با اینکه تهران در آن دوره که روستایی بیش نبود بخاطر آب و هوای فوق العاده اش معروف بود اما صد حیف که قرعه پیشرفت و آبادانی که به اسمش درآمد آن را از هوای خوب و طبیعت ناب دور و به شلوغی و آلودگی دچار کرد. زندگی کردن در شهری مثل تهران با تمام مزایایی که دارد اغلب اوقات خسته کننده است و ساکنین نیاز به طبیعت گردی را به وفور حس می کنند. طبیعت اطراف تهران این فرصت را به شما می دهد که برای مدتی هم که شده از دود و شلوغی خلاص شوید و با طی مسافتی اندک اوقات خوشی را در کنار خانواده سپری کنید. پس با ما همراه باشید تا تعدادی از جاذبه های طبیعی تهران را به شما معرفی کنیم.

دربنددربنداز دربند آغاز می کنیم. این مکان نام آشنا برای کوهنوردان. گرچه فرقی نمی کند حتی اگر کوهنورد هم نباشید دربند برای قرارهای دوستانه و یا پیک نیک خانوادگی در آخر هفته بسیار مناسب است. دربند با 1700 متر ارتفاع، اصلی ترین مسیر برای صعود به کوهستان های البرز است و در واقه مبدا پیمایش قله توچال و دیگر ارتفاعات است. دربند همچنین از مکان های جذاب تهران در فصل پاییز است .هوای مطبوع، درختان انار، مسیر پیاده روی تا کنار دریاچه و کوهپیمایی در ارتفاعات وخوراکی های خوشمزه همگی از دلایل محبوبیت این مکان در فصل پاییز است.

پارک جنگلی چیتگرپارک جنگلی چیتگرپارک جنگلی چیتگر از دیگر جاذبه های طبیعی شهر تهران است که می تواند گزینه مناسبی برای تفریح یک روزه در پایتخت باشد. در پارک جنگلی چیتگر شما علاوه بر لذت بردن از طبیعت می توانید از امکاناتی نظیر غرفه های فروش مواد خوراکی، آلاچیق، سرویس بهداشتی، پیست اسکیت، پیست دوچرخه سواری و نیز مسیرهای ویژه دوچرخه سواری در این پارک طراحی شده استفاده کنید. نکته مثبت پارک جنگلی چیتگر دسترسی آسان است که شما می توانید از آزاد راه تهران کرج و یا ایستگاه مترو ایران خودرو و چیتگر به سادگی خود را به این مکان برسانید.

دشت لاردشت لاریکی از زیباترین دشت های ایران در 70 کیلومتری شمال شرق تهران واقع شده است که دشت لار نامیده می شود. این دشت در فصل بهار پر از شقایق میشود و از مکان های مورد علاقه گردشگران برای تفریح و عکاسی است. هر سال تعداد زیادی از مردم برای ماهی‌گیری، طبیعت‏‌گردی، دوچرخه‏‌سواری و تفریح به پارک ملی لار می‏‌روند و اوقات خوشی را در آن سپری می کنند.

کوه کلکچالکوه کلکچالیکی دیگر از ارتفاعات اطراف تهران کوه کلکچال است. مسیر کوهنوردی کلکچال عموما از پارک جمشیدیه شروع می شود و در انتهای این مسیر پناهگاهی برای استراحت و صعود به قله ساخته شده است. شما می توانید شب را در این مکان بگذرانید و سپس صبح قبل از طلوع آفتاب خود را به قله برسانید تا از منظره زیبای طلوع در آن ارتفاعات لذت ببرید. اگر اهل کوهنوردی های سبک همراه با دوستانتان هستید کلکچال یکی از بهترین گزینه ها برای شماست.

