اصفهان به دلیل قرار گرفتن در مرکز فلات ایران و همچنین وجود زاینده رود و برخورداری از خاک حاصل خیز دارای طبیعت بسیار زیبایی است. در شرق اصفهان کویرهای بکر و زیبایی قرار دارد، در شمال، غرب و جنوب این استان آبشار ها، کوهستان ها و مناطق حفاظت شده چشم نوازی وجود دارد که طبیعت گردی در این استان را دلپذیر می کند. چمدون قصد دارد به معرفی تعدادی از جاذبه های طبیعی استان اصفهان بپردازد.

باغ های اصفهان

استان اصفهان دارای باغ ها و کاخ های زیبایی است که در دوره های تاریخی مختلفی ساخته شده اند. این باغ ها غالبا در دوره صفویان ساخته شدند. برخی از آنها عبارتند از:باغ هشت بهشت اصفهان، باغ انگورستان اصفهان، باغ پرندگان، باغ گل های اصفهان، باغ هزار جیب، باغ زرشک و…

باغ هشت بهشت اصفهانباغ هشت بهشت اصفهاناین باغ در خیابان چهار باغ عباسی قرار دارد. باغ هشت بهشت به همراه کاخ میانی آن،در دوره‌ی صفویه توسط شاه اسماعیل اول احداث شده است. کاخ هشت بهشت در دو طبقه با طاقهای زیبا و تزئینات بسیار یکی از نمونه‌های منحصر به فرد معماری عصر صفویه به‌شمار می‌رود.

باغ گل های اصفهانباغ گل اصفهانباغ گل های اصفهان در جنوب شرقی میدان بزرگ مهر و در کنار رودخانه زاینده رود قرار دارد. این باغ به مساحت ۶۷۰۰۰ متر مربع و دارای بیش از ۷۰۰ گونه گیاهی است. از جمله زیبایی های باغ گل اصفهان به کار بردن عناصر معماری سنتی در بناهای باغ است. این باغ دارای بخش های مختلفی است از جمله باغ صخره ای، باغ ایرانی، باغ گیاهان دارویی، باغ رز، آب‌نماها، برکه، آمفی‌تئاتر روباز، مجموعه پرچین و طرح گل فرشی ایرانی.

کویر های اصفهان

استان اصفهان دارای کویر های زیبا و وسیعی است که باعث محبوبیت کویر های این استان در میان دیگر کویر ها شده است و علاقه مندان به کویرنوردی را به ویژه در روز های سرد سال به خود جذب می کند.تماشای آسمان پر ستاره، رمل ها و تپه های ماسه ای، آرامش و سکوت کویر، همه و همه باعث می شود تا کویرنوردی محبوبیت زیادی داشته باشد. کویرهای مرنجاب، مصر، خارا،خور و بیابانک، ورزنه در این استان واقع شده اند. در این مطلب قصد داریم تعدادی از این کویر ها را به شما معرفی کنیم.

کویر مرنجابکویر مرنجابکویر مرنجاب در شمال شهر آران و بیدگل در استان اصفهان قرار دارد. این کویر از معروف ترین کویر های استان اصفهان است. تپه‌های شنی ، قلعه کرشاهی و جزیره سرگردان از اصلی ترین جاذبه های کویر مرنجاب است.قسمت عمده ای از کویر مرنجاب پوشیده از تپه های شنی و ریگزار است.همچنین این کویر دارای پوشش گیاهی و جانوری متنوعی است. پوشش گیاهی این منطقه شامل گیاهان شور پسند، مانند بوته های قیچ، درخت های گز و تاق می شود. از طرفی به دلیل وجود پوشش گیاهی مناسب حیواناتی مثل روباه شنی، گرگ، شغال، بزمجه، آفتاب پرست، مارمولک و عقرب در این کویر زندگی می‌کنند. از دیگر جاذبه های کویر جزیره سرگردان است که تنها یک یا دو ماه از سال به دلیل بارندگی قابل مشاهده است و در سایر ایام سال تبدیل به نمکزار می شود. قلعه مرنجاب نیز در مسیر راه ابریشم قرار دارد و در گذشته محل رفت و آمد کاروان هایی بوده است که به خراسان، اصفهان، ری سفر می کردند.

کویر مصرکویر مصراین کویر در 55 کیلومتری شهرستان خور، در استان اصفهان قرار دارد. برای رسیدن به کویر مصر باید از روستای مصر که در نزدیکی این کویر قرار دارد گذر کنید.علاوه بر زیبایی های کویر مصر و تفریحات موجود در آن مانند سافاری،موتور سواری و شتر سواری می توانید از جاذبه هایی که در نزدیکی کویر مصر وجود دارد دیدن کنید. از جمله این جاذبه ها می توان به دریاچه نمک سلکنون، چال سلکنون، آبشار جندق و نیزار مصر، دریاچه نمک خور، تخت عباسی، تخت عروس، تل خاکستری و تپه ی چیل کُنده اشاره کرد.

آبشار های اصفهان

استان اصفهان دارای آبشار های زیبایی است که هر کدام ویژگی ها و جذابیت های خاص خود را دارند و نه تنها در سطح استانی و منطقه ای بلکه در سطح ملی نیز منحصر به فرد هستند و طبیعت گردان بسیاری را به خود جذب می کنند.بعضی از این آبشارها عبارتند از: آبشار آب ملخ، آبشار پونه زار، آبشار شاه لولاک، آبشار کرد علیا و…

آبشار آب ملخآبشار آب ملخآبشار آب ملخ که از معروف ترین جاذبه های طبیعی استان اصفهان به شمار می رود در 60 کیلومتری شهرستان سمیرم قرار دارد. آب این آبشار دارای ترکیبات خاصی است که باعث از بین رفتن ملخ ها می شود همچنین به عنوان آفتکش برای آبیاری مزارع از آن استفاده می شود.ارتفاع این آبشار 50 متر و دارای دو بخش اصلی سرچشمه آبشار و طاقدیس های سبز رنگ است. نام دیگر این آبشار تخت سلیمان است که علت نام گذاری آن وجود سنگ بزرگی است که مانند یک پل دو طرف داره را به هم متصل کرده است. بهترین زمان برای بازدید از این آبشار فصل بهار و تابستان است.

آبشار پونه زارآبشار پونه زارآبشار پونه زار با ارتفاع حدودی 70 متر ششمین آبشار مرتفع ایران است که در 52 کیلومتری از فریدون شهر و در نزدیکی روستای دربند قرار دارد. سرچشمه این آبشار ارتفاعات زاگرس است.همچنین بسیاری از گیاهان دارویی و گل های وحشی را می توان در این منطقه یافت.

غار های اصفهان

غار نوردی یکی دیگر از جاذبه های استان اصفهان است که طبیعت گردان می توانند از آن لذت ببرند. در استان اصفهان 18 غار وجود دارد که به معرفی بعضی از آنها می پردازیم.

غار فریدونغار فریدونغار فریدون در 70 کیلومتری جنوب شرقی استان اصفهان واقع شده است. در این غار تونلی قرار دارد که به دست انسان ساخته شده است و مربوط به دوران باستان
است.به اعتقاد مردم محلی این غار مخفیگاه فریدون پیشدادی در زمان ضحاک بوده و به همین دلیل این غار به نام فریدون مشهور شده است.