جاذبه های تاریخی شهر اصفهان

اصفهان با مساحتی حدود 107045 کلیومتر مربع در مرکز ایران واقع شده است. جاذبه های دیدنی اصفهان، آن را تبدیل به دومین شهر توریستی و دومین شهر صنعتی ایران کرده است.این شهر از جاذبه های گردشگری کم نظیری از جمله عمارت عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام (مسجد شاه)، کلیسای وانک، منار جنبان، کاخ چهل ستون، کاخ هشت بهشت، میدان نقش جهان، ، پل خواجو، سی و سه پل (پل الله وردی خان) و... برخوردار است که هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. در این پست قصد داریم به آنها بپردازیم.

میدان نقش‌ جهان اصفهانمیدان نقش جهانمیدان نقش جهان از شناخته شده ترین جاذبه های گردشگری شهر اصفهان است که با عنوان میدان امام شناخته می شود و آثار تاریخی همچون: کاخ عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله،سر در قیصریه و مسجد امام، بازار قیصریه اصفهان و دروازه های چوگان را در خود جای داده است.

کاخ عالی قاپو اصفهانکاخ عالی قاپوکاخ عالی قاپو یکی از زیباترین جاذبه های تاریخی در نقش جهان است که در اوایل قرن يازدهم هجري توسط شاه عباس صفوی احداث شده است .این کاخ در شش طبقه ساخته شده است که آخرین طبقه آن دارای گچ بری های منحصر به فردی است.

مسجد شیخ لطف اللهمسجد شیخمسجد شیخ لطف‌الله از شاهکارهای معماری و کاشی کاری قرن یازدهم است و به فرمان شاه عباس اول در طول 18 سال بنا شده است. از ویژگی های منحصر به فرد آن تغییر رنگ در شبانه روز است همچنین یکی از عجایب در مورد این مسجد این است که بدون مناره و صحن ساخته شده است.

مسجد امام اصفهانمسجد اماممسجد امام اصفهان به عنوان شاهکار معماری و کاشی کاری از بناهای مهم معماری اسلامی ایران به شمار می رود. این مسجد که به نام های مسجدشاه، مسجد سلطانی و مسجد جامع نیز شهرت دارد،در قرن یازدهم هجری و در دوران صفوی ساخته شده است.

سردر قیصریه اصفهان

سردر قیصریه اصفهان در شمال میدان نقش جهان واقع شده است.در گذشته این سر در راه اصلی بازار اصفهان بوده و به بازارهای دیگر نیز راه داشته است.

بازار قیصریه اصفهانبازار قیصریهاین بازار که به بازار شاهى نیز شهرت دارد یکی از معروفت ترین بازارهای تاریخی ایران است. این همچنین این بازار از مجلل ترین بازارها در زمان صفویه بوده است.

دروازه های چوگان اصفهان

این دروازه از جنس سنگ ساخته شده است همچنین قدیمی‌ترین دروازه چوگان دنیا محسوب می شود .در زمان صفویان،این مکان،در روز های خاصی از سال محل برگزاری مسابقات چوگان بود.

توحید خانه اصفهانتونل خانه اصفهانعمارت توحیدخانه محل عبادت صوفیان بوده است که ورود اسلحه به آن ممنوع بوده است. بنای توحید خانه در غرب میدان نقش جهان قرار گرفته است. در زمان پهلوی این بنا به عنوان زندان به کار گرفته می شد.

پل خواجو اصفهانپل خواجوپل خواجو اصفهان به طول 133 متر و پهنای 12 متر در قرن یازدهم هجری توسط شاه عباس دوم ساخته شده است، از این پل برای تنظیم جریان آب رودخانه استفاده می شد.کاشی کاری و معماری منحصر به فرد پل خواجو آن را از دیگر پل های زاینده رود متمایز می کند.

سی و سه پل اصفهانtextسی وسه پل یا پل الله‌وردی‌خان از مشهور ترین پل های ایران است که بر روی زاینده رود ساخته شده است. این پل دارای 33 دهانه است و بر روی آن 99 طاقچه وجود دارد و در هر طاقچه یک تابلوی نقاشی وجود داشته که متاسفانه اکنون اثری از آنها نیست.

کاخ چهلستون اصفهانکاخ چهلستونکاخ چهلستون از کاخ های سلطتنی به جا مانده از دوران صفوی در اصفهان است این کاخ 67000 متر مربع مساحت داشته ودر غرب میدان نقش جهان واقع شده است. باغ چهلستون به تمامی باغ های اطراف خود دسترسی داشته و کاخ میانی آن از طریق تونل به همه کاخ ها از جمله کاخ هشت بهشت راه دارد.

