با اینکه بیشتر ما شهر یزد را به عنوان شهری تاریخی که جاذبه های تاریخی فراوانی دارد می شناسیم، اما قرار گرفتن این شهر در منطقه کویری باعث به وجود آمدن طبیعتی متفاوت در این شهر شده که توجه گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب کرده است. طبیعتی آرام که برای دوری از دغدغه های شهرنشینی بهترین گزینه است.

روستای خرانقروستای خرانق

روستای خرانق یک روستای 4500 ساله در 85 کیلومتری یزد است که آب و هوای خنکی نسبت به شهر یزد دارد و بسیار مورد علاقه گردشگران اروپایی است. در این روستا علاوه بر اینکه از آب و هوای خوب و زیبایی های طبیعت بهره مند هستید می توانید از بناهای تاریخی آن از جمله قلعه خرانق، کاروانسرای خرانق، بقعه مشهدک، پل خرانق، مزار بابا خادم و … بازدید کنید. همچنین این روستا معادن با ارزشی همچون معدن سنگ آهن چادرملو، اورانیم ساغند، باریت، روی و گرانیت دارد. منطقه حفاظت شده دره انجیر که محل زندگی حیواناتی چون کل، بز، میش، قوچ، گربه وحشی، سیاه گوش، یوزپلنگ و هوبره است نیز جزو زیبایی های روستای خرانق شناخته می شود.

سنگ آبهای ندوشن

سنگ آب‌های ندوشن از جاذبه‌های طبیعی ندوشن یزد است که گردشگران زیادی، به‌خصوص کوهنوردان را به خود جذب می‌کند. این پدیده طبیعی به خاطر وجود املاح مختلف نمکی، گوگردی و آهن در آب، در طول زمان و در اثر رسوب‌گذاری به‌ صورت حوضچه‌های پلکانی سفید رنگ آهکی شکل گرفته است. از جمله ویژگی‌های سنگ آب‌های ندوشن می‌توان به شور و ترش مزه بودن آب، وجود املاح نمک و آهک در آن و قرارگیری تعدادی چشمه و آبشار در نزدیکی‌اش اشاره کرد. چشمه‌های اصلی در مرتفع‌ترین بخش قرار گرفته‌اند و آب آن‌ها دارای خواص درمانی است. همچنین این چشمه‌ها آبشخور حیوانات و پرندگان کمیاب منطقه نیز محسوب می‌شود. سنگ آب‌های ندوشن در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده‌اند.

روستای فهرجروستای فهرجروستای فهرج که در 30 کیلومتری شهر یزد و در قلب کویر واقع شده است نزد طبیعت گردان بسیار محبوب است . این روستا می تواند یکی از گزینه های شما برای کمپ در کویر و تماشای ستاره ها در شب باشد. همچنین این روستا جاذبه های دیدنی دیگری دارد که در کنار هم صحبتی با مردم خونگرم آن لذت سفر شما به طبیعت اطراف یزد را دوچندان می کند.

کویر کاراکال

شهر یزد با قرار گرفتن در منطقه کویری کشور دارای کویرهای متعددی است که کویر کاراکال یکی از معروف ترین آنهاست. این کویر که در نزدیکی روستای صادق آباد قرار گرفته است به کویر صادق آباد نیز معروف است. اما کاراکال نام گربه ای است که در این منطقه زندگی می کرده است و به همین دلیل نام آن بر این کویر گذاشته شده است. در کویر کاراکال می توانید از امکاناتی همچون سافاری و شتر سواری ، کمپینگ در شب و تماشای ستارگان بهره ببرید.

غار شگفت انگیز یزدان

یکی از بزرگترین غارهای استان یزد است که به ثبت آثار ملی رسیده است. غار شگفت انگیز یزدان در روستای هفتهر و در فاصله 130 کیلومتری یزد واقع شده است.این غار با وجود قندیل ها، حوضچه های زیبا و همچنین دالان هایی که به واسطه وجود قندیل های آهکی درون غار ایجاد شده است از جمله جاذبه های طبیعی روستای هفتهر است.

کویر درانجیرکویر درانجیرکویر درانجیر که در شرق استان یزد واقع شده است، سومین منطقه مهم کویری یزد به شمار می‌رود. مساحت تقریبی این کویر ۱۵۰۰ کیلومتر مربع می‌باشدو برای دوستداران طبیعت بکر و آرام گزینه مناسبی است.

کویر ساغند

کویر ساغند یکی از نادر ترین مناطق کویری جهان است که دارای پدیده های گوناگونی است. مساحت کویر ساغند حدود ۸۸۲۵ هکتار است و در شمال شرقی استان یزد قرار گرفته است. این کویر پتانسیل جذب گردشگر را دارد و از لحاظ گردشگری نیز می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.