دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلودریاچه مهارلو یکی از جاذبه های طبیعی واقع در ۱۸ کیلومتری جنوب شرقی شیراز است. این دریاچه در ارتفاع ۱۵۶۰ متر از سطح دریا قرار دارد. نقطه تمایز این دریاچه رنگ سرخ آن است. آب این دریاچه شور است و به دلیل تبخیر زیاد آب شرایط مناسبی برای رشد گونه ای از جلبک های سمی که عامل تغییر رنگ آب هستند ایجاد شده است. همانقدر که این رنگ متفاوت آب به این دریاچه زیبایی و جذابیت بخشیده است به همان اندازه نیز برای پرنده‌های که در آنجا زندگی می کنند مضر است .

باغ ارم

باغ ارم شیرازباغ ارم از زیباترین باغ های ایران است که در شمال غربی شهر شیراز واقع شده است این باغ از دوران قاجار به جا مانده است و یکی از نه باغ ایرانی است که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است . همچنین در این باغ چندین بنای تاریخی و باغ گیاه شناسی نیز قرار دارد.

باغ عفیف آباد

باغ عفیف آبادمیرزا علی محمد خان قوام الملک دوم حاکم شیراز در دوران قاجاریه در یکی از محله های اعیان نشین شیراز باغ عفیف آباد را بنا کرد .این باغ یکی از مهمترین مکان ها برای استراحت و تفریح پادشاه ها بود .اکنون این باغ شامل کاخ سلطنتی موزه اسلحه های قدیمی و محوطه باغ است که در اختیار ارتش است و موزه اسلحه آن یکی از بزرگترین موزه های اسلحه خاورمیانه است .

تنگ دم اسب

تنگ دم اسب شیرازتنگ دم اسب که یکی از جاذبه های طبیعی و هیجان انگیز شیراز است که در منطقه کوهمره سرخی در فاصله 50 کیلومتری جنوب شیراز واقع شده است . دستیابی به این منطقه بکر با توجه به رودخانه ای بودن و گذر از معبر های آبی، بسیار جذاب و دیدنی است. برای دسترسی به این تنگ باید از شهرستان شیراز به روستای کره بس رفت.مسیر عبوری با فراز و نشیب های زیادی همراه است. و از بالای کوه دره ای عمیق دیده می شود که رودخانه دم اسب درآن جریان دارد. در ادامه مسیر رانش زمین باعث ایجاد دریاچه ای به طول 200 متر شده است که گذر از آن با شنا یا قایق های بادی امکان پذیر است. ادامه این مسیر به آبشار تنگ دم اسب میرسد.

روستای قلات

روستای قلاتروستای قلات در شمال غرب شیراز و در منطقه ای با صفا کوهپایه ای در کنار چشمه های زیبا و انبوهی از درختان و باغ‌های زیبا و سرسبز قرار دارد . این روستا بناهای تاریخی همچون کلیسا و حمامی که مردم روستا اعتقاد دارند سعدی در آن استحمام کرده است را دارا می باشد.

باغ جنت

باغ جنتدر سال ۱۲۲۳ حکومت قاجار تصمیم گرفت در مرکز شهر شیراز ز باغ بزرگ بسازد. این باغ باغ جنت شیراز نام گرفت که از قدمت تاریخی بالایی برخوردار است است و مردم شیراز سال هاست از این باغ زیبایی هایش استفاده می کنند. این بنا جز عمارت های مهم مشیرالملک به حساب می آمد و بسیار ارزشمند بود باغ جنت شیراز در بلوار امیر کبیر واقع است .

گردشگاه هفت برم

گردشگاه هفت برمگردشگاه هفت برم که در ۵۵ کیلومتری شهر شیراز است چشم انداز زیبایی به تپه ها و برمه های چندگانه دارد .آب و هوای مطبوع تنوع چشم انداز ها باعث شده تا خیلی از مردم بومی شیراز به آنجا روند.

چشمه جوشک

چشمه جوشکچشمه جوشک در شمال غربی شیراز و در کنار روستای قصر قمشه واقع شده این چشمه یکی از گردشگاه‌های مفرح برای مردم بومی و گردشگرانی است که به شیراز سفر می کند.

دریاچه و تالاب ارژن

ارژندریاچه و تالاب ارژن نیز به عنوان منطقه طبیعی حفاظت شده و ۶۰ کیلومتری شیراز قرار دارد. پرنده های مهاجر از این منطقه به عنوان یک زیستگاه فصلی استفاده می کنند مهمترین ویژگی این دریاچه شیرین بودن آب آن است .

بمو

پارک ملب بموپارک ملی بمو در ۱۰ کیلومتری شهر شیراز واقع شده یکی از پارک‌های ملی و حفاظت شده کشور است .وسعت این پارک ۴۸ هزار هکتار است به عنوان یکی از زیستگاه‌های پلنگ ایرانی معرفی شده است.

تنگه الله اکبر

تنگه الله اکبرتنگه الله اکبر که نام دیگر آن دروازه جلگه شیراز است . به این دلیل به این نام مشهور شده است که از آنجا می توان شیراز را دید. دروازه قرآن هم در تنگه الله اکبر قرار دارد.

رودخانه قره آغاج

رودخانه قره آغاجرودخانه قره آغاج یکی از مهم ترین رودخانه های استان فارس است که با طول 700 کیلومتر از محل سرچشمه تا ورود به خلیج فارس، نقش مهمی در اکوسیستم و محیط زیست استان فارس ایفا می کند. این رودخانه از منطقه چهل چشمه و زنگنه در شمال دشت ارژن و تالاب بین المللی سرچشمه میگیرد و در صدها کیلومتر پیمایش خود، به مصرف کشاورزی و شرب می رسد.

پارک قلعه بندر

پارک قلعه بندرپارک قلعه بندر در محله سعدی قرار گرفته که از آنجا می توان منظره زیبایی از شهر شیراز را تماشا کرد این پارک در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار توسط شهرداری ساخته شده است ‌در ابتدای ورود به این پارک یک تاب و سرسره سنگی را مشاهده می کنید که گفته می شود برای بازی بچه های لطفعلی خان زند بوده است.

کوه دراک

کوه دراککوه دراک یکی از ارتفاعات شهر شیراز است غرب این شهر آغاز شده و به روستای علی آباد منتهی می شود. مشخصات این کوه و قله به صورت مکتوب بر روی بنای که در الگو ساخته شده نوشته شده است است ارتفاع این کوه حدود ۲۹۰۰ متر است .