آبشار دوقلوآبشار دو قلواین آبشار، در ارتفاع ۲۷۰۰ متری از سطح دریا و نزدیک پناهگاه شیرپلا، در مسیر اصلی صعود به توچال قرار دارد. ارتفاع تقریبی این آبشار، ۲۰ متر است. در واقع آبشار دوقلو مزد طبیعت به کوهنوردانی است که سختی راه را تا رسیدن به قله تحمل می کنند. این آبشار یکی از زیباترین آبشارهای شمیرانات است و از ذوب شدن برف ارتفاعات البرز به وجود آمده است. برودت آب آن تا حدی است که حتی در تابستان نیز نمی توان مدت طولانی دست یا پا را در آب آن نگه داشت. در سرمای زمستان نیز که این آبشار یخ می زند، منظره ای چشم نواز و بی نظیر به وجود می آورد.

آبشار کلوگانآبشار کلوگانآبشار کلوگان یکی از خنک ترین جاهای طبیعی تهران است که در شمیرانات واقع شده است. این آبشار یکی از بهترین گزینه ها برای تفریح در یک روز بهاری یا تابستانی در اطراف تهران است. نمای ظاهری آبشار به‌ صورت دو طبقه و ارتفاع آبشار از سطح زمین حدود ۳۰ الی ۴۰ متر است. در میانه آبشار یک سکو قرار دارد و در پایین آن نیز حوضچه کوچکی ایجاد شده که مکان مناسبی برای آب تنی و آب بازی است.

روستای امامهروستای امامهروستای امامه جزو مکان هایی است که با سفر به آن با یک تیر دونشان می زنید؛ هم به قلب طبیعت سفر می کنید هم تاریخ! این روستا از شکارگاه های قدیمی دوران قاجار و ییلاق های محبوب شاهان آن دوره نیز به شمار می رفته است. امروزه روستای امامه بهاطر مسیر پیمایشی بسیار مورد علاقه کوهنوردان است. علاوه بر این این روستا جاهای دیدنی همچون: چسمه مقدس، منطقه باغ تنگه، قلعه مازیار، امامزاده نور و امامزاده شاه حسین دارد. امامه از ییلاق های چهار فصل تهران است و در هر فصل زیبایی خاص خودش را دارد.

روستای افجهروستای افجهدر 30 کیلومتری تهران روستایی خوش آب و هوا منتظر شماست. نام این روستا افجه است که در جوار دشت های هویج و گرچال و قله ساکا واقع شده است که بخشی از توابع شهرستان شمیرانات محسوب می شود و یکی از جاذبه های طبیعی تهران است. آب و هوای روستای افجه به دلیل قرار گرفتن در ناحیه کوهستانی البرز، در بهار و تابستان مطبوع و در پاییز و زمستان سرد است.

روستای زرین دشتروستای زرین دشتاگر میخواهید ایامی را بدور از دغدغه های شهری در اطراف تهران سپری کنید توصیه می کنیم به یکی از خوش آب و هوا ترین روستاهای اطراف تهران یعنی زرین دشت بروید. این روستا در ۴۰ کیلومتری جنوب فیروزکوه و ۱۲۰ کیلومتری تهران واقع شده است و دارای رودخانه و چشمه های آب گرم است که خواص درمانی فوق العاده ای دارند. فصل تابستان بهترین زمان سفر به روستای زرین دشت است.

روستای آبنیکروستای آبنیکیکی دیگر از جاذبه های طبیعی تهران روستای آبنیک است. این روستای ییلاقی با آب و هوای عالی گزینه مناسبی برای تفریح یک روزه اطراف تهران است. برای دسترسی به روستا آبنیک باید به ۱۲ کیلومتری شمال شرقی فشم حرکت کنید و باعبور از روستاهای زایگان و لالان به این منطقه ی خوش آب و هوا برسید. اگر اهل کوهنوردی هستید، در این منطقه مسیر کوه پیمایی حداقل ۳ ساعته ای وجود دارد که بسیار دیدنی است و در طول مسیر می توانید چشمه های پر آب، غارهای دست کن، پرندگانی مثل کبک، را ببینید و گیاه هانی مثل آویشن بچینید.