در سفر به مشهد علاوه بر زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) گزینه های دیگری برای تفریح و وقت گذراندن در طبیعت دارید که قطعا لذت سفر شما را دوچندان خواهد کرد. در ادامه با چند تا از جاذبه های طبیعی شهر مشهد آشنا خواهیم شد.

دره هفت حوضدره هفت حوضهفت حوض در 16 کیلومتری مشهد در جاده خلج قرار دارد. در هفت حوض شما با هفت حفره سنگی به هم مرتبط روبرو خواهید شد که با آب باران و چشمه های اطراف پر شده اند. سنگ های منطقه بسیار صیقل خورده و لیز هستند و گردشگری در این منطقه نیازمند رعایت اصول گردشگری در طبیعت بکر و به همراه داشتن لوازم مناسب برای گردشگری در طبیعت است. زیبایی هفت حوض در بکر بودن و سکوت و آرامش آن است. اگر در فصل های سرد سال به این منطقه بروید در پایین هفت حوض آبگیرهای طبیعی بزرگی را مشاهده خواهید کرد.

منطقه کوهسنگی یا پارک کوهسنگیمنطقه کوهسنگیاز شهر مشهد از بزرگراه شهید کلانتری 11 دقیقه تا پارک کوهسنگی فاصله هست. منطقه کوهسنگی یک منطقه کوهستانی با کوه های سنگی که صعود از آنها بسیار ساده است میباشد. در حال حاضر منطقه کوهسنگی مشهد یکی از جذاب ترین مناطق گردشگری ایران است و گردشگران بسیاری هرساله به این منطقه مراجعه می کنند.

باغ گیاه شناسی مشهدباغ گیاهشناسی نشهدباغ گیاه شناسی مشهد یکی دیگر از دیدنی های متفاوت این شهر است که دارای ۲۵ هکتار است. در این مجموعه ی طبیعی، ۱۱ کلکسیون مختلف که ترکیبی از معماری و علم هستند در کنار هم قرار گرفته اند. در این باغ ۱۸۰ گونه ی مختلف گیاهی و دارویی و ۴۰۰ نمونه ی ژنتیکی نگهداری می شود. از این باغ هم می توان از لحاظ آموزشی و هم از لحاظ بازدید از یکی از دیدنی های مشهد استقبال کرد.

باغ وکیل آبادباغ وکیل آبادباغ جنگلی وکیل آباد یک باغ سر سبز و زیبا است که در آن یک باغ وحش نیز احداث گردیده است. این باغ اکنون به یک پارک برای بازدید گردشگران تبدیل شده است. درختان این باغ بسیار کهنسال و زیبا هستند. باغ وکیل آباد از دیر باز منطقه ای برای تفرج و تفریح گردشگران بوده است.

آبگیر گلستان – بند گلستانآبگیر گلستاناگر در باغ وکیل آباد به دنبال مکانی برای قایق سواری بودید بسادگی می توانید به آبگیر یا بند گلستان بروید. در این آبگیر امکان قایقرانی وجود دارد و این امر در تابستان گردشگران زیادی به این آبگیر می کشاند. قنات ها، آب این آبگیر را تامین می کنند.

روستای مغانروستای مغانروستاهای اطراف مشهد اغلب زیبا و چشمگیر هستند و گردشگران اغلب در این روستاها ساعتی را برای تجدید قبا و استراحت می مانند، روستای مغان در جاده خلج و بعد از خانرود است اگر به هفت حوض می روید کافیست بعد از بازدید خود چند دقیقه دیگر در جاده خلج به سمت روستای مغان حرکت کنید تا از غار زیبای مغان دیدن کنید.

روستای گلستان
روستای گلستان


روستای گلستان یکی دیگر از روستاهای اطراف شهر که از جاذبه های طبیعی مشهد محسوب می شود و رودخانه های طبیعی آن گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است. روستای گلستان به باغ وکیل آباد و آبگیر گلستان نزدیک است.

شاندیزشاندیزدر 15 کیلومتری مشهد روستایی به نام شاندیز با آب و هوای معتدل، طبیعی بی نظیر و البته کباب های فوق العاده وجود دارد. از وسط این روستا رودخانه هایی که از بینالود سرچشمه گرفته اند میگذرند همچنین مراکز تفریحی در شاندیز هستند که پیشنهاد می کنیم در سفر خود به این روستا به پارک جنگلی، مجموعه ی توریستی، رستوران های مختلف، رصدخانه ی نجوم و موزه ی شهرداری آن سر بزنید.