها از چوب ساخته شده و نقاشی های روی سقف به دوره قاجار برمی‌گردد .اما زیباترین بخش خانه زینت الملوک تالار اصلی آن است که سقف آن آینه کاری شده است و آیینه های قدی به کار رفته در آن نمای زیبایی از حیاط را به شما نشان می دهد.

سرای مشیر

سرای مشیریکی از بازارهای قدیمی شیراز سرای مشیر یا همان بازار گلشن است که در دل بازار وکیل قرار گرفته است . ابوالحسن مشیرالملک این بنا را ساخت آن را وقف امام محمد باقر کرد . از مکان های دیدنی این بازار محوطه بزرگ و بدون سقف آن است که در داخل این محوطه حوضی بزرگ و کاشی کاری شده قرار گرفته که اطراف آن نیز پر از عطر و بوی درختان نارنج است .

خانه منطقی نژاد ( موزه موسیقی )

موزه موسیقیخانه منطقی نژاد در سال ۱۳۱۱ ساخته شده به حدود ۱۰۰ سال قدمت دارد . شهرداری شیراز تصمیم گرفت خانه را به موزه موسیقی تبدیل کند . معماری این خانه بسیار منحصر به فرد است و سقف های چوبی و آینه کاری ها و نقوش اسلیمی آن شما را حیرت زده خواهد کرد. این خانه در سال ۵۲ به ثبت ملی رسید.

مسجد وکیل

مسجد وکیلمسجد وکیل یکی دیگر از بناهای تاریخی و منحصر به فرد شیراز است که در دوره زندیه ساخته شده است . این مسجد با ۴۸ ستون و سقف کاشی کاری شده اش نظر تمام بازدیدکنندگان را جلب می کند . کاشیهای زرد و سبز فیروزه ای مسجد در کمتر اثری دیده می شود.

باغ دلگشا

باغ دلگشادر شرقی‌ترین نقطه شیراز یک باغ که مربوط به دوره ساسانیان است وجود دارد نام این باغ به باغ دلگشا است که معماری آن به سبک چهارباغ ایرانی است. این باغ پر از درخت های میوه است و از آب قنات سعدی سیراب می شود .عمارتی در وسط این باغ قرار دارد که در دوره قاجاریه ساخته شده است .

باغ عفیف آباد

باغ عفیف آبادمیرزا علی محمد خان قوام الملک دوم حاکم شیراز در دوران قاجاریه در یکی از محله های اعیان نشین شیراز باغ عفیف آباد را بنا کرد .این باغ یکی از مهمترین مکان ها برای استراحت و تفریح پادشاه ها بود .اکنون این باغ شامل کاخ سلطنتی موزه اسلحه های قدیمی و محوطه باغ است که در اختیار ارتش است و موزه اسلحه آن یکی از بزرگترین موزه های اسلحه خاورمیانه است .

بازار وکیل

بازار وکیلبازار بزرگ وکیل که به حجره ها و بافت معماری سنتی اش معروف است درست در کنار مسجد جامع واقع شده است . از سقف این بازار نورگیرهای کوچکی فضای اصلی بازار را روشن می کند . یک چهار سوق بلند وسط بازار وجود دارد که چهار کاروانسرا و پنج در بزرگ دارد .

باغ نارنجستان قوام

باغ نارنجستان قوامباغ نارنجستان قوام در زمان صدراعظم دوره قاجاریه یعنی قوام السلطنه در شهر شیراز ساخته شد .این بنا آینه کاری های زیبا و فضای سرسبزی دارد و نارنج های آن مشهور است.

باغ ارم

باغ ارم شیرازیکی از زیباترین باغ های شیراز باغ ارم است که در اردیبهشت ماه همانند تکه ای از بهشت است . پر از بوی گل ، باد خنک ، برگهای درخت نخل ، افرا ، اقاقیا و بوی بهار نارنج است . مدتهاست که این باغ به عنوان باغ گیاهشناسی در اختیار دانشگاه شیراز است .همچنین این باغ یکی از مکان های مورد علاقه گردشگران برای عکاسی است .

نقش رجب

نقش رجبنقش رجب در مقایسه با نقش رستم کمتر شناخته شده است . این نقوش تاریخی در فاصله کمی از تخت جمشید قرار دارد که در دوره ساسانی ایجاد شده و در فهرست ملی آثار ایران نیز به ثبت رسیده است .در این کتیبه ها می توانید تاجگذاری شاپور اول اردشیر بابکان تصویر شاپور اول و... را ببینید .

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلویکی از مکان های محبوب در سفر به شیراز بازدید از دریاچه مهارلو است. با اینکه این دریاچه تا شهر شیراز حدود ۵۷ کیلومتر فاصله دارد اما مسافران علاقه زیادی به تماشای آن دارند . نقطه تمایز این دریاچه رنگ آب آن است که به رنگ صورتی است از آنجایی که آب در این مکان سرعت تبخیر بالایی دارد میزان نمک آن بسیار زیاد است به همین دلیل شرایط رشد یک جلبک دریایی به نام کشند قرمز فراهم شده که آب دریاچه را به رنگ صورتی و قرمز در آورده است. علاوه بر زیبایی طبیعی در آنجا می توانید بسیاری از گونه های مختلف پرندگان را ببینید.