منارجنبان اصفهانمنارجنبانمنارجنبان بنایی ساده و خشتی است که حدود 800 سال پیش در دوره ایلخانیان ساخته شده است، از جمله شگفتی هایی که در مورد منارجنبان اصفهان وجود دارد این است که با حرکت کردن یک مناره نه تنها سایر مناره ها به حرکت در می آیند بلکه کل ساختمان مرتعش می شود.

کلیسای وانک اصفهانکلیسا وانککلیسای وانک یا آمنا پرکیج در زمان شاه عباس دوم ساخته شده است. این بنا در محله جلفا واقع شده و دارای دو گنبد است.بر روی دیوار ها و سقف های این کلیسا نقاشی هایی از انجیل کشیده شده است.کلیسای وانک مجموعه ای از کتابخانه، موزه، برج ساعت، اتاق های مخصوص اقامت اسقف، ناقوس خانه، تالار های اجتماعات و چاپخانه است

کاخ هشت بهشت اصفهانکاخ هشت بهشتکاخ هشت بهشت در زمان شاه سلیمان صفوی در باغ بلبل ساخته شد. این کاخ دارای ارتفاع 14 متر است و در دو طبقه ساخته شده است.از باغ وسیع هشت ‏بهشت چیز زیادى باقى نمانده است ولى قصر تاریخى آن هنوز اثر ارزنده و جالبى است که در حال حاضر از گردشگاه های پرطرفدار شهر زیبای اصفهان است.

مدرسه چهارباغ اصفهان

از آنجایی که مدرسه چهار باغ در خیابان چهار باغ واقع شده است آن را مدرسه چهار باغ اصفهان می نامند. ساخت این بنا در سال ۱۱۱۶ هجری قمری آغاز شده و در سال ۱۱۲۶ هجری قمری به پایان رسیده است.مدرسه چهارباغ اصفهان آخرین بنای باشکوه ساخته شده در عصر صفوی است که برای تدریس علوم دینی به طلاب ساخته شده است.

جاذبه های طبیعی شهر اصفهان

اصفهان دارای جاذبه های طبیعی بسیاری است که گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به خود جذب می کند.در ادامه جاذبه های طبیعی اصفهان را معرفی خواهیم کرد.

چهار باغ عباسیچهارباغ عباسیچهار باغ عباسی بین دروازه دولت و سی و سه پل قرار دارد و یکی از خیابان های تاریخی شهر اصفهان به شمار می رود.سی وسه پل این خیابان را به دو قسمت چهار باغ بالا و چهارباغ عباسی تقسیم می کرده و راه ارتباطی این دو خیابان بوده است.چهار باغ بالا و چهار عباسی در دوره صفوی به دستور شاه عباس اول ساخته شده است و پس از آن چهار باغ پایین در زمان پهلوی و به دستور رضاشاه با همان طرح چهار باغ صفوی ساخته شد.

باغ گل های اصفهانباغ گلباغ گل ها یک مجموعه بزرگ تفریحی، فرهنگی، آموزشی و تحقیقاتی است.در این باغ حدود 395 گونه گیاهی وجود دارد که سازگار با شرایط آب و هوایی اصفهان هستند.

باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان با مساحت 55000 متر مربع در مجموعه ناژوان واقع شده است. این مکان به دلیل قرار گرفتن در حاشیه زاینده رود، شرایط آب و هوایی مناسبی برای پرندگان دارد. همچنین دسترسی به این مکان راحت است و فاصله چندانی با مرکز شهر ندارد.

پارک صفه اصفهان

پارک صفه یکی از تفرجگاه های شهر اصفهان است که به بام اصفهان شهرت دارد و دارای دیدنی های بسیاری است از جمله: پارک وحش، گردنه باد و پل رنگین کمانی، چشمه ها، قلعه شاهدژ،غار ها…

آتشکده اصفهانآتشکده اصفهاناین اثر باستانی بر فراز کوه آتشکده قرار دارد. بنای آتشگاه استوانه ای شکل و خشتی است و متعلق به دوران ساسانی بوده همچنین در گذشته محل انجام مراسم مذهبی و حفظ و نگهداری آتش مقدس بوده است.

تونل آکواریومتونل آکواریومتونل آکواریوم اصفهان اولین تونل آبی ایران، در عمق شش متری زمین است، در این تونل می توان آبزیان گوناگونی از پنج قاره مشاهده کرد.