موزه هفت تنان

موزه هفت تنانیکی دیگر از جاذبه های گردشگری شیراز که در نزدیکی حافظیه قرار دارد موزه هفت تنان است . علت نام گرفتن این موزه این است که بسیاری بر این باورند که آنجا مزار هفت درویش و عارف گمنام است که در زمان زندیه می زیستند .به همین دلیل کریم خان دستور داد سنگ قبری برای آنها تهیه کنند و به سر مزار آنها قرار دهند . علاوه بر این موزه این جاذبه شامل باغی است که عمارت و باغ و بوستان های بزرگ نیز دارد .

باغ ملی شیراز

یکی دیگر از پارک های بزرگ و زیبای شیراز که حتما اسمش به گوشتان خورده باغ ملی شیراز است . این پارک در نزدیکی حافظیه قرار دارد و پس از بازدید از حافظیه می توانید در این پارک زیبا قدم بزنید و از امکانات فرهنگی و تفریحی آن استفاده کنید . همچنین در اردیبهشت ماه عطر نارنجی که در فضای پارک می پیچد لذت پیاده روی در آن را چندین برابر می‌کند.

خانه فروغ الملک

خانه فروغ الملککی دیگر از مکانهای دیدنی شیراز که سرگذشت جالبی دارد خانه فروغ الملک است . فروغ نام یک مرد است است که داماد قوام بزرگ بوده و این خانه را در زمینی به مساحت ۱۲۰۰ متر مربع ساخته است . در ابتدا کاربری خانه مسکونی بوده اما بین دهه ۲۰ و ۵۰ سازمان آموزش و پرورش این خانه را تبدیل به دبستانی بزرگ کرد و بعد از آن در سال ۸۳ این بنا توسط سازمان عمران شهری مرمت شد و موزه هنر مشکین فام نام گرفت .

مدرسه خان شیراز

در دوره حکومت شاه عباس صفوی فردی به نام الله وردی خان گرجی فرمانروایی فارس را به دست آورد او که فردی ثروتمند و مردمی بود تصمیم گرفت تا یک دانشگاه بزرگ در شیراز بنا کند با همراهی پسرش شروع به ساخت این مدرسه یا دانشگاه کرد این مدرسه در زمینی به مساحت ۷۷۰۰ متر ساخته شد و قرار بود که به دانشگاه ای بی نظیر در تمام ایران تبدیل شود و محلی برای تدریس خصوصی دانشمندان بزرگ کشور همچون ملاصدرا باشد .

رصدخانه ابوریحان بیرونی

رصدخانه ابوریحان بیرونیرصدخانه ابوریحان بیرونی پس از رصدخانه مراغه دومین رصدخانه ایران است که در داخل دانشگاه شیراز افتتاح شد. پروفسور یوسف ثبوتی و پروفسور ادوارد فرانسیس گاینن رامی توان پایه گذاران این رصدخانه دانست این رصدخانه هنوز فعال است و به صورت حرفه ای فعالیت می کند.

آب انبار وکیل آباد

آب انبار وکیل که امروزه به موزه آب شیراز تبدیل شده است از آثار به جا مانده از دوره زندیه است که هنوز هم پابرجاست . این آب انبار بادگیری بزرگ دارد که با آجرکاری های زیبا تزیین شده است . از یک طرف باد وارد آب انبار می شود آب را خنک می کند و از طریق منافذ روی عرقچین خارج میشود. مهندسی این آب انبار بسیار منحصر به فرد است.

خانه صابر ( موزه لباس های سنتی )

خانه صابر که امروزه به موزه لباسهای سنتی و آیینی شیراز تبدیل شده یکی از قدیمی‌ترین بناهایی است که سالم مانده است . این خانه در دوره زندیه ساخته شده و مالک اصلی این خانه حسن علی صابری سنگری از تجار معروف شیرازی بوده است. معماری خانه کاملا مدرن و منحصر به فرد است که در سال ۸۲ نیز در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده است.

پاسارگاد

پاسارگادمجموعه که نمی‌توان به راحتی از کنار آن گذشت پاسارگاد است که متشکل از چند اثر تاریخی معروف و مشهور باستانی از جمله مقبره کوروش، آرامگاه کمبوجیه و مجموعه آثار به جا مانده از حکومت هخامنشیان است. این مجموعه حدود ۱۳۶ کیلومتر از شهر شیراز فاصله دارد اما طی کردن این مسافت برای دیدن این شکوه و عظمت قابل چشم پوشی است. این بنا تلفیقی از معماری های ایران ، آناتولی و بین النهرین است .امروزه از پاسارگاد چیزی جز مقبره کوروش بر جای نمانده است.

تخت جمشید

خیلی بعید است که با شنیدن نام شیراز یاد تخت‌جمشید نیفتید بزرگترین بنای باستانی ایران تخت جمشید است ست که خود نشان دهنده تاریخ ایران است . این بنا در دل مرودشت که در ۶۰ کیلومتری شهر شیراز است قرار گرفته است . تخت جمشید مربوط به دو دوره تاریخی هخامنشیان و ساسانیان است و بخش‌هایی از آن هم به دوره عیلامی ها برمی گردد. در واقع تخت جمشید ترکیبی از معماری تمام تمدن هایی است که زمانی تحت پوشش هخامنشیان بودند و نمادی از وحدت و یکپارچگی ایران زمین است .